Bilgisayar 8GB Ram'i Görünce Sapıtıyor

Bu konuyu okuyanlar

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Son günlerde bu sorunu yaşıyorum. Sistem sürekli mavi ekran veriyor. Ramleri tek tek memtest ile test ettim hata bulamadı format attım yine düzelmedi kafayı yiyeceğim artık. Oyun oynarken klavyede bir yazı yazarken çat diye mavi ekran veriyor. Mavi ekran sonrası 8GB ram 4GB'a düşüyor bu şekilde çalışınca bir sorun yok sistemi yeniden başlatınca tekrardan 8GB kullanmaya başlıyor ve sorunda burada başlıyor. 8GB olunca mavi ekran verip duruyor makina. Yardımcı olabilirmisiniz? Sistemim burada yazıyor. Sistem

Ekran Alıntısı.JPG

Resimde ki gibi olunca sorun yok mavi ekran vermiyor saatlerce çalışıyor ama 8GB'ı tamamen kullanınca mavi ekran veriyor sürekli makina. Sorun anakart mı başka bir şey mi çözemedim. Her mavi ekran sonrası dmp dosyası da veriyor ama okuyamadığım için bir şey yapamıyorum.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Ramlerin marka modelleri farklı mı?

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Sistem linkine tıklayıp baktınız mı acaba özelliklere? İkisi de aynı tek paket dual kit aynı marka aynı model ram.
Link çalışmıyor sınırlama var diyor. Dual kit se durum çok garip. Anakart kılavuzunda gösterdiği slotlara taktın mı? 4 tane yer varsa tabi bu dediğim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bunu da yaptıysan bozuk demektir ramlerin birbiriyle uyumu bozuk demekki bir şekilde. Garantisi varsa gönder bence

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Link çalışmıyor sınırlama var diyor. Dual kit se durum çok garip. Anakart kılavuzunda gösterdiği slotlara taktın mı? 4 tane yer varsa tabi bu dediğim

Bunu da yaptıysan bozuk demektir ramlerin birbiriyle uyumu bozuk demekki bir şekilde. Garantisi varsa gönder bence

Garantisi yok. 4 slot var 1 ve 3.slotta dual çalışıyorlar cpuz ile baktım. XMP'yi kapattım ramler normalde CL9 ama CL11 olarak çalışıyor bios'dan manuel elle CL9 değerlerini girdim şuan CL9 oldular bir de böyle deneyeyim bakalım XMP yüzünden de olabilir dediler çünkü. Ramler de sorun yok tek tek test ettim hata çıkmadı.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Garantisi yok. 4 slot var 1 ve 3.slotta dual çalışıyorlar cpuz ile baktım. XMP'yi kapattım ramler normalde CL9 ama CL11 olarak çalışıyor bios'dan manuel elle CL9 değerlerini girdim şuan CL9 oldular bir de böyle deneyeyim bakalım XMP yüzünden de olabilir dediler çünkü. Ramler de sorun yok tek tek test ettim hata çıkmadı.
Anakart kılavuzunu indir öyle bak, belki 2 ve 4 u kullan diyordur. XMP kapat ama müdahale etme değerlere öyle dene. Eğer Anakart destek listesinde senin Ram yoksa işlemci kendi sınırının üstünü garanti etmez. Yüzde 99 problem olmaz ama belki sende olmuştur ihtimal var

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Anakart kılavuzunu indir öyle bak, belki 2 ve 4 u kullan diyordur. XMP kapat ama müdahale etme değerlere öyle dene. Eğer Anakart destek listesinde senin Ram yoksa işlemci kendi sınırının üstünü garanti etmez. Yüzde 99 problem olmaz ama belki sende olmuştur ihtimal var

Hocam normalde 2 ve 4'de takılıydı ramler sabah ikisini de çıkartım 1 ve 3'e taktım. XMP'yi az önce kapattım şuan sorun yok gibi ama belli de olmaz daha mavi ekran vermedi. Değerleri ellemediğim ama CL11 olarak çalışıyor ramler normalde CL9. Ramlerin üzerinde ki yazan 9-9-9-24 değerlerini manuel girdim kaydedip çıktım CL9'a düştü şuan öyle çalışıyor. Sabaha kadar bekliyeceğim umarım mavi ekran vermez.

togi41rap

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba hocam benim ramlerin markaları farklı 3200 mhz 8+8 uyumlu çalıştırmakta zorlanıyorum şöyleki taban çalışma frekansları farklı birinin 2133 birinin 2400. Önce taban frekansları biostan eşitleyip daha sonra 3200 mhz çekip 16 gb kullanabiliyorum fakat bir kaç gün sonra tekrar bu ayar bozuluyor ve bir slottaki 8 rami bilgisayar görmüyor ve mhzsi otamatik düşüyor. Bunun bir çözümü var mı ?

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821

Yine mavi ekran verdi :)

Merhaba hocam benim ramlerin markaları farklı 3200 mhz 8+8 uyumlu çalıştırmakta zorlanıyorum şöyleki taban çalışma frekansları farklı birinin 2133 birinin 2400. Önce taban frekansları biostan eşitleyip daha sonra 3200 mhz çekip 16 gb kullanabiliyorum fakat bir kaç gün sonra tekrar bu ayar bozuluyor ve bir slottaki 8 rami bilgisayar görmüyor ve mhzsi otamatik düşüyor. Bunun bir çözümü var mı ?

Hocam yeni konu açın lütfen.

@met 35

E4SY

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teker teker deneyerek uzun kullanım testi yapar mısınız?

