Bugün aldığım laptop sorunlu mu?

Bu konuyu okuyanlar

Cakal919

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar; ben bugün DELL Inspiron 15 3000 marka laptop aldım.
Özellikleri şunlar;
256 GB SSD
8 GB RAM
8. nesil i5 işlemci ( 1.60 ghz - 1.80 ghz yazıyor ama cpu 1.60ghz olarak görülüyor)
2 GB olması lazım AMD RADEON

Bana kesinlikle ısınma sorunu olmaz dediler. Hatta alırken özellikle ağır işlem yapmayacağımı sadece lol film vs gibi hafif oyunlar işlemler yapıcağımı belirttim. Bana çok rahat yaparsın hiç bir sıkıntısı olmaz ısınma sorun olmaz vs dediler fakat, eve geldim ilk defa açtım ve önce altındaki fan yeri ardından klavyedeki tuşların üstüne kadar çıkan bi ısınma başladı. (bu ısınma lol yüklerken youtubede şarkı dinliyordum o sırada oldu)
Ardından oyuna girdim gel gör ki tasarruf modu orta düzey grafikler vs de bile bana 30-28 fps vermeye başladı. Abimin 2016da aldığı i5 ve nvidia kullanan asusu bile şuan ısınmadan rahat 80 fps veriyor. Oyun içerisinde ısınma daha da arttı kaldı ki fandan aşırı zorlama sesleri gelmeye başladı oyundan çıkınca da bi müddet bu sesler devam etti. Oyundan çıkalı 30 dakika vs oluyor işlem yapmamama rağmen klavye hala sıcak. Userbenchmark testini yaptığımda %63 çıktı ve grafikler kısmı çok düşük göründü. Yeni bir laptopa bu durumlar çok garip değil mi? grafikler ve 30 fps baya kötü olduğunu gösteriyor. Yardımcı olur musunuz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Userbenchmarkta şunlar da yazıyor ekleyeyim.
SystemDell Inspiron 3580 (all builds)
MotherboardDell 02G1KD
Memory4.5 GB free of 8 GB @ 2.7 GHz
Display1920 x 1080 - 32 Bit renk,
OSWindows 10

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
işlemcisinin tam modeli ne bunun. Bi de ekran kartı nedir.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Sıcaklık değerlerini bir program aracılığıyla ölç ve bir strest testi yap ölçerken ve video kaydı yap. Bu strest testi sonucunda aşırı sıcaklıkları şikayet babında ürünü iade etmeye çalış eğer ürün aşırı sorunlu ise... İnternette yarı yarıya şikayetler var, bazıları da iyi demişler ama ben pek güvenemedim.

Cakal919

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işlemcisinin tam modeli ne bunun. Bi de ekran kartı nedir.
Intel(R) Core(TM) İ5-8265U CPU @ 1.60 Ghz 1.80Ghz// yazıyor işlemci kısmında //
Ekran kartı da İntel uhd grafiks family yazıyor. kullanılabilir toplam grafik belleği de 4168 MB

Valla kusura bakma ama satıcı elinde kalan ürünü satmak için her türlü yalanı söyler.) =
ama kime sorsam (emniyetteki bilgi işlemci bile) bana bilgisayar gayet iyi dedi. hatta 4.600e bi lenovo alıcaktım 3.900e bunu aldım. aralarındaki tek fark lenovo hdd bu ssd
lenovo nvidia bu amd radeon

