Zekat borcum var fakat

Bu konuyu okuyanlar

yoksulgenç

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Müslümanım, zekat borcum var fakat param eksilecek diye veremiyorum, pişmanlık duyuyorum.

birde etrafa bakıyorum millet zengin ülkede karnı aç olan kimse yok gibi.

zaten vakıflara ve cemaatlere güvenmiyorum.

sizce ne yapmam gerekiyor?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Muslumanım, zekat borcum var fakat param eksilecek diye veremiyorum, pismanlık duyuyorum

birde etrafa bakıyorum millet zengin ulkede karnî aç olan kimse yok gibi

zaten vakıflara ve cemaatlere guvenmiyorum

sizce ne yapmam gerekiyor ?
Karnı aç insanları yemekle doyurarak veya yardıma muhtaç olanlara yardım ederek büyük bir sevap işleyebilirsin.

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Pişmanlığı yaşayıp sürünmektense bir şeyleri feda etmek her anlamda iyidir.
Ama gelirin yeterli değilse zaten yüklü bir miktarda vermen gerekmiyor. En azından sadaka verebilirsin.

a1342

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Müslümanım, zekat borcum var fakat param eksilecek diye veremiyorum, pişmanlık duyuyorum.

birde etrafa bakıyorum millet zengin ülkede karnı aç olan kimse yok gibi.

zaten vakıflara ve cemaatlere güvenmiyorum.

sizce ne yapmam gerekiyor?

Hangi millet zengin? Siz nerede yaşıyorsunuz? İnsanlar asgari ücretle geçineceğim diye kırılıp gidiyor. Zekat farz bir ibadettir. Eğer zekat vermeye imkanı olan kişilerden iseniz vermek zorundasınız. Sadaka verebilirsin diye yanlış bir bilgi verilmiş. Zekat farzdır sadaka sünnettir. Yani sadece sadaka vererek zekat borcundan kurtulamazsınız.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Sen yeterki zekat vermek iste heryer gariban dolu, ayrıca sadaka ayrı zekat ayrıdır, sadaka zekat yerine geçmez ameller verirken ettiğin niyete göredir,

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Sadaka verebilirsin diye yanlış bir bilgi verilmiş. Zekat farzdır sadaka sünnettir. Yani sadece sadaka vererek zekat borcundan kurtulamazsınız.

Zekat her müslümana farzdır ama verilemediği durumlarda vardır. Borçlu biriysen ve herhangi bir mal ve mülke sahip değilsen, durumun yoksa, elde avucta yoksa verilmez. Nasıl verilsin? En azından sadaka verilebilir bunda kötü bir şey yok.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Zekat her müslümana farzdır ama verilemediği durumlarda vardır. Borçlu biriysen ve herhangi bir mal ve mülke sahip değilsen, durumun yoksa, elde avucta yoksa verilmez. Nasıl verilsin? En azından sadaka verilebilir bunda kötü bir şey yok.
Zekat herkeze farz değil!
Zengine farz bir ibadettir (Hacca gitmek gibi), bunu özellikle belirtmek isterim.
İslama göre kimlerin zengin sayılacağı açık açık bellidir, o kişi , bu kişi ,şu kişiye göre zengin olup olmamanın önemi yoktur dinin belirlediği ölçülere göre zengin olmak yada olmamak önemlidir.
Sadaka vermek çok güzel bir davranıştır ama sadaka var olan zekat borcunun yerine geçmez.

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Sadaka vermek çok güzel bir davranıştır ama sadaka var olan zekat borcunun yerine geçmez.

Ben zaten zekatın yerine geçer demiyorum. Zekat vermeye gücü yoksa sadaka verebilir en azından bu davranış onu mutlu edebilir.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Gönülden gelmeyince insan veremiyor. Bahanelere sığınıyor. Habil ve Kabil layındaki gibi, kimi gönülden, kimi mecburiyetten, bir de hiç kıyamayanlar var her zaman.