Harici Diske Windows 7 Kurulumu (Resimli)

Bu konuyu okuyanlar

MrBilgisayar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Daha önce DH forumlarına açmış olduğum konuyu buraya da taşımak istedim. Umarım faydalı olur. :)

Öncelikle ihtiyacımız şeyler:

1 adet harici disk (Diskinizi aynı kendi bilgisayarınıza işletim sistemi kuruyor gibi düşünerek 2 parçaya ayırmanızı öneririm.)
1 adet Windows 7 iso kalıbı yada Windows 7 DVD'si
Halihazırda kurulmuş bir Windows işletim sistemi (Çünkü yüklemeyi işletim sisteminiz açıkken yapacaksınız.)
Şu linkteki dosyalar http://www.multiupload.com/V59PIFDAOY

Öncelikle ben VMware kullanarak XP işletim sistemi üzerinden anlatacağım. VMware kullanmanıza gerek yok. Ben ekran görüntüsü alma kolaylığı için VMware kullandım. Kendi işletim sisteminiz üzerinden de yapabilirsiniz.

Dikkat! NT6x klasörünü herhangi bir partition'un root kısmına açarak çalıştırın. Komut satırı kullanıldığı için problem çıkabilir.

Evet şimdi başlıyoruz.

1- Harici diskinizde Windows 7 için ayırdığınız bölümü biçimlendirin

windowsxpprofessional20e.png

2- Biçimlendirdikten sonra birime sağ tıklayarak etkin olarak işaretleyin

windowsxpprofessional20as.png

3- NT6x klasöründeki installer dosyasını çalıştırın

windowsxpprofessional20y.png

4- Enter tuşuna basarak devam edin

windowsxpprofessional20c.png

5- Karşınıza dosya seçim ekranı gelecektir. Windows 7 diskinizin içerisindeki sources klasöründen install.wim dosyasını gösterin.

6- Yüklemek istediğiniz index'i seçin. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Eğer normal bir Windows 7 DVD'si veya iso'su kullanıyorsanız zaten tek seçeneğiniz vardır. Ama AIO bir Windows 7 kullanıyorsanız hangi sürümü bu ekranda seçeceksiniz. Eğer AIO kullanıyorsanız NT6x klasörü içerisindeki gimagex programını çalıştırın. Info sekmesine tıklayın. Browse'ye basarak install.wim dosyasını gösterin. Get Info butonuna basın. Biraz bekledikten sonra install.wim dosyasının bilgilerine ulaşabilirsiniz. Image Index: 1, Image Index: 2 gibi kısımları göreceksiniz. Bu kısımlardan hangi index'in hangi sürüm olduğunu anlayabilirsiniz.

windowsxpprofessional20ap.png

7- Windows 7 için ayırmış olduğunuz bölümün sürücü harfini girin. Örnek: "F" (tırnaklar hariç).

windowsxpprofessional20s.png

8- Kuracağınız Windows 7'yi boot edecek aktif sürücüyü belirleyin. Biz Windows 7 kuracağımız kısımı aynı zamanda aktif olarak işaretlediğimiz için kurulacak bölümün harfini giriyoruz. Örnek: "F" (tırnaklar hariç)

windowsxpprofessional20b.png

9- Emin olup olmadığınızı soruyor. Eğer yüklemeye başlamak istiyorsanız "Y" (tırnaklar hariç) yazarak enter tuşuna basın. Buraya kadar gelmişken geri dönmek de olmaz değil mi []

windowsxpprofessional20n.png

10- Burada bir uyarı var. Yükleme yapacağınız bölümün sürücü harfi A veya B dışında olmalı.

windowsxpprofessional20p.png

11- install.wim dosyamız seçtiğimiz bölüme kopyalanmaya başlıyor.

windowsxpprofessional20r.png

12- Kopyalama devam ediyor

windowsxpprofessional20af.png

13- Evet kopyalama tamamlandı. Herhangi bir tuşa basarak kurulum ekranından çıkabilirsiniz.