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Teker teker deneyerek uzun kullanım testi yapar mısınız?

Hocam şimdi iki rami de aynı anda takılı halde memtest ile test edeceğim. Saatlerce sürecek. Önce bir test daha yapayım soru işareti kalmasın. Slotlardan da şüphelenmiyorum değil aslında.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,107
Memtest yapın. Ram arızalı olabilir.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Hiç bir sorun yok ramlerde. Saatler sürdü test. Buyrun.

lOoSHV.jpg

fH4LWV.jpg
Bu testten geçiyor masa üstünde mi sıkıntı yapıyor :S o da ilginç bir olay. Windowsun 64 bit demi? bence bir format at. Windows 7 kullanmaya da özen göster.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Bu testten geçiyor masa üstünde mi sıkıntı yapıyor :S o da ilginç bir olay. Windowsun 64 bit demi? bence bir format at. Windows 7 kullanmaya da özen göster.

İlginç gelecek belki ama şuan 6 saat 25 dakikadır sistem açık mavi ekran vs vermedi hiç. Format attım zaten 8.1 kurulu. 64 bit evet.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Bios versiyonun kaç ?

Xmp kapatıp cl frekans voltaj gibi değerlere müdahale etmeden stock halde denedin mi yine alıyor musun hata ?

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Bios versiyonun kaç ?

Xmp kapatıp cl frekans voltaj gibi değerlere müdahale etmeden stock halde denedin mi yine alıyor musun hata ?

FD sürümünde. Normalde en son sürümdeydi ama beta olduğu için başka bir forumda beta kullanmamam gerektiğini söylediler FD sürümünü kurmamı istediler.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
  • BIOS'a girin. Exit kısmında load factory Defaults/Fabrika ayarlarına geri döndür gibi bir seçenek olması lazım. Bunu seçin ve ayarları kaydedip çıkın.
  • Sorun devam ederse bilgisayarı kapatın ve fişten çekin. BIOS pilini çıkarın ve 5 dakika bekleyin. Bellekleri de çıkarın. Sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. İşlemciyi de çıkarın. Kırılmış veya yamulmuş pin var mı kontrol edin. Pinler sağlamsa hepsini yerine takarak sistemi tekrar çalıştırın.
  • Soğutucuyu aşırı sıkmayın. Soğutucu gevşetme Intel sistemlerde işe yarıyor ama siz de deneyebilirsiniz.
Son olarak:

Son düzenleyen moderatör:

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821

XMP zaten kapalı ama yine vermişti mavi ekranı. Şuan hala kapalı. Ayarlardan sadece CL değerlerini girip 1600 mhz seçeneğini seçip kaydettim. Çünkü XMP kapatınca CL9 ramler CL11 çalışıyordu. Şuan o düzeldi sadece. Ama şunu diyeyim hala mavi ekran almadım.

• BIOS'a girin. Exit kısmında load factory Defaults/Fabrika ayarlarına geri döndür gibi bir seçenek olması lazım. Bunu seçin ve ayarları kaydedip çıkın.
  • Sorun devam ederse bilgisayarı kapatın ve fişten çekin. BIOS pilini çıkarın ve 5 dakika bekleyin. Bellekleri de çıkarın. Sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. İşlemciyi de çıkarın. Kırılmış veya yamulmuş pin var mı kontrol edin. Pinler sağlamsa hepsini yerine takarak sistemi tekrar çalıştırın.
  • Soğutucuyu aşırı sıkmayın. Soğutucu gevşetme Intel sistemlerde işe yarıyor ama siz de deneyebilirsiniz.
Ek olarak, RAM'leri söküp, parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. BIOS pili söküp 3 dakika kadar bekleyin ve takın. Daha sonra tekrar kontrol ediniz.

Son olarak:

Siz hani klavyenizi kırıyordunuz ne oldu?

grand_master

Müdavim
Reaksiyon puanı
707
Yazılımsal bir problem varmış gibi görünüyor format atmayı deneyin.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
ya 3 mü oldu 4 mü oldu anlatamıyorum sana. Defult ayarlarda cl 11 iken hiçbir seye müdahale etmeden denedin mi?

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Kıyamadım ona senin yüzünden kırmayı :)

Dostum işine bak hadi canımı sıkma benim yeter artık gece gece cidden uğraşamam senin gibi boş biriyle. Konuma yazma bir daha.

Yazılımsal bir problem varmış gibi görünüyor format atmayı deneyin.

Format attım Windows 10 kuruluydu Windows 8.1 kurdum. Yine aynı mavi ekran hatalarını aldım.

ya 3 mü oldu 4 mü oldu anlatamıyorum sana. Defult ayarlarda cl 11 iken hiçbir seye müdahale etmeden denedin mi?

Üslubu düzeltin yalnız. Denedim evet aynı sorunu yaptı yine.

Son düzenleyen moderatör:

grand_master

Müdavim
Reaksiyon puanı
707
Dostum işine bak hadi canımı sıkma benim yeter artık gece gece cidden uğraşamam senin gibi boş biriyle. Konuma yazma bir daha.

Farkındamısın bilmiyorum ama konuyu oku kimseye yanlış cümle kurmadım senin sorunun benimle aslında sorun bile yok şu yaptığın yazdığın yorum tamamen çocukça bir davranış. 10 yaşında ki velet senden daha ağır başlıdır emin ol.

Format attım Windows 10 kuruluydu Windows 8.1 kurdum. Yine aynı mavi ekran hatalarını aldım.

Üslubu düzeltin yalnız. Denedim evet aynı sorunu yaptı yine.
Rami değiştirmeyi dene

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821