Linux ve Windows Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
doğum günümde "667mhz 2gblık team laptop ram" hediye edecek birini bekliyorum desem yeter galiba:)

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
iyiki doğdun aperooon iyiki doğdun aperooon

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
en azından istediğim ram'in resmini ekleseydin:)

dvxk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
windows ve linux her ikisinin de kendilerine göre avantaj ve dezavantajları var. Win 3.1 den Win 7 ye kadar tüm windows sürümlerini kullandım, bariz bir şekilde belli oluyor ki microsoft gittikçe geliştiriyor işletim sistemlerini ama nedense geçenlerde okudum linux uzmanları arıyormuş neden acaba onu merak etmeden duramıyor insan :D

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
neden olacak linux kullanan zten üç beş insan var onlarıda kendine çekebilmek için bir nevi hile yapıyor

zaten windows un kökü hile üzerine kurulu

billi amca mikisoft u kurmadan önce apple da çalışırken patronuna çaktırmadan bilgileri kopyalayıp sonra istifa ederek mikisoft u kurdu

ve mikisoft 1 işletim sistemini yaparak bir nevi şimdiki krallığının temellerini böylece atttı

hırhız bili nolcek

Persona Grata

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
53
neden olacak linux kullanan zten üç beş insan var onlarıda kendine çekebilmek için bir nevi hile yapıyor

zaten windows un kökü hile üzerine kurulu

billi amca mikisoft u kurmadan önce apple da çalışırken patronuna çaktırmadan bilgileri kopyalayıp sonra istifa ederek mikisoft u kurdu

ve mikisoft 1 işletim sistemini yaparak bir nevi şimdiki krallığının temellerini böylece atttı

hırhız bili nolcek

Yanlış anlamazsanız Microsoft'a neden "mikisoft" dediğinizi açıklar mısınız?

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
gır gır olsun diye

yoksa mikifare ile ilgisi yok

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280

penguin isimli Linux-severin lafıdır aslında "mikisoft". Windows'a da "Window$" der. Microsoft'un, arama motorlarında aranıp daha çok meşhur olmaması için kendince başlattığı ve bence çok güzel olan bir ayaklanmadır bu. :)

6.burhan

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Aslında Linux sürümünde kendiniz bir değişiklik yapmadığınız zaman Windows serileri daha güvenli. Windows'un kodları bilinmiyor ancak Linüx açık kaynak olduğu için kodları herkes tarafından kolayca bulunabilir. Ayrıca Windows'a genellikle kullanılan programlardan sızılıyor. Örnek verecek olursan Adobe Reader'in yeni bir açığı ortaya çıktı.

Windows mu Linux mu diye sorarsanız hiç düşünmeden Pardus derim:)

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201

Bir kere mikisoft ismi, micro$oft kelimesinden daha sevimli, daha bizden ve içimizden bir isim. Ayrıca işletim sistemi pazarında kendisinden başkasını görmek istemeyen bir şirketin ismini popülerleştirerek onun ekmeğine yağ sürmüş olmak istemem. Bir Linux kullanıcısı olarak, bizi kendisine adeta bir düşman gören ve patent kıskacına alma gibi yöntemlerle yok etmeye çalışan bir şirkete verebileceğim en iyi isim yine mikisofttur.

---------- saat 16:19 eklendi ---------- önceki mesaj saat 16:14 eklenmişti ----------

Aslında Linux sürümünde kendiniz bir değişiklik yapmadığınız zaman Windows serileri daha güvenli. Windows'un kodları bilinmiyor ancak Linüx açık kaynak olduğu için kodları herkes tarafından kolayca bulunabilir. Ayrıca Windows'a genellikle kullanılan programlardan sızılıyor. Örnek verecek olursan Adobe Reader'in yeni bir açığı ortaya çıktı.

Windows mu Linux mu diye sorarsanız hiç düşünmeden Pardus derim:)

Bu konuyu zibilyon kez açıkladık ama siz bıkmadığınız sürece bizde bıkmayacağız ve zibilyon birinci kez açıklamaya devam edeceğiz. Kaynak kodlarının açık olması sadece kullanıcılar aleyhine çalışan bir mekanizma oluşturmaz, açıkların daha çabuk farkedilerek kapatılmasını sağlayan daha güçlü bir mekanizmanın da ortaya çıkmasını sağlar. Bu nedenle açık kaynak daha güvenlidir. Nitekim bunu doğrular bir şekilde, en çok güvenlik boşluğu window$ta var.