windowsxpprofessional20o.png

14- Şimdi bilgisayarımızı yeniden başlatarak açılışta Harici Diskimizi gösteriyoruz. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız başka bir konuda anlatacağım ve linkini buraya koyacağım. Karşımıza iki adet Windows 7 seçeneği çıkıyor. İlkinin üstüne gelip enter tuşuna basıyoruz.

windowsxpprofessional20d.png

15- Windows asıl kuruluma geçiyor.

windowsxpprofessional20b.png

16- Kurulum hazırlanıyor.

windowsxpprofessional20i.png

17- Kurulum başlatılıyor.

windowsxpprofessional20m.png

18- Sürücüler yükleniyor.

windowsxpprofessional20.png

19- Bu işlemler bittikten sonra bilgisayarımız yeniden başlıyor. Yine Harici Diskimizi göstererek bilgisayarı başlatıyoruz. Windows ayarları karşımıza çıkıyor.

windowsxpprofessional20a.png

20- Kullanıcı adı ve bilgisayar adı giriyoruz. Dikkat! Kullanıcı adı ve bilgisayar adı aynı olmamalı.

windowsxpprofessional20v.png

21- Şifre belirliyoruz. Şifre belirlemek zorunda değilsiniz.

22- Diğer ayarları ileri ileri diyerek geçebilirsiniz. Windows ayarları sonlandırılıyor.

windowsxpprofessional20up.png

23- Bilgisayarımız yeniden başlıyor. Harici Diskimizi göstererek bilgisayarı açıyoruz. Eğer şifre koyduysanız şifre ekranı geliyor. Koymadıysanız direk geçiyor.

windowsxpprofessional20km.png

24- İlk açılış için gerekli olan ayarlar yapılıyor.

windowsxpprofessional20m.png

25- Ve Windows açılıyor.

windowsxpprofessional20h.png

26- İşte en önemli nokta. Bu konuda uzman olan birisi "İyi güzel kurduk da biz bu işletim sistemini başka bilgisayarda açmaya çalıştığımızda donanım farklı olduğu için hata verecek. Ne işime yarar ki bu?" diyebilir. Ama çoğumuzun SysPrep'den haberi yok (Haberi olanlara sözüm yok :)).
Şimdi C:\Windows\System32\sysprep yolunu izliyoruz.

windowsxpprofessional20dc.png

27- sysprep.exe dosyasını açıyoruz. Burada ayarlar çok önemli. "Sistem Temizleme Eylemi" kısmından "OOBE" yazanı seçiyoruz. Varsayılan olarak seçili fakat belirtmekte fayda var. "Genelleştir" yazan yerdeki tik'i işaretliyoruz. "Kapatma Seçenekleri" kısmından ise "Kapat" seçeneğini seçiyoruz. Tamam butonuna basıyoruz.

windowsxpprofessional20s.png

28- Tamam butonuna bastıktan sonra Sysprep çalışmaya başlıyor.

windowsxpprofessional20zn.png

29- Sysprep çalışmaya devam ediyor. İşlem uzun sürebilir telaşlanmayın.

windowsxpprofessional20x.png

30- Son olarak Sysprep işlemini bitirdikten sonra bilgisayarı kapatıyor. Artık Harici Diskinizi istediğiniz bilgisayarda taşınabilir işletim sistemi olarak kullanabilirsiniz. İçerisine program yükleyebilirsiniz. Sonrasında ne yapacağınız size kalmış. Hayırlı olsun

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Hazırlamayı düşündüğüm bir konuydu :) ancak ben GimageX ile yapıyorum :)

MrBilgisayar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sizde anlatın öğrenmiş oluruz. Paylaşmanın kimseye zararı olmaz =)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Pardon ben sanal disk üzerine kurmak anladım konuyu :) ama adımları neredeyse aynı, ben gimagex'in apply menüsü ile install.wim'i sürücüye çıkarıyorum o komut satırını kullanmıyorum yani, easybcd ile de giriş ekliyorum, sanal disk yerine harici harddisk'i gösterirsem gimagex'ten aynısı olacağını düşünüyorum.

