Gta 5 Sürekli Takılma

Bu konuyu okuyanlar

emirime

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar. Kullandığım laptopu 2017 senesinde aldım. İlk aldığım zamanlardan bu zamana kadar GTA 5 hep yüklüydü. Oyunum orijinaldir. GTA 5'te 1000 saate yakın vakit geçirdim bu cihazda. GTA 5'te kullandığım ayarların tamamı minimum grafik ayarlarıdır. Isınma problemini macun çektirip soğutucu alarak çözdüm. Lakin son 1 haftadır GTA 5'e girdiğimde sürekli anlık takılmalar yaşıyorum. FPS değerlerim düşmediği halde saniyede bir takılma yaşıyorum. Özellikle helikopterle şehir üstünde uçarken oyun oynanamaz hale geliyor. DDU ile bilgisayarımda ki sürücülerimin tamamını kaldırdım. Driver Boost programı aracılığıyla tüm sürücülerimi güncelledim. HD Tune programı ile hard disk kontrolü yaptım. Fakat sorun çözülmedi. Daha sonra sistemimin oyun esnasında zaman zaman %100 bellek ve CPU kullandığını fark ettim. Oyun çözünürlüklerini 800*600'e getirmeme rağmen takılmalar azalsa da bitmedi. Ve yine %100 bellek ve CPU kullandığını tespit ettim. Cihazımda güncel yüksek grafikli tüm oyunları (Bannerlord, CoD WW2, Metro Exodus vb.) Orta ayarlarda yüksek FPS değerlerinde oynayabiliyorum. Bu sorunu sadece GTA 5'te yaşamaktayım. Bu sistemde böyle sorunlar yaşamak garibime gidiyor. Mevcut başlıkları inceledim fakat sorunumu çözemedim.

Sistemim:

• Dell Inspiron 7577.
  • i7-7700HQ-2.8GHz Turbo 3.8GHz.
  • 8 GB RAM.
  • 1TB HDD.
  • 128 GB SSD.
  • 4 GB GTX1050 Ti sürücü sürümü 27.20.100.8681.
  • DirectX 12.
  • Windows 10 Pro sürüm 1909 is derlemesi; 18363.1198.
Sorunun Videosu Linkte;

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Grafik ayarlarını detaylı bir şekilde açıklayabilir misin?

Yüksek RAM ve CPU kullanımı kesinlikle GTA 5’ten dolayı mı oluyor yoksa başka program mı buna sebep oluyor?

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,046
Driver Boost kurmayacaktın. Sürücüleri Nvidia ve Dell'in sayfasından kur.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar. Kullandığım laptopu 2017 senesinde aldım. İlk aldığım zamanlardan bu zamana kadar GTA 5 hep yüklüydü. Oyunum orijinaldir. GTA 5'te 1000 saate yakın vakit geçirdim bu cihazda. GTA 5'te kullandığım ayarların tamamı minimum grafik ayarlarıdır. Isınma problemini macun çektirip soğutucu alarak çözdüm. Lakin son 1 haftadır GTA 5'e girdiğimde sürekli anlık takılmalar yaşıyorum. FPS değerlerim düşmediği halde saniyede bir takılma yaşıyorum. Özellikle helikopterle şehir üstünde uçarken oyun oynanamaz hale geliyor. DDU ile bilgisayarımda ki sürücülerimin tamamını kaldırdım. Driver Boost programı aracılığıyla tüm sürücülerimi güncelledim. HD Tune programı ile hard disk kontrolü yaptım. Fakat sorun çözülmedi. Daha sonra sistemimin oyun esnasında zaman zaman %100 bellek ve CPU kullandığını fark ettim. Oyun çözünürlüklerini 800*600'e getirmeme rağmen takılmalar azalsa da bitmedi. Ve yine %100 bellek ve CPU kullandığını tespit ettim. Cihazımda güncel yüksek grafikli tüm oyunları (Bannerlord, CoD WW2, Metro Exodus vb.) Orta ayarlarda yüksek FPS değerlerinde oynayabiliyorum. Bu sorunu sadece GTA 5'te yaşamaktayım. Bu sistemde böyle sorunlar yaşamak garibime gidiyor. Mevcut başlıkları inceledim fakat sorunumu çözemedim.

Sistemim:

• Dell Inspiron 7577.
  • i7-7700HQ-2.8GHz Turbo 3.8GHz.
  • 8 GB RAM.
  • 1TB HDD.
  • 128 GB SSD.
  • 4 GB GTX1050 Ti sürücü sürümü 27.20.100.8681.
  • DirectX 12.
  • Windows 10 Pro sürüm 1909 is derlemesi; 18363.1198.
Sorunun Videosu Linkte;
Driver Booster yüzünden hep. Sil tüm sürücüleri ve program kullanmadan kendin el ile kurun.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
DDU ile driverları tekrar sil ve kendin elle kur. Driver Booster yanlış kuruyor.

WindowseXPerience

Namı diğer vindovs ikspi :)
Reaksiyon puanı
197
O tür driver programları işe yaramaz zaten. Ve çözünürlüğü düşürdüğün zaman da darboğaz olabiliyor. Grafik ayarlarını ve gelişmiş grafik ayarlarını default yapıp takrar dener misin?

sabri28can

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
Bende de bir aralar buna benzer sorun vardı. Oyun içi sıkıntısız 70-80fps oynarken menülerde iki büklüm oluyordu oyun escye basamıyodum veya harita açamıyordum acayip derecede kasma ve donmalar yaşatıyodu.

Çareyi Vsync aktif etmekte buldum ve sorunsuz bir şekilde oynamaya devam ettim.

emirime

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Grafik ayarlarını detaylı bir şekilde açıklayabilir misin?

