Almanya'dan telefon nasıl getirttiririm?

Bu konuyu okuyanlar

timurhasankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar ablam Almanya'da yaşıyor. Bu yaz Türkiye'ye gelecek ben ona telefon aldırmak istiyorum parasını buraya gelince falan vereceğim. Peki bu telefona gümrükte el koyarlar mı? El koymamaları için ne yapmalıyım? Kutusunun hiç aşılmamasını ve kendim açmak istiyorum. Acaba kutudan çıkartmaması ve kutu ile getirmesi sorun olur mu? (telefonun kayıt işlemi sorun değil ürün sadece bana gelsin yeter. Kaydı başka bir şekilde halledeceğim)

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Değişmiş olabilir ama 1838 TL olmalı, parayı yatırdıktan sonra e-Devlet üzerinden İMEİ numarasını kaydedin. Sonra sorunsuz bir şekilde kullanın.

Yıldırım E.

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,681

timurhasankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Değişmiş olabilir ama 1838 TL olmalı, parayı yatırdıktan sonra e-Devlet üzerinden İMEİ numarasını kaydedin. Sonra sorunsuz bir şekilde kullanın.
Kanka ben kayıt ettireceğim telefonu zaten. İmei kaydını kendim yapacağım. Telefon xiaomi redmi k30 pro. Bunun kutusu hiç açılmadan gümrükten sağ salim geçirebilir miyiz? Telefonun kayıt işlemleri sorun değil. Kayıtsız bir şekilde gümrükten geçirilmesi önemli. Sence bu mümkün mü? Yoksa gümrükte el koyup kaydı zorla mı yaptırıyorlar?

Yıldırım E.

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,681
Kanka ben kayıt ettireceğim telefonu zaten. İmei kaydını kendim yapacağım. Telefon xiaomi redmi k30 pro. Bunun kutusu hiç açılmadan gümrükten sağ salim geçirebilir miyiz? Telefonun kayıt işlemleri sorun değil. Kayıtsız bir şekilde gümrükten geçirilmesi önemli. Sence bu mümkün mü? Yoksa gümrükte el koyup kaydı zorla mı yaptırıyorlar?
Gümrükte 2000 TL ödeme şansınız olabilir ama orada zorla IMEI kaydı yaptırmıyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada Redmi K30 Pro türkiyede şuan satılıyor.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Kaydı tutuluyor benim bildiğim, İMEİ numarası resmi olarak kayda giriyor Gümrükte.

timurhasankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bence Redmi K30 Pro'yu türkiyeden alın sadece ismi değişik.
Kanka ben 8/256 gb modeli orada 450 euroya alacağım. Bu da 3400 liraya geliyor yani. Kaydı ise ya birine kaçak yaptıracağım ya da arama/sms/İnternet gibi şeyleri kullanmak için başka bir telefon kullanacağım. Yani telefon gümrükten geçsin de kaydı benim için sorun değil.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Ben bir arkadaşa sordum. Önceden zorla kayıt gibi bir şey yoktu, zaten süresi dolunca BTK IMEI'yi engelliyordu ama yanında en fazla 2 telefon getirebildiğini söyledi.

@EinştayN dan da fikir almak lazım.

abcdefdfhgjas

Müdavim
Reaksiyon puanı
751
Arkadaşlar ablam Almanya'da yaşıyor. Bu yaz Türkiye'ye gelecek ben ona telefon aldırmak istiyorum parasını buraya gelince falan vereceğim. Peki bu telefona gümrükte el koyarlar mı? El koymamaları için ne yapmalıyım? Kutusunun hiç aşılmamasını ve kendim açmak istiyorum. Acaba kutudan çıkartmaması ve kutu ile getirmesi sorun olur mu? (telefonun kayıt işlemi sorun değil ürün sadece bana gelsin yeter. Kaydı başka bir şekilde halledeceğim)

Kardeşim bende düşündüm gümrük vergisi artı imei kayıt ücreti falan koyunca daha pahalıya geliyor malesef.

timurhasankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben bir arkadaşa sordum. Önceden zorla kayıt gibi bir şey yoktu, zaten süresi dolunca BTK IMEI'yi engelliyordu ama yanında en fazla 2 telefon getirebildiğini söyledi.

Teşekkür ederim kanka o abiye yazdım. Yardımın için teşekkür ederim :)

Ya bu arada önceden zorla kayıt gibi bir şey yoktu diyorsun da şimdi var mı peki?

