Türk SİHA'ları Financial Timesda

Bu konuyu okuyanlar

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Karabağ Türkiye üretimi askeri silahların kullanıldığı son yer oldu. Onlarca yıl süren Dağlık-Karabağ belirsizliği, Azerbaycan Ermenistan arasında yeniden alevlendi. Bu savaşta, savaş tarihine yeni bir silah eklendi.

Azerbaycan ordusu, Türk yapımı SİHAlarını Ermenileri tespit etmek, ve hava saldırıları yapmak için ağır bir şekilde kullanıyor.

Dağlık-Karabağ Türk SİHAlarının savaş alanına girdiği 5. Bölge oldu. Türk SİHAlar buradan önce de Suriye,Libya, Kuzey Irak ve Doğu Akdenizde görev almıştı.

Türkiyenin drone teknolojisi 20 yıllık bir birikimin meyvelerini savunma sanayii adına verirken aynı zamanda Türkiye bu gelişmeleri, askeri konuda batıya bağımlılığını azaltmak için yapıyor.Bu durum Türkiye’yi SİHA konusunda Dünyada büyük bir güç yapmış durumda. Günümüzde ülkedeki verilen çaba ise, yerli bir savaş jeti üretmek.

Amerika merkezli Mitchell Institute analisti Dan Gettinger bu konuda “Türkiye Amerika, İsrail ve Çini bu konuda geçmedi fakat, bu 3 ülkeyle de büyük bir rekabete girmiş durumda” dedi.

Türkiyenin SİHA güçleri daha agresif bir dış politika için Recep Tayyip Erdoğana son yıllarda güç verirken, Türkler bu sayede Milli odaklarına daha hızlı ulaşmayı hedefliyor.

Çok uzun olduğu için hepsini çevirmedim. Haberin bir bölümünde de TERÖR ÖRGÜTÜ PKK hakkında 1984 den beri Türkiyeyle savaşan Kürt grubu olarak yer verilmiş.

Haberin kaynağı; Subscribe to read | Financial Times

Son düzenleme:

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
SİHA mı oda ne ola ki ?
Şu Damadın üretti boş oyuncaklar heralde !!!

Hatta Türkiye PKK'ya karşı kullanmasın onları vurmasın denilen şeyler değil mi ?
Allah aşkına bir tane yapıcı yorum yapalım tartışma çıkarmadan, sakin sakin. Hem de o hayırlı damat.

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Sİzin bu tarz konu açtığınızı görünce elim ayağım titredi birden heyecandan ne yazacağımı şaşırdım.
Olumsuz mu olmuş yorumum ?
Yoo baya olumlu.

Ya ben anlatamıyorum ya siz anlamıyorsunuz. Benim tek görüşüm var. Vatanımı milletimi sevmek. Vatanı sevmek de sadece mağlum yere oy vermekle olmuyor. Keşke her gün böyle haber çıksa da ben de gelip burada bağıra çağıra paylaşsam. Konu siyasete girer biraz daha anlatırsam. İyi forumlar.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Yoo baya olumlu.

Ya ben anlatamıyorum ya siz anlamıyorsunuz. Benim tek görüşüm var. Vatanımı milletimi sevmek. Vatanı sevmek de sadece mağlum yere oy vermekle olmuyor. Keşke her gün böyle haber çıksa da ben de gelip burada bağıra çağıra paylaşsam. Konu siyasete girer biraz daha anlatırsam. İyi forumlar.
Hükümet şakşakçısı değilsen vatan hainisin.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Hükümet şakşakçısı değilsen vatan hainisin.

??

Türkiye / Gündem bölümündeyiz ve aylar sonra bir mod adayımız olumlu bir haber paylamış Neden siyasete sarmaya çalışıyorsunuz İnatla.

Size VATAN HAİNİ diyen mi oldu ?

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
??

Türkiye / Gündem bölümündeyiz ve aylar sonra bir mod adayımız olumlu bir haber paylamış Neden siyasete sarmaya çalışıyorsunuz İnatla.

