Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bu yazı deneyimli kullanıcılar içindir.

Geçtiğimiz yıllarda @MrtAltg aşağıdaki bağlantıdaki konuyu açmıştı.

GNU/Linux dağıtımlarındaki çeşitlilik

Aslında konuya o zamanlar farklı bir noktadan yaklaşmıştım ki hâlen genel olarak arkasındayım. Özgür yazılım felsefesi buna izin veriyor.

Burada çeşitlilikten övünebiliriz ancak insanların harcadığı emek bölünüyor. Bu da son kullanıcı için yazılımlar oluşturabilecek bir kapasite varken boşa gidiyor. Belki şu ana kadar bir sürü proje ve dolayısıyla emek boşa gitti. Konuda Antergos GNU/Linux'tan bahsedilmiş ve artık bahsedilen dağıtım geliştirilmiyor. Tabii ki bunun küçük bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Bence herhangi bir dağıtımı taban almayan GNU/Linux dağıtımlarını kullanmalıyız. Mümkünse herhangi bir masaüstü ortamını veya pencere yöneticisini taban almayan masaüstü ortamı veya pencere yöneticisi kullanılmayabilir. Bu konuda bazı istisnalar sunulabilir ancak genel olarak bu konuya değinmek istedim.

Bu sorunla ancak böyle baş edilebileceğini düşünüyorum. Katılmayanlar elbette olacaktır ancak son kullanıcının GNU/Linux dağıtımlarına böyle gelebileceğini düşünüyorum. Tabii ki bunun bir koşulu da var: Son kullanıcı için kolaylık sağlayan yazılımlar oluşturmak.

Maalesef bunun için kullanıcıya oldukça az sorun çıkartabilecek GNU/Linux dağıtımları sunulması gerekecektir. Bu yüzden son kullanıcılar için paketlerin biraz da olsa güncel olması gerektiğini düşünüyorum. Evet, bu biraz stabilite konusunda sorun oluşturabilir ancak bu konuya biraz da olsa çözüm bulan GNU/Linux dağıtımı bunca dağıtım arasında bence vardır.

BilgisayarUzmani

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
Yakın bir zamanda GNU Linux işletim sistemi yapacağım inşallah.
Hayallerim Liste Sırası
8

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Hocam anlıyorum linuxu kullandırmak istiyorsunuz ama bir çok oyun,driver,program linuxu desteklemiyor. Windows serileri, oyun,driver,program olarak daha fazla şey destekledikleri için daha fazla tercih ediliyorlar. Ama Windows 7 Ultimate,şu anda Steam,emülatör dışında ki oyun sitelerini de desteklemiyor. Ama 8.1 ve Windows 10,daha fazla şey destekliyor. En iyi sistemler hep Windows 10 ile geliyor.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bu yazı deneyimli kullanıcılar içindir.

Hocam anlıyorum linuxu kullandırmak istiyorsunuz ama bir çok oyun,driver,program linuxu desteklemiyor. Windows serileri, oyun,driver,program olarak daha fazla şey destekledikleri için daha fazla tercih ediliyorlar. Ama Windows 7 Ultimate,şu anda Steam,emülatör dışında ki oyun sitelerini de desteklemiyor. Ama 8.1 ve Windows 10,daha fazla şey destekliyor. En iyi sistemler hep Windows 10 ile geliyor.

Aslında yazının üst kısmına not düşmüştüm ama sanırım tam anlaşılmamış. Bu iletiyi yazdıktan sonra daha büyük, kırmızı ve eğik yerine kalın hâle getireceğim.

Aynen. Katılıyorum. Önerdiğiniz GNU/Linux dağıtımı hangisidir hocam?

O biraz size bağlı.

https://forum.shiftdelete.net/threads/gnu-linux-dagitimi-tavsiyeleri.634702/

Yukarıdaki konuda herhangi bir dağıtımı taban almayanlar bildiğim kadarıyla Debian, Fedora, Solus, PCLinuxOS var ancak PCLinuxOS'u bilmiyorum. Listede olmasa da openSUSE de köklü dağıtımlardan bir tanesidir.

