[Rehber] Windows 10 bilgisayarlar nasıl hızlandırılır?

Bu konuyu okuyanlar

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,994
Paylaşabilirsin.
Bunu da hazırlayayım o halde, bilgisayarımda harddisk yok şu an, USB üzerinden Linux kullanıyorum. Dışarı da çıkmadığım için daha alamadım, harddisk temin ettikten sonra sizlere kurulumunu vs. yapmanız gerekenleri paylaşırım.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,994
Arkadaşlar ben hiç bir sorun yaşamadım fakat sorun yaşayan arkadaşlar varmış. Yapmadan önce geri yükleme yedeği alıp, öyle deneyebilirsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@HP Kullanıcısı @Kaan_M

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,994
Bence onun yerine SSD almak daha iyi olur. Bu taktikleri yaparsak birkaç gün sonra yine pc yavaşlayacak.
Aklımda bir kaç rehber daha var fakat şu ânda sınavlarım var, çok yoğunum. Sınavlarım bittikten sonra bu konular hakkında yeni yazılar yazmayı düşünüyorum.

su_acayip_kisi

Asistan
Reaksiyon puanı
211
edge pdf özelliğini kaldırmasam sıkıntı çıkar mı

Günümüzde kullandığımız Windows işletim sistemlerinde diskin, RAM'in veya işlemcinin çok kullanılması hakkında sorunlar yaşayabiliyoruz. Peki bu şekilde Bilgisayarı yoran, yavaşlatan gereksiz işlemleri kapatıp, bilgisayarı nasıl hızlandırabiliriz? Bilgisayarın FPS oranını nasıl arttırabiliriz?

İşte adım adım bilgisayar hızlandırma rehberi...

Ekli dosyayı görüntüle 137118

İlk önce arama kısmına "Windows PowerShell" yazalım ve çıkan "Windows PowerShell" programını yönetici olarak çalıştıralım.

Ekli dosyayı görüntüle 137119

Bu ekran geldikten sonra buraya "iex ((New-Object System.Net.WebClient).DownloadString('https://git.io/debloat'))" komutunu yazalım ve "enter" tuşuna basalım. (Tırnak içini yazacağız, tırnak işareti ile almayın.)

Ekli dosyayı görüntüle 137120

Bu komutu çalıştırdıktan sonra bu ekran gelecek ve program kendiliğinden açılacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 137121

Bu ekranı, yani programı gördüyseniz az önceki aşamaları doğru bir şekilde yapmışsınız, demektir.

İlk olarak "Remove All Bloatwares" seçeneğine tıklayalım. Bu seçenek belleğin ve diskin şişikliğini indirecek, yani gereksiz olan işlemleri kapatacaktır. İşlem tamamlandığı zaman PowerShell ekranında "Finished all tasks." yazacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 137122

Ardından "Disable Cortana" seçeneğine tıklayarak başlayalım. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra genellikle çoğumuzun kullanmadığı Cortana özelliği iptal olacaktır, kullanıyorsanız yapmayabilirsiniz fakat yapmanız stabillik açısından çok önemli. İşlem tamamlandığı zaman PowerShell ekranında "Cortana has been disabled." yazacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 137123

Bu aşamadan sonra "Uninstall OneDrive" seçeneğine tıklayalım. Bu seçenek ise OneDrive programını kaldıracaktır. Eğer kullanmıyorsanız bu seçeneği de uygulayın ve programı kaldırın. "OneDrive has been successfully uninstalled!" yazısı geldiyse bu aşama da başarılı demektir.

Ekli dosyayı görüntüle 137125

Şimdi de "Disable Telemetry/Tasks" seçeneğine tıklayacağız. Bu seçenek Windows'a bilgi gönderen görevleri kapatacaktır. "Telemetry has been installed!" yazısından sonra bu aşamayı da atlattık.

Ekli dosyayı görüntüle 137126

Son bir kaç aşama kaldı, az daha sabır.

Bu aşamalardan sonra gerekli olan "Remove Bloatware Regkeys" seçeneğine tıklıyoruz. Bu seçenek de cihazınızı yavaşlatan, istemediğiniz bir yazılımdır. Bu yüzden bu seçeneği de uygulayın. "Additional bloatware keys have been removed!" yazısı da geldiyse bi' sonraki aşamaya geçelim.

Ekli dosyayı görüntüle 137127

Şimdi ise "Stop Edge PDF Takeower" seçeneğine tıklayalım. Bu seçenek ise Edge PDF görüntüleyici programın durdurulması içindir. İşlem tamamlandığı zaman "Edge should no longer take over as the default .PDF." yazısı gelecektir.

Ekli dosyayı görüntüle 137128

Ardından hem batarya performansı için hem de sistem performansı için "Enabled Dark Mode" yazısına tıklayalım. İşlem tamamlandığı zaman "Enabled" yazısı gelecektir.

Helrws.png

Ayrıca masaüstü arka planını "siyah" renk olarak ayarlayalım.

HelJHS.png

Bu aşamadan sonra bilgisayarı yeniden başlatalım.

Bilgisayar açıldığı zaman bilgisayarın işlemci ve RAM kullanım oranının aşırı oranda azaldığını görebiliriz.

Bu aşamaları yaptıktan sonra kendi bilgisayarımın aşırı hızlandığını belirtmek istiyorum. Sizlerle de sonucu paylaşayım;

HeloJ1.png

Gördüğünüz gibi kullandığım işlemcinin çok kötü olmasına rağmen yüzde bir işlemci kullanımı ve 800 MB RAM kullanımı var. Bu şekilde sizlerde eski bilgisayarlarınızı hızlandırabilir veya sisteminizin aldığı FPS'i gözle görülür düzeyde yükseltebileceksiniz.

Eğer sizler de bu aşamaları yaptıysanız, tecrübelerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Kullandığımız program GitHub’da bulunmaktadır, açık kaynak kodlu olduğu için güvenilirdir, modifiyeli sistemleri kurmak yerine bu programı kurmanızı tavsiye ederim. Bakmak isterseniz programın GitHub linki;

internette çocuk modu olduğu için ilk komuttaki siteye ulaşamıyorum başka çözümü var mı

Son düzenleme:

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Zamanında denedim ben bu denmişti olaylarını. Önermem.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,994
edge pdf özelliğini kaldırmasam sıkıntı çıkar mı

internette çocuk modu olduğu için ilk komuttaki siteye ulaşamıyorum başka çözümü var mı
Eve geçince dosyayı Drive'a yükleyip, bağlantıyı paylaşırım.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,994
Not: Windows 8.1'de de çalışıyor.
Çalışıyor fakat Cortana, Edge gibi özellikler olmadığı için tek bir başlıkta açmayı uygun görmüştüm. Diğer Windows sürümlerini de yapacaktım fakat unuttum. Şimdi siz yazınca aklıma geldi. :D

41ph337h4

Doçent
Reaksiyon puanı
579
Çalışıyor fakat Siri, Edge gibi özellikler olmadığı için tek bir başlıkta açmayı uygun görmüştüm. Diğer Windows sürümlerini de yapacaktım fakat unuttum. Şimdi siz yazınca aklıma geldi. :D
Sanırım Cortana demek istediniz :flushed:.

Son mesajlar