Japonya ile 22 milyar dolarlık nükleer anlaşma

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Japonya ile 22 milyar dolarlık anlaşma

030520132018119875351_2.jpg

Başbakan Erdoğan, Japonya Başbakanı ile imzaladı.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de nükleer santral kurulumu için Japonya ile 22 milyar dolarlık bir yatırım üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Başbakanlık Merkez Bina'da başbaşa ve heyetler arası görüşmenin ardından, JW Marriot Otel'de düzenlenen Türk-Japon İşadamları Toplantısı'na katıldı.

Erdoğan ve mevkidaşı Abe, toplantının ardından Türkiye ve Japonya arasında stratejik ortaklık kurulmasına ilişkin bildiriyi ve daha önce imzalanan nükleer enerji işbirliği anlaşmasını taahhüt altına alan bildiriyi imzaladı. Erdoğan ve Abe, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Japonya Başbakanı Abe ve heyetini Türkiye'de, Ankara'da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Japonya ve Türkiye arasında stratejik ilişkiler anlaşmasını imzaladıklarını ve hükümetler arasında nükleer enerji santralinin kurulmasına yönelik bir adım attıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu adımın atılması çok çok önemliydi. Mersin-Akkuyu'da Rusya Federasyonu ile yürüyen bir nükleer enerji santrali sürecimiz var. Şu anda da diğer bir adımı, özellikle Japonya'nın Mitsubishi firması ile Ayava'nın katılacağı adımla birlikte Türkiye-Japonya arasında nükleer enerji santrali adımını atmış bulunuyoruz. İnanıyorum ki çok daha farklı bir heyecanı burada da doğuracak. İkinci nükleer enerji santraliyle birlikte bir başka adımı daha atıyoruz, o da üçüncü nükleer santral. Bu, Türk mühendislik tecrübesinin, deneyiminin aynı zamanda ekonomik girişiminin de adımı olacak."

Uçak düşecek, düşebilir diye uçağa binmeyecek miyiz?

Başbakan Erdoğan, Japonya'daki Fukuşima olayından sonra nükleer santral adımını atarken "Japon teknolojisi şöyledir, böyledir" diyenler olduğunu belirterek, "Biz, nükleer enerji noktasında bize olumsuz yaklaşımlara karşı o dönemde Rusya ile bu adımı attık. Benim onlara şöyle bir sözüm de oldu; 'yani uçak düşecek, düşebilir diye uçağa binmeyecek miyiz, veyahut araç trafik kazası yapacak diye araca binmeyecek miyiz' dedim" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Japonya'nın yapacağı nükleer enerji santralinin yapım süresini Japonya Başbakanı Abe ile özellikle görüştüğünü vurgulayarak, "Süreyi 10 yıl olarak değil, bunu daha kısa bir süreye çekmek suretiyle inşallah bunu bitirelim dedik ve 22 milyar dolarlık bir yatırımdır bu yatırım. Böyle bir yatırımın Türkiye'ye gelmiş olması inanıyorum ki çok çok önemli bir adım olacaktır" diye konuştu.

kaynak

muhahmtok

Asistan
Reaksiyon puanı
0
vatana millete hayırlı olsun enerji bağımlılığından kurtulma adımı olacak inşallah

DumDumaq

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
güzel gelişme helal olsun bunada bir kılıf uyduran olursa helal dicem

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
karşıyım ağa,kimyasal her zaman tehlike saçar

Mr.Elm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Japonları oldum olası sevmişimdir.

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
"ağa"mız cevabını daha evvel vermiş @TMac1 :D
Uçak düşmesiyle " Nükleer " kaza yahut sızıntı nasıl bir tutulur ? Ta Ukrayna'da gerçekleşen kaza yüzünden benim dayım kanser olabiliyorsa. Allah korusun dibimizde gerçekleştiğinde neler olabilir? Kaç insan etkilenir bundan bir fikriniz var mı acaba ?

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Geç bile kaldık.Ama Japonlar doğru tercih bence.

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345

kgt1453

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ben Sinop'luyum. Sinop Karadeniz'in en çok göç veren illerindendir. Halkın bir kısmı tarım bir kısmı da denizcilik (Balıkçılık) ile uğraşır. Yapılması düşünülen santralin ne derece güvenli olduğunu Sinop'a ve Sinop'luya neler vereceğini ve neler alacağını iyi anlatmaları gerekir.

