Pc kasayı sarsınca donma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Burak92

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba.i7 2600 sistem kullanıyorum.gtx 960 ekran kartı 4 gb ram 128 asd 1tb hdd.özellikler.
Kasa masanın üstünde duruyor en ufak bi sarsıntıda donuyor.birde aşırı yüklenince donuyor. Donma şu şekilde hiçbir fonksiyon (klavye mause )tepki vermiyor ya ben reset atıyorum manuel olarak yada kendi kapanıp açılıyor.buarada yükteyken anakart ve işlemci değerleride yüksek.90 dereceleri görüyor.

Ben psudan şüpheleniyorum veya anakart. çünkü 2 3 ay önce bi gösterdim ısınma sorunu için macun değişti aynı.ekran kartı sökülüp başka sistemde denendi.ondada sorun çıkmadı.psu biraz eski içindeki parçalar sallanıyor.anakartta gigabyte 'ın bi anakartı.sistem ssdye kurulu elimle şişeyi sarsınca sorun olmuyo.

Durum böyle.yardimcı olursanız sevinirim.

enes.wtp

Asistan
Reaksiyon puanı
772
Memtest86 testi yapınız, HD Tune programı ile Erro Scan yapınız ama Quick Scan işaretlemeyin. Kırmızılar fazla çıkarsa testi sonlandırabilirsiniz, beklemeye gerek yok. OCCT testi ile de güç kaynağını test ediniz.

CrystalDiskMark ve CrystalDiskInfo ile de sağlığını, okuma/yazma hızlarını belirleyiniz.

Burak92

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Memtest86 testi yapınız, HD Tune programı ile Erro Scan yapınız ama Quick Scan işaretlemeyin. Kırmızılar fazla çıkarsa testi sonlandırabilirsiniz, beklemeye gerek yok. OCCT testi ile de güç kaynağını test ediniz.

CrystalDiskMark ve CrystalDiskInfo ile de sağlığını, okuma/yazma hızlarını belirleyiniz.
sağolun hocam bakiyim bi dediklerinize.sonuçları buraya yazarım.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,853
Sata kabloların yerinden oynama gibi durumu var mı?

Kontrol et. Sarsıntı olunca kablo oynama sonucu SSD görmedikte öyle yapıyor olabilir.
Aakart üzerindeki sata bağlantılarının yerini değiştir. Birde tüm kablo bağlantıların sağlam olmasını kontrol et.

İşlemciyide aç temizle. Bir macun bul sür kardeş. o ne 90 derece.
Benimki 68 geçtiğinde rahatsız olurum.

Burak92

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

hocam memtest 86 70 dk yaptım error çıkmadı.hd tune yemyeşil.occt performans testini ve psu testini 10ar dk yaptım.işlemci ve anakart ısısı 90 + oldu kapanmadı.sisteme zarar vermekten korktuğum için 10 dk yaptım.bu şekilde.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
hocam memtest 86 70 dk yaptım error çıkmadı.hd tune yemyeşil.occt performans testini ve psu testini 10ar dk yaptım.işlemci ve anakart ısısı 90 + oldu kapanmadı.sisteme zarar vermekten korktuğum için 10 dk yaptım.bu şekilde.
PSU'nun donanımlarına giden kabloları kontrol edin o zaman.

Burak92

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Sata kabloların yerinden oynama gibi durumu var mı?

Kontrol et. Sarsıntı olunca kablo oynama sonucu SSD görmedikte öyle yapıyor olabilir.
Aakart üzerindeki sata bağlantılarının yerini değiştir. Birde tüm kablo bağlantıların sağlam olmasını kontrol et.

İşlemciyide aç temizle. Bir macun bul sür kardeş. o ne 90 derece.
Benimki 68 geçtiğinde rahatsız olurum.
hocam sataların yerini değiştirince windows gidiyor.mecbur aynı numaralara takıyorum.
macunu değiştirdim temizlettim yine aynı sorun oldu.eve geldim yine 80 90 derece oldu anakartla işlemci
Mesaj otomatik birleştirildi:

PSU'nun donanımlarına giden kabloları kontrol edin o zaman.
hocam psunun direk içi oynuyor sallayınca.eski baya psu.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,853
hocam sataların yerini değiştirince windows gidiyor.mecbur aynı numaralara takıyorum.
macunu değiştirdim temizlettim yine aynı sorun oldu.eve geldim yine 80 90 derece oldu anakartla işlemci

hocam psunun direk içi oynuyor sallayınca.eski baya psu.
Oyun oynayınca mı o sıcaklıklara çıkıyor? Boştaysa durum vahim.

