Açıklanan gerçek vaka sayıları sonrası sosyal medyadan tepki yağıyor

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın gerçek günlük vaka sayısını açıklaması sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.​

fahrettin-koca-iha2_16_9_1606336333.jpg

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü salgını nedeniyle yaşanan yeni can kaybını ve hasta sayısını açıkladı. Türkiye’de son 24 saat içinde 6 bin 814 yeni hasta tespit edilirken, toplam hasta sayısı 467 bin 730’a yükseldi.

Sağlık Bakanı Koca, halktan gelen tepkiler sonrası artık Sağlık Bakanlığı’nın corona virüsü verilerinin yer aldığı tabloda gerçek vaka sayısının da açıklanacağını duyurdu. Koca, son 24 saat içinde testi pozitif çıkan vaka sayısını 28 bin 351 olarak açıkladı.

Gerçek vaka sayısının gizlenmesiyle başlayan tartışmalar sosyal medyada yeniden gündem oldu. Birçok kullanıcı, gerçek vaka sayılarının açıklananın 5 katı olmasının ardından Bakan Koca’ya tepki gösterdi.

İşte o tepkilerden bazıları:

undefined
vaka2.jpg
vaka3.jpg
vaka4.jpg
vaka5.jpg
vaka6.jpg
vaka7.jpg
vaka8.jpg
vaka9.jpg
vaka10.jpg
vaka11.jpg
16x9.gif

vaka13.jpg

vaka14.jpg

vaka15.jpg

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın gerçek günlük vaka sayısını açıklaması sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.​

fahrettin-koca-iha2_16_9_1606336333.jpg

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü salgını nedeniyle yaşanan yeni can kaybını ve hasta sayısını açıkladı. Türkiye’de son 24 saat içinde 6 bin 814 yeni hasta tespit edilirken, toplam hasta sayısı 467 bin 730’a yükseldi.

Sağlık Bakanı Koca, halktan gelen tepkiler sonrası artık Sağlık Bakanlığı’nın corona virüsü verilerinin yer aldığı tabloda gerçek vaka sayısının da açıklanacağını duyurdu. Koca, son 24 saat içinde testi pozitif çıkan vaka sayısını 28 bin 351 olarak açıkladı.

Gerçek vaka sayısının gizlenmesiyle başlayan tartışmalar sosyal medyada yeniden gündem oldu. Birçok kullanıcı, gerçek vaka sayılarının açıklananın 5 katı olmasının ardından Bakan Koca’ya tepki gösterdi.

İşte o tepkilerden bazıları:

undefined
vaka2.jpg
vaka3.jpg
vaka4.jpg
vaka5.jpg
vaka6.jpg
vaka7.jpg
vaka8.jpg
vaka9.jpg
vaka10.jpg
vaka11.jpg
16x9.gif

vaka13.jpg

vaka14.jpg

vaka15.jpg

Kısa sürede buda unutulur.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Açıklandı işte ne gerek var tartışmaya rakamlar açıklanmadan öncede biliyoruz cok yüksek olduğunu... simdi millet yine ikiye bölündü... günlerce tartisilcak.. bunu yazarken aklıma birşey geldi... yıne gundem değiştirme oyunu mu yoksa??
Mesaj otomatik birleştirildi:

Açıklandı işte ne gerek var tartışmaya rakamlar açıklanmadan öncede biliyoruz cok yüksek olduğunu... simdi millet yine ikiye bölündü... günlerce tartisilcak.. bunu yazarken aklıma birşey geldi... yıne gundem değiştirme oyunu mu yoksa??

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sorunda bu zaten neden şimdi açıklandı diye tartışıyor millet, neden daha önceden paylaşmadılar diye şuan herkes tartışıyor yine bir kesim şuanki sayılara inanıyor bir kesimde inanmıyor.

USTA DELETE

Asistan
Reaksiyon puanı
114
"Sağlık bakanı, testi pozitif çıkmış herkesi ifade eden vaka kelimesiyle hasta kelimesi aynı değildir."
"Sağlık Bakanı Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin, "Her vaka, hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor." dedi."
Eylülden beri söylenen bir şey bu.
Şuana kadar söylenenler sadece günlük hastalar verisi idi. Ama bugün söylenen ise günlük pozitif vaka neye şaşırdınız anlamadım.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
İTB doğru söylüyor yalan değil. Bozuk saat bile günde 2 kez doğruyu gösterir.
Doğruyu söylüyor her türlü desteği de hak ediyor"DU". Taki kandırıldıklar, yurttaşlar, parti yönetimindeki kişilerin sosyal medya hesapları, portakallar, sendikasal olayları göresiye kadar.

