Sizce dünya bir simulasyan mu?

Bu konuyu okuyanlar

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
adam bunlari dusundukce beynindeki durum error error error error......
O bir şey mi ?! sen Allah´ın nasıl oluştuğunu düşünürsen kafayı hepten sıyırıyorsun ateistlerin ateist olmasının başlıca sebebi bu zaten beni de çok düşündüren çok ikilemde kaldığım bir şey di bu insan diyor ki nasıl yoktan bir şey var oldu da o her istediğini yapabilecek bir şey oluştu bu teknik olarak imkansız normal bakıldığında işte beni ikilemde bırakan şeyy buydu

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
O bir şey mi ?! sen Allah´ın nasıl oluştuğunu düşünürsen kafayı hepten sıyırıyorsun ateistlerin ateist olmasının başlıca sebebi bu zaten beni de çok düşündüren çok ikilemde kaldığım bir şey di bu insan diyor ki nasıl yoktan bir şey var oldu da o her istediğini yapabilecek bir şey oluştu bu teknik olarak imkansız normal bakıldığında işte beni ikilemde bırakan şeyy buydu
bunu teistler(tanriya inanlar) boyle izah ediyor:
tanri yaratilis zincirini yaratti bu yuzden simdi bi sey yaranmasa digeri yaranamaz amma Allah bunu yaratmazdan once yaratilis zinciri yoktu bu yuzden Tanrinin yaraticisi yoktur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim yaram taze konuşturma beni kardeş. Nasıl Bitkinim şuan varya.

Simulyasyon bilgisayarına gelen elektrik fatura borcuna göre keşke elektriki keseydiler.
Bitseydi artık bu azap ızdırap.
neden azap ve iztirap icindesin?
azap icindesin diyosun tum yorumlarda cok buyuk bi yumor var

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
tanri yaratilis zincirini yaratti bu yuzden simdi bi sey yaranmasa digeri yaranamaz amma Allah bunu yaratmazdan once yaratilis zinciri yoktu bu yuzden Tanrinin yaraticisi yoktur.

hmmm genede yoktan var olduğunu değiştirmez :) ama olsun dünyadaki evren(ler)deki düzen her şeyi açıklıyor zaten

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
ufuk açan bir video

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988

Yaşadığım acılı hayata mı üzüleyim? ?
Yoksa Simulasyonun bana yaşattığı güzelliklere mi sevineyim? ?

Bunalımdayım bir nevi..... Bu da bana azap ve ızdırap oluyor.
Anlatabildiysem ne mutlu bana ??

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
Yaşadığım acılı hayata mı üzüleyim? ?
Yoksa Simulasyonun bana yaşattığı güzelliklere mi sevineyim? ?

Bunalımdayım bir nevi..... Bu da bana azap ve ızdırap oluyor.
Anlatabildiysem ne mutlu bana ??
şimdi acı hayat diyorsunuz ancak simülasyon size iyi şeyler yaşatıyor :/ Wait that's illegal

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
ya adam neye inanip inanmayacagina sasiriyor. Platon, bircok fizikcile,profesorler,Elon musk cokfazla bir sey soyleniyor ve cok fazla sirlar var dunya ve yaratilisla ilgili
ve beynimin su anki durumu
:D
1600884796976.png

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
şimdi acı hayat diyorsunuz ancak simülasyon size iyi şeyler yaşatıyor :/ Wait that's illegal
Görüyon mu birşeylerin ters gittiğini anladın. Ya simulyasyonsa?

Ne zaman umutlarımı yitirsem, öyle bir şey yaşıyorum ki hayata bağlanıyorum.
Birisi beni mi izliyor ne?

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
Görüyon mu birşeylerin ters gittiğini anladın. Ya simulyasyonsa?

Ne zaman umutlarımı yitirsem, öyle bir şey yaşıyorum ki hayata bağlanıyorum.
Birisi beni mi izliyor ne?
Evet

her gün pencereden izliyorum seni az önce telefonu şarja taktın

Son düzenleme:

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Ben bunlari anneme soyluyorum diyor ki senin beynin bozulmus ???Boyle seyler okuma falan

Son düzenleme:

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
İm now living????
Bilmiyorum

Bence bunlar gerçek olabilir. Belki de dünya aslinda bir ruya?belki de biz kendimizin orjinal Hali degiliz orjinalimize nazaran gecmisteki kopyasiyiz

belki de dunya ruya belkide degil, belki biz birisinin zamandaki kopyasiyiz,belkide degiliz, belki variz belkide yokuz,beki........belkide.......belki.......belkide :D
bir sunu kesinlikle biliyorum beynim yoruldu yarin yeniden dusunurum:p
belkide yarin bizim icin sonsuz sayda tekrarlaniyor, sonucda coklu evrenler var
ya........... neyse dusunmekden beynim soyle oldu ;)

1600888147458.png

Ekli dosyalar

• 1600888036259.png
    1600888036259.png
    57.3 KB · Görüntüleme: 82
Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Bu konuyu sorularla irdeleyelim.

Eğer ki bir simülasyonda isek ve daha üstün bir varlık bunu yaptıysa onun simülasyonda olduğunu ve onuda yapan bir varlık olduğu ve onunda simülasyonda olduğunu.... diyerek kısır döngüye gireriz. O zaman sonuç ya sonsuz simülasyon ve yaratıcısı vardır ya da simülasyon yoktur ve hayat gerçektir. Burada mantıklı olan sonsuz simülasyon ve yaratıcısı olma ihtimali gibi bir kısır döngü olmayacağından hayatın gerçek olduğunu seçmektir. Çift yarık deneyi ise simüle bir dünya olduğu teorisini ispat etmez aksine aşağıda bahsedeceğim kader konusunu ortaya koymuş olur.

