Açıklanan gerçek vaka sayıları sonrası sosyal medyadan tepki yağıyor

Bu konuyu okuyanlar

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
İnsanlar panik olsun ki tedbir alsın. Başka türlü kimse umursamıyor.
Bu vaka sayılarını bu zamana kadar açıklanmayınca ne oldu ki?

xWhozz

Doçent
Reaksiyon puanı
346
iyi oldu böyle olduğu halkımız vaka sayısını az sandığı için böyle rahat rahat dolaşıyorlar.15-16 bin diye söylemeleri iyi oldu ama bizim milletimizin dikkate alacağını yinede pek düşünmüyorum :/

Gerçeği 15-20 bin ise 20-25bin desinler belki biraz daha fazla tedbir alırız.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Çıkıp vaka sayısı 100 bin densede bir şey değişmez. Bize çoban lazım bize yasak lazım. Bizi kendi başımıza bırakınca olmuyor. Yolda sigarada içiyoruz, rüşvet verip nargile cafeyide açıyoruz, maskeyi yere atıp üzerine tükürüyoruz. Toplu taşıma araçlarının sayısını arttırmaya gerek duymuyoruz. Düğünde partide mevlitte yapıyoruz. Camide mesafe bırakmıyoruz, AVM de yemek kuyruguna girip yerlere oturup yemek yiyoruz. Valla bu nufusa bu vaka sayısı super bir oran bence

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Şak şak şak... İşte güven böyle erezyona uğruyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Devletin kamu sağlığını ilgilendiren konularda doğru bilgilendirme yapması esastır.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
sayıları düşük veriyorlar Bakan bey'in kusuru yok altında ki personellerin hatası olalabilir zaten ...

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
bu gerçek vaka sayısı olmayabilir, 50k vaka olabilir. bunların ne yapacağı belli olmaz.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Muhalifliklerine lafım yok, sorun terör örgütüne yandaş olmaları.

Terör örgütüne yandaş iseniz ya da terör örgütüne yandaş iseler Cumhuriyet Savcıları muhakkak ki görevini yapar. STK'ların tamamını terör yandaşı göstermek hükümetin işine gelen bir yaklaşım. Çünkü Sayın Hükümetimiz vatandaşının organize olup hak aramasını istemez.

depresif hardal

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
57
Terör örgütüne yandaş iseniz ya da terör örgütüne yandaş iseler Cumhuriyet Savcıları muhakkak ki görevini yapar. STK'ların tamamını terör yandaşı göstermek hükümetin işine gelen bir yaklaşım. Çünkü Sayın Hükümetimiz vatandaşının organize olup hak aramasını istemez.
Benim yorumumda TTB dışındaki herhangi bir sivil toplum kuruluşuna bir söz bulunmuyor. Ben olayı araştırdım ve bu kanıya vardım benim fikrimde olan binlerce hekim de vardır, amaçları farklı çünkü!

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Benim yorumumda TTB dışındaki herhangi bir sivil toplum kuruluşuna bir söz bulunmuyor. Ben olayı araştırdım ve bu kanıya vardım benim fikrimde olan binlerce hekim de vardır, amaçları farklı çünkü!
Tabii sizi direkt tüm STK'lara söz söylediniz gibi değerlendirmiş oldu isem pardon. Aynı zamanda Sayın Hükümetimizin Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği, Barolar vb pek çok STK'yı da ötekileştirmesi durumuna da cevap yazma gereği hissettiğim için öyle oldu.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Aynen. İlk baştan beri gerçeğini diyeceklerdi. Hep övündük sağlık sistemimiz çok iyi diye. N'oldu? 28K vaka var.
Niye birilerinin sana vaka sayısının arttığını söylemesi gerekli ? Niye oturmuyorsun oturma organının üstüne sevgili arkadaşım ?

Düne kadar tüm muhalefet, bu kadar şehir hastanesi açılmasına karşıydı. Yaramaz yaramaz, pandemi patlak verdi işe yarayacağı tuttu. Sen eline sahip çıkamayıp sağa sola burnuna ağzına gözüne dokunuyorsan, ayağına sahip çıkamayıp 40 ilçeyi gezip 20 mekanda takılıyorsan, sağından solundan gelen haberlere kulak açıp kim ölmüş kim hastaneye yatmış bilmiyorsan, sürekli gece gündüz geçen ambulansları, maskeli pandemi ekibini görüp heaa bunlar animasyoncu mu diye düşünüyorsan sana değil şehir hastanesi, tedavinin kendisini getirseler fayda etmez.

