Soru Yepyeni bilgisayarın çözülemeyen gizemli olayı

Bu konuyu okuyanlar

Egemenn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
2 yıl önce para biriktirip vatandan bilgisayar toplamaya gittim, aldığım parçalar (Cooler master 600w psu) (ryzen3 3200g) (ballistix 8gb 3000mhz ram) (1TB hdd) (Asus prime B450m-k anakart) aldım sistem oyunlarda drop yaşıyor ve yersiz kasmalar yapıyordu. Sonra APU sistemler dual ramle daha performanslı çalıştığını öğrendim.

Gittim aldığım ramin aynısından aldım taktım. Hafiften düzelmeler mevcuttu ama yine sistem garip bir şekilde droplu, teklemeli ve kasarmışcasına görüntü vermekteydi. Böyle olmaz dedim gittim RX 580 8GB ekran kartı alayım dedim geldim taktım sistem bazı oyunlarda drop ve kasmayı bıçak gibi kesti her şey akıcıydı. Garip tarafı Cs:go valorant mafia gibi bazı single oyunlarda fps drop ve kasmalar devam ediyoedu ne yaparsam yapayım düzeltemiyordum. Monitör değiştireyim dedim freesync 1080p bir monitör aldım, azda olsa düzelmiş gibi bir hissiyat veriyordu ama genel olarak bilgisayar hasta gibiydi.

Sonra gittim işlemciyi değiştirdim Ryzen 5 2600x aldım taktım. Sisteme rahatlama geldi bazı büyük oyunlar akıcıydı ama çoğu oyun yine fps drop ve kasma saçmalığına devam ediuordu. Çözünürlük düşürmek grafik kısmak bile çözüm olmuyordu. KARA BÜYÜ gibiydi. Sonra ekran kartını satıp nvdia geçeyim dedim Gtx 1650 SUPER aldım sorunlar aynı şekil devam etti hatta daha kötüleşmeye bile başlamıştı. Droplar ve kasıntı tarzı görüntüler her 20 saniyede bir oyun ilerledikçe random gelmeye başladı. Gittim ssd aldım sorun düzelmedi. Bir arada ssd içinde oyunlar ferah çalışıyordu ama sıkıntı hala mevcuttu gittim bir tane daha Ssd aldım samsung evonun, yok abi windows içine kur et 30 defa format at win10 win11 dene çözüm olmuyordu. Bios güncellemeleri updatler chipsetler her şey güncelliyordum yok yok yok. Gittim anakartta sorun vardır dedim anakart aldım (MSİpro) sorun aynı şekil devam etti. Sıcaklıklar gayet yerinde her şey normal anlamadım gitti. Psu dediler gittim psu aldım rampage taktım sisteme yok abi yine aynıydı. G-sync monitör al dediler gittim monitörü aldım geldim yok değişmedi. Display hdmi kabloların en iyisini aldım yok değişmedi bir şey. Her şey değişti yeni sistem toplamış gibi oldum ama bu saçmalıktan kurtulamadım. Sonra bir gece vakti düşündüm sistemi ilk aldığımdan beri değiştirmediğim ne vardı BALLİSTİX RAMLER acaba dedim uyumluluk sıkıntısı falan mı yaşıyorum. Param bitti artık bu pc ye bir şeyler almaktan. Sizce sorun nedir.

bertal34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Hocam hdd veya ssd kaynaklı da olabilir. Yazılımsal ise orjinal windows kullanın ve temiz format atmayı deneyin öncelikle.

bertal34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Adam 2 SSD değiştirdiğini ve onlarca kez işletim sistemi değiştirip temiz format attığını söylemiş.
Hocam hızlı okumaktan orayı görememişim. o zaman donanım kaynaklı olmalı. test edilemeyen bi anakart vardır bir de testi zor olan güç kaynağı. ama güç kaynağını da değiştirmiş. anakart mı acaba sorunlu?

Bunu aslında vatan bilgisayara gidip parçaları denettirip sadece kurma parası vererek de halledebilir. Kendi yapmasın, bir bilgisayarcıya ya da işi bilen ehil birine yaptırsın. işlemci macununu bile yanlış sürse sıkıntı yaşar mesela, öyle şeylerden bile sıkıntı çıkabilir. ummadık taş baş yarar. anakart kasaya temas ederse mesela yine sorun çıkabilir.

