Sokaktan kedi sahiplenmek

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
3,027
Merhaba, bir yıldır yaşadığım sokakta olan bir kedi var. Sürekli mama veriyorum, su veriyorum ama havaların soğumasıyla dışarda kalmasına çok üzülüyorum. Günde bir saatimi zaten ona ayırıyorum. Ben de bu yüzden eve almaya karar verdim, bunun için neler gerekli? Bir sokak hayvanı evde nasıl yaşar? Eve hangi oyuncakları, gıdaları almam gerektiğini pek bilmiyorum. Sanırım üzerindeki pirelerden kurtulmak ve aşı yaptırmak gerekiyor. Bilgisi olan biri yeşillendirebilir mi?

muharrem4201

Profesör
Reaksiyon puanı
952
kanka sen bence o kediyide al bir veterinere götür o herşeyi halleder sana açıklar tereddüt ediyorsan kedi satan bir yere git orda gerekli bilgileri alırsın

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
İç- Dış parazit aşıları vs yapılması gerekir. Veterinere gitmen gerekiyor ki hayvan oyuncak değildir. Sadece mama ile besleyemezsin. Aşıları, bakımları vardır.

Uyku evi, tuvalet kumu, tuvalet, yaş ve kuru mama alman gereken birinci adım. Devamında kimlik çıkartıp sürekli aşı takibi yapman gerekir. Gerçekten sadık hayvanlar, buna emin olabilirsin ve eve aldıktan sonra bir daha ondan ayrılmak istemeyeceğinden emin olmalısın.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Kedi sorumluluk ve özen isteyen bir hayvan. Evde ona bir kedi evi olacak, kedi kumu dolu bir kabı olacak. Yatacağı bir yumuşak kedi minderi olacak.
Bir hayvan sahiplendiğinizde, yapmanız gereken işlerin en başında dostunuzu veteriner hekime götürüp iç-dış parazit ilaçlarını, aşılarını yaptırmak, muayene ettirmek ve ona bir karne çıkarttırmak olmalıdır. Dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri de, kapı ve pencerelerinizin kapalı olması gerektiğidir.

1- Kedi taşıma kabı

Dostunuzu sahiplenmeden önce edinmeniz gereken ilk şey taşıma kabıdır. Taşıma kabı veya çanta alırken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında dostunuzun boyutuna uygun olmasıdır.

2- Kum, Kum Kabı, Kürek ve Kedi Paspası

Kediniz eve geldiğinde evde olması gereken en önemli şeylerden biri tuvaletidir. Kedi kumu şeçmeden önce topaklanan kedi kumu mu yoksa silika kum mu alacağınıza karar vermelisiniz. Her iki kumu da seçerken dikkat etmeniz gereken nokta, seçeceğiniz kumun kedinizin sağlığı için güvenli olması ve kokuyu iyi emmesi olmalıdır.

3- Mama

Kediniz için mama alırken dikkat edilecek ilk husus kedinizin yaşıdır. Eğer kediniz 1 yaşından küçükse yavru kedi (kitten) maması, 1 yaşından büyük ise erişkin (adult) kedi maması, 7 yaşından büyük ise yaşlı (senior) kedi maması almalısınız.

4- Mama ve Su Kabı

Mama kabı, kediniz için alışverişin en renkli kısmı olabilir. Ancak mama kabını seçerken de dikkat etmeniz bazı unsurlar var. Kedinizin suyunu içeceği, mamasını yiyeceği bu kapları onun sağlığını tehdit etmeyecek olanlarından seçmelisiniz. Kediniz sağlığı ve kapların uzun ömürlülüğü açısından, tercihinizi paslanmaz metallerden veya seramik olanlardan kullanmalısınız.

5-Tırmalama Tahtası

Kedi dostunuzun manikür keyfini koltuklarınızda ve halılarınızda yapmasını istemiyorsanız bir tırmalama tahtası edinmelisiniz. Dostunuzun tırmalama ihtiyacını karşılarken oyun ihtiyacını da karşılayabileceği kedi evlerinde de edinebilirsiniz. Onu bu ürüne ilk başta alıştırmalı, dikkatini satın alacağınız tırmalamaya çekmelisiniz. Bunun için size gereken kediotu spreyini almayı ve tırmalama üzerine sıkmayı unutmayınız. Kediniz alışkanlık kazanana kadar tekrar etmeyi unutmayınız.