Çeltik tarlalarına ve denize karşı yapılacak kirletme sonucu zar zor geçinen bu insanların sonu iyi hesaplanmalı. Ülkenin enerji sorununu çözmek için feda edilecek bir Sinop'umuz yok. Elbette ülkemiz gelişmeli kalkınmalı ancak her şey adalet ve hukuk temelli olmalı. Birileri biz bunu böyle yaptık oldu dememeli.

Sinop Gençlik Platformu adına ben..

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Ülkemiz için hayırlı olsun.
Nükleer karşıtlarıda yavaş yavaş geliyor, tartışmaya geçebiliriz artık.:D

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Uçak düşmesiyle " Nükleer " kaza yahut sızıntı nasıl bir tutulur ? Ta Ukrayna'da gerçekleşen kaza yüzünden benim dayım kanser olabiliyorsa. Allah korusun dibimizde gerçekleştiğinde neler olabilir? Kaç insan etkilenir bundan bir fikriniz var mı acaba ?

O zaman sen arabaya binme, gideceğin yerlere yürüyerek git, belki araba kaza yapar Allah korusun bişi olur.
niye arabaya biniyorsun, her bindiğinde kaza riskini göze almıyormusun?

hamza5806

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
kendimiz kuramıyormuyuz birde bağımlılık azalacak ama uranyumu nerden bulacaz?

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
O 22 Milyar dolarla, Bütün Türkiye ye karış karış Güneş Enerji Santralleri ve de Sahil bölgelerine Rüzgar enerji Santralleri kurulurdu,

Kısaca 22 Milyar Dolar Çöpe atılmıştır, GEÇMİŞ !!!! olsun Türkiyem.
http://www.sabah.com.tr/YesilEkran/2012/06/04/bu-bir-rekor Okuyun Almanya Ne yapmış.

Birisinin bu cevabı yazacağını bekliyordum. Türkiye'nin her bölgesi yeteri kadar ışık almıyor. Güneş enerjisi ancak curumu kadar yere fayda sağlar. Rüzgar enerjisi için ise her bölgede 24 saat esecek rüzgar yok ver bir kaç futbol sahası büyüklüğünde boş araziye ihtiyaç var. Kaplıcalardan faydalanalım desek de onun kurulumu çok maliyetli ve ancak bulunduğu bölgenin ihtiyacını sağlar. Yani kısaca kendi doğal kaynaklarımız ancak teoride ihtiyacımızı karşılar. Yani mecburuz nükleer enerjisine. Bunun başka çıkar yolu yok.

cozar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hastanede bazı hastalar aynı hastalık için iğne, bazılarına hap bazılarına ise krem veriliyor. Bu müdahale yöntemleri hasta ve hastalığının durumuna göre belirleniyor. Siz hiç Acil vakalarda iğne yerine hap verilip de müdahale yapıldığını gördünüz mü? Örneğin aşırı acı/ağrısı olana genelde hastayı rahatlatmak için iğne yapılır, hap verilmez.
Türkiye'nin içinde bulunduğu enerji durumuda bu şekildedir. Şuan bizim hap ve kremle tedavi edilecek bir durumumuz yok.
Acil iğneli tedavi lazım. Örnek verdiğiniz ülkelerin hiç biri 10-15 nükler santaralini kapatıp da yerine rüzgar yada güneş enerjisi kurmuyor. mevcut düzenleri senler önceden planlandığı için kademeli olarak yenilenebilir enerji kaynağına geçiş yapmaktalar.
Çevremde rüzgar ve güneş enerjisini savunanların hiç biri yenilebilir enejilerden herhangi birini amatörce dahi olsa kullanmıyor, sadece karşı geliyor. Ben 750TL ye amatör rüzgar türbini kurdum çatıya ama sadece 3 lambayı yakabiliyor, oda rüzgara göre. 750/3=250TL bir lamba 250 yi kaç ayda harcar?
Önce evinize bir rüzgar yada güneş enerjisini kurun, deneyin sonrada yorum yapın da bizde inanalım.
saygılar.

Nemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
Bizim Ülkemiz Almanyadan kat be kat daha fazla güneş alan bir konumda, elin Almanı o kadar enerji üretebiliyorsa biz kat kat fazlasını üretiriz.
Bir alternatifde dünyada hemen hemen hiç bir ülkede olmayan iki boğaz var, bu boğazların akıntılarından pekala üretim yapılabilir.
Alternatif çok ama bizde hazıra konmak gibi bir huy var, gelsin nükleer hazır kurulsun, sonucunu kimse kestiremiyor :)

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Almanya nükleer enerjiyi bırakıp, güneş enerjisine ve rüzgar türbinlerine geçiyor.