Solus, deneyimsiz kullanıcılar için DistroWatch'da iyi gibi gözüküyor.

DistroWatch.com: Solus

PCLinuxOS de öyle ama forumda şu ana kadar herhangi bir kullanana rastlamadım.

DistroWatch.com: PCLinuxOS

Solus'u sanırım MATE ile kullanmak daha mantıklı. Budgie'nin stabilitesi ile ilgili bilgim yok.

Eğer bu konuya dikkat etmezseniz aşağıdaki bağlantıdaki iletiyi incelemenizi öneririm.

https://forum.shiftdelete.net/threads/gnu-linux-dagitimi-tavsiyeleri.634702/#post-4917624

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Bu konu çok derin ve çetrefilli bir konu. GNU/GPL ile bir çok şey yapabilirsiniz de sürdürülebilirlik konusuna gelince olay maalesef parasal durumlara kitlenip kalıyor.

Açık kaynak tarafında ne büyük projeler fail oldu bu gözler onu da gördü....

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bence tam tersi linux dağıtımları tek bir paket yönetim sisteminde uzlaşırlarsa ilerleme hızları çok ciddi derecede artar.
Bu da şahsi olarak pek haz etmesem de debian olmalı çünkü her zaman en yüksek paket sayısı hem de açık ara fark ile debian depolarında (Misal Arch'ın AUR'u da dahil etsek yine de Debian'ın resmi depodaki paket sayılarını geçmiyor ki AUR resmi değil kullanıcı depoları)
Ne yazık ki bu şu an mümkün gözükmüyor aksine yeni çıkan appimage, snap ve flatpak paket sistemleri ile ortalık iyice karıştı.
Misal Kubuntu için aynı yazılım hem kendi paket sisteminde (deb) hem appimage olarak hem snap olarak hem flatpak olarak karşımıza çıkabiliyor.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bence tam tersi linux dağıtımları tek bir paket yönetim sisteminde uzlaşırlarsa ilerleme hızları çok ciddi derecede artar.
Bu da şahsi olarak pek haz etmesem de debian olmalı çünkü her zaman en yüksek paket sayısı hem de açık ara fark ile debian depolarında (Misal Arch'ın AUR'u da dahil etsek yine de Debian'ın resmi depodaki paket sayılarını geçmiyor ki AUR resmi değil kullanıcı depoları)
Ne yazık ki bu şu an mümkün gözükmüyor aksine yeni çıkan appimage, snap ve flatpak paket sistemleri ile ortalık iyice karıştı.
Misal Kubuntu için aynı yazılım hem kendi paket sisteminde (deb) hem appimage olarak hem snap olarak hem flatpak olarak karşımıza çıkabiliyor.

APT'yi pek sevmesem de APT konusunda katılıyorum. Flatpak bence bazı konularda kolaylık sağlayabiliyor.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,897
windowsta wattman sorunları olduğu için sorunlu olabilir ama sanırım linuxta böyle bir şey yok.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Bu kadar fragmantasyonun olduğu ki paketlerden belli bir dünyada konsolidasyon imkanını ben pek göremiyorum.

Redhat bir zamanlar iyiydi, şimdilerde debian.

Ama diyorum ya kavga büyük, sorun derin, iş paraya dönünce kimse kimseyi tanımıyor.

Yıllarca slackware olsun redhat olsun OpenBSD olsun bir sürü sistem kurdum yönettim vs. Ne hayaller ile gittiğiniz yolsa ekip arkadaşlarınızın tam bir para manyağı olduğunu görüyorsunuz. 3 birim paralık işe 5-6-7 teklifler havada uçuştu. Ne iş dediğinizde cevaplar genelde pis bir sırıtış oluyor.

Çok yaşanmışlıklarım var benim. Hele ki TR piyasasında ben açık kaynağın ilerlemesini pek mümkün görmüyorum. Global pazarda ise ubuntu ve debian bireysel tarafta çok iyiler.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bu kadar fragmantasyonun olduğu ki paketlerden belli bir dünyada konsolidasyon imkanını ben pek göremiyorum.