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Teşekkür ederim kanka o abiye yazdım. Yardımın için teşekkür ederim :)

Ya bu arada önceden zorla kayıt gibi bir şey yoktu diyorsun da şimdi var mı peki?
Önceden yokmuş. Şu son düzenleme ile IMEI kaydını 1500₺'ye ve sonradan da 2000₺'ye çıktı. Bu IMEI harcı zamlarından sonra da sonra da bu sistenle ilgili bir değişiklik duymadığını söyledi.
Yine de sonradan değişiklik olup olmadığını teyit etmekte fayda var.

timurhasankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Önceden yokmuş. Şu son düzenleme ile IMEI kaydını 1500₺'ye ve sonradan da 2000₺'ye çıktı. Bu IMEI harcı zamlarından sonra da sonra da bu sistenle ilgili bir değişiklik duymadığını söyledi.
Yine de sonradan değişiklik olup olmadığını teyit etmekte fayda var.
Kardeşim imei yaptırmayacağım. Telefon sadece gümrükten geçer mi diyorum ya da nasıl geçer?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Ben bile almanyada getirmedim hem garanti hemde gümrük vs ile uğraşmamak için çünkü eskisi gibi bir esprisi yok. Getirilmez mi getirirsin ama harcadığına değer mi? Zannetmiyorum.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Ben bile almanyada getirmedim hem garanti hemde gümrük vs ile uğraşmamak için çünkü eskisi gibi bir esprisi yok. Getirilmez mi getirirsin ama harcadığına değer mi? Zannetmiyorum.
Arkadaş kaydettirmeden kullanacak sanırım.
Girerken zorla IMEI kaydetme veya gümrük vergisi gibi bir para alınıp alınmadığını merak ediyor benim anladığım.

timurhasankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaş kaydettirmeden kullanacak sanırım.
Girerken zorla IMEI kaydetme veya gümrük vergisi gibi bir para alınıp alınmadığını merak ediyor benim anladığım.
Ha yaşa kurban. Vallaha onu merak ediyorum. Telefon gümrükten geçsin de kayıt edilmesi sorun değil.

Önceden sorunsuz geçtiğini, sonradan da farklı bir uygulama duymadığını söyledi.
Umarım öyle olur yaa. Sorunsuz bir şekilde geçer

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
Herkes yanında 1 adet en fazla telefon getirebilir. 1 den fazla olanlar için ya vergi ödersin ya da telefonu orada bırakırsın. Ayrıca vergisiz telefon getirme sıklığı var. 2 veya 3 yılda bir mi kanuna bakmak lazım. Eğer ki ablan ilk defa telefon getirecek ise sorun yok. Getirsin. Hatta eniştende getirdin ucuz birşey. Satarsın.

Aklına böyle resmi şeylerde soru gelirse, ilgili yerin dokümanlarını incele. Aç oku. En son güncel hali ile orada bilgiler. Sadece sana gerekeni bulmak biraz zor gelebilir, zaman alabilir.

Yıldırım E.

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,681
Herkes yanında 1 adet en fazla telefon getirebilir. 1 den fazla olanlar için ya vergi ödersin ya da telefonu orada bırakırsın. Ayrıca vergisiz telefon getirme sıklığı var. 2 veya 3 yılda bir mi kanuna bakmak lazım. Eğer ki ablan ilk defa telefon getirecek ise sorun yok. Getirsin. Hatta eniştende getirdin ucuz birşey. Satarsın.

Aklına böyle resmi şeylerde soru gelirse, ilgili yerin dokümanlarını incele. Aç oku. En son güncel hali ile orada bilgiler. Sadece sana gerekeni bulmak biraz zor gelebilir, zaman alabilir.
Arkadaş iyi şekilde açıklamış.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Hocam ilk olarak gümrük polisi ablanizin valizini kontrol etmek isteyebilir ve telefonu görürse gümrük vergisini talep eder (internette ne kadar ücret olduğunu bulabilirsiniz) Eğer kutusuz ben kendim kullanıyorum modunda getirirse sadece IMEI kayıt için ödeme yaparsınız. Bu arada bu işlem içinde Türkiye de telefonun ablanizin pasaportuna kayıt edilmesi ve kullanılacak hattın ablanizin üzerine kayıtlı olması gerekiyor. Burada kendi hattinizla anca clone IMEI atarak kullanabilirsiniz. Buda yasal değil