Suriyeliler, çadır kentlere gönderiliyor

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
zamanında söyledik ama şimdi bizimle aynı fikirde olan arkadaşları görmek manidar. Geçmiş olsun arkadaşlar 2 milyon suriyeli var ve bunların yarısından fazlası dönmeyecek, kah oy uğruna kah kaçak göçek.

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Suriye sınırına yakın illerde etrafı çevrili ve güvenlik denetimli alanlarda misfir edilmeli tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmalı ve kesinlikle halkın içine salıverilmeden konrol altında durmalıydı bence, bu şekilde yapılmış olsaydı bu magdur insanlardan kimseye bir zarar gelmez huzur kaçmazdı, aslında esas sorunlar geride bunların arasına karışıp ülkeye giren onbinlerce terörist yarın çok kötü sorunlara yol açacak benim korkum bu yönde

ozantabas

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Türkün Türkten başka dostu yoktur. Biz bize kürt türk laz çerkes yeteriz. Özellikle de Arap Kardeş lafı tamamen zamanın politikacaları tarafından uydurulmuş bir palavradır. Bir arap asla türkün dostu olamaz.
(Arap kökrnli kardeşlerimiz var onlar hariç ve ırkçılık yapmak istemiyorum. Fakat 1. Dünya savaşında ve emevi dönemini hatırlayın ne demek istediğimi anlarsınız. Diplomasi olarak yani)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
başta hata yaptılar çadır kentlerden dışarı çıkarmıcaklardı ülkenin her yerine yayıldılar

Odessa

Profesör
Reaksiyon puanı
432
[h=1]Gaziantep'ten kaçan Suriyeliler İstanbul'a geliyor[/h]GAZİANTEP’te, bir ev sahibinin Suriyeli kiracısı tarafından öldürülmesinin ardından protestolarla başlayan gerginlik üzerine, kampa gönderilmek istemeyen Suriyeliler, başka kentlere gitmeye başladı. Olayların ardından can güvenlikleri olmadığını ancak kamplarda da kalmayı düşünmeyen Suriyeliler, otobüslerle İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri gibi kentlere gidiyor.

Geçen pazartesi günü Ünaldı Mahallesi’nde Hıdır Çalar adlı ev sahibi tartıştığı Suriyeli kiracıları tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Bu olayın ardından çeşitli mahallelerde sokağa çıkan vatandaşlar, Suriyelileri istemediklerini söyleyerek protesto gösterileri başlattı.

Sokaklarda bazı Suriyelilerin dövüldüğü ve araçlarının tahrip edildiği olayların ardından, Valilik kararıyla güvenlik riski taşıyan ve sağlıklı koşullarda yaşamayan Suriyelilerin tahliyesi kararlaştırıldı. Bu kararın ardından yapılan araştırmada yoğunluğu protesto gösterilerinin yaşandığı semtler olmak üzere 600 noktada 7 bin 800 Suriyelinin bulunduğu saptandı.

Dün Sabah saatlerinde polis ve afad ekipleri, belirlediği noktalardaki Suriyelileri topladı ve otobüslerle Şanlıurfa, Mardin ve Gaziantep’in Nizip ile İslahiye ilçesindeki kamplara göndermeye başladı. Tahliye işleminin 20 gün süreceği açıklanırken, kampa gitmeyen istemeyen veya yaşadığı bölgelerde kendisini güvenli hissetmeyen Suriyeliler ise kendi imkanlarıyla şehirden ayrılmaya başladı.

OTOGARDA HAREKETLİLİK

Yoğun olarak çarşamba gününden itibaren Şehirlerarası Otobüs Terminaline gelen Suriyeliler, başta İstanbul olmak üzere, İzmir,
Ankara, Konya, Kayseri gibi şehirlere gidiyor. Son günlerde büyük yoğunluk yaşadıklarını söyleyen otobüs firması görevlileri, günde 12-13 otobüs dolusu Suriyelinin Gaziantep’i terk ettiğini söyledi. Sığınmacıların öncelikle İstanbul ve İzmir’i tercih ettiğini söyleyen görevliler, otogardan hareket eden otobüsteki yolcuların 4’te 3’nü Suriyelilerin oluşturduğunu ifade etti.

Gazetecilere konuşmayan ve önceden rezervasyon yapmadan otogara gelen Suriyeliler, boş buldukları yerlerde bekleyerek başka bir kente götürecek olan otobüsleri bekliyor.

Kaynak

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
İnsanları pasaportlarına göre yargılayıp sonra ırkçılık yapmıyorum, faşistlik yapmıyorum diyosunuz. Bırakın bu işi!

