Kasa içi fan dizilimi ve fan önerisi

Bu konuyu okuyanlar

birgaripkeçi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhabalar oncelikle, benim şöyle bir kasam var:
https://www.google.com/imgres?imgur...BQM&tbnid=tptuasiUUqpDzM&vet=1&source=sh/x/im

Kasam da
Önde= 1 fan yeri var.
Yan kapakta= 2 fan yeri var.
Altta=bir PSU'nun fani var bir de 1 slot daha fan yeri var.

Bir de bu attigim fotografta ki fan var bu egzoz fan galiba

Şu an kasamda sadece bir fan takili o da bu egzoz fan.

Bunun haricinde fan almak istiyorum yani kasanin hava akisini ve hava tahliyesini duzgun bir sekilde yapmak istiyorum cunku uzun yillar boyunca(7 yillik kasa)tek fanla calistirdim PC'yi ve bunun dogru bir şey olmadiginin yeni farkina variyorum(yas 18) onceleri pek onemsemedigim için bu konulari :)

Bu yuzden duzgun bir havalandirma yapmak istiyorum RGB falan bunlari pek onemsiyorum benim için hava akisi duzgun olsun ve f/p olsun yeter. Onerdiginiz fan modelleri, markalari varsa belirtebilirseniz cok makbule gecer ancak şu sekilde soyliyeyim bu fanlara çok para vermek istemiyorum,şu kafadayim en ucuzuna gelebilecek en performansli fan, yani bu sekilde soyliyeyim, bu donanim piyasasini bilmedigimden butce soyliyemiyorum dedigim gibi en ucuz ve en performanslisi

Bir de fanlari nasil konumlandirmaliyim? Bunu da danisayim sizlere.
Benim arastirdigima gore soyle olmali:
Ön tarafa 1 fan iceri ufluycek sekilde.
Yan tarafa 1 fan disari ufluycek sekilde(yana koymamin sebebi sicak havanin yukselmesi durumu, normalde tepe fandan ve egzoz fanindan hava tahliyesi yapilyormus ancak tepe fanim olmadigi için bu yolu dusundum)

Yani önden havayi alicak kasa, arkadan ve yanlardan tahliyesini yapacak.

2 Fan yeterli olacaktir diye dusunuyorum, bir de egzoz fanim var zaten, siz ne onerirsiniz bu yol mantikli mi sizce?

Bu arada sistemim yuksek bir sistem degil yani sistemi de yazayim ona gore yorum yapin.
-Zotac GT 1030 ekran karti.
-4 GB RAM.
-1 TB HDD.
-Intel i3 islemci.
-FSP HV Pro 550W 80+ guc kaynagi(guc kaynaginin bu sisteme cok oldugunu biliyorum ileride sistemi yenilemeyi dusundugum için bu PSU'yu aldim uzun vadeli yani :))

PC yaklasik 7 yillik, suana kadar sadece HDD ve guc kaynagi degisti.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bu bileşenler ile fazla fana ihtiyacınız yok. Boşuna masrafı arttırmayın. Öne bi adet fan koyacaksınız. Bu fan içeriye hava üfleyecek kesinlkle. Yana da ,yine içeri üfleyen bi fan koyabilirsiniz,keyfe keder.

Reaksiyon puanı
8,015
1 ön ve 1 arka tahliye fanı yeterli. Sisteminiz zaten ısınmaz çok fazla.

birgaripkeçi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bu bileşenler ile fazla fana ihtiyacınız yok. Boşuna masrafı arttırmayın. Öne bi adet fan koyacaksınız. Bu fan içeriye hava üfleyecek kesinlkle. Yana da ,yine içeri üfleyen bi fan koyabilirsiniz,keyfe keder.

hocam önerdiğiniz markanın 14 cm olan bir fanı daha var ve neredeyse fiyatları aynı
link:https://www.hepsiburada.com/tx-14cm-siyah-kasa-fani-txccf14bk-p-BD305213
benim kasamın ön ve yan tarafları 12 veya 14cm'yi destekliyor
hangisini alsam daha faydalı olur?

duyduğuma göre 14 cm fanların seslerı 12 cm'e göre daha az oluyormuş

birgaripkeçi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

up

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
800rpm devir ile ,evet daha sessiz olacaktır,alınız.