Sıcaklık değerlerini bir program aracılığıyla ölç ve bir strest testi yap ölçerken ve video kaydı yap. Bu strest testi sonucunda aşırı sıcaklıkları şikayet babında ürünü iade etmeye çalış eğer ürün aşırı sorunlu ise... İnternette yarı yarıya şikayetler var, bazıları da iyi demişler ama ben pek güvenemedim.
Ya daha yeni geçti elime emin olmadan iadeye gitmek de istemiyorum daha doğrusu üşeniyorum. Teoride sıkıntısız iyi bir bilgisayar olarak görünüyor ama uygulamada neden böyle oldu zaten ben de pubg 3d çizim vs gibi bilgisayarı zorlayacak işlemler yapmam makale tez okurum film izlerim arada sırada da lole girerim. Beni korkutan bu kadar basit işlemler bile böyle zorluyorsa demekki 4-5 oyun atsam kapanacak sıcaklıktan ya da takılmaya başlayacak. Soğutucu ile sıcaklığa çözüm bulsam bile fps düşüklüğünü anlamadım.

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Monster almanı tavsiye ederim hem servis hem kaliteli donanım ve hem de m2 ssd desteği gibi yükseltme seçenekleri çok iyi... Para 4000 üzeri oldu mu monster mutlaka incelenmeli.

Emin olmak için strest testi yap ve sıcaklığı kontrol et ve sonucu burada paylaş, bakalım...

Cakal919

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Monster almanı tavsiye ederim hem servis hem kaliteli donanım ve hem de m2 ssd desteği gibi yükseltme seçenekleri çok iyi... Para 4000 üzeri oldu mu monster mutlaka incelenmeli.
Hocam monster iyi güzel de okuduğumuz kadarıyla bu bilgisayar da iyi görünüyor. Anlamadığım neden yazılanla uygulanan birbirini tutmuyor? Cpu bilgisayar özelliklerinde 1.60ghz yazıyor amd radeon arayüzünde 1.60 ghz yazıyor ama satın alırken 2.60 ghz yazıyordu hatta ona iyi dediler. Kafamı karıştıran yaptığım userbench testinde de 2.70ghz yazıyor. Çözemedim.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Hocam monster iyi güzel de okuduğumuz kadarıyla bu bilgisayar da iyi görünüyor. Anlamadığım neden yazılanla uygulanan birbirini tutmuyor? Cpu bilgisayar özelliklerinde 1.60ghz yazıyor amd radeon arayüzünde 1.60 ghz yazıyor ama satın alırken 2.60 ghz yazıyordu hatta ona iyi dediler. Kafamı karıştıran yaptığım userbench testinde de 2.70ghz yazıyor. Çözemedim.
Belki imaj yüklenmiş olabilir windows, temiz bir windows kurulduğundan emin misiniz? Sonra da sürücü - güncellemelere bakmak iyi olurdu.

Cakal919

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Belki imaj yüklenmiş olabilir windows, temiz bir windows kurulduğundan emin misiniz? Sonra da güncellemelere bakmak iyi olurdu.
Bahsettiklerini nasıl yapıcam? Mağaza çalışanı kurulumunu yaptım windowsun dedi

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ScreenHunter 29.png

O işlemci rahat yük altında 3,90 ghz hızlara çıkmalı çok fazla da sıcaklık olmadan (85 derece mesela max strest testinde)
Mağaza sorumluları genelde imaj dosyası yüklerler, yüzde 99 imajdır windows :D Çünkü sürücüleri tek tek yüklemek zahmetli gelir onlara ve zaman meselesi... Temiz bir format atmalısın, windows 10 dvd var mı ya da iso dosyan ve ürün anahtarı..?

Cakal919

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekli dosyayı görüntüle 79022
O işlemci rahat yük altında 3,90 ghz hızlara çıkmalı çok fazla da sıcaklık olmadan (85 derece mesela max strest testinde)
Mağaza sorumluları genelde imaj dosyası yüklerler, yüzde 99 imajdır windows :D Çünkü sürücüleri tek tek yüklemek zahmetli gelir onlara ve zaman meselesi... Temiz bir format atmalısın, windows 10 dvd var mı ya da iso dosyan ve ürün anahtarı..?
Hiçbiri yok.