Arkadaşlar, birileri hükümeti yanlış yönlendiriyor. Buna emin olabilirsiniz.

Nükleer enerjinin hiçbir çeşidi temizde değildir, güvenlide değildir.

Kesinlikle dış ülkelerde bulunan ve bu işleri yapan firmaların ülkemizi pazar olarak hedef alması ile alakalı bir durum.

Bizim hükümet de malesef bunu yemiş bulunuyor. Almanya enayi mi? Neden nükleer santrallerini kapatsın adamlar? Bir düşünün bakalım.

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Birisinin bu cevabı yazacağını bekliyordum. Türkiye'nin her bölgesi yeteri kadar ışık almıyor. Güneş enerjisi ancak curumu kadar yere fayda sağlar. Rüzgar enerjisi için ise her bölgede 24 saat esecek rüzgar yok ver bir kaç futbol sahası büyüklüğünde boş araziye ihtiyaç var. Kaplıcalardan faydalanalım desek de onun kurulumu çok maliyetli ve ancak bulunduğu bölgenin ihtiyacını sağlar. Yani kısaca kendi doğal kaynaklarımız ancak teoride ihtiyacımızı karşılar. Yani mecburuz nükleer enerjisine. Bunun başka çıkar yolu yok.

Çok yanlış biliyorsun. Geçtim çanakkaleyi, sırf torosların rüzgarı tüm Türkiye ye yetiyor. Konu hakkında geniş çaplı araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum. Çanakkale boğazı boyunca yılda ortalama 60 gün sadece rüzgarsız geçiyor. Bu 60 gün dışında 7/24 esiyor kuvvetlice.

Konya ovasına kurulacak güneş enerjisi santralleri tek başına tüm Türkiyenin %15 civarında elektriğini karşılayabilirmiş. Konu hakkında bir konferansa dinleyici olarak katılmıştım.

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Bizim Ülkemiz Almanyadan kat be kat daha fazla güneş alan bir konumda, elin Almanı o kadar enerji üretebiliyorsa biz kat kat fazlasını üretiriz.
Bir alternatifde dünyada hemen hemen hiç bir ülkede olmayan iki boğaz var, bu boğazların akıntılarından pekala üretim yapılabilir.
Alternatif çok ama bizde hazıra konmak gibi bir huy var, gelsin nükleer hazır kurulsun, sonucunu kimse kestiremiyor :)

Hocam ben kurulmasın demiyorum. Kurulsun. Lakin hiç bir zaman, 76 milyon nüfusu olan bir ülkeye temiz enerji yeterli olmayacaktır. Dalga enerjisi genelde okyanuslarda yapılır ama boğazda olur mu?? bilmiyorum.

whitedragon

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Avrupa kalkınmasını tamamladıktan sonra nükleeri bırakmaya başladı oda hepsini kapatmıyor onlarınki zaten eski verimsiz teknoloji bazılarını kapattı diyor bizim ise hiç yok taşıma suyla değirmen dönmez birkaç tane nükleer olacak ileride Almanların yaptığı gibi alternatiflerde yapılır..

Enisor

Doçent
Reaksiyon puanı
0
bu tarz şeylerin insanlık için yararlı olduğunu söylemek zor ama dünyaya ayak uydurmak zorundayız ayrıca istiyorsan barışl her zaman savaşa hazır ola:))

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
güzel güzel.bütün avrupa yavaş yavaş nükleer enerjiden vazgeçerken.yenilenebilir enerjinin peşindeyken.biz 1900 lerin avrupasına yeni yetiştik.Önümüzde o kadar örnek var.çernobiller,fukuşima bunlar sadece en bilinenler.Haberlerde duymadığımız saklanmış.kaç yüz nükleer sızıntı vardır. bir bu ülkenin toprakları kalmıştı.katletmedikleri.

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Almanya nükleer enerjiyi bırakıp, güneş enerjisine ve rüzgar türbinlerine geçiyor.

Arkadaşlar, birileri hükümeti yanlış yönlendiriyor. Buna emin olabilirsiniz.

Nükleer enerjinin hiçbir çeşidi temizde değildir, güvenlide değildir.

Kesinlikle dış ülkelerde bulunan ve bu işleri yapan firmaların ülkemizi pazar olarak hedef alması ile alakalı bir durum.