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Nedense senin sorunun donanım yada yazılımsal kaynaklı değilde psikolojik kaynaklı gibi geldi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Nedense senin sorunun donanım yada yazılımsal kaynaklı değilde psikolojik kaynaklı gibi geldi
Sormama gerek yok fakat güncel driver ile mi kullandın kasanı hep ?
Sorunun monitor kaynaklı kesinlikle değil.
Psu da sorun olsa olsa sistemi çalıştırmaz.
İşlemci, ram olması muhtemel fakat işlemci de değişmiş.
Sistem sıcak desek ısı değerleri normal diyorsun.

Bunları ele alınca, bellek tek değişmemişse single channel olarak slotlara takıp testlerini yap. Olumlu olumsuz duruma göre yazarsın hareket ederiz.

Son düzenleme:

Egemenn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hocam hızlı okumaktan orayı görememişim. o zaman donanım kaynaklı olmalı. test edilemeyen bi anakart vardır bir de testi zor olan güç kaynağı. ama güç kaynağını da değiştirmiş. anakart mı acaba sorunlu?

Bunu aslında vatan bilgisayara gidip parçaları denettirip sadece kurma parası vererek de halledebilir. Kendi yapmasın, bir bilgisayarcıya ya da işi bilen ehil birine yaptırsın. işlemci macununu bile yanlış sürse sıkıntı yaşar mesela, öyle şeylerden bile sıkıntı çıkabilir. ummadık taş baş yarar. anakart kasaya temas ederse mesela yine sorun çıkabilir.
Hocam cevabın için çok teşekkür ederim ama konumu düzgün okuduğunu zannetmiyorum :) bir cevabında uyarılmışsın ikinci cevabında da bir şeyleri atlamışsın. Anakart aldığımı orada yazmışım şu an değişmeyen tek şey RAM

Sormama gerek yok fakat güncel driver ile mi kullandın kasanı hep ?
Sorunun monitor kaynaklı kesinlikle değil.
Psu da sorun olsa olsa sistemi çalıştırmaz.
İşlemci, ram olması muhtemel fakat işlemci de değişmiş.
Sistem sıcak desek ısı değerleri normal diyorsun.

Bunları ele alınca, bellek tek değişmemişse single channel olarak slotlara takıp testlerini yap. Olumlu olumsuz duruma göre yazarsın hareket ederiz.
Hakan Bey inanın psikolojik konusunu bende çok düşündüm ama küçüklüğümden beri bu işin içindeyim. Bir sistemin nasıl performans verdiğini oyunların kasma, tekleme ve droplanmasının nasıl olduğunu bildiğim için, bilgisayarımın büyük sıkıntısını görmemek için kör olmak gerekiyordu. Zaten sistem özelliklerini youtube yazdığımızda bile oyunlarda nasıl performans gösterdiğini öğrenebiliyoruz. Ama benim bilgisayarım asla o youtube deki videolar gibi olmadı. Benim rami kullananı da görmedim. Psikolojik dediğiniz konuya bu cevabım yeterli olmuştur sanırsam. Şimdi gelelim sizin dediğiniz iyi bir fikir olan ramleri slot slot denemeye. Evet ben bunu yaptım ve bir gün denerken şans eserimidir neyden dolayı bilmiyorum, drop yapan kasma yapan oyunların bazıları bıçak gibi kesildi aşırı şaşırmıştım. O gün hatta ramlerimi hiç ellemedim 3 gün bilgisayarı öyle kullandım. Ama sonrasında kendi kendine sapıtmaya devam etti. Anlayacağın ben kafamda iyice kurdum ben bu nalet bilgisayarı aldığımdan beri üzerinden işlemci ekran kartı geçmesine rağmen aynı şekil kaldı. TEK DEĞİŞMEYEN RAM KALDI bu son yaşadığım slot deneme olaylarımdan sonra da tecrübe edindiğime göre RAMden çok şüpheleniyorum. Bazı yerlerde ryzen işlemcilerle uyumlu ram muhabbetini gördüm. Eğer öyle bir şey varsa benim ramlerim o zaman amdyle uyumlu çalışmıyor bir saçmalık var yani bu durumda

Son düzenleme:

ftlX

Asistan
Reaksiyon puanı
82
Hocam cevabın için çok teşekkür ederim ama konumu düzgün okuduğunu zannetmiyorum :) bir cevabında uyarılmışsın ikinci cevabında da bir şeyleri atlamışsın. Anakart aldığımı orada yazmışım şu an değişmeyen tek şey RAM
Parçalar uyumlu değildir diyeceğim. Zaten kaç kere değiştirip , kaç kere format atmışsın, yersiz olur. Uymasa zaten açılmaz bile pc bence. Yani yazılımsal veya monitördede sorun olduğunu düşünmüyorum. Rakamlarda (fps olarak) takip et hocam. Akıcılık belki bozuk gelebilir ona psikolojik diyebiliriz. Ama fps rakamlarını oyunlarda iyice takip et , not al. Bu çok önemli. Eğer ki iyi seviyedelerse , o zaman psikolojik diyebiliriz. Eklemeyi unutmuşum. Gskill kullanıyorum bende 16 yapmayı düşünüyordum ama kafamda gidip başka bir ram alayım düşüncesi var. O zaman araştırırım bende amd uyumlu mu diye ,bir arkadaş yazmış yukarda.

