Çok kararsızım

Bu konuyu okuyanlar

meaningless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Merhaba geçen sene yks sınavına girdim sonuçta 1600. oldum ve isteyerek tıp fakültesi seçtim. Fakat bunları yaparken yurt dışı düşüncesi hiç aklımda yoktu. Şuanda ise Türkiye de meslek fark etmeksizin herkesin mutsuz olduğunu görüyorum ve yurt dışına çıkmak istiyorum. Doktorluk ise yurt dışına çıkmanın çok kolay olduğu bir meslek değil. Size sorum bir dahaki sene için yatay geçiş yapıp Odtü elektrik elektronik, itü bilgisayar veya boğaziçi makine gibi bir bölüme geçmeli miyim? Bu bölümlerde yurt dışına çıkmak için neler yapmak gerekiyor? Yurt dışına çıkmak kolay mı? Matematiğim gerçekten iyi fiziğim ortalamada diyebilirim ama teknolojiye aşırı bir ilgim yok. Sizce ne yapmalıyım?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Ülkemizde doktorlar maddi durum açısından sorun çekmiyor. (Yurtdışında kat kat fazlasını kazanıyorlar tabii.) Ona göre seçim yap yani. Herhangi bir bölümde yurtdışına çıkmak kolay değil maalesef, ne okursan oku kendini geliştirmen lazım.
Hayalinin peşinden koş. Zaten yaptığın dereceye göre konuşursak, hayalini gerçekleştirmek başkalarına göre basit olacak. Hayalin olan alanı seç. Hem kendin için, hem yarar sağlayacağın başka insanlar için ve Bilgisayara ya da elektroniğe liseden temeli/ilgisi olmayan kişi fazlasıyla zorlanacaktır.

meaningless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Ülkemizde doktorlar maddi durum açısından sorun çekmiyor. (Yurtdışında kat kat fazlasını kazanıyorlar tabii.) Ona göre seçim yap yani. Herhangi bir bölümde yurtdışına çıkmak kolay değil maalesef, ne okursan oku kendini geliştirmen lazım.
Hayalinin peşinden koş. Zaten yaptığın dereceye göre konuşursak, hayalini gerçekleştirmek başkalarına göre basit olacak. Hayalin olan alanı seç. Hem kendin için, hem yarar sağlayacağın başka insanlar için ve Bilgisayara ya da elektroniğe liseden temeli/ilgisi olmayan kişi fazlasıyla zorlanacaktır.
Aslında problem doktorların maddi problem çekmesi değil. Ülkede kimse hak ettiği maaşı almıyor ekonomiden dolayı. Ekonominin ise düzeleceği yok gibi gözüküyor. Bir de sürekli doktora şiddet haberleri görmemize rağmen şiddet uygulayanların serbest bırakılması can sıkıcı. Tabii ki bazı doktorlar işini düzgün yapmıyor olabilir ama şiddetten farklı çözümleri var. Bu sebeplerden dolayı tıpı bırakıp mühendislik okuyup yurt dışına çıkmayı düşünmeye başladım. Dediğiniz gibi hiçbir meslekte kolay değil bunu yapmak. Mühendislikte bu süreç nasıl işliyor onu merak ettim.

Son düzenleme:

meaningless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Yanlış düşünüyorsun. Maalesef ülkemizde saydığın meslekler de yurtdışına çıkmakta zorluk çekiyor. Mesela ben fırsatını bulsm
Bu sayılı üniversitelerden birinde mi okuyorsunuz bölümü? Yanlış anlamayın sadece duyduğuma göre yurt dışına çıkma konusunda üniversite çok önemli.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Bu sayılı üniversitelerden birinde mi okuyorsunuz bölümü? Yanlış anlamayın sadece duyduğuma göre yurt dışına çıkma konusunda üniversite çok önemli.
Yurtdışında başvuru yapanlara "Türkiye'de ki üniversiteleri çok bilmiyoruz, bizim için üniversite önemli değil." diyen firmalar varmış.