--- Mesaj Güncellendi ---

Hocam 6. adımda bir yanlışlığı belirtmek istiyorum.

Eğer normal bir Windows 7 DVD'si veya iso'su kullanıyorsanız zaten tek seçeneğiniz vardır.

Normal bir DVD'de olsa eğer 32 bitlik ise;
1- Starter
2- Home Basic
3- Home Premium
4- Professional
5- Ultimate

64 bit ise
1- Home Basic
2- Home Premium
3- Professional
4- Ultimate

dir, zaten ei.cfg'yi silerek çok seçenekli kurulum dvdsi hazırlamanın mantığı bu değil midir, yani install.wim'in içinde diğer sürümler de bulunur.

turuncu1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam ıyı gunler.14. adımda takıldım yardımcı olursan sevinirim.açılışta harıcı dıskı nasıl gosterıcez.bios ayarlarından harıcı dıskı gosterıyorum ama bilg. acılırken resımdekı gıbı
yukleme ekranı gelmıyor.ılgıne tesekkur ederım

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
ne kadar yer kaplıyor bu? flash diske kurmak istiyorum.

ibo9393

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
harici harddiske windows dosyalarını kopyalasam sistem açılırmı

kprm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dediginiz sistemi kurdum ama söyle bi sıkıntım oldu hard diski bilgisayara taktıgım zaman windows 7 ve boot.ini menü yazan bölüm geliyor bu sizin 2 adet windows7 yazan bölüm gibi
daha sonra hard diski ayırsam da bu hep gelmeye basladı
kullandıgım işletim sistemi xp
320 gb harddiske windows 7 kurdum yardımcı olabilirseniz cok sevinirim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
İşlemleri aynen yapıyorum ama, restart yaptıktan sonra (nasıl usb den açılış yapıldığını biliyorum) usb de sistem dosyaları olmadığını (sabit hdd yi sökerek bile denedim) söylüyor bilgisayar. yukarıda anlatımda önemsiz görüp yazmadığınız yada gözden kaçırdığınız ayrıntı olabilirmi. Kullandığım cd zaten evde daha önce kurmuş olduğum windows cd si(yani hatalı bir cd olduğunu düşünmüyorum)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bendede aynı durum oluyor en az 15 defa denemişimdir. Hatta son 5 sefer falan 2. defa "F" yazılan yerde "C" sürücüsünü seçtim. Çünkü Active olan sürücüyü seçin genelde "C" dir diyor. Gene olmadı. 2 farklı bilgisayarda denedim. Kullandığım cd önceden defalarca kurulum yaptığım cd. Açılışta usb yi gösteriyorum ama sistem dosyaları içinde yok(açılış diski değil) uyarısı çıkıyor. Çözüm???

