Pc kasayı sarsınca donma sorunu

Burak92

Üyecik
Merhaba.i7 2600 sistem kullanıyorum.gtx 960 ekran kartı 4 gb ram 128 asd 1tb hdd.özellikler.
Kasa masanın üstünde duruyor en ufak bi sarsıntıda donuyor.birde aşırı yüklenince donuyor. Donma şu şekilde hiçbir fonksiyon (klavye mause )tepki vermiyor ya ben reset atıyorum manuel olarak yada kendi kapanıp açılıyor.buarada yükteyken anakart ve işlemci değerleride yüksek.90 dereceleri görüyor.

Ben psudan şüpheleniyorum veya anakart. çünkü 2 3 ay önce bi gösterdim ısınma sorunu için macun değişti aynı.ekran kartı sökülüp başka sistemde denendi.ondada sorun çıkmadı.psu biraz eski içindeki parçalar sallanıyor.anakartta gigabyte 'ın bi anakartı.sistem ssdye kurulu elimle şişeyi sarsınca sorun olmuyo.

Durum böyle.yardimcı olursanız sevinirim.

enes.wtp

Asistan
Memtest86 testi yapınız, HD Tune programı ile Erro Scan yapınız ama Quick Scan işaretlemeyin. Kırmızılar fazla çıkarsa testi sonlandırabilirsiniz, beklemeye gerek yok. OCCT testi ile de güç kaynağını test ediniz.

CrystalDiskMark ve CrystalDiskInfo ile de sağlığını, okuma/yazma hızlarını belirleyiniz.

Burak92

Üyecik
Memtest86 testi yapınız, HD Tune programı ile Erro Scan yapınız ama Quick Scan işaretlemeyin. Kırmızılar fazla çıkarsa testi sonlandırabilirsiniz, beklemeye gerek yok. OCCT testi ile de güç kaynağını test ediniz.

CrystalDiskMark ve CrystalDiskInfo ile de sağlığını, okuma/yazma hızlarını belirleyiniz.
sağolun hocam bakiyim bi dediklerinize.sonuçları buraya yazarım.

_Zaur_

Dekan
Sata kabloların yerinden oynama gibi durumu var mı?

Kontrol et. Sarsıntı olunca kablo oynama sonucu SSD görmedikte öyle yapıyor olabilir.
Aakart üzerindeki sata bağlantılarının yerini değiştir. Birde tüm kablo bağlantıların sağlam olmasını kontrol et.

İşlemciyide aç temizle. Bir macun bul sür kardeş. o ne 90 derece.
Benimki 68 geçtiğinde rahatsız olurum.

Burak92

Üyecik

hocam memtest 86 70 dk yaptım error çıkmadı.hd tune yemyeşil.occt performans testini ve psu testini 10ar dk yaptım.işlemci ve anakart ısısı 90 + oldu kapanmadı.sisteme zarar vermekten korktuğum için 10 dk yaptım.bu şekilde.

Burak92

Üyecik
Sata kabloların yerinden oynama gibi durumu var mı?

Kontrol et. Sarsıntı olunca kablo oynama sonucu SSD görmedikte öyle yapıyor olabilir.
Aakart üzerindeki sata bağlantılarının yerini değiştir. Birde tüm kablo bağlantıların sağlam olmasını kontrol et.

İşlemciyide aç temizle. Bir macun bul sür kardeş. o ne 90 derece.
Benimki 68 geçtiğinde rahatsız olurum.
hocam sataların yerini değiştirince windows gidiyor.mecbur aynı numaralara takıyorum.
macunu değiştirdim temizlettim yine aynı sorun oldu.eve geldim yine 80 90 derece oldu anakartla işlemci
Mesaj otomatik birleştirildi:

PSU'nun donanımlarına giden kabloları kontrol edin o zaman.
hocam psunun direk içi oynuyor sallayınca.eski baya psu.

_Zaur_

Dekan
hocam sataların yerini değiştirince windows gidiyor.mecbur aynı numaralara takıyorum.
macunu değiştirdim temizlettim yine aynı sorun oldu.eve geldim yine 80 90 derece oldu anakartla işlemci

hocam psunun direk içi oynuyor sallayınca.eski baya psu.
Oyun oynayınca mı o sıcaklıklara çıkıyor? Boştaysa durum vahim.

Burak92

Üyecik

sdn1.JPG

Ekli dosyalar

• sdn.JPG
    sdn.JPG
    65.7 KB · Görüntüleme: 53