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
ben faşistim arkadaş aynısını bize suriyeli yada herhangi bir arap ülkesi yapmazdı. Suriyeli bile yapmıyor kendi insanına, istanbul sokaklarında lüks suriye plakalı araçlar görüyorum camlar açık yüksek sesli müzik ne vergi var ne ceza var aracın kaydı bile yok. Dilenen adamları bunlar bile umursamazken neyin kafası bu. Benim insanımın yararlanamadığı haklar verilecek, benim insanım bunlar yüzünden kendi ülkesinde yaşayamaz olacak ama ırkçı biz olacaz öylemi. ırkçıyım kardeşim defolup gitsinler.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

bu kadar seviyorsanız alın evinize kardeş kardeş yaşayın olsun bitsin kuru sıkı atmak kolay.

ozantabas

Doçent
Reaksiyon puanı
1
İnsanları pasaportlarına göre yargılayıp sonra ırkçılık yapmıyorum, faşistlik yapmıyorum diyosunuz. Bırakın bu işi!
Pasaport demişken pasaportsuz kaçak girdiği ülkede kazan kaldırıyorlar. Hadi yorumla.

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Merak etmeyin, kapı komşum da Suriye den geldi.

Bekara karı boşamak derler ama tam tersi oluyo burada.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
twitter kapatıldığında ama vergi vermiyöörrr dersiniz. Adamlar başka ülkeye gerip ellerini kollarını sallayarak il il geziyorlar. Araçlarını sokuyorlar dükkan açıyorlar dileniyorlar adam kesiyorlar sesiniz çıkmıyor. Havaalanında çalışıyorum sadece burda 100den fazla suriyeli dilenci var, verirsen dilenci vermezsen gaspçı. Tutup polise götürüyorsun karakolun arka kapısından çıkıyor yarın yine aynı yerde devam. Kaydı bile yokki polis nabacak. Sen bi aç kalıp bi ekmek çalsan 20 yıl yersin. Madem komşunmuş kapını iyi kilitle yarın canın yanarsa yandım anam dersin. hadi iyi forumlar.

Halkulvad

Profesör
Reaksiyon puanı
53
Başta hata yapıldı bunlar ülke içine salınarak. Konya'da da dolu bunlardan. Konya'da kadınlar pazarı var. Geceleri orası boş olur kimse olmaz. Ama bunlar geleli orası geceleri hep Suriyeli kadınlarla doluyormuş. (Anladınız yani) biz otogar civarında yaşıyoruz Konya'da valla her ışıkta bir çocuk. Allah korusun ülkemizde böyle bir durum olsa bunlar bize afedersiniz g*tlerini durucaklar. Biz insanlık yapıp yardım edelim. Onlar anlamazsa yanımza kalmaz Allah öte tarafta verir sevabını.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bakin simdi arkadaslar: Suriyelilere verilen haklarin yarisini bizim insanimiza vermiyorlar. Bu kadar merhametli olursaniz gelir tepenize ..carlar, kimse kusura bakmasin.

Sorun cikarani yollayacaksin geldigi yere.

seyhmus21

Profesör
Reaksiyon puanı
255
Kurunun yanında yaşta yanıyor bütün suriyelilere göre yargılamamak lazım adamlar Esed'in zülmünden kaçmış bi de biz vuruyoruz.Dilencilik ve pasaportsuz gelip evlere hırsızlığa giren suriyeliler var esas onların sınır dışı edilmesi lazım.

ozantabas

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Kurunun yanında yaşta yanıyor bütün suriyelilere göre yargılamamak lazım adamlar Esed'in zülmünden kaçmış bi de biz vuruyoruz.Dilencilik ve pasaportsuz gelip evlere hırsızlığa giren suriyeliler var esas onların sınır dışı edilmesi lazım.
Onlar %98'i oluşturduğu için kurunun yanında yaş da yanıyor.

MyNickname

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Başta almayacaktın bunları saçmalıktan öte bir uygulama değil. Şu ortadoğu'dan çekmediğimiz kalmadı kültürümüzü, genlerimizi kaybettik. Batıda yoldan geçen adama sorduklarından bizi arap zannediyor halbuki en çok yine araplardan çektik. Ne çadırı hepsini ülkeden kovmak lazım böyle saçmalık olmaz. Zamanında biz Türkler nasıl kaçmayıp vatanımızı savunduysak bunlar da savunacaklar, yok öyle başka ülkeye kaçmak falan. Sınır kapımız dingonun ahırına döndü hayır bir de geldikleri gibi ne kadar yasadışı şey varsa yapmaya başladı herifler bulaşmadıkları suç kalmadı. Az biraz gazete okuyan haber izleyen, yaşadığı şehirde bolca suriyeli bulunan insan ne demek istediğimi anlar. Irkçılıkla alakası yok bunun, ha eğer topraklarıma sahip çıkmak, kalleşleri memleketimde görmek istememek ırkçılıksa en büyük de ırkçı benim o zaman kabul.