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Yanlış duymuşsun. Üniversitenin önemi sadece çevren yoksa ve işe ilk defa giriyorsan etkilidir. Onun dışında sağlam bir referansla bütün iyi üniversitelerin önemi yok olur (maalesef ülkemizde durum budur) ve yurtdışına gitmek mesele değil, gidince orada 2bin dolarla çalışmak ve burada kral olmak için orada sürünmek meselesi de var. Elbette konu çeşitlendirilebilir

meaningless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Yurtdışında başvuru yapanlara "Türkiye'de ki üniversiteleri çok bilmiyoruz, bizim için üniversite önemli değil." diyen firmalar varmış.
İşte bu dediğiniz kafamı karıştırıyor. Ölçütün ne olduğunu anlamıyorum. Tabii ki kendini geliştirmiş olmak ama bunu beni işe almadan nasıl anlayabilir ki?

Reaksiyon puanı
220
bncede

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
İşte bahsettiğin üniversite faktörü tam da burada devreye giriyor. İlk işe alımda üniversiteye bakıyorlar demiştim ya, bunlar da nerede ne kadar süre iş tecrübenin olduğuna bakıyorlar. Kullandığın programların hiçbirinin önemi yok. Baktıkları üç tane kriter var:
Hatrı sayılır üniversiteden mezun musun
Referansın kim
Kaç yabancı dil biliyorsun

Bu üç kriterden ikinci ve üçüncüsü en önemlileri

meaningless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Hayalimin tam olarak ne olduğunu bilseydim bir dakika düşünmezdim. Kendimi hep doktor olarak hayal ettim hala istiyorum mühendislik hakkında çok bir fikrim yok. Ama sanki yurt dışına çıkmak için daha avantajlı gibi gözüküyor onun için sormak istedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşte bahsettiğin üniversite faktörü tam da burada devreye giriyor. İlk işe alımda üniversiteye bakıyorlar demiştim ya, bunlar da nerede ne kadar süre iş tecrübenin olduğuna bakıyorlar. Kullandığın programların hiçbirinin önemi yok. Baktıkları üç tane kriter var:
Hatrı sayılır üniversiteden mezun musun
Referansın kim
Kaç yabancı dil biliyorsun

Bu üç kriterden ikinci ve üçüncüsü en önemlileri
Referanstan kastınız kişi bazında mı yoksa çalıştığımız şirket olarak mı

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Hayalimin tam olarak ne olduğunu bilseydim bir dakika düşünmezdim. Kendimi hep doktor olarak hayal ettim hala istiyorum mühendislik hakkında çok bir fikrim yok. Ama sanki yurt dışına çıkmak için daha avantajlı gibi gözüküyor onun için sormak istedim.
Senin hayalin en iyisi olmak. Zengin olmak. Başarılı olmak.
Bunlardan başka bir hayale gerek duymadın çünkü gerek de yok. Seçtiğin yol her ne olursa olsun bu hayallere çıkar, tek fark hayale ulaşmak konusunda hangi yol daha yakın ona bakmalısın. Ayrıca gündemdeki meslekler gün gelip aniden en vasat meslek haline gelebilir (bkz. inşaat mühendisliği)
Olabilecek en sivil mesleği seçmek serbest meslek anlamında daha çok şey katacaktır, tabi referans varsa...

Referanstan kastınız kişi bazında mı yoksa çalıştığımız şirket olarak mı
Kişi bazında. Çalıştığın şirkette de sağlam kişilerin desteğini kazanmalısın.
Çalıştığın şirket, iş tecrübesi kriterini olumlu etkiler.
Başvuru formundaki referanslar başlığını boş bırakırsan, ama bunların hiçbiri olmayıp o boşluğu şirketin yöneticisinin adıyla dolduran başka biri varsa kimi seçecekleri konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz

meaningless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Senin hayalin en iyisi olmak. Zengin olmak. Başarılı olmak.
Bunlardan başka bir hayale gerek duymadın çünkü gerek de yok. Seçtiğin yol her ne olursa olsun bu hayallere çıkar, tek fark hayale ulaşmak konusunda hangi yol daha yakın ona bakmalısın. Ayrıca gündemdeki meslekler gün gelip aniden en vasat meslek haline gelebilir (bkz. inşaat mühendisliği)
Olabilecek en sivil mesleği seçmek serbest meslek anlamında daha çok şey katacaktır, tabi referans varsa...