Size VATAN HAİNİ diyen mi oldu ?
D9vaNFuXUAAlNiv.jpg

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
SİHA’larımızın süper güçlerle rekabetli olması gurur verici. Elbette Gettinger’ın da dediği gibi henüz o konuda ABD ve Çini geçemedik ama yinede iyi sonuçlar alıyoruz ve belli durumlarda çok yardımcı oluyor.

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
SİHA’larımızın süper güçlerle rekabetli olması gurur verici. Elbette Gettinger’ın da dediği gibi henüz o konuda ABD ve Çini geçemedik ama yinede iyi sonuçlar alıyoruz ve belli durumlarda çok yardımcı oluyor.
Dünyadaki konumumuzu düşündüğümüzde rekabeti bırak onların yaptığına alternatif sistemler bile bence bizim için başarı olurdu. SİHA gibi yeni gelişen teknolojilere önem vermemiz cidden çok güzel.Malum elektrikli arabalar da daha çok yeni. Umuyorum benzer bir başarıyı TOGGda da görürüz.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Dünyadaki konumumuzu düşündüğümüzde rekabeti bırakmak onların yaptığına alternatif sistemler bile bence bizim için başarı olurdu. SİHA gibi yeni gelişen teknolojilere önem vermemiz cidden çok güzel.Malum elektrikli arabalar da daha çok yeni. Umuyorum benzer bir başarıyı TOGGda da görürüz.
Aynen öyle. Umarım kısa bir sürede daha da gelişirler.

Bize modernize edilmiş bir yerli araba da lazım. Bundan dolayı TOGG’dan ümitliyim.

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Daha sevinmeyi bile bilmiyoruz. Türkiye'de önemli ve olumlu daha pek çok gelişme yaşanıyor. Her şey güllük gülistanlık değil ama düşmanımız çok. Dış minnaklar yapıyor bizi kıskanıyorlar deyip goy goy yaptığını zannedenlerde var.
Allah bu kutlu devlete zeval vermesin.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Daha sevinmeyi bile bilmiyoruz. Türkiye'de önemli ve olumlu daha pek çok gelişme yaşanıyor. Her şey güllük gülistanlık değil ama düşmanımız çok. Dış minnaklar yapıyor bizi kıskanıyorlar deyip goy goy yaptığını zannedenlerde var.
Allah bu kutlu devlete zeval vermesin.
Şu konuda herkes övgülerini dile getirirken işi siyasete taşımaya çalışan tek kişi ozkank.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Şu konuda herkes övgülerini dile getirirken işi siyasete taşımaya çalışan tek kişi ozkank.
Bunlar Türkiye gerçekleri. Yazdığımı söyleyen veya İHA SİHA gereksiz diyen isimler çıkmadı mı şu ülkede ?

Oldu olacak ne yazacağımı ne yorum yapacağımı bana özelden atın sizin istediğinizi yazayım ? Yeterki siz üzülmeyin... Türkiye Gündem madem burası Türkiye'de olanları yazıyorum ben SİYASİ birşey yazmadım.

Ben Ülkmede ki en ufak bir gelişmeden sevinebilecek durumdayım. Ama bak daha dün mal varlıklarına el konuldu diye yaygara koparılan Ultra tarafsız gazetecimizin attığı SİHA yorumu. Bu yokmuş gibi mi davranayım ? DAMAT diye dalga geçenleri görmezden mi geleyim.

1602166883231.png

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Bunlar Türkiye gerçekleri. Yazdığımı söyleyen veya İHA SİHA gereksiz diyen isimler çıkmadı mı şu ülkede ?

Oldu olacak ne yazacağımı ne yorum yapacağımı bana özelden atın sizin istediğinizi yazayım ? Yeterki siz üzülmeyin... Türkiye Gündem madem burası Türkiye'de olanları yazıyorum ben SİYASİ birşey yazmadım.

