Sıvı Metal (Liquid Metal) Termal Macunun Performans Artırırır Mı?

Bu konuyu okuyanlar

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Merhaba arkadaşlar,

Ben bir masaüstü bilgisayar toplama işine girdim. Zor kısmı bitti. Performans arttırmak için daha yüksek hızlı ramler, ssd vb. herkesin kullandığı yöntemler kafamda var ancak tekniğini bilmediğim bir konu var. Termal macun kullanıyoruz. Peki, işlemci ve işlemci soğutucusu arasında kullanacağımız termal macunu genelde delid işlemlerinde kullanılan sıvı metal bir temal macunla yapsak, daha yüksek soğutma performansı ve daha uzun kullanım süresi beklemeli miyiz?

Konu ile ilgili malesef sınırlı kaynak mevcut, bir videoya denk geldim bu videoda adam aynı değerleri ekrana bastırıyor ancak çok ciddi performans artığı (3-3.5 derece diyor, videodaki 3:20 ve 4:23 te gösterdiği tablolar neredeyse aynı.) olduğu yorumunu yapıyor.

Yorumlarınızı bekliyorum. Dönüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Reaksiyon puanı
268
Delid hariç üst kapağa sürersen akar sisteme bozR
Metal macun sadede delid de kullanılmalıdır

1080Tİ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba arkadaşlar,

Ben bir masaüstü bilgisayar toplama işine girdim. Zor kısmı bitti. Performans arttırmak için daha yüksek hızlı ramler, ssd vb. herkesin kullandığı yöntemler kafamda var ancak tekniğini bilmediğim bir konu var. Termal macun kullanıyoruz. Peki, işlemci ve işlemci soğutucusu arasında kullanacağımız termal macunu genelde delid işlemlerinde kullanılan sıvı metal bir temal macunla yapsak, daha yüksek soğutma performansı ve daha uzun kullanım süresi beklemeli miyiz?

Konu ile ilgili malesef sınırlı kaynak mevcut, bir videoya denk geldim bu videoda adam aynı değerleri ekrana bastırıyor ancak çok ciddi performans artığı (3-3.5 derece diyor, videodaki 3:20 ve 4:23 te gösterdiği tablolar neredeyse aynı.) olduğu yorumunu yapıyor.

Yorumlarınızı bekliyorum. Dönüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
Çok bir fark olmaz da daha zahmetli + bunu tamamı bakır tabanlı bir soğutcuda kullanman lazım Aleminyum tabanlılarda kullanmaman lazım

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Hmm anladım. Yani soğutma performansında çok minik bir gelişme olur ama zahmeti ve riskini göze alınca değmez, doğru mu anladım?

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Teşekkürler arkadaşlar. Çok aydınlatıcı oldunuz. Yüksek Performanslı standart termal macun kullanacağım.