Reaksiyon puanı
10,325
İstanbulda bu insanlara çok yardımcı olduk. elimizden gelen ne varsa esirgemedik. sonra bir baktık ki biz yardım ettikçe üstümüze üstümüze gelmeye başladılar. kendilerine ettik, sonra akrabalarını, sülalelerini de döktüler üstümüze. öyle bir noktaya geldi ki tıkandık, artık kaçmaya başladık bu insanlardan. sakız gibi yapıştılar, ya yardım edecektik, yahut evlerimizin içine kadar bizi takip edip yalvar yakar bişeyler koparacaklardı. sonunda tak dedi, "yeter ulan, defolun gidin" demek zorunda kaldık. mecbur bıraktılar bizi çünkü.

aslında biz onlara ensar olmak istemiştik, hasbi duygularla, Allah rızası içindi yaptıklarımız, ne ki çok fena istismar ettiler, bir muhacir gibi davranmadılar. bir dilenci ister sizden, vermezseniz çeker gider, halbuki bunlar öyle yapmıyor, adeta sizi vermeye mecbur bırakacak kadar ısrar ediyorlar. dilenci olsalar razı olacağım, daha bin beterler.

sonuçta şunu anladım ki, hükümetimiz de iyi niyetle bunlara müsamaha etti, ancak anladım ki onlar cidden buna layık davranmadılar. kimisi gasp etti, kimisi ev sahibini öldürdü, bıktırdılar insanımızı...

bu saatten sonra bu ülkede kalmalarının yanlış olduğuna inanıyorum ben de artık. beni [MENTION=56637]mendocino[/MENTION]'ya hak verir hale getirenler suriyelilerin kendileridir.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Yardım edilir buna insan olan karşı çıkmaz zaten fakat adamlar tepemize çıktı. Kendi ülkemde benim vatandaşım ikinci sınıf muamele görüyor yıl 2014 bu arada. Yeter artık defolup gitsinler. Bizim bizden başka dostumuz olmaz, olamaz. Ha bu gerçekleri de söylemek eğer ırkçılıksa evet ırkçıyım gururla da söylerim.

Reaksiyon puanı
10,325
Suriyeliler Mersin halkına gül dağıttı

25583956.jpg

Son günlerde Gaziantep'te Suriyeli göçmenlere yönelik yaşanan şiddet eylemleri Türkiye'nin gündemine oturdu. Bir Suriyeli kiracının ev sahibini öldürmesiyle başlayan olaylar bütün kente sıçradı. Suriyeliler ve Türk vatandaşları arasında arbede yaşandı. Mersin'de ise bugün Suriyleliler ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında farklı bir görüntü ortaya çıktı. Yetkililerin ön ayak olmasıyla Suriyeliler Mersin halkına kendilerini ağırladıkları için gül hediye etti.

Suriyeli sığınmacılara karşı çeşitli illerde tepkiler tırmanırken Mersin’deki bir grup Suriyeli sığınmacı, kendilerine uzanan yardım eli için beyaz gül ve teşekkür bildirisi dağıttı. Mersin Suriye Gençleri Birliği üyeleri, merkez Yenişehir İlçesi’ndeki Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde vatandaşlara beyaz gül ve teşekkür bildirisi dağıttı.

Bildiri ve gül karşısında önce şaşkınlık yaşayan bazı vatandaşlar, Suriyeli sığınmacılara teşekkür etti.

25583973.jpg

'BAŞARILARININ SÜREKLİLİĞİNİ DİLERİZ'

Yaklaşık bir saat boyunca gül ve bildiri dağıtan Suriyeli sığınmacılar adına konuşan Enver Suphi, "Mersin’de yaşayan Suriye lobisi, cömert Türk halkına dünyanın kendi haline bıraktığı Suriye halkına gösterdikleri misafirperverlikleri ve insani yaklaşımlarından dolayı en içten şükranlarımızı sunuyoruz. Halkımızın medeniyetini yansıtmayan bazı Suriyeli vatandaşların bazı ferdi davranışlarından dolayı özür diliyoruz. Ayrıca Suriye halkımızın, kardeş Türk halkının geleneklerine saygı göstermelerini rica ederiz. Büyük Türkiye halkı ve Hükümetinin refah ve başarılarının sürekliliğini dileriz" dedi.