Redhat bir zamanlar iyiydi, şimdilerde debian.

Ama diyorum ya kavga büyük, sorun derin, iş paraya dönünce kimse kimseyi tanımıyor.

Yıllarca slackware olsun redhat olsun OpenBSD olsun bir sürü sistem kurdum yönettim vs. Ne hayaller ile gittiğiniz yolsa ekip arkadaşlarınızın tam bir para manyağı olduğunu görüyorsunuz. 3 birim paralık işe 5-6-7 teklifler havada uçuştu. Ne iş dediğinizde cevaplar genelde pis bir sırıtış oluyor.

Çok yaşanmışlıklarım var benim. Hele ki TR piyasasında ben açık kaynağın ilerlemesini pek mümkün görmüyorum. Global pazarda ise ubuntu ve debian bireysel tarafta çok iyiler.

Red Hat sanırım IBM'ye satıldı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bunun Fedora'yı ne derece etkilediğini bilmiyorum.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Red Hat sanırım IBM'ye satıldı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bunun Fedora'yı ne derece etkilediğini bilmiyorum.

Aslında IBM tarafından da destekleniyordu başlangıç aşamasında IBM "Ulan OS2/Warp a ayıp olur" diyerek kendi sürümüne odaklanmış gibi yaptı. Yıllarca AIX geliştirdi, hatta pine'ı felan ben AIX üzerinden kullanmayı öğrenmiştim üniversitede. O zamanlar www emekleme aşamasındaydı. Gopher felan yeni nesil bilmez. Mosaic vardı html browser gibi bir şeydi. Netscape ve IE sürümleri 2 deydi. Netscape Communicator ile daha web siteleri gezer, IE'nin yüzüne bakmazdık. Netscape composer ile "Aaa mail buradan da gönderilebiliyormuş lan ne salakça" derdik pine ile mail gönderdiğimiz için.

Nereden nereye. Konudan sapmayalım. AIX ile giderken IBM el altından Redhat'i fonladı, destekledi. Redhat en son 7.3 kurmuşluğum vardı sonra BSD tarafına eğilmiştim ben çünkü server tarafında bana UI lazım değildi. pico sağolsun config dosyaları ile güzelce oynardık, sendmail, dhcpd, ftpd, squid vs.

Fedora markası gelince ben zaten Windows Server 2008 alanlarındaydım. Fedora iyi bir girişim oldu. Bir çok kişiye linux'u daha çok sevdirdi.

Ubuntu ile zaten çok başka oldu her şey. Tabi burada SuSe ve Debian'ı unutmamak lazım.

Her şey bi tarafa Slackware benim ilk göz ağrımdır. Linux ile ilk tanışmamdır. Ve kernel compile ettiğim p133 / 32 mb ram'li cihazın sabaha kadar can çekişmesidir slackware. Driver tanıtmak o kadar zordu ki.

Açık kaynak tarafına gelince; TR de maalesef bu işler çok çok çok zor.

Sebepleri o kadar çok ki.

Microsoft TR müthiş domine ediyor her yeri. Kullanım kolaylığından dolayı çoğu sistem yöneticisi de "Ay ne kolaymış" diyerek MCSE sertifikasını alıp "Ben system adminim ülen" diyor.

Enterprise level'da büyük firmalar linux kullanıyor ama ciddi anlamda destek alamıyorlar. Çünkü irili ufaklı firmalar para kazanmak için birbirlerini kötülemeye devam ediyorlar.

Ayrıca sunucu çalıştırmak yerine Cloud hizmeti almak çok daha uygun hale geldi. Sunucunun bakımı, elektrik parası, sistem odası kurmak FM-200 yangın söndürme sistemi, yangın algılama, iklimlendirme vs derken ohoooo işletme maliyetleri.

