Asus rog strix z390-e gaming sorunu ve anlaşılamayan donanım problemi

Bu konuyu okuyanlar

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Arkadaşlar herkese merhaba, ben bu konuyu technopat da ayrı ayrı üç konu olarak açtım. Fakat ne sonuca ulaşılabilindi. Ne de kimse yardımcı oldu. Biraz uzun bir yazı olacak ama en ince ayrıntısına kadar yazmak istiyorum. Masaüstü bilgisayar toplamıştım. Anakart ile işlemciyi ikinci el aldım. Anakart başlıktaki model, işlemci i5 9600k, ekran kartı gtx 1050 ti, ram adata 8 gb 2166 mhz ram, power sonra değineceğim. Sistem sıkıntısız çalışıyordu. Fakat ufak bir sorunu vardı. Fişe takınca, yani elektirik verince kendi kendine açılıyordu. Herşeyi denedim. Bios update, ayarları, herşeyi. Fakat değişen birşey olmadı. Bende garantisi dolmadan anakartı veriyim dedim doğal olarak. Anakartı asus'un sms infocomm İstanbul'a kargo ile yolladım (Ankarada yaşıyorum.). Daha sonra bana telefon ettiler. Bir tane işlemci pininin yamulduğunu söylediler ve kullanıcı hatası dediler. 130 TL para istediler. Bende kabul ettim. Ödeme gerçekleşti ve onarımı yaptılar. Diğer sorunlarla da ilgilenileceği söylendi. Herşey tamamlandı ve bana geri gönderim sağlandı (UPS kargo). Sonrasında kasayı dizdim. Herşeyi yerli yerine oturttum. Şimdi sizlere sorum şu ben tam bilmiyorum yeni kartlarda böyle bir olay var mı ? Hani fişe takınca açılıyordu. Bu sefer açılmıyor fakat güç düğmesine basınca bir saniye aralıklarla üç kez açıldı kapandı. Bunu her fişe takıp çıkarttığımda yapıyor. Fakat fişten çıkartmazsam öyle bir sıkıntı olmuyor. her neyse esas problemi anlatayım size. Windows hoşgeldiniz yazısı çıkıyor ve aniden fanlar hızlı şekilde dönmeye başlıyor ve donuyor restart atıyor (Ramdeki MemOK tuşu kapalıyken). Daha sonra MemOK tuşunu on yaptım. Bu sefer açıldı. Ama bu seferde herhangi bir işlem yaparken mause falan donuyor. Ve gene resetliyor. Tabi kartı geri gönderdim. Tabi kargo giderken ups'nin azizliğine uğradım. Önce mail geldi hasar aldı diye meğerse yanlış yollamışlar maili orası da ayrı hikaye. Sonra iletişime geçtiler. Hiçbir sıkıntının olmadığı söylendi. Bütün testlerden geçmiş yani ! Her neyse iki gün önce de teslim edildi bana. Arıza tespitte yazan şöyle bütün testlerden geçmiş ok muş. Tabi resetlemeden windowsun olay görüntüleyicisine baktım. Kernel power 41 63 hatasını gördüm. Ani güç kesintisi. Muhtemelen power kaynaklı olduğunu düşündüm. Zaten powerım frisby 600w psuydu. İyi değildi yani. Bende cooler master full modüler 750w 80 plus psu aldım. Bugün geldi. Öğleden sonra gerçi günde bitti ama :) . Onu taktım. Biraz daha iyi çalıştı ama devam etti. Ram test yaptım. Windowsun test kısmından. Ekran kartını söktüm. Hdmi kasaya direk bağladım. Sorun çözülmüş gibiydi. Reset atmıyordu. Stres testi yaptım işlemciye. 96 ya çıkıyordu sıcaklık. ve mausu hareket ettiremedim. Wifi bağlantısı koptu o derece. Ben daha öncede yapardım. Hiç böyle olmazdı. Ekran kartını çıkardıktan sonraki olaylar. Mesela driver yüklerken kurarken birşeyi acayip mause kalıyor öylece. Fanlar aşırı dönüyor falan. Açıkçası sorunun ekran kartından kaynaklandığını da düşünmüyorum. Bu kadar yeni nesil bir sistemde olmamalı. Sonrasında ben Asusu aradım. Herşeyi denediğimi fakat kartta sorun olduğunu ilk göndermeden önce hiç böyle bir olayla karşılaşmadığımı söyledim. Size kartı son kez yollayacağım yoksa tüketici haklarına gideceğimi söyledim. Paketledim kartı. Arıza maili oluşturdum. Ve üçüncü kez gidecek. Bana hala gelmiş bütün testlerden geçti diyorlar. Yazım bu kadar. Sizce ne yapmalıyım ? Baya mağdur ettiler beni. Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler !!