Herkes kendi işini yapacak, siyasetin yeri burası değildir. İstanbulda eylem planı hazırlanmalı tüm toplu taşıma araçları iki katına çıkarılmalı, maske denetimleri sıkı şekilde yürütülmeli ve sigara kullanımı kısıtlandırılmalıdır. Twitterda orda burda #kandırıldık hashtagleriyle sadece siyaset yaparlar başka birşey değil.

Halk olarak, vatandaş olarak gezmeyi bitirmeliyiz. Sosyal mecralarda illa ki yakın çevrenizdekilerin tatil sefalarını görmüşsünüzdür, belkide sizde yapmışsınızdır. Toplum olarak bilinçlenebilsek keşke. 14 değil 40 gün ülkeyi kapatsak bu sefer de battık diye açlıktan kırılacağız. Neden düzgünce maske takamıyoruz ? Neden yasaklar gelsin istiyoruz ? İrademize niçin sahip çıkamıyoruz ? Neden el hijyenimize dikkat etmiyoruz ? Dünya ile tüm iletişimi kessek bile şu illet derelerde tepelerde alınan toprak su örneklerinde bile kendini gösteriyor. Bu saatten sonra çok titiz olmalı ve herkesi uyarmalıyız.

En başında bende çok eleştiriyordum. Bunca zaman her dükkanı bir kapattık bir açtık bir kısıtladık. Batan battı batmayan yan yattı kimisi devam ediyor. Keşke dedim komple 14 gün evde kalsak.. ( fırıncısı elektrikçisi su işleri gene iş başında olacak ya neyse)Fakat görüyoruz ki komple kapatsak dahi halkımız özen göstermiyor düğünleri bitiremiyor, tabipler birliğimiz siyaset yapıyor, il başkanımız toplu taşıtların sayısını ve denetimleri arttıracağına il h.s.kurulu gücü ile devlete çağrıda bulunuyor. Herkes kendi üstüne düşeni yapsaydı bugün şu halde olmazdık.

[ Manisada corona şüphelisi hastaneden kaçmaya çalışırken düşerek rahmetli oldu ve negatif çıktı, Manisada yurda yerleştirilen şüpheliler yurttan kaçmış, pozitif olan düğüne gelmezler diyen düğün sahibi hanfendi tüm misafirlere korona bulaştırmış, diyarbakır(sanırım) da çocuğun birinin yüzüne bilinçli hapşurulmuş, komşusunun yüzüne tüküren pozitif hasta, bitmek bilmeyen düğünler, gizli yapılan partiler, kahvehaneler yollarda sigara içenler, deniz sefaları yapanlar. Bunca batan iş yerinin, rahmetli olan kişilerin, aile bireylerini ayıran hastalığın bedelini nasıl ödeyecekler ? ]

Son düzenleme:

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
"Sağlık bakanı, testi pozitif çıkmış herkesi ifade eden vaka kelimesiyle hasta kelimesi aynı değildir."
"Sağlık Bakanı Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin, "Her vaka, hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor." dedi."
Eylülden beri söylenen bir şey bu.
Şuana kadar söylenenler sadece günlük hastalar verisi idi. Ama bugün söylenen ise günlük pozitif vaka neye şaşırdınız anlamadım.
Neye şaşırdınız derken? Vaka ayrımı yapan bir tek biziz dünya da gördüğüm kadarı ile. Vaka hasta diye bir ayrım olamaz, sonuçta o kişi virüse yakalanmış ve testi pozitif. Bunuda ayrım yapmak yerine tek bir şey altında göstermeleri gerekirdi. Tabii bu benim fikrim. Tahminimce çoğu kişide bana katılıyordur.

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Gerçeklerin gizlenmesi doğru değil fakat 28 bin vaka olmasıyla bu sayının gizlenmesi arasında ciddi bir bağlantı olduğunu düşünmüyorum. Bizim halkımız keyfine düşkün. Maske takmayanlar, hala düğünümü yapayım koronadan banane kafasında olanlar, parti parti koşanlar. kullanım düştü diye seferleri ve araçları azaltıp sübvansiyondan kısmaya çalışan belediyeler vs. vs. derken bir sürü zincirleme reaksiyonun sonucu. Halkımız yine her zaman yaptığı gibi sonucun altında yatan yüzlerce sebepten sadece bir tanesine odaklanıp tüm yükü tek kişiye atmaya çalışıyor. Kandırıldık denmesi vs. boş şeyler arkadaşlar. Ses çıkarılacaksa hepsine çıkarılacak. Sen düğün yapan akrabanın düğününe ayıp olmasın diye giderken akşam kandırıldık yazarsan boş konuşmaktan başka bir şey yapmamış olursun.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Belliydi böyle olacağı.
Eskiden de millet diyordu yalan diye hatta hatırlarsanız WHO da Türkiyeye doğru açıklamadını söylemişti.
Sağlık Bakanı ise doğru açıklıyoruz yanlışlık yoktur dedi.
Şimdi ise günde 28.000 vaka var diyor.
Tabipler birliğine baştan belli inanıyordum.