6- Yatak

Kediler yavruyken nereye alıştırılırsa orada uyumayı sever. Özellikle yavru bir kedi sahipleniyorsanız bir yatak alarak onu çok mutlu edebilirsiniz. Kediler kendilerine ait bir alan olmasından çok hoşlanırlar. Yatak seçerken kenarları olan, yumuşak, yıkanabilir bir yatak seçmeye özen gösterin. Yine aynı şekilde kedinizi yatağına kediotu ile alıştırabilirsiniz.

7- Tarak ve Tırnak Makası

Kedinizi yavrudan itibaren taranmaya alıştırmak çok önemlidir. İlk başta kullanmanız gereken tarak kendi cildinizde denediğinizde cildiniz acıtmayacak bir tarak olmalıdır. Kediniz ilk taranmaya alışırken tarak derisini acıtmamalı, tam tersi onu rahatlatmalı, mutlu etmelidir. Kedinizi düzenli taramak onun derisindeki kan dolaşımını hızlandıracağı için tüylerinin beslenmesini olumlu etkileyecek sağlıklı ve güzel tüyleri olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ölü tüyleri alarak tüy dökülme problemini en aza indirecektir. O zaman alışveriş listenize tarağı muhakkak eklemelisiniz. Ayrıca, kedinizin evde bir yerlere takılmaması için, ön patilerindeki tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz. Ancak kediniz büyüyüp dışarı çıkan, bahçede dolaşıp gelen bir kedi olur ise tırnaklarını kesmemelisiniz. Turmanma , atlama ve tutunma için gereklidirler. Bunun için ihtiyacınız olan ise, onlara uygun bir tırnak makası.

8- Kedi Tasma

Kedi dostunuz için seçtiğiniz tasma mutlaka boynuna uygun olmalıdır. Tasmanın çok dar olması dostunuzu rahatsız edebileceği gibi çok bol olması da dostunuzun evde bir yerlere takılmasına neden olabilir Tasma seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey tasmanın en ufak takılma sonucu açılmasıdır. Tasmayı satın alırken bunu muhakkak test edin. Herhangi bir yere takıldığında açılmayan kedi boyun tasması kedinize ölümcül zarar verebilir.

9-Malt veya Kedi çimi

Tüm kediler kendilerini yalayarak temizlerler ve yaladıkları tüyleri yutarlar. Kedinizin yuttuğu bu tüylerin onun sindirim sistemine zarar vermeden dışkısı youyla atılmasını sağlamak için muhakkak kedi maltı kullanmalısınız. Ayrıca evde kedi çimi bulundurmak kedinizin midesini iyi hissetmediğinde kendisini kusturmak veya sıkıntısını gidermesini sağlayacaktır.

10- Kedi Oyuncağı

Ve tabi ki listenin olmazsa olmazı oyuncak. Kedi dostunuzun rahat oyun oynaması için yumuşak ve tüylü oyuncaklar seçmelisiniz. Bir de, hem dostunuzun hem çocuğunuzun hem de sizin sağlığını da düşünerek, sağlığa zararı olmayan malzemeden yapılmış kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

Reaksiyon puanı
3,027
Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Saydığınız malzemeleri temin ettikten sonra kediyi veterinere götüreceğim. Zaten hastalıklı olmasından korkuyorum. Merak ettiğim bir şey var; internette arattığımda aşılarla ilgili hayvanın yaşından bahsedilmiş. Hayvan yetişkin ama yaşını bilmiyorum doğal olarak. Bu durumda yardımcı olurlar mı? Bir de kimlik çıkarması nasıl oluyor?

Ecomanya

Müdavim
Reaksiyon puanı
658
Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Saydığınız malzemeleri temin ettikten sonra kediyi veterinere götüreceğim. Zaten hastalıklı olmasından korkuyorum. Merak ettiğim bir şey var; internette arattığımda aşılarla ilgili hayvanın yaşından bahsedilmiş. Hayvan yetişkin ama yaşını bilmiyorum doğal olarak. Bu durumda yardımcı olurlar mı? Bir de kimlik çıkarması nasıl oluyor?
Veterinere götürdüğünüz cinsini yaşını vs söylerler. Aşısınıda tam yaptırın bir problem olmaz.

