Gigabyte GA-AB350M Gaming 3 Anakart BIOS Update Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Merhaba bilgisayarımda kullandığım anakart Gigabyte GA-AB350M Gaming 3 anakart F2 BIOS sürümü ile geliyor. Ben sistemi ilk kurduğumda F2 sürümünden F5 sürümüne güncellemiştim ve sorunsuz şekilde kullanıyordum bilgisayarımı. Bir zaman sonra dedim tekrar bakayım yeni BIOS sürümü çıkmış mı diye ve en son F7a sürümünün çıktığını gördüm. USB belleğe attım ve güncellemeyi yaptım %100 oldu sistem resetlendi ve ekrana görüntü geç geldi. Ekrana görüntü gelince DEL tuşuna birkaç defa basarak BIOS sürümünü kontrol etmek için BIOS'a girdim. BIOS sürümüne baktım sürüm F2 olarak gözüküyordu yani başlangıç sürümü. Neden böyle oldu acaba diye düşündüm ve dedim ki sanırım ana BIOS bozuldu yedek BIOS'a geçti. Ertesi gün tekrar F5'e güncelledim ve sorunsuz şekilde güncellendi. Sonra F7a'ya tekrar güncellemeyi denedim ve bu sefer sistem hiç görüntü vermedi. Dedim ki iki BIOS'ta bozuldu. Servise gönderdim servisten iade kararı çıktı paramı aldım. Ben bu anakarttan bu sorun haricinde memnundum. Dedim benim anakartta sorun vardı herhalde Gigabyte'ın yayınladığı sürüm bozuk olamaz. Vatan Bilgisayar'a gittim ve durumu anlattım dedim ben daha önce bu anakartı aldım böyle böyle sorunlar oldu ben anakartımı aldığımda siz BIOS'u günceller misiniz diye onlarda tamam burada yaparı dedi. Aynı anakartı satın aldım. Ellerinde yoktu 5 gün sonra geldi mağazamıza diye haber verdiler. Akşam sistem parçalarımı alıp Vatan Bilgisayar'a gittim. Montajcı arkadaşın yanına gittim ve sistemi toplamaya başladı bende yanındaydım. Gayet düzgun şekilde montajladı. Sonra bu sorunu anlattım gel güncelleriz dedi. Sistemin bağlantılarını yapıp çalıştırdı. Sistemde Windows önceden yüklü olduğu için Windows masaüstüne geldik. Dedim USB bellekle mi güncelleyeceğiz yok maalesef bizim USB belleklerde bazı dosyalar oluyor bu BIOS'u güncellerkende belleği formatlamak gerektiği için yapamıyoruz. Anakartın kendi uygulaması üzerinden güncelliyoruz dedi tamam dedim. Anakartın sitesine girip baktık en son F10 sürümü çıkmış onu indirdi klasöre çıkardı ardından yine anakartın sitesinden BIOS güncelleme programını indirdi açtı dosya yolunu gösterdi ve program BIOS'u güncellemeye başladı güncelleme bitti sistem resetlendi daha sonra ekran geldi baktık BIOS sürümü F6 olarak gözüküyor. Şaşırdım F10'a güncelleyipte F6 görmeye ama bir yandanda dedim en azından BIOS bozulmadı. Adamda dedi ki BIOS sürümleri çıktığında hemen güncelleme bi araştır bi otursun güncelleme diye bende tamam dedim. Sonuç olarak ben anakartımı neden son sürüme güncelleyemiyorum tahminimce ya sorun anakartta yani anakartta kronik bir sorun mu var bu ikinci aynı anakart yada yayımladıkları BIOS sürümünde sorun var. Benim ne yapmamı önerirsiniz ben diyorum ki kullanayım böyle biraz birkaç ay sonra yeni güncelleme gelince güncellerim yine olmazsa anakartı iade eder başka marka alırım. Siz ne önerirsiniz bu anakartı kullanan veya başka modelini (AM4) kullanıp buna benzer sorunlar yaşayanlar lütfen yardımcı olabilir mi konu biraz uzun oldu daha öncede bahsetmiştim bu konudan fakat yeni gelişmeler olduğu için toplu olarak yeniden yazayım dedim bekliyorum cevaplarınızı.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ben kendim kullanmadım ama bu sorundan muzdarip 2 kişi ile konuştum bu forumda.İkisi de aynı modeli kullanıyorlardı ve ikisi de senin dediğin problemleri yaşamıştı..Galiba bu anakartın kronik bir sorunu diye düşünüyorum.Çözüm bulamadık maalesef.Sıkıntısız çalışan sürüm ile devam ettiler.