Son düzenleme:

Egemenn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Parçalar uyumlu değildir diyeceğim. Zaten kaç kere değiştirip , kaç kere format atmışsın, yersiz olur. Uymasa zaten açılmaz bile pc bence. Yani yazılımsal veya monitördede sorun olduğunu düşünmüyorum. Rakamlarda (fps olarak) takip et hocam. Akıcılık belki bozuk gelebilir ona psikolojik diyebiliriz. Ama fps rakamlarını oyunlarda iyice takip et , not al. Bu çok önemli. Eğer ki iyi seviyedelerse , o zaman psikolojik diyebiliriz.
Cevabınız için teşekkürler, psikolojik konusunu şu şekil açayım herkese: örneğin 230 fps değerlerinde oyunu oynuyorsunuz sonra bir an fps düşüklüğüyle fps 185 değerlerine düşüyor. Fps hala yüksek sıkıntı yok gibi duruyor değil mi? Ama öyle değil işte görüntüde saliselik tekleme fps drop yaşanıyor. 185 fps de ne drobu ama doğruya doğru öyle. Çok eski bir sistemim vardı orada drop yemeyen oyunlarım bu sistemde yiyiyor bunu gözlerimle görüyorum net kafede oyun oynadığımda gayet her şey akıcı. Konuyu çok sığ açıdan bakmayın psikolojik bir konu değil

nisaninoglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Geçenlerde biri daha böyle bir sorunla gelmişti. Pubg Mobile da aynı sorunu yaşıyormuş. Tüm kombinasyonları denemek gerekli. Umarım çareyi bulursun emeğin sonuçlanmaması olayını iyi bilirim :(

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,153
işlemci değiştim düzeldi demişsin. Senin sıkıntın AMD dir arkadaşım

ftlX

Asistan
Reaksiyon puanı
82
Cevabınız için teşekkürler, psikolojik konusunu şu şekil açayım herkese: örneğin 230 fps değerlerinde oyunu oynuyorsunuz sonra bir an fps düşüklüğüyle fps 185 değerlerine düşüyor. Fps hala yüksek sıkıntı yok gibi duruyor değil mi? Ama öyle değil işte görüntüde saliselik tekleme fps drop yaşanıyor. 185 fps de ne drobu ama doğruya doğru öyle. Çok eski bir sistemim vardı orada drop yemeyen oyunlarım bu sistemde yiyiyor bunu gözlerimle görüyorum net kafede oyun oynadığımda gayet her şey akıcı. Konuyu çok sığ açıdan bakmayın psikolojik bir konu değil
Hocam o zaman geriye tek ram kalıyor. Bu arada amd tarafından bir sıkıntı çekeceğinizi sanmam. Çünkü tanıdığım bir internet kafenin orta segment bilgisayarlarında amd işlemci ve 1050 ti vardı. Bütün oyunları kaldırıyordu 3 yıl önceye kadar. (En son o zaman gitmiştim o yüzden belirttim. O zamanın yeni çıkan oyunlarından mesela assassin's creed odyssey gayet rahat kaldırıyordu.) Yani amd tarafından bir sıkıntınız olmasın.

Egemenn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hocam o zaman geriye tek ram kalıyor. Bu arada amd tarafından bir sıkıntı çekeceğinizi sanmam. Çünkü tanıdığım bir internet kafenin orta segment bilgisayarlarında amd işlemci ve 1050 ti vardı. Bütün oyunları kaldırıyordu 3 yıl önceye kadar. (En son o zaman gitmiştim o yüzden belirttim. O zamanın yeni çıkan oyunlarından mesela assassin's creed odyssey gayet rahat kaldırıyordu.) Yani amd tarafından bir sıkıntınız olmasın.
Evet katılıyorum amd tarafından bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Dediğim gibi tek değişmeyen ram kaldı bana büyük ihtimalle oymuş gibi geliyor. Çünkü bilgisayar gerçekten hastalıklı gibi sıkıntısı gözle bariz görülüyor dikkat çekiyor yani oturup 1 saat oyun vesayre takılsan anlarsın direkt.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
imaj orjinal mi ? driverlar tam kurulu ve güncel mi ?