Cakal919

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 10'u Ä°ndirin

buradan önce indirme aracını indir sonra iso dosyasını usb ye açtır, işletim sistemini belli bir süre anahtarsız kullanırsın sonrası sana kalmış, istersen ucuza anahtar alabilirsin internetten hele sorunlar çözülsün bakalım.
cmd'den baktığımda windows 10 orjinal görünüyor. Tarih vs yazmıyor yani kalıcı. Driverlar güncel mi yüklü mü nasıl anlarım? Ve kafamı kurcalayan konu ekran kartım neden intel (R) Görünüyor amd olması gerekmiyor mu? verdiğin linkten yine de indireyim mi?

Windows 10'u Ä°ndirin

buradan önce indirme aracını indir sonra iso dosyasını usb ye açtır, işletim sistemini belli bir süre anahtarsız kullanırsın sonrası sana kalmış, istersen ucuza anahtar alabilirsin internetten hele sorunlar çözülsün bakalım.
Bilgisayarın bildirim panelinde 2 bildirim buldum. 1i daha önce mağzanı çalışanı intel R core yüklemiş onun bildirimi diğerinde Dell update 6 güncelleştirme yazıyor. Onlar yapmamış mı yapayım mı ben?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
cmd'den baktığımda windows 10 orjinal görünüyor. Tarih vs yazmıyor yani kalıcı. Driverlar güncel mi yüklü mü nasıl anlarım? Ve kafamı kurcalayan konu ekran kartım neden intel (R) Görünüyor amd olması gerekmiyor mu? verdiğin linkten yine de indireyim mi?

Bilgisayarın bildirim panelinde 2 bildirim buldum. 1i daha önce mağzanı çalışanı intel R core yüklemiş onun bildirimi diğerinde Dell update 6 güncelleştirme yazıyor. Onlar yapmamış mı yapayım mı ben?
yap eğer bi nebze sürücü güncellemeleri işe yararsa ne iyi ... yok olmaz ise şu videolardan faydalanarak temiz kurulum yap ve bilgisayarın internet sitesinden sürücülerin en güncellerini yükle.

Cakal919

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yap eğer bi nebze sürücü güncellemeleri işe yararsa ne iyi ... yok olmaz ise şu videolardan faydalanarak temiz kurulum yap ve bilgisayarın internet sitesinden sürücülerin en güncellerini yükle.

Bilgisayarımın markası 3580miş internette yorumlarda şunu gördüm. işlemci hızı 3.90 yazıyor ama 1.90 olarak kullanılıyor. Eğer işlemciye yüklenirseniz 3.90a çıkıyor demişler. işlemciye nasıl yüklenilir bilmiyorum ama fps sorununu da çözmeye çalışıcam bakalım. güncelleştirmeleri yapıyorum. baştan windows 10 kurmam herhalde çünkü elimdeki orjinal win 10 dan olmak istemiyorum baştan para kurulum vs uğraşmam. Çok teşekkürler yardımların için.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bilgisayarımın markası 3580miş internette yorumlarda şunu gördüm. işlemci hızı 3.90 yazıyor ama 1.90 olarak kullanılıyor. Eğer işlemciye yüklenirseniz 3.90a çıkıyor demişler. işlemciye nasıl yüklenilir bilmiyorum ama fps sorununu da çözmeye çalışıcam bakalım. güncelleştirmeleri yapıyorum. baştan windows 10 kurmam herhalde çünkü elimdeki orjinal win 10 dan olmak istemiyorum baştan para kurulum vs uğraşmam. Çok teşekkürler yardımların için.
win 10 anahtarı varsa anakarta zaten yükleniyor otomatik yani zararın olmaz temiz format atmak ile.