Cloakengaged

Müdavim
Reaksiyon puanı
145
Winzortçular bunu kabullenmiyor. Nedense winzortlar internette virüs ucubesi gibi internetteler.

bırak bu işleri 6 senedir virüs görmedim anca senin gibi linüksçüler der böyle şeyleri..

penguin isimli Linux-severin lafıdır aslında "mikisoft". Windows'a da "Window$" der. Microsoft'un, arama motorlarında aranıp daha çok meşhur olmaması için kendince başlattığı ve bence çok güzel olan bir ayaklanmadır bu.

ben onun yerine her mesajının altına Microsoft Windows yazdığımdan arama motorlarında gene çıkıyor merak etmeyin :lol:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Gercek ne? senin kendini ustun olarak gormen linux kullanarak. Sana kde ile mutlu cokusler...
Sana bir şey diyeceğim: Kde eski kde değil.Sadece bir defa çöktüğünü gördüm. Winzort internette virüs ucubesi oda kesin :D

zert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sana bir şey diyeceğim: Kde eski kde değil.Sadece bir defa çöktüğünü gördüm. Winzort internette virüs ucubesi oda kesin :D

Kde'nin eski kde olmadigini senden daha bilen biriyim, bugzillalara bakarsan gorursun neyin cokup cokmedigini :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bana virüs bulaşır ama lazım olursa :) Birde ben bugzillardan söylemem sistemimi söylerim :D

Cloakengaged

Müdavim
Reaksiyon puanı
145
Bu linux fanatileri de bozuk plak gibi virusde takildilar

:D

Mesela sen sadece sdnye girersin.Ben işim çıkarsa heryere giderim

Merak etme bende istediğim her yere giriyorum..

Gerçekleri söylercesine. Kararsız,Tehlikeli,Kdesiz bir sistemi ne yapıyım?

güvenlikden hiçbirşey anlamayan bir insanın windows'una kasperksky av + comodo firewall + uac yüksek denetim yaparsan o insanın bilgisayarına virüs girme ihtimali yok gibidir..

Sana devamli virus bulstigina gore, senin hangi yoldan gittigin belli

belli tabii hangi yoldan gittileri niye virüs bulaşdığı..

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
:Dgüvenlikden hiçbirşey anlamayan bir insanın windows'una kasperksky av + comodo firewall + uac yüksek denetim yaparsan o insanın bilgisayarına virüs girme ihtimali yok gibidir..
Kaspersky adamı kasar avira alırım ben,Comodoyu ne yapıyım bir sürü altnatifi var :D Metin2 meraklısı 15 yaşında kuzenim söyler: Metin2yi açarken bile uac soruyor :D (Vista yüklü)

6.burhan

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Kaspersky adamı kasar avira alırım ben,Comodoyu ne yapıyım bir sürü altnatifi var :D Metin2 meraklısı 15 yaşında kuzenim söyler: Metin2yi açarken bile uac soruyor :D (Vista yüklü)

Şimdi sana uac ayarlarını kapatma dersi mi vereceğiz? :tt2:

Ayrıca Sudo'dan çok daha iyi:)

İsteyen istediğini kullanabilir. Neden tartışma çıktı anlamadım.

Kimisi BMW kimisi Mercedes seviyor.
Kimisi Linux kimisi Windows seviyor.

:clap:

Cloakengaged

Müdavim
Reaksiyon puanı
145
Kaspersky adamı kasar avira alırım ben,Comodoyu ne yapıyım bir sürü altnatifi var

çöpten bilgisayarı olanlara bizde linuxu öneriyoruz zaten..

Metin2 meraklısı 15 yaşında kuzenin söyler: Metin2yi açarken bile uac soruyor

linux kullanıpda her şeye root şifresi yazan siz değil misiniz?
1 buttona basmak şifre yazmakdan dahamı zor geliyor..
ayrıca istenildiğinde seviyesi düşürülebilir..

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Şimdi sana uac ayarlarını kapatma dersi mi vereceğiz? :tt2:
:clap:
:tt2: Uacı kaptmayı biliyorum.O kuzenimede anlattım.Adam bana tam denetim uac diyor birde :D

---------- saat 17:24 eklendi ---------- önceki mesaj saat 17:23 eklenmişti ----------

çöpten bilgisayarı olanlara bizde linuxu öneriyoruz zaten..

linux kullanıpda her şeye root şifresi yazan siz değil misiniz?
1 buttona basmak şifre yazmakdan dahamı zor geliyor..
ayrıca istenildiğinde seviyesi düşürülebilir..
Sadece bir defa yazıyorum bir oturumda.Üstelik ben su değil sudo kullanıyorum :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...