Egemenn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Birde tam tanımlar mısınız nasıl bir donma oluyor anlık mı ?
Örneklerle anlatıcam: Csgo giriyorsun dust2 de B'ye koşarken anlık takılmalar. Düşmanla karşı karşıyayken ilk ateş etme esnasında falan. Çeşitli maplerde de aynı şekilde koşarken etrafa bakarken donmalar kasma şekilleri falan. Lolde random 20 saniyede bir donma minyonlar gelirken anlık donma. En düşük sistem gereksinim isteyenden tut bütün oyunlarda böyle ki bu tarz oyunlarda ben bu sistemle donma yaşamamam lazım kasma hissiyatı hiç olmaması lazım.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Örneklerle anlatıcam: Csgo giriyorsun dust2 de B'ye koşarken anlık takılmalar. Düşmanla karşı karşıyayken ilk ateş etme esnasında falan. Çeşitli maplerde de aynı şekilde koşarken etrafa bakarken donmalar kasma şekilleri falan. Lolde random 20 saniyede bir donma minyonlar gelirken anlık donma. En düşük sistem gereksinim isteyenden tut bütün oyunlarda böyle ki bu tarz oyunlarda ben bu sistemle donma yaşamamam lazım kasma hissiyatı hiç olmaması lazım.
Sıcaklıklar nasıl?

Chipset driver anakart sitesinden mi kuruyorsunuz?

Chipset mutlaka AMD sitesinden kurun. Ek olarak aygıt yöneticisindeki cihazları güçten kesen kutucuktaki tiki kaldırın.

Son düzenleme:

Egemenn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sıcaklıklar nasıl?

Chipset driver anakart sitesinden mi kuruyorsunuz?

Chipset mutlaka AMD sitesinden kurun. Ek olarak aygıt yöneticisindeki cihazları güçten kesen kutucuktaki tiki kaldırın.
Kanka sıcaklıklar gayet iyi zaten konumda yazıyor. Chipset muhabbetlerinin hepsi doğru şekilde yapıldı ki kanka bence sorun bunluk değil bunca parça değişmiş sistem hala aynı şekil kalmış. Yazılımsal bir şey yok eminim ben sende emin ol

Egemenn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Anakart değişti mi?
Hocam sizi de anlıyorum bu gizemli olayda pek bir cevap verilcek nokta yok ama durumlar bunlar.
Konumda yazdığım gibi anakart değişti.
Şu an bilgisayarda hiç değişmeyen RAM kaldı. Bu sorunların sebebi sence bu mudur

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Hocam sizi de anlıyorum bu gizemli olayda pek bir cevap verilcek nokta yok ama durumlar bunlar.
Konumda yazdığım gibi anakart değişti.
Şu an bilgisayarda hiç değişmeyen RAM kaldı. Bu sorunların sebebi sence bu mudur
Yani ram slotları değiştirdiğinde ufak düzelme olmuş sonra aynı şey olmuş. Ramden kaynaklı olma ihtimali de yüksek. Xmp ayarı bozuk olabilir.

Memtest yapın.

ftlX

Asistan
Reaksiyon puanı
82
Benimde son dönemde fortnite'da oldu. Rx 580 8 gb ekran kartım var. İşlemcide ryzen 3 1200 vardı. Onu yükselttim ryzen 5 5500 aldım. Fortnite gireyim dedim bir. Ulan çatışmada falan kasma var. Gskill ram'im var. Onu değiştirip 2 tane 8 lik ram almayı düşünüyorum ryzen uyumlu. Öyle ramler varmış ilk defa duyuyorum.

senelson

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
fps değerleriniz iyiyse ama anlık *çok* drop giriyorsa sıcaklıkla alakalı ya da yazılımla alakalı sorun vardır. her sisteme illa fps drop girer engellenemez yani bu bence siz kafaya çok taktınız imkanınız varsa buraya bir test videosu atabilir misiniz? ayrıca dual ramler apu işlemcilerde daha fazla performans verir.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Orjinal windows iso kalıplarında da sıkıntı oluyormuş. Benim aynı sürüm windows 10 iso duruyordu yenisini indirdim. Birebir aynı isolar ama 30 mb falan fark vardı. Eski iso olanda arka planda mesela 4k duvar kağıdı slayt geçerken hafif takılma yapıyordu. Yeni iso tıkır tıkır çalışıyor ona da dikkat edin.