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ben kendim kullanmadım ama bu sorundan muzdarip 2 kişi ile konuştum bu forumda.İkisi de aynı modeli kullanıyorlardı ve ikisi de senin dediğin problemleri yaşamıştı..Galiba bu anakartın kronik bir sorunu diye düşünüyorum.Çözüm bulamadık maalesef.Sıkıntısız çalışan sürüm ile devam ettiler.
Yanıtınız için teşekkürler. Bende bir süre sıkıntı olmayan sürümle devam etmeyi düşünüyorum. Yeni çıkacak bir güncellemeyi bekleyeceğim onuda güncellemeye çalışırken aynı sorun olursa anakartı değiştireceğim başka marka ile. Bu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa cevaplarını bekliyorum.

Giant

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şu an olduğu gibi kullan. Eğer kronik bir problem ise Gigabyte en yakın zamanda yeni bir update gönderir. Ben de AB350 modelini kullanıyorum ve şu an F10'da bir problemi yok.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Son düzenleme:

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bende dediğiniz gibi yapacağım. BIOS'u uygulama üzerindenmi güncelliyorsunuz yoksa bellekle mi?

Giant

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sitesinden indirip belleğe attım. Ardından BIOS menüden hızlıca yükledim

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Merhabalar,
o gibi sorunlar normal. Zira güncellediğiniz BIOS bölgeden, bölgeye değişiklik gösterebiliyor, F10 yazsa da F7'ye güncelleyebiliyor. Önemli olan çıkış tarihleridir... Eğer öyle değilse o anakartı iade edip, MSI B350 Tomahawk'ı öneririm...

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar,
o gibi sorunlar normal. Zira güncellediğiniz BIOS bölgeden, bölgeye değişiklik gösterebiliyor, F10 yazsa da F7'ye güncelleyebiliyor. Önemli olan çıkış tarihleridir... Eğer öyle değilse o anakartı iade edip, MSI B350 Tomahawk'ı öneririm...
İkinci aynı anakartı alışım ve ilkinde bioslar yandı ikincisinde f10 f6 diye gözüküyor. Aynı anakartın atx modelini kullanıp f10 u sorunsuz güncelleyen var. Valla sistemi aldım alalı servisdir odur budur o sorunlarla uğraşıyorum biraz böyle kullanmayı düşünüyorum. İleride çıkacak bir sürümü tekrar güncellemeyi deneyeceğim eğer olmazsa şayet değiştireceğim anakartı.

Arkadaşlar Gigabyte e supporta mesaj atmıştım geri dönmüşler demişlerki aşağıdaki linkteki Beta F11a Biosu deneyin demişler. Ben şimdi denersem ve şayet anakartta bir sorun oluşursa Vatan Bilgisayar iade alır mı? Eğer almaz servise gönderirler önce diyorsanız bu riske girmeyeceğim ama sanki okuduğuma göre parça teslim alındıkran 7 gün mü 14 gün mü içinde iade yapılabiliyor fakat kullanılmış ürün için geçerli mi bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilir mi?

Son düzenleme:

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Benzer sorunu Gigabyte B350M DS2 anakartımda ben de yaşıyorum. Garip..