Bizim hükümet de malesef bunu yemiş bulunuyor. Almanya enayi mi? Neden nükleer santrallerini kapatsın adamlar? Bir düşünün bakalım.

alakası yok, Almanlar nükleeri bırakmıyor, sadece eskimiş santralleri kapatıyor. bazılarının kullanım sürelerini bile uzatıyor.

XAFER37

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Rüzgar enerjisi eya güneş enerjisi olması gerekiyor ama bunlar bizim ülkemiz için şu anlık faydası olmayan durumlar onun için nükler santreller bir an önce çogaltılmalı hızlı enerji üretilmeli.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Güneş panelleri çölde verimli. Bakınız: Amerika Nevada Çölü, 1 milyon metrekare alana yerleşmiş yansıtıcı paneller. Batılılar Afrika ve Arabistan gibi yerlere yatırımın peşinde.
Ülkemiz 365 gün rüzgar ve güneş almıyor. Bunların olmadığı gün yeşil enerji diye karanlıkta mı yaşayacağız?
Nükleer enerji tedbirini alırsan en güvenli enerji kaynaklarından biri. Amerilka'nın onlarca değil yüzlerce nükleeri var. Nükleer uçak gemisi, mürettebat halen yaşıyor. Yıllarca yakıt için bir limana yanaşmasına gerek yok. Avrupanın bazı ülkeleri nükleer yatırımlarını durdurdu. Ömrü dolanları kapatıyor. Bu normal. Ömrü dolan kapanır. Onlarca nükleer santrale sahipler. Eskiler zaten düşük kapasiteli.
Çernobil faciası. Kaza değil facia. Fizik hocamız olayı kısaca şöyle özetlemişti. Santralin ne kadara kadar dayanacağını denemek için belli süre kontrollü olarak yeteri kadar soğutulmuyor. Yeterli deneme yapıldıktan sonra soğutma başlatılıyor ancak yetersiz oluyor. Isınma devam ediyor ve kötü son kaçınılmaz oluyor.
Japonya'daki şiddetli son depremde santralden biri hasar gördü. Bu Japonlara iyi ders olduğunu düşünüyorum. Umarım çıkardıkları dersi bu santralde uygularlar.

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Çok yanlış biliyorsun. Geçtim çanakkaleyi, sırf torosların rüzgarı tüm Türkiye ye yetiyor. Konu hakkında geniş çaplı araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum. Çanakkale boğazı boyunca yılda ortalama 60 gün sadece rüzgarsız geçiyor. Bu 60 gün dışında 7/24 esiyor kuvvetlice.

Konya ovasına kurulacak güneş enerjisi santralleri tek başına tüm Türkiyenin %15 civarında elektriğini karşılayabilirmiş. Konu hakkında bir konferansa dinleyici olarak katılmıştım.

Hocam Rüzgar Enerjisi Potansiyelimiz yok demiyorum. Marmara-Ege-Akdeniz bölgelerinde var. Rüzgar enerjisi kullanılmasında demiyorum. Hatta kullanılsın. Lakin Rüzgar enerjisi, Rüzgar tribünü kurmakla olmuyor. Çevresinin geniş olması lazım. 24 saat değişkenlik göstermeden kesintisiz olması lazım. Sen 76 milyon nüfusu olan bir ülkeye bunu garanti edebilir misin?? Buyrun Rüzgar Enerjisi ilgili kaynaklar;

http://130.226.17.201/extra/web_docs/turkey/TurkishWindData.pdf
http://www.tucsa.org/images/yayinlar/sunumlar/MUSTAFA-CALISKAN.pdf

Güneş Enerjisinin tek sorunu maaliyeti. Gerekli açıklamaları aşağıdaki linkten bakabilirsiniz. Giderek artan bir nüfusa ve giderek teknoloji yatırımı yapılan bir ülkeye yenilebilir enerji kaynakları da çare olmayacaktır. Ha kurulmasın demiyorum tabiki de kurulacak(tasarruf için). Lakin tüm ülkeyi kaldıracak potansiyele sahip değiller. Eğer siz nükleer enerjisi kadar enerji verecek alternatif bir yöntem biliyorsanız buyrun er meydanına o zaman.
http://www.nukte.org/node/163

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Türkiye için Nükleer Santral SEÇENEK değil ZORUNLULUKTUR!

Ülkelerin ekonomilerinde en önemli parametrelerden birisi İthalat-İhracat dengesidir.
Türkiye'nin ithalatı, ihracatından fazladır!

İthalatımızın en büyük bölümü ise ENERJİDİR!..
Yurtdışından doğalgaz alıyoruz ve bununla ülke elektrik ihtiyacının yarısını karşılıyoruz!