Kişi bazında. Çalıştığın şirkette de sağlam kişilerin desteğini kazanmalısın.
Çalıştığın şirket, iş tecrübesi kriterini olumlu etkiler.
Başvuru formundaki referanslar başlığını boş bırakırsan, ama bunların hiçbiri olmayıp o boşluğu şirketin yöneticisinin adıyla dolduran başka biri varsa kimi seçecekleri konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz
Teşekkür ederim hayal konusunda dedikleriniz doğru sanırım. Benim değerimi başka insanların fikirlerinin belirlemesi veya sürekli kendimi birilerine kanıtlamak zorunda olma fikri hoşuma gitmiyor. Keşke bir süreliğine işe alıp kendileri görseler de kararlar ona göre alınsa ama dünya bu kadar adil değil sanırım.

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Yurtdışına çıkmanın iki şekli vardır:
-Türk bir firma adına çıkmak
-Yurtdışındaki firmada işe girmek

Bunlar arasında en kolayı ilk seçenektir. İlk etapta en mantıklısı da budur. Ülkemizde birçok büyük firma yurtdışı bazlı işler yapıyor ve düşük bir döviz maaşıyla yurtdışına göndermek onların en sevdiği iştir.

İkinci seçenek için ise, yaptığın işi senden başka çok fazla kişinin yapmaması lazım. Çok fazla yabancı dili rahatça konuşabiliyor olman lazım. Ve bir yabancı firma temsilcisinin seni keşfetmesi lazım.
Yine de dediğim gibi, gündeme bağlı dusunmemek lazım. Şu anda yurtdışı işler durmuş durumda, çünkü koronavirüs var. Ondan önceki zamanlarda da ülkemizdeki ekonomik sıkıntılar yurtdışı bazlı iş yapan yerli firmaların icraatlarını azalttı.
Yine de ileride aniden bir meslek meşhur olur ve yurtdışına çıkıp sağlam paralar kazanabilir elbette.
Ülkemizde birçok kişi yurtdışını başta mantıklı bulsa da işin içine girince yurtdışına gitmek istemiyor. Bunun sebepleri olarak da:
-Sevgilisi vardır o kafasını kurcalar.
-Ailesinin ne işin var orada her şey çok mu iyi sanki, haberlerde görüyoruz ... sözleri üzerine ailesini bırakmak istemez
-Yaşı ilerlemiştir ve 30'dan önce evlen baskısıyla karşılaşmıştır. Yabancı kızların aklını çelip hayatını berbat edeceği ihtimali de unutulmamalı ?☝️

Ama biraz çılgınlık ve kendi başına yalnız yaşayabilme yetisi varsa gözü karartıp yurtdışına giden birçok kişi var elbette. Eğer bir gün yurtdışına çalışmaya gidersen, yapacağın ilk iş oradaki konsolosu arayıp böyle böyle çalışmaya geldim deyip çalıştığın yerin gps ini onlara göndermek olmalıdır. Çünkü birçok sıkıntıyla karşılaşıp tek telefonla konsoloslukla çözmen gereken durumlar olabilir

meaningless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
İş hayatıyla ilgili hiçbir şey bilmiyorum gerçekten bunu bir daha fark ettim? tıp alanında ilerlemenin daha çok sınavlarla olması beni daha çok cezbediyor. Aslında tıpta da amacım bilimsel araştırmalar yapmak aslında bölüm buna uygun ama Türkiye de çok bu odaklı değil diğer bölümlerde de olduğu gibi. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım bu arada bir gün gidersem teşekkürler.

Reaksiyon puanı
892
Boğaziçi’nde okumak bir başka olabilir.Gezdim ve de bu sene yks’ye gireceğim ve hedefe koydum.Umarım sizinle benzer bir sıralama yapıp giderim.
Tıp türkiye şartlarına uygun değil ve yurtdışı imkanları zor.Mühendisler ise avrupa’ya rahatlıkla gidebiliyor.