İkincisi bilim nesneleri görür deney yapar teorileri deneyler kendini aynı şekilde tekrarlıyorsa ve aynı sonucu veriyorsa kanun olarak ilan eder. Nesnelerin ötesi için ise yani metafizik için din açıklayıcı bir durumdadır.
Çoklu evren konusunu da din ile açıklamak mümkündür ama bildiğimiz şekilde bir çoklu evren değildir bu diyeceklerim.
Birinci olarak tek tanrılı veya çok tanrılı tüm inanışlarda bir kader kavramı vardır. Yaratıcının kaderimizi yazdığı söylenir. İslam noktasından bakarsak kaderimiz yazılmıştır. Ama buradaki önemli ayrım Allahın kaderi yazması ile kaderimizi bilmesi arasındaki insanlar tarafından karıştırılan farktır.
Allah bize seçenekleri sunar bunun için seçme irademize izin verir tüm seçimleri,sebepleri sonuçları ve olasılıkları kaderimizde yazar ve bilir fakat biz seçim yapıp sonuçlarını yaşadıkça kaderimizi biliriz. Ve öbür tarafta sadece yaptıklarımızdan sorumlu tutuluruz. Hiç şu hayatta bir öğretmenin sorumlu olmadığın bir konuyu sınavda sorması adil olur mu? örneğini verebiliriz.
Kaderimizde seçtiğimiz ve seçmediğimiz her şey diğer insanlarla da bağlantılı olduğundan tüm yaşayan insanların kaderi tektir fakat herkes yaptıklarından sorumludur demek mümkündür.
Bu yüzden dünyanın kaderi demiyor muyuz. Aslında biz insan olarak tek bir bedeniz çoklu evrende bir başka benzerimiz yok sadece kaderde bize sunulan seçimlerde seçimimizden sonrasını ve onların sonuçlarını gördüğümüz için pişman olduğumuzda ve keşke dediğimizde seçmediklerimizi merak ederiz ve bunu seçen bir benzerim olsaydı nasıl olurdu diye merak ettiğimizden böyle bir teoriye sarılma ihtiyacı duyabiliriz. Hani bir insan çok çalışırsa başarılı olur çalışmazsa başarısız olur bunun için çalışıp çalışmamak bir seçim bunu basit olduğu için tahmin edebiliyoruz kader ise bizim algılayacağımızdan daha çok sebep ve sonuçlardan bir araya geldiği için algılama kapasitemizin üzerinde olan bu kavramı da çoklu evren teorisi diyerek açıklamaya çalışıyoruz.
Çoklu evren teorisi tek tanrılı veya çok tanrılı hiçbir dinin olmadığına dair bir anti tez diyebiliriz.

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Simülasyon da bug bulup tüm dünyayı s...

Sevmek yani ne anladınız ki ?

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Bence bizim ruhumuz Allahin yaninda ve o bizi imtahan etmek icin buraya yolladi, simdi gorduklerimiz ise ruhumuz gerçek sandigi, burada oldugunu sandigi fakat aslinda gerçek olmayanlar. bizi sinava cekmek icin Allah tarafindan su sekilde yaratildilar ve kiyametde bizi cennete ve ya cehenneme goturecekler, Amma bunlar bizim ruhumuza Allah tarafindan yansitilan hayeller?

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Bence bizim ruhumuz Allahin yaninda ve o bizi imtahan etmek icin buraya yolladi, simdi gorduklerimiz ise ruhumuz gerçek sandigi, burada oldugunu sandigi fakat aslinda gerçek olmayanlar. bizi sinava cekmek icin Allah tarafindan su sekilde yaratildilar ve kiyametde bizi cennete ve ya cehenneme goturecekler, Amma bunlar bizim ruhumuza Allah tarafindan yansitilan hayeller?

İslama göre ruhumuz ve bedenimiz gerçek. Bedenimizi ruhumuzu saklamaya yarayan bir kap gibi düşünebiliriz. Yalnız bu dünyadaki bedenimizin olduğumuz sınavın bir anlamı olabilsin diye dayanıklılığı ve sürekliliği sınırlı. Ahiretteki hesaptan sonra bedenimiz dayanıklı ve sonsuz hale gelecek. Ruhumuza yansıtılan bir hayal yok gerçekten bu dünyada yaşadıkların Allahın izni ile sana yaşatılanlardır. Yani ruhumuz Allahın yanında değil.

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
İslama göre ruhumuz ve bedenimiz gerçek. Bedenimizi ruhumuzu saklamaya yarayan bir kap gibi düşünebiliriz. Yalnız bu dünyadaki bedenimizin olduğumuz sınavın bir anlamı olabilsin diye dayanıklılığı ve sürekliliği sınırlı. Ahiretteki hesaptan sonra bedenimiz dayanıklı ve sonsuz hale gelecek. Ruhumuza yansıtılan bir hayal yok gerçekten bu dünyada yaşadıkların Allahın izni ile sana yaşatılanlardır. Yani ruhumuz Allahın yanında değil.
Ola bilir ?

Son düzenleme:

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
20 bildirim vardı baktım 14 tanesi burada ???