Windows 7 Kurulum Hatası

Bu konuyu okuyanlar

jupiter00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba windows 10 yüklü laptopa (HP 255 G7 9TV56ES Ryzen5 2500U) bazı nedenlerle windows 7 yüklemeye karar verdim. Ancak bot manager bölümünden USB'yi seçtikten sonra dosyalar yüklenirken mavi ekran hatası veriyor. Hata ve BIOS ekran görüntülerini ekliyorum, sorun ne olabilir? flash bellek'teki İSO dosyasından mı kaynaklanıyor acaba?

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    42.3 KB · Görüntüleme: 142
  • 2.jpg
    2.jpg
    81.5 KB · Görüntüleme: 160
  • bot.jpg
    bot.jpg
    46.4 KB · Görüntüleme: 152
S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Merhaba windows 10 yüklü laptopa (HP 255 G7 9TV56ES Ryzen5 2500U) bazı nedenlerle windows 7 yüklemeye karar verdim. Ancak bot manager bölümünden USB'yi seçtikten sonra dosyalar yüklenirken mavi ekran hatası veriyor. Hata ve BIOS ekran görüntülerini ekliyorum, sorun ne olabilir? flash bellek'teki İSO dosyasından mı kaynaklanıyor acaba?
İSO değiştirip denemenizi öneririm.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,911
UEFI olarak Windows 7 kuracaksınız. Legacy altından UEFI First e ayarlayın ve Rufus'tan UEFI olarak hazırlayın.

jupiter00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Rufus ile mi yüklüyorsun? YUMI'yi deneyebilirsin. Olmazsa ISO da değiştirmeni öneririm.
evet rufus ile yükledim, aynı usb ile eski masaüstü bilgisayarıma sorunsuz bir şekilde win 7 yükledim. Acaba laptop yeni olduğu için rufus ile iso dosyası hazırlanırken farklı ayarlar mı uygulamak gerekiyor, tekrar bir denemeyi düşünüyorum.

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059
Yazan mesaj sizden bios u güncellemenizi istiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yani ISO ile ilgisi yok

jupiter00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
UEFI olarak Windows 7 kuracaksınız. Legacy altından UEFI First e ayarlayın ve Rufus'tan UEFI olarak hazırlayın.
evet ben de böyle düşünüyordum, eski bilgisayarıma yüklerken sorunsuz yükledi. Laptop yeni olduğu için farklı bir ayar mı gerekiyor acaba diye düşündüm. iso dosyasını uefi olarak hazırlamadım sanırım, bundan olabilir. teşekkürler.

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
365
Legacy ile kurmayı deneyin. O da olmazsa ISO değiştirip tekrar deneyin.

jupiter00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yazan mesaj sizden bios u güncellemenizi istiyor.

Yani ISO ile ilgisi yok
Bios güncellemesi gerekiyor diyen arkadaşlar da oldu başka bir forumda ama windows 10'un sorunsuz bir şekilde çalıştığı bir bilgisayar, neden çok daha eski bir işletim sistemi için bios güncellemesine ihtiyaç duysun? bios güncellemesine, genel olarak yeni üretilen yazılımlar veya oyunlar için gerek duyulmuyor mu?

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059
Bios güncellemesi gerekiyor diyen arkadaşlar da oldu başka bir forumda ama windows 10'un sorunsuz bir şekilde çalıştığı bir bilgisayar, neden çok daha eski bir işletim sistemi için bios güncellemesine ihtiyaç duysun? bios güncellemesine, genel olarak yeni üretilen yazılımlar veya oyunlar için gerek duyulmuyor mu?
Mesajda bu yazıyor. Windows 7 bilgisayarınıza veya kendisine zarar verebileceği için kapatılmış. Bu ekranı ilk kez gördüyseniz yeniden deneyin, değilse bios unuzu güncelleyin diyor.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bilgisayarın kötü değil o kadar. Windows 10 kur ve geç.

jupiter00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Mesajda bu yazıyor. Windows 7 bilgisayarınıza veya kendisine zarar verebileceği için kapatılmış. Bu ekranı ilk kez gördüyseniz yeniden deneyin, değilse bios unuzu güncelleyin diyor.
Teşekkürler, o zaman iso dosyasını farklı ayarlarla tekrar hazırlayıp deneyeyim, olmazsa tek seçenek bios güncellemesi kalıyor.

Bilgisayarın kötü değil o kadar. Windows 10 kur ve geç.
win 10 kurulu zaten, sorunsuz bir şekilde çalışıyor ama laptop'u kullanan kişi windows 7 olsun istiyor, zaten eski oyunlar win 10 ile uyumlu çalışmıyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,911
Teşekkürler, o zaman iso dosyasını farklı ayarlarla tekrar hazırlayıp deneyeyim, olmazsa tek seçenek bios güncellemesi kalıyor.

win 10 kurulu zaten, sorunsuz bir şekilde çalışıyor ama laptop'u kullanan kişi windows 7 olsun istiyor, zaten eski oyunlar win 10 ile uyumlu çalışmıyor.
Windows 7 için sürücü yok maalesef. Uyumsuz yani.

jupiter00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Konuyu tekrar güncelliyorum, laptop'un bios güncellemelerini yaptım ama yine yukarıda ilk mesajda görsel olarak paylaştığım aynı hatayı verdi.

Daha sonra rufus ile ayrı bir flash belleğe win 7 iso dosyasını uefi (gbt) olarak yükledim ancak iso dosyası 4 gb'tan büyük olduğu için fat olarak izin vermedi, bu nedenle nfts olarak oluşturdum.

Kurulumdan önce bios yükleme ayarlarında legacy kısmını disabled yapıp uefi'yi seçtim. Ama kurulum aşamasında bu kez farklı bir hata oluştu.

Konuyu tekrar güncelliyorum, laptop'un bios güncellemelerini yaptım ama yine yukarıda ilk mesajda görsel olarak paylaştığım aynı hatayı verdi.

Daha sonra rufus ile ayrı bir flash belleğe win 7 iso dosyasını uefi (gbt) olarak yükledim ancak iso dosyası 4 gb'tan büyük olduğu için fat olarak izin vermedi, bu nedenle nfts olarak oluşturdum.

Kurulumdan önce bios yükleme ayarlarında legacy kısmını disabled yapıp uefi'yi seçtim. Ama kurulum aşamasında bu kez farklı bir hata oluştu.

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    2.jpg
    58.8 KB · Görüntüleme: 114
  • 3.jpg
    3.jpg
    48.8 KB · Görüntüleme: 121
  • 4.jpg
    4.jpg
    65.1 KB · Görüntüleme: 113
Son düzenleme:

jupiter00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Laptop'ta şu anda yüklü olup, sorunsuz bir şekilde çalışan win 10 olmasa ssd'de veya ram'de bir sorun olabilir diye düşünecektim ama dediğim gibi win 10 sorunsuz çalışıyor.