Reaksiyon puanı
3,027
Veterinere götürdüğünüz cinsini yaşını vs söylerler. Aşısınıda tam yaptırın bir problem olmaz.
Tamamdır, yakınımda bir veteriner var yorumlarına baktım 400 yorumla 4.8 ortalama almış. Oraya götürürüm büyük ihtimal.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Yalniz hayati tamamen degisecegi icin psikolojik sorunlar yasayacaktir. Veteriner donusu al eve. Tirmalama isirma durumlarinda bir hastaligi bulasmasin.
Her yeri tirmalayip kendi keyfi dogrultusunda kullanmak isteyebilir.
Gerekirse esyalarindan vazgecebilmen de söz konusu.
Bunlari goze aliyorsan eve al. Bir kac ay sonra tekrar sokaklara düserse yine travma yasayabilir

abi pro

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
9
dostum bende sahiplenecek tmim aama kısırlaştırmak zorundasın çifleşmek istiyecek çifleşmesze halılara işer seni uyutmaz 5-10 gün sonra evden kaçar bi daha gelmez 1 yaşında ise 5-6 ay sonra çifleşmek ister

Son düzenleme:

bwr

Doçent
Reaksiyon puanı
758
Kedi kaç yaşında?

_mirror_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,938
Merhaba, bir yıldır yaşadığım sokakta olan bir kedi var. Sürekli mama veriyorum, su veriyorum ama havaların soğumasıyla dışarda kalmasına çok üzülüyorum. Günde bir saatimi zaten ona ayırıyorum. Ben de bu yüzden eve almaya karar verdim, bunun için neler gerekli? Bir sokak hayvanı evde nasıl yaşar? Eve hangi oyuncakları, gıdaları almam gerektiğini pek bilmiyorum. Sanırım üzerindeki pirelerden kurtulmak ve aşı yaptırmak gerekiyor. Bilgisi olan biri yeşillendirebilir mi?
Kediye bakmak zor iş evinde kendine özel bahçe varsa orda besle bide eğer evde besliceksen aşılarını yaptır bikac adet oyuncak al mama ver çoğunlukla icin de tavuk eti ve kırmızı et olsun bildiğim bu kadar başka bisey hatırlasam söylerim

abi pro

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
9
Kediye bakmak zor iş evinde kendine özel bahçe varsa orda besle bide eğer evde besliceksen aşılarını yaptır bikac adet oyuncak al mama ver çoğunlukla icin de tavuk eti ve kırmızı et olsun bildiğim bu kadar başka bisey hatırlasam söylerim
dostum baya basit bende baktım yavruysa ve tekirse hareketli olur sadece kedi tuvalet yapıyorken odaya girme :D

_mirror_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,938
Birde kediyi evde besliceksen ona 1 yada 2 tane arkadaş al
dostum baya basit bende baktım yavruysa ve tekirse hareketli olur sadece kedi tuvalet yapıyorken odaya girme :D
Ben daha çok kopek seviyorum ama evde olmaz evimiz bahçeli olsaydı hemen bir tane almıştım.

Reaksiyon puanı
3,027
Birde kediyi evde besliceksen ona 1 yada 2 tane arkadaş al

Ben daha çok kopek seviyorum ama evde olmaz evimiz bahçeli olsaydı hemen bir tane almıştım.
Bir tanesine iyi bakamam diye korkuyorum 2-3 tanesine hiç bakamam :) Sık sık yürüyüşe çıkarırım ama ilk başta birden fazla kedi sorumluluğunu almak istemiyorum.

abi pro

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
9
Bir tanesine iyi bakamam diye korkuyorum 2-3 tanesine hiç bakamam :) Sık sık yürüyüşe çıkarırım ama ilk başta birden fazla kedi sorumluluğunu almak istemiyorum.
kediye istersen oyuncak alma kedini zevkine bağlı benim en küçük kedim yürümeyi en şişkosu yemek koklamayı seviyor

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ek olarak yetişkin bir kediyse ve yavru düşünmüyorsan mutlaka yakın zamanda kısırlaştırmanı öneririm. Hem senin için hem de kedi için daha sağlıklı olur.

Reaksiyon puanı
3,027
Ek olarak yetişkin bir kediyse ve yavru düşünmüyorsan mutlaka yakın zamanda kısırlaştırmanı öneririm. Hem senin için hem de kedi için daha sağlıklı olur.
Öyle yaparım büyük ihtimal.

Sanırım sahipleneceğim kedi daha önce ev kedisiydi sonra sokağa atıldı. Hareketleri diğerlerine göre çok sakin, diğer kedilerle fazla yakınlaşmıyor. Sokağa bırakılan su şişelerinden su içemiyor kaba dökmem gerekiyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Öyle yaparım büyük ihtimal.