Pandeminin başından beri bir tane mekana girip yemiş içmişliğim yok. Ne noldu ? 28bin vaka sağlık sisteminden yayıldı mı zannediyorsun ?

Birde o K diye tanımladığın, büyük ihtimal oyundan alıntıladığın bu tanımlama türü "insan" sevgili arkadaşın. 28bin tane ailenin ocağında şuan tehlike var. Öyle "K" harfiyle temsil edecebileceğin tanımlayabileceğin birşey de değil.

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,187
Niye birilerinin sana vaka sayısının arttığını söylemesi gerekli ? Niye oturmuyorsun oturma organının üstüne sevgili arkadaşım ?
Önceki mesajları okumadım açtım konuyu senin yorumunu gördüm ilk ona göre cevap veriyorum.
Vaka sayısının yüksek olması insanların daha tedbirli olmasını ve dışarı daha az çıkmasını sağlar. Ama vaka sayısı normalden düşük gösterilirse insanlar daha rahat bir şekilde dışarı çıkar ve tedbirlerini azaltır.

26¥¥26

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,554
Diyelimki Türkiyede 50 bin ölüm var 1 milyon vaka var.Başın göğe erdi mi ? Al haklısın sen haklısın madem başından beri bu kadar hasta olduğunu biliyordunuz neden dışarda kuaföre cafeye tatile gidiyorsunuz.Bu resmen bizim halkımızın zekasının sınandığı bir olay.

Burdada bence insanlar panik yapmasın diye gizlenmiş ama ekonomi biteceği içinde gizlenmiş olabilir sonuçta çok vaka olunca sokağa çıkma yasağı olacak e kimse çalışmayacak ekonomi alt üst olacak.Birçok neden var.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
@xPhoenix06
Yani sosyal medyada sürekli uyarı yapan doktor ve hemşireler, hastalığı atlatan veya atlatmaya çalışan kişilerin uyarıları sosyal medyadaki, önceki sokağa çıkma yasaklarındaki herkesin eve tıkılması, ölen önce insan, kapanan bunca dükkan ve devletin her gün maske temizlik hijyen çıkmayın gezmeyin uyarılarına rağmen çıkıyorsanız gene çıkarsınız.

28bin pozitif kişi sokakta bile geziyor olsa çıkarsınız.

Bunca delil varken, bunca yaşanan şey varken, vaka sayısına bakarak sokağa çıkan da ne bileyim..

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Vaka sayılarının arttığını söylemeleri gerekli veya gerekli değil tartışması değil bu.
Tartışılması gereken konu Hükümetin doğruyu söylediğini iddia edip sonunda yalan söylediğinin ortaya çıkmış olmasıdır.
Kamu sağlığını alakadar eden böylesine önemli bir konuda belki de en baştan beri gerçek rakamları açıklamak insanların konuyu çok daha ciddi ele almasına yol açabilirdi.

Devlet sırrı olan konular hariç (ki onlarında ne olduğu tartışılır) benim oyum ile gelmiş bir siyasetçinin beni kandırmasına tahammülüm yok.

Ayrıca rakamların bilerek ve isteyerek çok düşün söylenmesinin hiç bir yönü de savunulamaz.
Vatandaş olarak doğru bilgilendirilme istemek hakkımızdır.

Pandemide yalan söyleyen seçim sonuçlarında da yalan söyler. Bir kere yaptım gene milleti kandırabilirim şeklinde tamamen yanlış bir algı yaratır iktidardakilerin gözünde.

O sebeple her türlü yalana ve yanlış bilgilendirilmeye karşı durmamız gerekir.

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,187
@xPhoenix06
Yani sosyal medyada sürekli uyarı yapan doktor ve hemşireler, hastalığı atlatan veya atlatmaya çalışan kişilerin uyarıları sosyal medyadaki, önceki sokağa çıkma yasaklarındaki herkesin eve tıkılması, ölen önce insan, kapanan bunca dükkan ve devletin her gün maske temizlik hijyen çıkmayın gezmeyin uyarılarına rağmen çıkıyorsanız gene çıkarsınız.

28bin pozitif kişi sokakta bile geziyor olsa çıkarsınız.