Google Cloud, AWS, Microsoft Azure felan derken bir çok firma cloud'da alıyor hizmetlerini. Açık kaynak tarafı ise ağırlıklı olarak üniversite, enstitü ve araştırma merkezleri tarafından kullanılıyor. Yüksek sayıda paralel computing yapan ve çok node'lu sistemler ile big data analizi üzerine çalışılıyor. Hoş son zamanlarda bu da cloud'a gitmeye başladı. Çünkü 2-3 dakikada istediğiniz VPS'i kurabiliyor, istediğiniz kadar node atayabiliyor, paralel çalıştırıp sonra hepsini kapatabiliyorsunuz. Sistem size fatura ediliyor. Kullandığın kadar öde misali.

Benim gençlere önerim, meraklılarsa eğer, basit distrolar ile başlasınlar, eski bilgisayarlarını, notebooklarını atmasınlar. Distrowatch'dan bakıyorum nefis ve lite linux sürümler var. Hatta bir arkadaşıma linux lite kurdum. Bilgisayarı Casper'ın en dandik işlemciye , hdd ve ram e sahip ve windows 8.1'i ağlayarak açılan (açılışı 5-6 dakika sürüyordu ve işkenceydi kullanmak) notebook a kurdum. O kadar mutlu ki. Sayende bilgisayar kullanabiliyorum dedi.

Dediğim gibi gençler kurcalayın, bozun, değişik şeyler yapın. Farkındalığınız artar. Ama açık kaynak olsun, microsoft tarafı olsun cloud tarafı olsun sertifika almadan hayaller kurmayın. Hedefinizi doğru koyun.

Gelecek cloud tarafında, saas tarafında.

Son not: Darmadağın bir yazı oldu kusuruma bakmayın. Çok doluyum bu konuda :p

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Aslında IBM tarafından da destekleniyordu başlangıç aşamasında IBM "Ulan OS2/Warp a ayıp olur" diyerek kendi sürümüne odaklanmış gibi yaptı. Yıllarca AIX geliştirdi, hatta pine'ı felan ben AIX üzerinden kullanmayı öğrenmiştim üniversitede. O zamanlar www emekleme aşamasındaydı. Gopher felan yeni nesil bilmez. Mosaic vardı html browser gibi bir şeydi. Netscape ve IE sürümleri 2 deydi. Netscape Communicator ile daha web siteleri gezer, IE'nin yüzüne bakmazdık. Netscape composer ile "Aaa mail buradan da gönderilebiliyormuş lan ne salakça" derdik pine ile mail gönderdiğimiz için.

Nereden nereye. Konudan sapmayalım. AIX ile giderken IBM el altından Redhat'i fonladı, destekledi. Redhat en son 7.3 kurmuşluğum vardı sonra BSD tarafına eğilmiştim ben çünkü server tarafında bana UI lazım değildi. pico sağolsun config dosyaları ile güzelce oynardık, sendmail, dhcpd, ftpd, squid vs.

Fedora markası gelince ben zaten Windows Server 2008 alanlarındaydım. Fedora iyi bir girişim oldu. Bir çok kişiye linux'u daha çok sevdirdi.

Ubuntu ile zaten çok başka oldu her şey. Tabi burada SuSe ve Debian'ı unutmamak lazım.

Her şey bi tarafa Slackware benim ilk göz ağrımdır. Linux ile ilk tanışmamdır. Ve kernel compile ettiğim p133 / 32 mb ram'li cihazın sabaha kadar can çekişmesidir slackware. Driver tanıtmak o kadar zordu ki.

Açık kaynak tarafına gelince; TR de maalesef bu işler çok çok çok zor.

Sebepleri o kadar çok ki.

Microsoft TR müthiş domine ediyor her yeri. Kullanım kolaylığından dolayı çoğu sistem yöneticisi de "Ay ne kolaymış" diyerek MCSE sertifikasını alıp "Ben system adminim ülen" diyor.

Enterprise level'da büyük firmalar linux kullanıyor ama ciddi anlamda destek alamıyorlar. Çünkü irili ufaklı firmalar para kazanmak için birbirlerini kötülemeye devam ediyorlar.