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Aynı şekilde bendede açılışta usb de sistem dosyaları yok diyo. Başına gelipde çözen yokmu arkadaşlar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bu olay sanırım taşınabilir windows oluşturmuyor. Ben uzun uğraşlar sonucunda yaptım( doğru bcdboot, bootsect ve imagex dosyalrını bulmak lazım sanırım, çünkü bunları farklı yerlerden bulunca oldu) 64 bit windows kurmama rağmen 32 bit imagex dosyası kullandım(internette araştırınca böyle 32 bit kullanın diyen yazılar okumuştum) Ayrıca 64 bit windowsun bcdboot unu kullandım. Neyse uzun lafın kısası belki 15 sefer deneme sonucunda aynı yukarıdaki gibi çalıştı. . Çalışmasına çalıştı ama sadece kurulumu yaptığım bilgisayarda çalışıyor. Başka bilgisayara götürünce çalışmıyor.
Hdd yi ayırsam bile bilgisayarda iki tane Windows7 yazısı açılışta hep çıkıyor.
Sanırım sadece kuruduğum bilgisayarda açılmasının sebebi o bilgisayarın boot ini sini kullanması.
Ayrıca sysprep adımını yapınca harici hdd deki windowsu görmemeye başldaı tekrar format atmam gerekti. Evde kullandığım aynı dosyalarla (bcdboot, bootsect, imagex , installer vs) iş yerindeki bilgisayarda denedim bu seferde orda olmuyor.İş yerindeki bilgisayarın bcdboot unu denedim nafile. Sanırım 64 bit windows kurmaya çalıştım ama iş yerindeki windows 32 bit olduğu için bcdboot sorun çıkarıyor(emin değilim).
Bu olayı ciddi anlamda çözen olurda paylaşırsa herkezi sevindirir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
unutmadan birşey daha söyleyeyim,açılışta bazen mavi ekran çıkıyordu. pwboot ile patch yapınca düzeltti. Artık direk açılıyor ama dediğim gibi direk usb hdd den değil. İlla ki önce seçim ekranı çıkıyor. Yani C deki boot ini yi (sanırım win7 de ki adı bootmgr) kullanıyor. Yani başka bilgisayarda nasıl kullancaz çözemedim...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Burada yazdıklarımı başka forumlarda da yazıyorum belki birisi cevap bulur paylaşır umuduyla :)
Aklıma şöyle bir çözüm geldi(becerebilirmiyim bilmiyorum ilk fırsatta deneyeceğim)
Usb bellekten yada usb hdd den açılış diski yapsak ve buradaki bootini'yi (yada bottmgr) bizim harici diskdeki windowsu görecek şekilde ayarlasak nasıl olur. Bu mümkünmüdür.
Herhangibir forumda bunu deneyen olurda cevaplarsa yada ben yapabilirsem burada paylaşırım...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Yukarıda yazdığım gibi usb bellekten açılış yapacak bir win7 kurulum usb si yaptım. Ancak bu açılış usb sinin içindeki bootmgr dosyasını editleyemedim. bu işi yaparsak, sanırım win7 taşınır hale gelebiliyor. usbden açılış yaptığımızda windowsun kurulum ekranı geliyor, oradan sistem tamir etme kısmına geliyoruz ve oradaki cmd yi çalıştırabiliyoruz. İşte bize öyle bir program lazım ki bu noktada (cmd ekranında) çaılşabilsin ve usb deki bootmgr yi editleyebilsin. usb ile de açılırken (del miydi hangi tuşa basdığımı hatırlayamadım) yukarıda bizim iki tan Windows 7 yazan kısım gibi seçim yapılabilecek bir yere geliyoruz. Burada Windows kurulum gibi bişeyler yazıyor işletim sistemi olarak(Windows 7 yerine). Buradan usb nin açılışında da bootmgr olduğu kanısına vardım. Bootmgr ye harici hdd de kurulu windowsuda ekleyebilirsek bu iş olur gibime geliyor. Böyle birşeyi nasıl yaparız???

S

SDN Okuru

SDN Okuru
uzun zaman önce yaklaşık bir yıl oldu bu konu üzerine çok uğraştım ancak gördüm ki usb 3 ile bilgisayara bağlanarak işletim sistemi çalıştırmak imkansız demeyim de zor. en iyisi sanal olarak (virtualbox yardımı ile) bir işletim sistemi yüklemek ve bunun vdi dosyasını harici diskinize koymak. bu dosya ile istediğiniz bilgisayarda (sistem gereksinimlerine dikkat ederek) virtualbox yükleyerek dosyalarınız ve programlarınız hazır şekilde sisteminizi çalıştırabilirsiniz.
tek vdi dosyası ile 11 sanal harici oluşturup iş yerindeki elemanlara dağıttım. herkes memnun

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Yardım Lütfen !
3 . NT6x klasöründeki installer'i açıyorum yönetici olarakta denedim olmadı
Yeşil ekranda devam etmek için bir tuşa basın diyor basıyorum kapanıyor sebebi nedendir ? nasıl aşa bilirim bu sorunu Şindiden
Teşekkürler