Bundan dolayı ülke içinde elektrik fiyatlarını biz değil RUSYA Belirliyor!

Elektriği evlerde kullandığımız bir kaç ev eşyası yada lamba olarak düşünmeyin!

Sanayi dediğimiz ÜLKENİN MOTORU elektrik ile çalışıyor!

Elektrik pahalı olduğunda sanayide üretim maliyeti artıyor buna bağlı olarak üretilen ürünlerin fiyatları artıyor!
Türkiye'nin 5 liraya ürettiği bir ürünü, başka bir ülke 3 liraya üretebiliyor!

Bunun sonucunda ihracat yaparken başka ülkelere karşı dezavantajlı duruma düşüyoruz!
Adam Türkiye'den 5 liraya alacağına X ülkesinden 3 liraya alır!

Türkiye'de sanayici bu adamla rekabet etmek için maliyeti 3 liraya düşürmek için ya kaliteyi düşürecek ya da işçilik maliyetini düşürecek! yani Türkiye'de asgari ücret neden yükselmiyora cevap burada!

Bunun yanında İthalat-İhracat dengemizde ithalatın fazla olduğunu söylemiştik.
İthalatımız içinden Enerji payını çıkarırsak İhracatımız İthalatımızın önüne geçer ki bunun anlamı Türkiye ÇAĞ ATLAR!

İhracat ithalatın önüne geçtiğinde ne olur?
İthalatı azaltmak için konulmuş YÜKSEK VERGİLERE İHTİYAÇ KALMAZ!

Türkiye'de Nükleer Santral yapılmak isteniyor hemen ÇEVRECİ KILIĞINDAKİ bir takım LOBİLER Halka korku pompalıyor! Dünyanın en eski taktiklerinden biridir KORKUT-YÖNET...

İnsan korkarsa ne yapacağını bilemez! Korkut ki ne yapacağını sen söyle!

Türkiye'de Termik Santraller yapılmak istenir, yine o ÇEVRECİ KILIĞINDAKİ lobiler halka korku pompalar, hepiniz kanser olacaksınız, hasta olacaksınız şu olacaksınız bu olacaksınız!

Türkiye'de BARAJ yapılmak istenir! yine o ÇEVRECİ KILIĞINDAKİ lobiler ortaya çıkar, DOĞAL GÜZELLİKLER baraj altında kalacak! tarihi eserler baraj altında kalacak, şu baraj altında kalacak bu baraj altında kalacak diye!

Peki ne yapalım derseniz size alay eder gibi GÜNEŞ ENERJİSİ, RÜZGAR ENERJİSİ, diğer Alternatif enerjilerden bahsederler!

Sanayisi gelişmemiş küçük bir şehir için, ya da ilçe için KONUT ELEKTRİĞİNİ sağlamak için bu tip elektrik kaynakları yeterli olabilir!

Ama Türkiye HIZLA SANAYİSİ BÜYÜYEN BİR ÜLKE!
SANAYİMİZİN DÜNYA İLE REKABET EDEBİLMESİ İÇİN ÇOK MİKTARDA UCUZ ENERJİYE İHTİYACI VAR!

Durum böyle olunca yine be ÇEVRECİ LOBİLER Doğalgazdan bahsediyor!
Doğalgaz Çevreci Temiz!
Gidelim RUSYA'DAN Doğalgazı PARA İLE SATIN ALALIM! ELEKTRİĞİ ÖYLE ÜRETELİM!
Zaten şu anda Türkiye bunu yapıyor!

Arkadaşlar her ÇEVRECİYİM DİYENE İNANMAYIN!
Bunların arkasında kim var!
Kulağa akla hoş gelen bu Çevreci Fikirlerin geri planında başka şeyler var mı bunları iyice bir düşünelim!

Sonra şunu da düşünelim!
Dünya'da 400'den fazla nükleer santral var!
Gelecekte bu sayı 900 olacak!

Şu an 400 küsur tane dünyada işleyen Nükleer Santral'den sadece 1 tanesi MÜSLÜMAN BİR ÜLKEDE! Pakistan...

Geri kalanının tamamı Müslüman Olmayan Ülkelerde!

Gelecekte Nükleer santral sayısı 900 olacak!
Müslüman ülkelerde şu an yapılması planlananların sayısı 30 taneyi bulmuyor!

Şu haritaya bakın!
Bütün dünya gerizekalı!
Bir biz akıllıyız

nukleer_haritaa.jpg