Ayrıca sunucu çalıştırmak yerine Cloud hizmeti almak çok daha uygun hale geldi. Sunucunun bakımı, elektrik parası, sistem odası kurmak FM-200 yangın söndürme sistemi, yangın algılama, iklimlendirme vs derken ohoooo işletme maliyetleri.

Google Cloud, AWS, Microsoft Azure felan derken bir çok firma cloud'da alıyor hizmetlerini. Açık kaynak tarafı ise ağırlıklı olarak üniversite, enstitü ve araştırma merkezleri tarafından kullanılıyor. Yüksek sayıda paralel computing yapan ve çok node'lu sistemler ile big data analizi üzerine çalışılıyor. Hoş son zamanlarda bu da cloud'a gitmeye başladı. Çünkü 2-3 dakikada istediğiniz VPS'i kurabiliyor, istediğiniz kadar node atayabiliyor, paralel çalıştırıp sonra hepsini kapatabiliyorsunuz. Sistem size fatura ediliyor. Kullandığın kadar öde misali.

Benim gençlere önerim, meraklılarsa eğer, basit distrolar ile başlasınlar, eski bilgisayarlarını, notebooklarını atmasınlar. Distrowatch'dan bakıyorum nefis ve lite linux sürümler var. Hatta bir arkadaşıma linux lite kurdum. Bilgisayarı Casper'ın en dandik işlemciye , hdd ve ram e sahip ve windows 8.1'i ağlayarak açılan (açılışı 5-6 dakika sürüyordu ve işkenceydi kullanmak) notebook a kurdum. O kadar mutlu ki. Sayende bilgisayar kullanabiliyorum dedi.

Dediğim gibi gençler kurcalayın, bozun, değişik şeyler yapın. Farkındalığınız artar. Ama açık kaynak olsun, microsoft tarafı olsun cloud tarafı olsun sertifika almadan hayaller kurmayın. Hedefinizi doğru koyun.

Gelecek cloud tarafında, saas tarafında.

Son not: Darmadağın bir yazı oldu kusuruma bakmayın. Çok doluyum bu konuda :p

Yazınız için teşekkür ederim. Açık kaynak tarafını desteklemeyi pek doğru bulmuyorum. Fedora bence güzel bir GNU/Linux dağıtımı. Sanırım SaaSS konusunda bazı endişeler var.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Yazınız için teşekkür ederim. Açık kaynak tarafını desteklemeyi pek doğru bulmuyorum. Fedora bence güzel bir GNU/Linux dağıtımı. Sanırım SaaSS konusunda bazı endişeler var.

E nasıl oluyor da GNU kullanıcısı oluyorsunuz o zaman. Ben yine destek olmak gerektiğine inanıyorum.

Neden mi?

Başımdan geçen bir olay anlatayım; sendmail'in yen sürümü çıkmıştı sanırım. Bir süredir güncellemiyordum sunucuda. dedim "Ya çalışıyor işte". Linux mail listesinde "aman 6.1'i güncelleyin açık çıktı" diye mailler dönünce güncelleme yaptım. 7.3'e sanırım.

Daha 1 saat olmadan 7.3.1'e güncelleme çıktı. Açık kaynak sağlolsun community tarafından "Hoop burda bir şeyler var" enip sendmail'in bir minör versiyonu gelmişti. Ama benim mail server sapıtmıştı bile. Servisi kapattım, ohoooo saat 14 felan. Telefonum susmuyor. "Mail gelmiyor, gitmiyor" laf yiyorum.

15 dk sonra her şey yoluna girdi.

Altını çizmek lazım FREE demek BELEŞ demek değil. LIBERTY yani ÖZGÜRLÜK demek.

:)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
E nasıl oluyor da GNU kullanıcısı oluyorsunuz o zaman. Ben yine destek olmak gerektiğine inanıyorum.

Neden mi?

