Ürün iadesi hakkında

Bu konuyu okuyanlar

Qchakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın acemiliğimden uygun yeri bulamamış olabilirim. Vatan bilgisayardan internet üzerinden ıpad pro satın aldım (hatsız model) ürüne bakabilmek için kurulumunu yapıp açtım . Daha sonra iade etmek istediğimde müşteri hizmetleri ürünü aktive ettiğiniz için iade kabul edilmiyor dedi bunu da önce tüketici haklarına ben öyle bir şey yok deyince bana gönderdiği sözleşmeye dayandırdı. Farklı bir firmada aynı durum söz konusu olmuştu iade kabul edilmişti. Sizce gerçekten aktive ettiğim için tüketici olarak iade hakkım ortadan kalkmış oluyor mu bu konuda bir bilginiz var mı ? Şimdiden teşekkür ederim.

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Pek bilmiyorum ama mantıklı olarak onlar haklı gözüküyor .

Qchakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Pek bilmiyorum ama mantıklı olarak onlar haklı gözüküyor .
Haklı haksız aramıyorum. Eğer tüketici haklarında böyle bir şey varsa kabul ederim o zaman ama firma bana dayattıkça iş inada biniyor . 175 i bile aradım heyet karar verir diyor internetten araştırdım net cevap bulamadım uzayıp gidecek konu.

Qchakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
imzalattırdıkları garanti belgesi veya faturanın arkasında karınca gibi puntolarla yazar
Evet yazıyor. Fakat 175 tüketici hattını aradığımda 14 gün cayma hakkın var esas alınan da budur diyor. Öyle diyor ama sorunumun tam karşılığını öğrenemedim istisna gibi duruyor .

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Evet yazıyor. Fakat 175 tüketici hattını aradığımda 14 gün cayma hakkın var esas alınan da budur diyor. Öyle diyor ama sorunumun tam karşılığını öğrenemedim istisna gibi duruyor .
Firma o kağıdı göstererek mal açıldığı için malı kusurlu saydırabiliyor.

Qchakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Firma o kağıdı göstererek mal açıldığı için malı kusurlu saydırabiliyor.
O zaman ürün elimde kaldı desene. Aslında çok güzelde ben böyle düşünmemiştim bu tablet bana göre çok üst düzey .

Qchakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şöyle bir durum var . Tüketici haklarına danıştığımda internetten aldığın ürünü açıp işleyişine bakabilirsin (mutat kullanım) bu iadene engel olmaz diyor . Ama iade alırlar mı dediğimde tüketici hakem heyeti karar verir diyor. Bu yüzden bu soruyu burdan sizlere soruyorum ki aynı şey başına gelip sonuç alan var mı ? Boşa kürek çekmeme adına şu zor günlerde. Yok mu yardımcı olacak olan.

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Şöyle bir durum var . Tüketici haklarına danıştığımda internetten aldığın ürünü açıp işleyişine bakabilirsin (mutat kullanım) bu iadene engel olmaz diyor . Ama iade alırlar mı dediğimde tüketici hakem heyeti karar verir diyor. Bu yüzden bu soruyu burdan sizlere soruyorum ki aynı şey başına gelip sonuç alan var mı ? Boşa kürek çekmeme adına şu zor günlerde. Yok mu yardımcı olacak olan.
Açıkçası 2 kanun da birbirini etkisiz hale getiremiyor. Daha iyi ifade etmek gerekirse kanuna göre ürünü hem iade edebilirsiniz ama mal ambalajı açıldığı için firma malı kusurlu sayacağından kusurlu malı iade edemezsiniz. İki kanun da birbiri ile çelişiyor. Kanunun açığını bulan firmalar da bu açığı kullanıyor.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Bizim farklı bir olay olmuştu. 3 ay kadar uğraşmıştık ama lehimize sonuçlandı. Avukata yazı yazdırma, bilir kişi raporu vs ..

Abdullah Alkan

Doçent
Reaksiyon puanı
417
Vatan ücret iadesi yapmıyor ama biraz zorlarsanız ürünü iade alıp ücretinizi çeke verir geri mağazada kullanırsınız. Daha önce Ekran kartı almıştım bir kaç gün uğraşla en son çeke çevirmişlerdi.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
aynı şekilde vatandan ekran kartı almıştım zamanında siparişi başarılı şekilde onayladığım için iade kabul etmediler gidip fiziksel olarak mağazaya yetkili kişiyle konuştuğumda kurallarına göre sipriş onaylandıysa nakit olarak geri iade yapamıyolar ürünün fiyatına yakın fakat biraz daha azbi miktarda çek e çeviriyorlar sadece vatan da kullanabileceğin indirim çeki 2 ay süresi oluyor ben 1 ay daha para biriktirim aynı şekilde vatandan ürün almıştım öyle kapatmıştım meseleyi tüketici haklarına başvurduğumda ise bana kabul ettiğim sözleşmede onaylı ürünün nakit olarak geri ödenmeyeceğine dair madde de bulunuyormuş zaten . Geçmiş olsun .

Qchakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Pe
aynı şekilde vatandan ekran kartı almıştım zamanında siparişi başarılı şekilde onayladığım için iade kabul etmediler gidip fiziksel olarak mağazaya yetkili kişiyle konuştuğumda kurallarına göre sipriş onaylandıysa nakit olarak geri iade yapamıyolar ürünün fiyatına yakın fakat biraz daha azbi miktarda çek e çeviriyorlar sadece vatan da kullanabileceğin indirim çeki 2 ay süresi oluyor ben 1 ay daha para biriktirim aynı şekilde vatandan ürün almıştım öyle kapatmıştım meseleyi tüketici haklarına başvurduğumda ise bana kabul ettiğim sözleşmede onaylı ürünün nakit olarak geri ödenmeyeceğine dair madde de bulunuyormuş zaten . Geçmiş olsun .
Peki hediye çekini istediğim üründe kullanabiliyor muyum ? Mesela ipadi taksitle aldım iade edip hediye çeki aldım o parayla telefon alma imkanım var mı yoksa belli ürünlerde mi kullanabiliyorum ?

Abdullah Alkan

Doçent
Reaksiyon puanı
417
Pe

Peki hediye çekini istediğim üründe kullanabiliyor muyum ? Mesela ipadi taksitle aldım iade edip hediye çeki aldım o parayla telefon alma imkanım var mı yoksa belli ürünlerde mi kullanabiliyorum ?
İstediğiniz üründe kullanabiliyorsunuz ama çekinizin hepsini harcamak zorundasınız. Örneğin 100 TL hediye çekiniz var 50 TL'sini harcadınız 50 TL'yi nakit olarak almıyorsunuz yanlış hatırlamıyorsam ya hepsini harcıyorsunuz yada kalan 50 TL'yi de çek olarak veriyorlar.

Ek bilgi: Çek tutarınızın üstünde bir ürün alırsanız da üstünü tamamlamanızı istiyorlar.

Ekran kartını iade ettiğimde verdikleri çekle TV almıştım.