Bunca delil varken, bunca yaşanan şey varken, vaka sayısına bakarak sokağa çıkan da ne bileyim..
Düşüncen çok kısıtlı ve saçma. Sadece belli kişiler üzerinden yorum yapıyorsun tüm insanlar hakkında konuşman lazım. Örneğin vaka sayısı 1 iken dışarı hemen hemen %90'ınım çıkarız peki ya sayı 30000 iken? Örneğin akrabalarıma ziyarete gidecektik birkaç gün önce konuşmuştuk ama vaka sayısı açıklandıktan sonra ben gitmemeyi konuştum ve ziyareti iptal ettik. Kendi düşünceni kabul ettirmek için yanlış düşünceyi savunuyorsun ve bunu bilerek yapıyor gibi gözüküyorsun umarım yanılıyorumdur.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
@ozciceky
Hocam muhtemel bunu yapmamalarının sebebi turizm sektörüne biraz hava aldırmaktı.
Evinde atlatanları hasta olarak görmüyorlardı yada cihaza bağlananları herhalde. Yada akın akın insanların tüketim yapmalarını istemediler. Bilmiyorum zihinlerindekini bilmediğim veya kurul toplantılarıyla alakam olmadığı için :)

@xPhoenix06
Sana göre kısıtlı olabilir ama kesinlikle saçma değil. Bu salak hastalığın bir kuluçka süresi var mı ? Evet. Bu hastalık tekrar bulaşabiliyor mu ? Evet. Ee kardeşim ne o zaman hacıya adam yolluyorsun ? Hadi yolladın geri geldiğinde niye 1 ay 2 ay kilit altında tutmuyorsun ? O hacı dedeler kendilerini yurtlara kapatanların suratlarına tükürmediler mi bende varsa sana da geçsin diye ?

Velhasıl kelam bu kadar keyfe, zevke düşkün bir toplumda ya herşeyi kapatacaksın yada en başından sistemli gideceksin. Biz ne herşeyi düzgünce kapattık ne sistemli gittik. Halk'a bakınca maşallah sanki tüm Türkiye pandemiyi bekledi düğün, nişan, kına için. Yazın bu hastalığı bitirip kışa rahat girmek vardı. Şu halimize bak. Kim bilir aramızda kaç kişi var semptomsuz olup, bende bişey yok yaa kafasıyla heryeri gezen. En başında da aynı zihniyet vardı, halen daha var, ileride de olacak.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
@Szayel

Hocam diyelim ki turizm vs; maksat ne kadar iyi olursa olsun

Cehennemin yolu iyi niyet taşları ile örülmüştür.

Eninde sonunda elbet yalanlar ortaya çıkıyor.

Ve hükümeti geçtim ama devlet olarak siz hem içeride hem de dışarıda güvenilmez olarak kabul ediliyorsunuz. Nasıl Kuzey Kore bir açıklama yaptığında inanılmıyorsa bizim güzel ülkemizi de yavaş yavaş o konuma getiriyor siyasetçiler bu sorumsuzlukları ile.

Ya da başka bir açıdan biz de şükür durum o kadar da ciddi değil deyip daha az tedbirli davranıp da Hakk'ın rahmetine kavuşanlar oldu ise onların da vebalinin bir kısmı bu sorumsuzluğu yapanlarda.

Şu anda da ülkenin ihtiyacı en az 3 hafta tamamen kapanma...

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Hocam zaten bir başarısızlık var. Başarısız olanı başarısızlıkla itham etmek şu dönemde kime yarar? O bu veya şu ne önemi var. Atmayınız sizde oyunuzu indiriniz baştan. Toplumlar hak ettiği şekilde yönetilir derler. Bizim toplum yerinde mi duruyor Allah aşkına ? Aylarca günlerce gün içerisinde onlarca postla ona buna evdekal diye bağıran hakaret eden insanlar hep tatil yaptılar gezdiler tozdular. Devletin suçu var da bunların hiç mi yok ? Düzelme değişme bireyde başlar. Biz birey olarak kendimizi geliştirmiyoruz ki ötekine şuna buna geçelim. Belediyeler bile aynı yarışta.

3 hafta tamamen nasıl kapatacaksın ? Fırının da çalışacak, Elektrik işlerinde, Sağlık sektöründe, Telekominikasyon firmaları da. Bunları nasıl kapatacaksın ? Hadi okey bunlar haricinde herşeyi kapattın herkes temassız kredi kartı mı kullanıyor ? Hayır. Herkes mobil uygulamayla kapısına mı getiriyor ? Hayır. Bu dağıtımı yapan kişilerin taşımadığı ne malum? Bilinmiyor. Velhasıl 3 değil 5 ayda kapatsan Çin kopyası bir sistemle bunu korumadığın sürece hiçbir anlamı yok.