Başımdan geçen bir olay anlatayım; sendmail'in yen sürümü çıkmıştı sanırım. Bir süredir güncellemiyordum sunucuda. dedim "Ya çalışıyor işte". Linux mail listesinde "aman 6.1'i güncelleyin açık çıktı" diye mailler dönünce güncelleme yaptım. 7.3'e sanırım.

Daha 1 saat olmadan 7.3.1'e güncelleme çıktı. Açık kaynak sağlolsun community tarafından "Hoop burda bir şeyler var" enip sendmail'in bir minör versiyonu gelmişti. Ama benim mail server sapıtmıştı bile. Servisi kapattım, ohoooo saat 14 felan. Telefonum susmuyor. "Mail gelmiyor, gitmiyor" laf yiyorum.

15 dk sonra her şey yoluna girdi.

Altını çizmek lazım FREE demek BELEŞ demek değil. LIBERTY yani ÖZGÜRLÜK demek.

Bence siz GNU'nun düşüncelerini çoğu kullanıcı gibi anlamamışsınız. :)

Kod:
https://www.gnu.org/philosophy/open-source-misses-the-point.html

Maalesef GNU'nun düşüncelerini çoğu kullanıcı yanlış benimsiyor.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Bence siz GNU'nun düşüncelerini çoğu kullanıcı gibi anlamamışsınız. :)

Kod:
https://www.gnu.org/philosophy/open-source-misses-the-point.html

Maalesef GNU'nun düşüncelerini çoğu kullanıcı yanlış benimsiyor.

ahaha ben mi yanlış anlamışım?

Şaka yapıyorsunuz sanırım.

Geneli free deyince ücretsiz sanıyor.

neyse daha fazla kelam etmeye gerek yok. 95'ten beridir bu işlerin içindeyim. Son 5-6 senedir artık hobi boyutuna indirgedim.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
ahaha ben mi yanlış anlamışım?

Şaka yapıyorsunuz sanırım.

Geneli free deyince ücretsiz sanıyor.

neyse daha fazla kelam etmeye gerek yok. 95'ten beridir bu işlerin içindeyim. Son 5-6 senedir artık hobi boyutuna indirgedim.

Ben gördüğümü söylemek istemiştim. GNU, açık kaynak tarafını sizden biraz farklı görüyor. İngilizcedeki anlam karmaşasını da "libre" sözcüğü ile çözmeye çalışıyor.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Ben gördüğümü söylemek istemiştim. GNU, açık kaynak tarafını sizden biraz farklı görüyor. İngilizcedeki anlam karmaşasını da "libre" sözcüğü ile çözmeye çalışıyor.

İngilizceniz vardır diye kabul ediyorum.

Libre değil liberty.

O da özgürlük demek.
gnu.org sayfasında var zaten.

Free software is a matter of liberty, not price.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Kod:
https://www.gnu.org/philosophy/floss-and-foss.html

Aynı yere geliyoruz. Özgürlük.

Velhasıl TR piyasası için özgürlük kimsenin umurunda değil. Herkes 30 birimlik işi 1 e yaptırmak istiyor. Aaa açık kaynak mı bu e bedava.

Devam etsinler böyle. bol miktar microsoft a CAL öderler

:cool:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Konuyu okudum. Güzel bir konu olmuş, herkesin iyi kötü bir fikri var ve çekinmeden açmış. Bu yüzden ben beğendim.

Şimdi başlayalım tek tek bahsederek insanlara cevap vermeye...

@Türkçesever

Esasında, iki üç yıl öncesine kadar pek çok dağıtım ya özgün ve orijinal bir dağıtımdı ya da hakiki anlamda taban aldığı dağıtımın üzerine büyük geliştirmeler katan geniş, kapsamlı bir dağıtımlardı. Ne olduysa şu iki yıl içerisinde oldu. Dağlar taşlar garip garip isimlerde çeşit çeşit dağıtımlarla dolup taştı. Ne yaptıkları, ne ettikleri de belirsiz. Hani bu başlıkta bahsedilen biraz da olması gereken. Mesela ben halen daha şu MX Linux'un neden popüler olduğunu anlamaya çalışıyorum, ne özelliği var ne artısı var da bu kadar öne çıkıyor bilmiyorum. Gider Pardus kullanırım, ne uğraşırım elin Yunanının dağıtımına.

