Ekran kartı sürücüsünün çökmesi

Eness05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Merhabalar, bu sorundan bayadır muzdaribim CS:GO, Valorant gibi oyunlara girdiğimde ekran kartı sürücüsü çöküyor. Bugün Valorant oynarken ekran kartı sürücüsü çöktü bilgisayarı yeniden başlatıp oyuna devam ettim. Biraz oynadıktan sonra mavi ekran aldım minidump dosyasını bırakıyorum. Bu arada oyun oynarken ekran kartı ve işlemci sıcaklığı 90 derecenin üzerine çıkıyor. Temizlemek için içini açacaktım ama bir vidası yalama olduğu için açamadım.
Laptop: DELL XPS 15 L502X
Özellikleri:
i7 2670 Qm
6GB Ram
240 GB ADATA SU630 SSD
NVİDİA GT540M 2GB

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Mavi ekran hatasında yazan kod nedir?

90 Derece çok fazla, BGA lehime zarar verebilir en kısa sürede mutlaka çözüm bulun.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Dump dosyanızın analizi: Attempt to reset the display driver and recover from timeout failed.
Çeviri: Grafik kartı sürücüsünü sıfırlama ve zaman aşımından kurtarma işlemi başarısız oldu.

Sebep olan işlem: SYSTEM (Tahminimce direkt sürücü hasarlı, bir uygulama buna sebep olmamış)
BSOD Gönderen Modül: nvlddmkm.sys

Sürücünüzü kaldırıp tekrar yüklemeyi denediniz mi?

Eness05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Kaç kere denedim DDU ile sildim geri yükledim bugün bilgisayarımı formatladım gene oyunda ekran kartı sürücüsü çöktü hatası verdi SS atıyorum

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    25 KB · Görüntüleme: 1,636

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Şu yöntemi dener misiniz?
1: Grafik kartı sürüsünün en son versiyonunu yükleyiniz.
2: C:\Windows\System32\Drivers klasörüne girin ve nvlddmkm.sys dosyasının ismini nvlddmkm.sys.old olarak değiştiriniz.
3: Nvidia klasörüne gidiniz ve nvlddmkm.sy_ dosyasını bulunuz ve masaüstüne kopyalayınız.
4: CMD’yi çalıştınız ve CMD ekranında masaüstü konumuna geliniz.
5: CMD ekranında expand -r nvlddmkm.sy_ nvlddmkm.sys bu komutu çalıştırın.
6: Masaüstünde yeni oluşan nvlddmkm.sys dosyasını C:\Windows\System32\Drivers klasörüne kopyalayın.
7: Bilgisayarı yeniden başlatın.
NOT:CMD ekranında masaüstü konumuna gelmek için “cd C:\Users\’Oturum kullanıcı adı’\Desktop\” yapmanız yeterli.
Kaynak: Teknokroki

Eness05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
nvlddmkm.sy diye bir dosya oluşturdu nvlddmkm.sys değil atmalı mıyım?
ss.PNG

Mesaj otomatik birleştirildi:

Bugün eski sürücü ile en son sürücüyü denedim sürücü sürümüyle alakalı mı acaba diye ama değişen bir şey olmadı.

Son düzenleme:

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683

Birde şu yöntemleri deneyin, çoğu kişinin işine yaramış. SS attığınız işlemi ben de denedim aynı sonuç oldu ayrıca system32/Drivers klasöründe nvddmkm.sys bulunmuyor muhtemelen DriverStore klasöründedir fakat iki farklı klasörde dispi ve dispiwu olarak ikiye ayrılıyor bu iki klasörde de farklı boyutlarda nvddmkm.sys var bu yüzden bu yöntemin Windows 7'den sonra çıkan işletim sistemlerinde pek işe yarayacağını zannetmiyorum, üstteki videoları deneyin bakalım sonuç ne olacak. Sorun sistem ayarlarından kaynaklanıyordur, sürücünüz sağlam bu kesinleşti geriye sürücü ile sistem arasındaki ilişkiyi sağlama almak kaldı.