Ben Ülkmede ki en ufak bir gelişmeden sevinebilecek durumdayım. Ama bak daha dün mal varlıklarına el konuldu diye yaygara koparılan Ultra tarafsız gazetecimizin attığı SİHA yorumu. Bu yokmuş gibi mi davranayım ? DAMAT diye dalga geçenleri görmezden mi geleyim.

Ekli dosyayı görüntüle 119030
Yahu geç o zaman bu durumun konusunu aç. Orada ne konuşmak istiyorsan konuş. Ne diye her konuda birilerine laf sokma ihtiyacı hissediyorsun. Kim burda sihaya laf etmiş de buraya gelmiş alakasız mesaj yazıyorsun? Her yerde bir tartışma çıkarma ihtiyacı, her yerde birilerine laf sokma ihtiyacı. Tamam anladık kimse senin kadar milliyetçi değil. Kimse senden iyi bilmiyor. Kime ne kanıtlamak istiyorsan hepsini kanıtladın.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Yahu geç o zaman bu durumun konusunu aç. Orada ne konuşmak istiyorsan konuş. Ne diye her konuda birilerine laf sokma ihtiyacı hissediyorsun. Kim burda sihaya laf etmiş de buraya gelmiş alakasız mesaj yazıyorsun? Her yerde bir tartışma çıkarma ihtiyacı, her yerde birilerine laf sokma ihtiyacı. Tamam anladık kimse senin kadar milliyetçi değil. Kimse senden iyi bilmiyor. Kime ne kanıtlamak istiyorsan hepsini kanıtladın.

Benim anlamadığım siz neden ortaya söylediğim lafları üstünüze alınıyorsunuz ?

Size birşey desem mesajınızdan alıntı yaparım. Ben ortaya konuşuyorum Türkiye gerçeklerini söylüyorum. Siz zaten tarafsızsınız. Neden sizi rahatsız ediyor yazdıklarım anlamıyorum. Neden tartışma ortamı oluşsun ayrıca İHA- SİHA'ya karşı çıkan olmadığı sürece...

Not: İltifatların için teşekkürler bu arada senin kadar olmasa seviyoz işte bizde biraz...

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Benim anlamadığım siz neden ortaya söylediğim lafları üstünüze alınıyorsunuz ?

Size birşey desem mesajınızdan alıntı yaparım. Ben ortaya konuşuyorum Türkiye gerçeklerini söylüyorum. Siz zaten tarafsızsınız. Neden sizi rahatsız ediyor yazdıklarım anlamıyorum. Neden tartışma ortamı oluşsun ayrıca İHA- SİHA'ya karşı çıkan olmadığı sürece...

Not: İltifatların için teşekkürler bu arada senin kadar olmasa seviyoz işte bizde biraz...
Yaşınız umarım 20 den büyük değildir. 20 den büyükse sıkıntı daha da büyük. Daha cevap yok.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Yaşınız umarım 20 den büyük değildir. 20 den büyükse sıkıntı daha da büyük. Daha cevap yok.
Konuyu bireysel husumete mi getireceksiniz ? Derdiniz nedir gerçekten ?
Yaşım 20 den büyük.
Lütfen dahada cevap verme zaten. İHA-SİHA'ya karşı çıkan veya sayıp söven gereksiz diyen birisi yok karşında...

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Arkadaşlar burada ülkemiz adına güzel bir haber var, sizin gerçekten derdiniz ülke, vatan ve milletse bırakın bu güzel haberin tadını çıkaralım, yok bana ne böyle haberlerden benim tek derdim hükümete sallamak diyorsanız bunu da bilelim.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Siha lar ülkemiz adına gurur kaynağı elbette ama millet işsiz aç.
Bunlara çare arayacağınıza sihalar üzerinden propaganda yapmanın derdindesiniz.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
SİHA`lar çok kaliteli askeri uçaklar ? ? ????????

Son mesajlar