Yüksek RAM ve CPU kullanımı kesinlikle GTA 5’ten dolayı mı oluyor yoksa başka program mı buna sebep oluyor?
Grafik ayarlarında özenle tüm ayarları kapatıp minimuma çektim. Çözünürlük hariç düşürülecek bir şey kalmadı. Bilgisayar boşta bu kadar ram ve cpu kullanıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Driver Boost kurmayacaktın. Sürücüleri Nvidia ve Dell'in sayfasından kur.
DDU programı ile ekran kartı driverını kaldırıp en güncelini yükledim. Sorunum çözülmedi. Bu ayarları tüm driverlar için yapmam gerekiyor mu?

Bende de bir aralar buna benzer sorun vardı. Oyun içi sıkıntısız 70-80fps oynarken menülerde iki büklüm oluyordu oyun escye basamıyodum veya harita açamıyordum acayip derecede kasma ve donmalar yaşatıyodu.

Çareyi Vsync aktif etmekte buldum ve sorunsuz bir şekilde oynamaya devam ettim.
Cevabın için teşekkürler fakat sorunum çözülmedi.

O tür driver programları işe yaramaz zaten. Ve çözünürlüğü düşürdüğün zaman da darboğaz olabiliyor. Grafik ayarlarını ve gelişmiş grafik ayarlarını default yapıp takrar dener misin?
Söylediğin şekilde default yaptım. Fakat sorun çözülmedi. :(

DDU ile driverları tekrar sil ve kendin elle kur. Driver Booster yanlış kuruyor.
Söylediğin gibi yapıp temiz kurulum yaptım. Dell'in kendi support assist programı ile tüm driverları yükledim. Aşağıya bir görsel biraktım ekte. Fakat sorun çözülmüyor. Çözüm format atmak gibi gelmeye başladı.

Ekli dosyalar

• gör.yön.png
    gör.yön.png
    39.3 KB · Görüntüleme: 142
  • experience.png
    experience.png
    534.9 KB · Görüntüleme: 148
  • 5.png
    5.png
    210.8 KB · Görüntüleme: 149
Son düzenleme:

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Boşta RAM ve CPU %100’se sorunun başka bir şeyde olduğunu düşünüyorum.

Grafikleri yükseltebilir misin? Laptoptaki 1050TI sanırsam yüksek ayarlarda rahat 60fps alabiliyor. (Yüksek diyorum da gelişmiş ayalar ve msaa kapalı olsun)

Saruhan0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
81
Bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir. Bazı virüsler oyunda takılmaya sebep olabilir. Test etmek amaçlı korsan Crysis 3 indirmiştim. Sonrasında orijinal Battlefield 1'e girmiştim ve ekran kartı kullanımı %99 olmasına rağmen 40 FPS'yi geçemiyordum. GTX 1060 kullanıyorum. Mümkünse format atın. Ayarlardan sıfırlama seçeneğini kullanmayın. Çok fazla zaman kaybedersiniz ve sağlıklı olmaz.

emirime

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Boşta RAM ve CPU %100’se sorunun başka bir şeyde olduğunu düşünüyorum.

Grafikleri yükseltebilir misin? Laptoptaki 1050TI sanırsam yüksek ayarlarda rahat 60fps alabiliyor. (Yüksek diyorum da gelişmiş ayalar ve msaa kapalı olsun)
Boşta ram ve CPU kullanımı yüzde 40 bazlarında.Tavsiye üzerine grafikleri default yaptığımda herşey very high olduğu icin FPS düşüşü yaşamıştım. Bu yüzden daha önce sorunum geçmedi dedim. Lakin sonradan ayarlar low'dan high'e çekince ortalama bir grafik ayari yapmış oldum. Ve sorunum çözüldü. Sebebinin mantığını hala anlayamasam da low'da takılırken high'de takılmıyor. Cihaz low'dayken daha fazla bellek ve CPU kullanıyor.

Bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir. Bazı virüsler oyunda takılmaya sebep olabilir. Test etmek amaçlı korsan Crysis 3 indirmiştim. Sonrasında orijinal Battlefield 1'e girmiştim ve ekran kartı kullanımı %99 olmasına rağmen 40 FPS'yi geçemiyordum. GTX 1060 kullanıyorum. Mümkünse format atın. Ayarlardan sıfırlama seçeneğini kullanmayın. Çok fazla zaman kaybedersiniz ve sağlıklı olmaz.
Sorunum çözüldü dostum. Ortalama bir grafik ayarına geçince takılmalar gitti. Düşük grafik ayarları işlemci ve ram'e yük oluyormuş. Bende daha önceden Windowsu korsan olarak lisanslamak için KMSpico kullandım. Ve KMSpico ile birlikte bitcoin farm virüsü girmişti bilgisayarıma. Bilgisayar boştayken kullanılamıyordu ve sürekli fan açıktı. KMSpico dan uzak durun. :)

Son düzenleme:

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Boşta ram ve CPU kullanımı yüzde 40 bazlarında.Tavsiye üzerine grafikleri default yaptığımda herşey very high olduğu icin FPS düşüşü yaşamıştım. Bu yüzden daha önce sorunum geçmedi dedim. Lakin sonradan ayarlar low'dan high'e çekince ortalama bir grafik ayari yapmış oldum. Ve sorunum çözüldü. Sebebinin mantığını hala anlayamasam da low'da takılırken high'de takılmıyor. Cihaz low'dayken daha fazla bellek ve CPU
RAM’den emin değilim ama grafiği yükseltince cpu’daki yük biraz gpu’ya kayıyor, cpu biraz rahatlıyor. Bundan dolayı ben rekabetçi olmayan oyunlarda olabildiğince yüksek grafikleri seçiyorum. (Çok ısınırsa ağır olan ayarları kısıyorum ve fpsi limitliyorum)