Eness05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Teşekkürler attığınız şeyleri uyguladım şimdi oyuna girip deneyeceğim. Bu arada çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için size özür dilemek istiyorum internette araştırmak yerine buralarda sonuç beklemek bana tembellik gibi geldi bu yüzden kusura bakmayın en yakın zamanda geri dönüşte bulunacağım.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Teşekkürler attığınız şeyleri uyguladım şimdi oyuna girip deneyeceğim. Bu arada çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için size özür dilemek istiyorum internette araştırmak yerine buralarda sonuç beklemek bana tembellik gibi geldi bu yüzden kusura bakmayın en yakın zamanda geri dönüşte bulunacağım.
Estağfurullah öyle şey olur mu? O zaman bu kategoriler neden var? Ben neden buradayım? :) Umarım problem çözülmüştür yanıtınızı bekliyorum.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,204
Online olmayan oyunlarda çöküyor mu?
Garip geldi biraz bana. Nvidianın sürücü hatasına pek karşılaşmadığımdandır sanırım.

Sorunu hep oyunlarda arıyorum çünkü. Stabil veri işlemeyen oyunlar sonucu hatalar yaşanabiliyor.

Birde Ortalama kaç fps lerde geziyorsunuz oyunda

Eness05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Online olmayan oyunlarda çöküyor mu?
Garip geldi biraz bana. Nvidianın sürücü hatasına pek karşılaşmadığımdandır sanırım.

Sorunu hep oyunlarda arıyorum çünkü. Stabil veri işlemeyen oyunlar sonucu hatalar yaşanabiliyor.

Birde Ortalama kaç fps lerde geziyorsunuz oyunda
Valorant 40-50 arası oluyor 1280x720 en düşükte yer yer 70lere çıkıyor

Tekrar mavi ekran yedim fakat bu farklı bir sebeptendi.
Minidump dosyası

Microsoftun WinDbg programından biraz inceledim sorun gene nvlddmkm.sys yüzünden mavi ekran yemiş bilgisayar

Son düzenleme:

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Şu System32 içerisindeki nvlddmkm.sys dosyasının doğru yolunu bulsak bir kaç şey deneyeceğiz ama iki farklı dosyada aynı isimde bulunuyor, format atarsanız sonuç olarak bu dosyayı da silip tekrar kurmuş olacağız eğer format atmak isterseniz o iki dosyayı da değiştirelim olursa olur olmazsa da formatı basarsınız :)

Eness05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Daha bu sabah format attım

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Sürüm kaynaklı bir problem de olabilir, sürücüyü kaldırın eski sürüm yükleyelim?

Eness05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Şuanda 391'li bir sürümü var 350 'lerde olan bir sürücü indirmiştim ikisinde de oyunda çökme yaşadım

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Sürüm kaynaklı bir problem de olabilir, sürücüyü kaldırın eski sürüm yükleyelim?
Geçen ben de nvidia sürücüsü kurdum. Kurduktan hemen sonra mavi ekran yedim. Açtığımda bi süre sonra yine mavi ekran veriyordu. Sürücüyü eski haline getirdim fakat miracast desteğinden oldum :(

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Şuanda 391'li bir sürümü var 350 'lerde olan bir sürücü indirmiştim ikisinde de oyunda çökme yaşadım
Sürücüyü kaldırdıktan sonra C: > Windows > System32 > DriverStore > FileRepository klasöründe "nv_dispi" ve "nv_dispiwu" klasörlerinin olup olmadığını kontrol eder misiniz?

Eness05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Sürücü kurulu şuan arattım ama ismini yazdığın dosyalar yoktu.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Bu akşam müsait olursanız Team Viewer ile bağlanabilirim.

Eness05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Tamamdır discord varsa sizde discordumu vereyim: Enes05#2220

oozland

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar selamlar Nvidia son güncellemeden sonra ben de bu sorunu yaşıyorum. 2 kez format attım, Ddu ile denedim. Eski sürücüyü kurdum hala devam ediyor. Çözüm bulabildiniz mi ?

Eness05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Hocam ben sorunu bilgisayarımı ilk aldığım zaman kurulu olan windows 7 home premium sürümünü yükleyerek çözdüm ama oyunlardaki fps bir tık azaldı mavi ekran sorunu çözüldü

oozland

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
İnternette ekran kartı çökmesi ile alakalı ne kadar içerik varsa hepsini denedim defalarca format attım bu gün hata almadım çözülüp çözülmediğinden de emin değilim en son directX kurdum yeniden belki de onun faydası oldu bakalım göreceğiz.

Eness05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
İnşallah çözülmüştür hocam