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Belliydi böyle olacağı.
Eskiden de millet diyordu yalan diye hatta hatırlarsanız WHO da Türkiyeye doğru açıklamadını söylemişti.
Sağlık Bakanı ise doğru açıklıyoruz yanlışlık yoktur dedi.
Şimdi ise günde 28.000 vaka var diyor.
Tabipler birliğine baştan belli inanıyordum.
Toplam vaka sayısı 28 bin günlük vaka değil sanırım. Günlük 6 binlerde toplam 28 bin demişler. Tam anlamadım
1606340643972.png

ARCANDY

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,749

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Evet ama semptom gösterenlerde dahil yani semptom göstermeyenler 22 bin.
Umarım insanlarımız durumu artık ciddiye almaya başlarlar. Halk olarak bir şey yapmadıkça bu salgın bitmez. Keyfimizden ödün vermeliyiz

ARCANDY

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,749
Umarım insanlarımız durumu artık ciddiye almaya başlarlar. Halk olarak bir şey yapmadıkça bu salgın bitmez. Keyfimizden ödün vermeliyiz
Zaten insanlar vakanın gerçek olmadıklarını bildikleri halde çıkıyorlardı şimdide çıkarlar

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Bunun olacağı belliydi. Baştan beri hasta sayısı yerine vaka sayısının açıklanması gerekirdi. Pozitif çıkan biri direkt riskli grubuna girer. Belirti gösterse de,göstermese de. Asemptomatikleri hafife almamalıyız.

Valla konu siyasete açılmış, biraz dolaylı da olsa bu iki tweet'i paylaşmamazlık edemezdim. Kusura bakmazsanız tabii. :)
Forum hayatım boyunca gördüğüm konuyla ilgili en alakasız mesajlardan birisi bu olsa gerek. Onunla ilgili yeni bir konu açamaz mıydın?

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Sağlıkta bile kendi halkımıza yalanız :)

hakancoskun4891

Müdavim
Reaksiyon puanı
757
adamın bence bir suçu yok bence gayet iyi yönetti ama vaka sayısını bence o ayarlamadı büyük ihtimal cumhur başkanı dedi o kadar vaka var de diye

yedek1000

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
71
Bizim asalak millete sosyal medyada eğlence lazım zaten.

Sabah akşam instagram da birilerini röntgenleme twitter da bir olay varsa onu kınama falan.

Hasta sayısını eleştiren tip avm'ye gidip kahvesi ile fotoğraf çektiriyor? Virüs bahanesi ile evden çalışmak için on takla atıyorlar bakıyorum yaz gelince aynı kişi tatile otele hiç korkmadan gidiyor. İşyerinde çok bu tiplerden, adam sabah akşam işten kaytarmak için virüs muhabbeti yapıyor. 2 hafta sonra düğüne gidiyor mesela.

Bu illete herkes yakalanacak işte neyin tatavasını yapıyorsunuz bende onu anlamıyorum.

Hem ülkede işler yürüsün, hem yasak çıksın millet evden çıkmasın. Bizim ülke insanı kadar iki yüzlü bir tıoplum var mı merak ediyorum

Ahmet-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,042
Halk Tepki gösterir normal. Tatil yerleri açıktı + Almanya dan şeyden Rusya'dan turist geliyordu havalimanında full ses geliyordu gördüm biz maske takmayınca sorun turistler takınca sorun yok anca kendi halkına ceza yazar sacma

Suzan AŞAN

sxasizt sank
Reaksiyon puanı
6,829
Daha gerçek vakalar açıklanmadan önce kendisine gerçek vakaları soran muhabire cevap vermeyişi zihnimde canlandı

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ben gerçek vakalar 10-15K arasındadır diye düşünüyordum. Baya iyimsermişim :) Belli gerçi dışarıya çıktığım zaman virüsün değiştirdiği tek şey insanların maske takması oldu. Dışarıdaki insan sayısında azalma yok hiç. Ancak bu durumda Sağlık Bakanının da yapacak pek bir şeyi yok. Üst taraf ne derse o. Daha geçenlerde hafta sonu alınacak tedbirler daha iyi olsun isterdim demişti.