Rehber Dizüstünde Sıvı Metal Soğutma (Daha Iyisi Yok)

Bu konuyu okuyanlar

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Evet beyler , bayanlar forumda herkes fikir yürütüp, youtube videolarından görüp yorum yaptığı sıvı metal(Thermal Grizzly Conductonaut)'i denedim.
Ve size şöyle söyleyim:

Mucize beklemeyin.

Bu iş mucizeden öte.
Kullandığınız tüm kaliteli macunları unutun. Hiç biri bunun yanına dahi yaklaşamaz.
En kalitelisi olsun diye arctic MX-4 kullanıyordum uzun bir süredir. Arada dağlar var.

Ne klimayı açıp oynama, ne bilgisayarı kaldırma, ne de altına şurasına burasına fan koyma, hepsinden de daha ileri bir soğutma sağladı.

Sistemim:
Clevo p150sm-a
i7-4700mq intel
gtx 980m
16gb kingston ram
çift fanlı.

Gözlemlediklerimse şöyle:

İşlemci ısı düşüşü: 15'C (Oyunlarda 95-97'leri gören işlemci şimdi 70-80 civarı)
Ekran kartı: 8-10'C (Oyunlarda 85-87'lere çıkıyordu şimdi 60-70'lere anca varıyor)

ve gözlemlediğime göre soğutma anında oluyor. Yani oyunu kapatın, yada fanları full'e verin anında ısı değişimini görüyorsunuz.

Kullanımı fazla zor değil, millet abartıyor. kısa devre yapmasın diye oje sürenler var açıktaki devrelere. Ben sıvı metal akıp, kısa devre falan yaptırmasın diye önce açıkta kalan çevredeki devrelere mx-4 termal macunu sürdüm sonra işlemci çekirdeğine ve ekran kartı çekirdeğine sıvı metali sürdüm.

O kadar az sürüyorsun ki 1gr 'lık tüp 5-6 kullanımlık oluyor.

Gerçekten bu kadarını ben bile beklemiyordum. Diyordum ancak 4-5 derece farkeder ama iş öyle değilmiş.
Türkiyede satışı yok o yüzden satanlar yurtdışından kendi imkanlarıyla alıyor diye düşünüyorum zaten 1-2 tane satan anca bulabildim. O yüzden baya pahalı. Ama her kuruşuna değer.

Eğer bilgisayarınız ısınıyorsa zaten dizüstüne yapabileceğiniz fazla birşey yok. En mükemmel çözüm bence budur.

Bir daha termal macun kullnırmıyım?
Eğer yeni aldığım bir bilgisayarım olursa "HAYIR" garanti dışı kalma ihtimalini göze alamam. Malum oyun bilgisayarları 12.000'den başlıyor. Okadar zengin değilim.
Ama onun haricinde eski ısınan her bilgisayara kesinlikle tavsiyem.

Not: he bide aliminyum soğutucunuz varsa sakın. Hatta içine ayrıca koca bir kağıt koymuşlar sakın aliminyum'a sürmeyin diye ..