@Melih Beyefendi

Sanırım bu başlığın en talihsiz çıkışı bu olmuş ancak özünde diğer cevaplarla bir ilişkisi var, bu da cevaplamayı elzem kılıyor. Öncelikle, Linux'un arkasında Microsoft ve Apple gibi devasa şirketler yok. Gelişim süreci tamamen paramparça ilerliyor ve atıyorum önünüzde kullandığınız Linux dağıtımının bir bölümü çok dandik, başka bir bölümü ise şaheser olabilir. Linux'a tepeden emredecek ve derleyip toplayacak bir kuruluş olmadığı gibi, piyasaya arkasını dönüp de "Siz ne yaparsanız yapın, Linux çekirdeğini kullanarak bambaşka bir şeyi ben yapacağım" diyen sadece Google çıktı. Linux alanında hareket eden şirketlerin hiçbirisi topyekun Linux'u derleyip toplayamaz. Bu durum iyi midir kötü müdür? Evet oradan bakıldığı zaman kötü, hiçbir zaman tamamlanmamış ve dağınık bir sistem kullanıldığı izlenimi var. Buradan bakınca ise iyi, hem Linux bahsettiğim Android gibi projelere temel oluyor hem de ana akım işletim sistemlerine karşı iyi bir güvence olarak kalıyor. Linux'u kullanabilmek için gerekli anahtar kelime, aktif bir kullanıcı olmak. Sürekli satıcı taraftan bir şeyler talep etmek yerine, sistemin kendi sıkıntı ve sorunlarını çözebilecek hale gelmek gerekiyor. Zira Microsoft'un kendi içindeki parça parça çalışan departmanlarına karşı yaptığı işi siz üstleniyorsunuz, sistemi kontrol etmek. Bir Linux dağıtımı bir noktaya kadar kusursuz çalışsa da, yine kullanıcı sistem üzerinde hakimiyete sahip olmalı. Kullanıp kullanmamak da size kalmış.

@BilgisayarUzmani

Manjaro, Mint, Deepin, Ubuntu bence çok iyi dağıtımlar. Hiçbirisi üzmez.

@astegon

Bazen teknoloji forumlarında böyle eski tüfek adamlar çıkıyor, anlatacak anıları oluyor valla çok mutlu oluyorum. Okurken kendimi işletim sistemleri tarihi okuyormuş gibi hissediyorum. İlk kez dikkat ediyorum size. Gerçi forumda da epey uzun bir süredir varmışsınız sanırım ama muhtemelen o banlı olduğum kara döneme gelmiştir Sorun değil, bundan sonra güzelce dikkat ederim yazdıklarınıze.

Dediğiniz doğru, Microsoft Türkiye'nin de çok üst bir eforla piyasada hakimiyet kurduğu ve bilgisayarla alakalı her şeyi gasp ettiği de iki kat doğru. Ancak ben kusuru insanlarda bulmuyorum. İnsanları neyle beslerseniz insanlar onu ister. Mesele, aslında bu da bir kusur değil bence, Linux tarafındaki destek ve bakımı Türkiye'de üstlenebilecek başka bir firmanın yokluğu. Şu an Microsoft dışı bir alternatif, eğer büyük bir şirkette iş yapsaydım çok pahalı olurdu ve benim şirketim göze alabilir bilemem. Bu yüzden açık yazılımın Türkiye'de gelişemeyeceğini, Microsoft'un büyük bir engel koyduğunu düşünüyorum sizin gibi. Peki ama suçlu kim? Ben çaldırandan ziyade hırsızı suçlarım, Microsoft'u yani. Türkiye'de bilişim Microsoft ortadan kaldırılmadan bir adım ilerleyemez.