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anakart sorunlu.Böyle kendi kendine açan,durduk yerde kapanan,tekrar açan bi makina gördümmü ,ilk aklıma gelen, anakarttır.
BAŞIMA GELDİĞİNDEN BİLİYORUM.
aNAKARTLARIN GENELLİKLE ,LEHİM SORUNLARINDAN KAYNAKLANIYOR,ZAMAN İÇİNDE.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
OCCT adı yüzde 100 çalıştı. Isıda 96 ya çıkıyordu. 5 dakika tuttum. Tabi mause falan hareket etmedi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anakart sorunlu.Böyle kendi kendine açan,durduk yerde kapanan,tekrar açan bi makina gördümmü ,ilk aklıma gelan anakarttır.
BAŞIMA GELDİĞİNDEN BİLİYORUM.
aNAKARTLARIN GENELLİKLE ,LEHİM SORUNLARINDAN KAYNAKLANIYOR,ZAMAN İÇİNDE.
Banada öyle geliyor dostum. Ama mağdur ettiler işte. Hatta ikinci aradıklarında beni beş kez alo dedim. Sonradan asustan aradığını söyledi bu kişi. Ve birşey anlatırken yüzüme kapattı.

Birde şu var her açılışta bios cpu fan error veriyor. Kontrol ettiğimde 175 rpm de dönüyor. Ve fanlar çalışıyor kontrolünü de yaptım. (Ek Bilgi.)

Artık son kez göndereceğim. Sizinde yorumlarınızı merak ediyorum sadece. Çünkü değişim olmazsa tüketici haklarına gideceğim.

Son düzenleme:

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Daha önce yaşamış bir sorunda güç verince butona basmadan açılıp sonrasında masaüstüne geldiğinde birden kapanan donma gibi sorunlarda anakart arıza olduğunu düşünüp iki kez teknik servise yolladım ikini gönderdiğimde anakart sıfırı ile değiştirildi aynı sorunlar tekrar vardı işlemci farklı bir bilgisayarda denediğimde yaşadığım sorunlar o bilgisayarda da oluştu o yüzden işlemcide de olabilir..

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hiç uğraşma. Bendeki anakart, 24 pinlik anakart soketini, biraz sağa sola sallyınca düzeliyordu,ancak. Yoksa habire reset,kendi kendine kapanma,kafasına göre şak diye açılma. Sihirbaz işi gibi yapıyordu sanki. :) Soketi biraz dürtünce ,10-15 gün idare ediyor,daha sonra sanırım titreşimlerden, tekrar aynı haltı yapıyordu.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Daha önce yaşamış bir sorunda güç verince butona basmadan açılıp sonrasında masaüstüne geldiğinde birden kapanan donma gibi sorunlarda anakart arıza olduğunu düşünüp iki kez teknik servise yolladım ikini gönderdiğimde anakart sıfırı ile değiştirildi aynı sorunlar tekrar vardı işlemci farklı bir bilgisayarda denediğimde yaşadığım sorunlar o bilgisayarda da oluştu o yüzden işlemcide de olabilir..
Fakat işlemcide herhangi bir fiziksel hasar mevcut değil.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Fakat işlemcide herhangi bir fiziksel hasar mevcut değil.
Benim işlemcide de fiziksel bir sorun yoktu çünkü cihaz birden bire böyle sorunlar yapmaya başladı işlemi hiç aklıma gelmemişti en son onu başka bilgisayarda test ediyim dedim ve sorunun işlemcide olduğu ortaya çıktı tabiki senin işlemcinde bir sorun var demek değil yaşadığım sorunu paylaştım anakartı değişim yaparlarsa sorun olursa bir bunu düşün derim..

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Benim işlemcide de fiziksel bir sorun yoktu çünkü cihaz birden bire böyle sorunlar yapmaya başladı işlemi hiç aklıma gelmemişti en son onu başka bilgisayarda test ediyim dedim ve sorunun işlemcide olduğu ortaya çıktı tabiki senin işlemcinde bir sorun var demek değil yaşadığım sorunu paylaştım anakartı değişim yaparlarsa sorun olursa bir bunu düşün derim..
Teşekkürler cevabınız için. Dikkate alırım.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Hemen konuyu güncelliyim. Üçüncü kez anakartım asusa gitti. Artık yapılmazsa tüketici haklarına vereceğimi söyledim. Anakart durum sorgulamada iade talebi gelmiş. Yani arıza tespit etmişler. Bakalım iade ile ilgili belge gelecekmiş. Para veya cihaz. Bu aşamada @Logithx arkadaşın dediğini de dikkate aldım. İşlemciyi göndermiştim. Beni aradılar bugün. Testlerden hepsinden geçmiş. Ve 60 derece üstüne çıkmıyormuş. Yani haklı çıktım. Ve kazandım.

efealidemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bende de aynı kart mevcut ve aynı hatalar var.
bileşenler
i5 9600k- rtx 2070- 1tb m2 ssd- 256gb ssd- 16 gb 3000mhz ram(8+8)

- Anakartta ilk başta cızırtı sesi geldi açılmadı sök tak uzun uğraş sonucu geçti
- kendi kendine açılırken kapatıp yeniden açma fişi çekmezsen devam ediyor
- oyundayken kendiliğinden kapanma ki sistem oyun için fazlası ile yeterli (i5 9600k )
- mavi ekran hataları, her seferinde farklı bir hata kodu ile
- daha sonra temiz kurulum ile denemek istedim kurulumun ortasında mavi ekran verdi sürekli

anakart asus diye diğer bileşenlere bok attık haliyle
ramleri servise yolladım yerine yeni ram aldım kesin arızalı iade alırım diye , ramlar sağlam çıktı servis bu gün yolluyor.
psu eskiydi dedik bundan kesin yetmiyor (650w) aslında yetmesi lazım ama gittim yenisini aldım 750w 80+
ekran kartı sıkıntılıdır dedik başka pcde render, stres testi, oyun ne varsa denedik banamısın demedi
tüm diskler ile format atmayı denedim m2,ssd,sata
yeni ramler ile tek tek denedim bunların hiç biri sorunu çözmedi bide üstüne 1200 tl para harcadım boşuna

Müşteri desteğini arayınca bios update yapın düzelecektir diyolar sadece
17/12/2019 itibari ile servise yolladım, dayanıklılık testi yapılmaktadır yazıyor sorgulayınca.
Senin mesajı görünce sorunun karttan kaynaklandığını anladım. sorun düzelmez ve kullanıcı hatası derlerse direk thh ye gidicem.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Bende de aynı kart mevcut ve aynı hatalar var.
bileşenler
i5 9600k- rtx 2070- 1tb m2 ssd- 256gb ssd- 16 gb 3000mhz ram(8+8)

- Anakartta ilk başta cızırtı sesi geldi açılmadı sök tak uzun uğraş sonucu geçti
- kendi kendine açılırken kapatıp yeniden açma fişi çekmezsen devam ediyor
- oyundayken kendiliğinden kapanma ki sistem oyun için fazlası ile yeterli (i5 9600k )
- mavi ekran hataları, her seferinde farklı bir hata kodu ile
- daha sonra temiz kurulum ile denemek istedim kurulumun ortasında mavi ekran verdi sürekli

anakart asus diye diğer bileşenlere bok attık haliyle
ramleri servise yolladım yerine yeni ram aldım kesin arızalı iade alırım diye , ramlar sağlam çıktı servis bu gün yolluyor.
psu eskiydi dedik bundan kesin yetmiyor (650w) aslında yetmesi lazım ama gittim yenisini aldım 750w 80+
ekran kartı sıkıntılıdır dedik başka pcde render, stres testi, oyun ne varsa denedik banamısın demedi
tüm diskler ile format atmayı denedim m2,ssd,sata
yeni ramler ile tek tek denedim bunların hiç biri sorunu çözmedi bide üstüne 1200 tl para harcadım boşuna

Müşteri desteğini arayınca bios update yapın düzelecektir diyolar sadece
17/12/2019 itibari ile servise yolladım, dayanıklılık testi yapılmaktadır yazıyor sorgulayınca.
Senin mesajı görünce sorunun karttan kaynaklandığını anladım. sorun düzelmez ve kullanıcı hatası derlerse direk thh ye gidicem.
İşlemcimiz de aynıymış dostum. Aradan biraz zaman geçti. Yenisi ile değişti kartım. Fakat gene yapmaya başladı. Fişe takınca gene kendiliğinden açılıyor. Bu kartta sanırım kronik bir sorun bu. Tabi marka Asus olunca kartımız hatalı geri toplatılacak gibi birşey de diyemiyorlar.

efealidemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ürün bu gün elime ulaştı, sağlam diyip yollamışlar yarın tekrar göndericem sonucu yazarım

efealidemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu gün iade süreci başlatılmış gözüküyor. Sorunu kabul ettiler. İlk gönderimde neleri kontrol ettiler acaba hiç bilmiyorum. Ücret iadesi alıp z390 msi veya gigabyte alıcam gibi kronik sorunlu olduğu için sıfırı ile değiştirmiycem.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
z390 anakartta ,gigabyte aorus elite ,alınız.
Üst seviye güç devreleri ile ilerde i9 9900K ,çok rahat takarsınız.