Sanırım sahipleneceğim kedi daha önce ev kedisiydi sonra sokağa atıldı. Hareketleri diğerlerine göre çok sakin, diğer kedilerle fazla yakınlaşmıyor. Sokağa bırakılan su şişelerinden su içemiyor kaba dökmem gerekiyor.
O zaman alışma süreci daha kısa geçer senin için de iyi olur. Yavruyken daha fazla ilgilenmek gerekiyor üstelik çok yaramaz oluyorlar :D Bunun yanında sana tavsiyem (bunu az çok kendin de biliyorsundur ama belirteyim yine de) evi, kedi için güvenli bir ortam haline getirmen olur. Yani çok fazla ses ve karışıklık olmasın. Sosyal medyada görüldüğü gibi sürekli eline alıp hayvanı darlamanı da tavsiye etmem :D Tabi bu biraz da kediye bağlı kimisi çok sırnaşık oluyor kimisi pek takmıyor. Onu artık zamanla birlikte yaşadıkça göreceksin.

Reaksiyon puanı
3,027
O zaman alışma süreci daha kısa geçer senin için de iyi olur. Yavruyken daha fazla ilgilenmek gerekiyor üstelik çok yaramaz oluyorlar :D Bunun yanında sana tavsiyem (bunu az çok kendin de biliyorsundur ama belirteyim yine de) evi, kedi için güvenli bir ortam haline getirmen olur. Yani çok fazla ses ve karışıklık olmasın. Sosyal medyada görüldüğü gibi sürekli eline alıp hayvanı darlamanı da tavsiye etmem :D Tabi bu biraz da kediye bağlı kimisi çok sırnaşık oluyor kimisi pek takmıyor. Onu artık zamanla birlikte yaşadıkça göreceksin.
Özellikle benim odam için zor olacak? Etraf devre kartları ve tellerle dolu, bunları kaldırmam gerekiyor öncelikle. Kimyasal maddeleri falan da bir dolaba kaldırmam gerekecek. Ama kulaklığımı kemirirse anında kapıya koyarım (!)

Charismax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
40
Ben senelerdir sokaktan besliyorum evde evcilleşti artık ufaklaı ala ala .. ilk etapta masraflı olur sana en basitinden temellerini yazayım.

İlk olarak kedini yıka .. normalde yıkanmaz dışardan geldiği için bir seferliğine tırnaklarını hafif kes ve yıka .. sonrasında çok iyi durula .. suyu sevmez ısırır eder ama bir şekilde dışarıdaki havayı kırması için suyla temas ettir hayvanı..

sonra

ilk olarak bir ense damlası al..
damlayı sen yapma yaptır.

30 tlden 80 liraya kadar ücreti var
sonra eczaneden Contil al iç parazit hapı 8 lira o hapın tekini 4'de böl yuttur veya bir yiyecegin içine karıştır.. limonlu tat koku olduğu için sevmezler..

sonrası sokak kedisi oldugu için kilosu 10 liralık kuru mamalar var .. ilk 1 ay kuru mamadan başka birşey vermeki dışarda yediklerini arayacaktır alışsın.. yemiyor diye üzülme her türlü yer o.

sonrası alışma süreci ve duruma göre gözlemlersin.

Mali654987

Doçent
Reaksiyon puanı
379
bence önce veterinere götür sonra eşyaları al neyin olup neyin olmuyacağını biemezsin

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
En iyisini yapıyorsun dostum bende sokak kedisi ve sokak köpeği besliyorum.Çoğu kişi beyaz olsun , güzel gözleri olsun , sosyal medyada paylaşabiliyim diye cins kedi/köpeklere yöneliyor ortada kalanlarda sokak hayvanları oluyor.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
keşke bende besleyebilseydim ama annemden onay çıkmıyor.kendisi sokak hayvanlarını besler.her alışverişe çıktığımızda 1-2 paket tavuk jambon alıp kedilere veriyoruz ama koltuk tırmalar fazla tüy döker olayından ötürü evde besleyemiyoruz.evde besleyecek olsam %100 sokak kedisi alırdım.çünkü cinsler zaten bir şekilde sahip buluyor önemli olan bulamayan sokak kedileri.zaten cins alanlarda yukarıda dendiği gibi instada like alsın,gözü şöyle olsun,tüyü bu renkte olsun falan diye alınıyor.