Cakal919

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
win 10 anahtarı varsa anakarta zaten yükleniyor otomatik yani zararın olmaz temiz format atmak ile.
Anahtarım var mı yok mu varsa nerde o kadar bilmiyorum ki. Bu arada updateleri yaptım şuan pc firmware updeteliyo muhtemelen önemli bir şey

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Anahtarım var mı yok mu varsa nerde o kadar bilmiyorum ki. Bu arada updateleri yaptım şuan pc firmware updeteliyo muhtemelen önemli bir şey
Komut İstemi İle Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme
Muhtemelen Windows 10 ürün anahtarını öğrenmenin en kolay yolu, komut istemi ile olandır. Bir kaç saniye içerisinde bilgisayarınızda kullandığınız işletim sisteminin ürün anahtarını bulabilirsiniz.
Öncelikle yapmanız gereken “Komut İstemi’ni” açmaktır. Windows+R tuş kombinasyonu ile yada görev çubuğunda yer alan arama çubuğuna cmd yada komut istemi yazarak bu kısıma ulaşabilirsiniz.

Uygulamayı açtıktan sonra wmic os get “SerialNumber” kodunu kopyalayıp, uygulama içerisinde her hangi bir yere sağ tıklayın. Kod otomatik olarak işlenecek ve işletim sisteminizde kullanılan ürün anahtarını size gösterecektir.
Komut İstemi İle Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme 2

Cakal919

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Muhtemelen Windows 10 ürün anahtarını öğrenmenin en kolay yolu, komut istemi ile olandır. Bir kaç saniye içerisinde bilgisayarınızda kullandığınız işletim sisteminin ürün anahtarını bulabilirsiniz.
Öncelikle yapmanız gereken “Komut İstemi’ni” açmaktır. Windows+R tuş kombinasyonu ile yada görev çubuğunda yer alan arama çubuğuna cmd yada komut istemi yazarak bu kısıma ulaşabilirsiniz.

Uygulamayı açtıktan sonra wmic os get “SerialNumber” kodunu kopyalayıp, uygulama içerisinde her hangi bir yere sağ tıklayın. Kod otomatik olarak işlenecek ve işletim sisteminizde kullanılan ürün anahtarını size gösterecektir.
Komut İstemi İle Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme 2
İşe yaramadı bir de drive booster ile yapayım dedim 13 güncelleme yaptım drive booster ile yine aynı benchmark hala pcye yüzde 63 verirken grafiklere yüzde 5 veriyor. Ekran kartıyla alakalı bence. Support assist ile tarıyorum bakalım stres testi vs yapıyor bir de onu deniycem

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555

buradaki programı mutlaka yükle ve denildiği gibi strest testi yap. senin bilgisayarın gpusunun sürücüsü doğru yüklenmemiş olmalı.

Cakal919

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aga yaptım stres testi. Cpular ortalama hemen hepsi 90 89 91 derecelerde seyrediyor. Stres testi sırasında. Ayrıca kullanılan cpu 2.70 ghz vs civarı stres testini kapattım 56 derecede cpular

Aga testi yaptım. Cpular test sırasında 89-90-91 derecelerde seyrediyor. 2.60-70 ghz cpu gösteriyor. testi kapattım şuan cpular 56 derecede
stabilitytest.png

buradaki programı mutlaka yükle ve denildiği gibi strest testi yap. senin bilgisayarın gpusunun sürücüsü doğru yüklenmemiş olmalı.
Aga benim ekran kartım AMD radeon 2gb olması lazım her yerde bu attığın test programı da dahil intel uhd 1gb görünüyor. Neden? Pcmde AMD var neden bu etkin değil

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
AMD harici ekran kartın olduğunu nereden biliyorsun. işlemci içindeki dahili e.kartını kullanıyor makinan.FPS ler o yüzdendüşük.

Cakal919

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
AMD harici ekran kartın olduğunu nereden biliyorsun. işlemci içindeki dahili e.kartını kullanıyor makinan.FPS ler o yüzdendüşük.
Anlamadım? Lolü amdye aldım yüksek performansta çalıştırdım 45 fps orta düşük grafiklere alıyorum yani ne yapmalıyım