Devlet dediğin nedir ? Oy vermezsin tahtından edersin. Oy vermemek, bu yaşanılanı herkese anlatıp bireyselden sonra toplumsal bilinçlenmeyi sağlayarak yol kat edebilirsin. Heeee bunlar sayıyı gizliyorsa, atılan oylarıda böyle şöyle yapıyordur demenin şu yaşadığımız sürece katkısı ne ? SIFIR. Daha çok tartışma konusu olup, konudan uzaklaşılmasını sağlamaz mı ?

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Hocam zaten bir başarısızlık var. Başarısız olanı başarısızlıkla itham etmek şu dönemde kime yarar? O bu veya şu ne önemi var. Atmayınız sizde oyunuzu indiriniz baştan. Toplumlar hak ettiği şekilde yönetilir derler. Bizim toplum yerinde mi duruyor Allah aşkına ? Aylarca günlerce gün içerisinde onlarca postla ona buna evdekal diye bağıran hakaret eden insanlar hep tatil yaptılar gezdiler tozdular. Devletin suçu var da bunların hiç mi yok ? Düzelme değişme bireyde başlar. Biz birey olarak kendimizi geliştirmiyoruz ki ötekine şuna buna geçelim. Belediyeler bile aynı yarışta.
Başarısız olanın başarısızlık ile itham etmiyorum. Onun kararını seçmen verir. İtham ettiğim konu göz göre göre bizlere yalan söylenmesi. Yoksa birisi gelir başarısız olur. Dersin ki beceremedi, yapmadı. Olabilir. Herkes her konuda çok iyi yönetici olacak, başarılı olacak diye bir kural yok. Ama yalan söylenmesini kabul etmem mümkün değil.

3 hafta tamamen nasıl kapatacaksın ? Fırının da çalışacak, Elektrik işlerinde, Sağlık sektöründe, Telekominikasyon firmaları da. Bunları nasıl kapatacaksın ? Hadi okey bunlar haricinde herşeyi kapattın herkes temassız kredi kartı mı kullanıyor ? Hayır. Herkes mobil uygulamayla kapısına mı getiriyor ? Hayır. Bu dağıtımı yapan kişilerin taşımadığı ne malum? Bilinmiyor. Velhasıl 3 değil 5 ayda kapatsan Çin kopyası bir sistemle bunu korumadığın sürece hiçbir anlamı yok.
3 hafta nasıl kapatacaksın ne demek ? Ful kapanma aynen Avrupa ülkelerinin yaptığı gibi. Fırın, market vs açık. Ama onun dışında evde kalacaksın. Bir nevi kısmi de olsa mayısta yaptığımız gibi. Dışarı çıkman gerekiyorsa SMS atıp çıkacaksın. Bunu yapmamamızın sebebi ise paraların har vurulup harman savrulması. Devletin gündelik olarak ekmeğini kazanmak zorunda olanlara destek olamayacak konumda olması.
Devlet dediğin nedir ? Oy vermezsin tahtından edersin. Oy vermemek, bu yaşanılanı herkese anlatıp bireyselden sonra toplumsal bilinçlenmeyi sağlayarak yol kat edebilirsin. Heeee bunlar sayıyı gizliyorsa, atılan oylarıda böyle şöyle yapıyordur demenin şu yaşadığımız sürece katkısı ne ? SIFIR. Daha çok tartışma konusu olup, konudan uzaklaşılmasını sağlamaz mı ?
Böyle yapıyorlardır demedim. Doğru okuyun lütfen. Eğer yönetenlerin yönetilenleri yalanlar ile manipüle edebildiğine inandırırsak ve toplum olarak buna ses çıkartmazsak bunlar sadece iyi günlerimizdir dedim.

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Alın işte Gereksiz bir tartışma daha...
Kardeşim bunların tek amacı provake etmek, insanları ikiye bölüp birbirine düşürmek. Buradaki bazı arkadaşlar da bunların planlarına ya bilerek yada bilmeden çanak tutmak.

Tabipler birliğiymiş.. Bu birlik hükümet düşmanlığından çatlayacak duruma gelmiş ayrıca tabipler birliğinin başındaki hatun nenemizin dağdaki gerillayla bağlantısı nedir? Bunu bir zahmet araştırsınlar.