Burak92

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
sdn-jpg.92683

sdn1.JPG

Ekli dosyalar

• sdn.JPG
    sdn.JPG
    65.7 KB · Görüntüleme: 864

Burak92

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
yükteyken değerler bu şekilde.buarada anakart msı mış.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,853
hocam kasa çok eski yani kasayı yok sayın öyle söyleyim.cpu fanı ise bu
Intel E97375-001
Stok fan 80 dereceye kadar idare eder.
Kasanın hava sirkulesi olmasa istersen Sıvı soğtma kullanın İşlemci kendi sıcaklığında boğulacaktır.

Burak92

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Off Stock fan :) , onu 6 ayda bir temizleyin derim yoksa sistem sobaya döner.
ısınması onlamı alakalıdır diyosunuz hocam.çünkü temiz halide ısınıyodu.

Stok fan 80 dereceye kadar idare eder.
Kasanın hava sirkulesi olmasa istersen Sıvı soğtma kullanın İşlemci kendi sıcaklığında boğulacaktır.
son 1 senedir böyle hocam.daha önce böyle ısınmıyordu.kasa filan hep böyleydi.

Anakart yeteri kadar beslenemez ise çakışmalar sonucu sıcaklık yüksek olabilir... chipset genelde fazla ısınır en önce...
hocam aida diye bi program var onu ölçebilirmiyim tam olarak bu programla veya başka programla

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,853
ısınması onlamı alakalıdır diyosunuz hocam.çünkü temiz halide ısınıyodu.

son 1 senedir böyle hocam.daha önce böyle ısınmıyordu.kasa filan hep böyleydi.

hocam aida diye bi program var onu ölçebilirmiyim tam olarak bu programla veya başka programla
Yan kapağı açık mı kullanırsın?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Önce kafamızı toplayalım derim ben, iyice bilgiye boğulduk :)

Şu 1 sene önce ne oldu da sorun ortaya çıkmış olabilir, sistem mi yükselttiniz veya sürücü güncellemeyi bir program yardımıyla filan mı yaptınız?

Psu ağır darbe filan mı aldı ya da elektriksel bir sorun mu yaşandı hani kesinti gibi bi şey...

Burak92

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Yan kapağı açık mı kullanırsın?
evet açık

Önce kafamızı toplayalım derim ben, iyice bilgiye boğulduk :)

Şu 1 sene önce ne oldu da sorun ortaya çıkmış olabilir, sistem mi yükselttiniz veya sürücü güncellemeyi bir program yardımıyla filan mı yaptınız?

Psu ağır darbe filan mı aldı ya da elektriksel bir sorun mu yaşandı hani kesinti gibi bi şey...
o kadarını hatırlamıyorum.ama dediklerinizin hepsi olmuş olabilir.taşınırken sarsılmış olabilir.elektrik zaten gitmiştir.sisteme ek sadece ssd taktım windowsu ona kurdum.sürücüleri kaynağından güncelliyorum.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,853
evet açık

o kadarını hatırlamıyorum.ama dediklerinizin hepsi olmuş olabilir.taşınırken sarsılmış olabilir.elektrik zaten gitmiştir.sisteme ek sadece ssd taktım windowsu ona kurdum.sürücüleri kaynağından güncelliyorum.
Isınma konusu çok garip. Bir şeyler düşünüp uyuyum bir ben yarın yazarım artık :)
Hayırlı geceler.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,853
Akşam aklıma pek önemli bir şey gelmedi.

Hdd de bad sectör varmı? anlık donup kalmasına göre söyledim.

Birde şu Başka bir forumda var geyik muhabbeti KASAYI YAN YATIR düzelir diye. :D

Hakkatten şaka yapmıyorum şimdi kasayı kapağı açık olarak yan yatır :D İçindeki sıcak hava hızlı çöle çıkınca bakalım ısınacakmı işlemci?

İşlmciye nohut boyu kadar Macun sürüp işlemci fanını temizleyip doğru mu oturtmuşsun yerine?