Yeni aldığım bilgisayarda nedensiz bir yavaşlık.

Bu konuyu okuyanlar

aladagemre_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese selamlar 2019 Kasım ayında Vatan Bilgisayar'dan aldığım kasamda (toplama) 1 haftadır dehşet derecede yavaşlık söz konusu. AMD firması yeni bir güncelleme getirdiği için ekran kartımı güncelledim fakat oynadığım oyunlarda fanlarımın otomatik olarak çalışmadığını fark ettim ve bu sorunu çözmek için arayışa girdim. MSI Afterburner , AMD Radeon Software , Dragon Center , MSI Kumbostor gibi uygulamalar vasıtası ile kontrollerimi sağladım fakat bir terslik vardı anlamsız derecede oyun oynarken Amd'nin kendi programı olan Software'de dahil diğer programlarda ekran kartımın ısı değerleri bir biri ile uyuşmuyordu ve fanları kendi kendine kapatıp açıyordu. Bunun üzerinde DDU (display driver uninstaller) ' ı kurup ekran kartımın tüm driverlarını ve yukarıda yazmış olduğum tüm programları kaldırıp tekrar yükledim. Fakat hiçbir sonuca ulaşamadım. En sonunda kendi kendine fanlar otomatik olarak çalışmaya başladı. (nedenini bilmiyorum :D, ısı değerleri normaldi ) Ekran kartı ısım 30 derece olmasına rağmen fanlarımı %30 ' da çalıştırıyor ve oynadığım oyunlarda ( Call Of Duty MW , Warzone , Lol , Cs , Hell Blade , Forza Horizon vb vb) oyunlarda ani fps düşme sorunu ile karşılaşmaya başladım oynadığım oyunlarda sabit 144 fps alırken şuan 144 fps ten bir anda 10 fps leri görmeye başladım ve nedenini araştırmama rağmen bulamadım şuan bu yazıyı yazarken bile bilgisayarım takılıyor bu konu hakkında yardımcı olabilecek birisi varsa bana yardım ederse çok sevinirim.

EKRAN KARTI : AMD Radeon Rx 5700 8 gb 256 bit (msı )
İşlemci : Amd 3600x
Anakart : MSI B450 Tomahawk max
Ram : 2x8
Hardisk : WD 3,5 1 tb 64 mb 7200 rpm (2 adet)
+ ssd
Sıvı soğutma : Cooler master - masterlıquıd 240 l 120 mm x2

Sorunumu videolu olarak atmak istiyorum fakat boyutu büyük diyor.

Mehmetakiftural

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Bana kalırsa pirince giderken eldeki bulgurdan olmuşsun eğer fanlarda sorun varsa bunu biosdan çözmen mantıklı olurdu işletim sistemini çok kurcalamıssın sana temiz bi format yolu gözüktü

aladagemre_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bana kalırsa pirince giderken eldeki bulgurdan olmuşsun eğer fanlarda sorun varsa bunu biosdan çözmen mantıklı olurdu işletim sistemini çok kurcalamıssın sana temiz bi format yolu gözüktü

Şuan fanlarımda problem yok (şuan için :D ) anlık olarak yaşadığım problem bilgisayarım masaüstü ve oyunlarda dahil olmak üzere 1-2 saniyeliğine takılmaya başlamış olması dediğim gibi güncellemeden önce en ufak bir sorun yaşamadım , aklımı şu çeliyor kombustor ve amd sofware de ki ısı değerleri aynı değil önceden aynı idi , lol gibi bir oyunda sabit 144 fps alıyorken sabah oynarken 60 fpslerde gezdiğimi farkettim.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,861
Ürünlerde Hızlı tüketim devri başlıyor desene :D
1 Yılı geçmeden pc zayıflayacaksa sorun çıkaracaksa vay halimize.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,861
Fpsnin düşmesini Win 10`un sistemi sömürmesiyle alakalandırıyorum.
Ekran kartı taraftan AMD driver kısımı sorunları azda olsa var katılıyorum.

Son mesajlar