Bunlara verilecek çok güzel cevaplar var fakat nedense onlar istediği gibi at koşturunca sorun teşkil etmiyor biz kelime yazsak hemen konudan uzaklaştırma cezası alıyoruz :)

Bir komedi filmidir gidiyor izliyor izliyor gülüyoruz :)

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Kardeşim bunların tek amacı provake etmek, insanları ikiye bölüp birbirine düşürmek. Buradaki bazı arkadaşlar da bunların planlarına ya bilerek yada bilmeden çanak tutmak.

Tabipler birliğiymiş.. Bu birlik hükümet düşmanlığından çatlayacak duruma gelmiş ayrıca tabipler birliğinin başındaki hatun nenemizin dağdaki gerillayla bağlantısı nedir? Bunu bir zahmet araştırsınlar.

Bunlara verilecek çok güzel cevaplar var fakat nedense onlar istediği gibi at koşturunca sorun teşkil etmiyor biz kelime yazsak hemen konudan uzaklaştırma cezası alıyoruz :)

Bir komedi filmidir gidiyor izliyor izliyor gülüyoruz :)

Sizin daha bu memlekette yaşayacak uzun yıllarınız vardır inşallah. 50 civarına geldiğinizde ben de hayatta olursam konuşuruz gene :)

fatih1430

Asistan
Reaksiyon puanı
113
bu saatten sonra neyini saklıyorsunuz ya

avrupada birinciyiz

ölüm oranlarının tamamını söyleyinde ders alacaklar alsın yalan yalan nereye kadar

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Sizin daha bu memlekette yaşayacak uzun yıllarınız vardır inşallah. 50 civarına geldiğinizde ben de hayatta olursam konuşuruz gene :)

İnşallah hepimizin vardır, sadece benim olmasın..

Ben çoğu konuda olduğu gibi özellikle pandemi konusunda da hükümete minnet duyuyorum çünkü buna mecburum.

Şayet hükümet son bir kaç yılda sağlık sektörüne yatırım yapmasaydı, şehir hastahanelerini kurup içlerini son teknoloji ile donatmasaydı durumumuz ne olurdu? Allah bilir.

Ne diyordu o zamanlar muhalefet (özellikle bir tanesi) ne gerek var bu kadar hastahaneye?? Boş yatırım .... Şundan eminim ki bu pandemi belası bizi önceki hükümet-ler zamanında yakalamış olsaydı biz TELEF OLMUŞTUK net..

Şükürler olsun ki dünya genelinde pandemi sürecini ülke olarak en iyi biz atlatıyoruz. Kayıp olacak tabi bu çok üzücü ama o çok güvendiğimiz batı dediğimiz avrupa ülkeleri ki, Amerika başta olmak üzere teker teker dökülüyorlar. Sanırım haberiniz yok ama ABD de sağlık sektörü çökmenin eşiğinde. İnsanlar ölülerini bile hastahaneden alamıyor ölenleri konterner lere doldurup şehirden uzak bölgelere götürüp bırakıyorlar..

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Ülkemizde 80 bin vaka olsa da algılamakta zorlanan bireyler kolunda,burnunun altında,elinde,bileğinde,kafasında maske takarak gezmeye devam edecekler. Devlet yalan söyledi mi söyledi bunu uzatmak yerine herkes taşın altına elini koyacak. İstanbulun eğitim ve refah seviyesi yüksek olan Beşiktaştaki meydana indiğimde maskeye mesafeye dikkat etmeyen o kadar çok insan görüyorum ki. Millet hala işin gırgırında. Belediye başkanı bile devlet yalan söylüyor diye polemiğe gireceğine pazarları,toplu ulaşım araçlarını denetlemeye görevli göndermeli,toplu ulaşımı artırmalı. Ama pandemi boyunca bu konuda tek bir icraati yok. Refah seviyesi yüksek yerlerde denetim var düşük olan mahallelerde yok. Pazara korkarak gidiyorum dolu. Metroya,otobüse korkarak biniyorum dolu. Belediyede kaynak kalmadı diyerek yurtdışından kredi çekiliyor metro yapılıyor ama başkan düşünüp şu an metroları durduralım kaynağı toplu taşıma araçlarına aktaralım otobüsleri mevcut metro hatlarındaki vagonları ve sefer sayılarını artıralım demiyor. Yani yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal. Körler sağırlar birbirini ağırlar. Her iki taraf birbiri ile uğraşırken olan yine biz vatandaşlara olacak. Yukarıdakilerden iki tarafta göbeklerini ovuşturarak bizim vergilerimizle geçinecekler.