KaynaK

Anti-Code

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben suriyeli olsam asla ülkemi terk etmezdim. Ülkemi dikdatörün elinden kurtarmak için varımı yoğumu ortaya koyup savaşırdım. Kurtuluş savaşında yunanistan, ingiltere , fransa , ermenistan, italyaya karşı savaştık ve o imkansızlıklar içinde kazanmasını bildik. Suriyeliler özgürlük istiyorsa bunun için bedel ödemeleri gerektiğini bilmeli.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Adam neredeyse %90 oy aldı; Suriye halkı iradesine sahip çıktı. :)

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
Adam neredeyse %90 oy aldı; Suriye halkı iradesine sahip çıktı. :)

a diktatörü savunuyorlar. derler şimdi.

gördük işte.libya yı saddamı.oralara gelen demokrasi buysa üstü kalsın.kaddafi öldürülmeden önce petrol gelirleri halka ve çoğu kendisine gidiyordu iyi kötü .şimdi direk fransız şirketlerine direk.
ırak zaten.3 bin 500 parcaya bölünmüş.10 tane eline silah alan terörist ülkeyi yönetiyor.

sözde bahar gelen hiç bir ülkeye huzur gelmedi.aklı sıra amerika.kendisine boyun eğmeyenlere gövde gösteri yaptırıyor.

dönün ülkenize en kötü diktatör.kafa kesen amerikan ajanlarından iyidir.

mehmetyasar27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Beyfendiler cadir kentlerde kalmak istemiyorlar :) cunki orda disiplin varya ellerine saglik bizim cocuklarin gaziantepteki asayis olaylarinin artmasinin tek sebebi bunlar

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
2 milyon suriyeli, bunların sadece 150 bini kampalarda imiş. Gerisi tüm ülkeye dağılmış.

2 milyon kişi, resmen Bursa nüfusu, bir büyükşehir. Resmen 82. bir il oldular. Zırnık faydaları yok. Külliyen milli kaynaklara zararlar. (Kaçak çalısanlarda yine yasal yolsan çalışak Türklere işsizlik sağlıyor)

İnsani yardıma evet. Ama bunlar kamplardan dışarı salınmamalıydı. Kontrol altında tutulmalı idi. Türkiye öyle söylendiği gibi büyük bir devlet filan da değil. 75 milyonluk orta gelirli ve milyarlarca dolar dış borcu olan bir ülke extra 2 milyon kişiye matematiksel olarak da bakamaz zaten.

Hükümette bakamayacağını bildiği için bunarın illere yayılmasına izin verdi. Ne haliniz varsa görün, çalışın karnınızı doyurun dedi resmen.

Zenginleri sefa sürüyor. Ama ya diğerleri ya dileniyor, ya kaçak çalışıyor, ya hırsızlık yapıyor ya da aşevine gidip yemeğini alıp yiyiyor. Hiç biri kayıtlı değil. Kim nerde belli değil.

Hatay Antep vs gibi illlerde ucuz suriyeli işçiler nedeni ile Türk halkı iş bulamıyor. Çıkardıkları olaylar cabası.

Ben Bursa'da öğretmenim MEB okula Suriyeli öğrencileri alın diye talimat verdi. 1. sınıfta çocuk Türkçe bile bilmiyor, okula kaydı yok. 2 gün okula geliyor 3 gün cami önünde dileniyor. Çocuklara extra aşılar yapılıyor. Dil ailede öğrenilir okulda değil. Biz bunlara nasıl eğitim verelim.

Ölseler kimsenin haberi yok. Öldürseler nerdeler bilen yok.

Tüm sağlık hizmetleri ücretsiz zengin fakir ayrımı yok. Bide sürekli doğuruyorlar. Emin değilim ama doüan çocukları Türk Vatandaşı oluyordur muhtemelen. O zaman haliyle aile kalır.

Çok rezil bir politika izleniyor bu konuda.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
resmi rakam 2 milyon civarı ama ben sadece İstanbul'da bir o kadar vardır diye tahmin ediyorum, kaçağı göçeği kimbilir gerçek rakam kaç milyon. Bunlarında yarısından fazlasının geri döneceğini sanmıyorum.

Meridian

Dekan
Reaksiyon puanı
765
Tanıdıklarımın Adana'daki akrabalarını işten çıkarıp yerlerine Suriyelileri almışlar.
Bu olay bile insana İllahlah ettirir bence.
Muğla gibi bir yerde Suriye plakalı araba gördüm.Ben başka hiçbir şey söylemiyorum.

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Şu an bi referaandum filan yapılsın. Suriyeliler ülkemizden çıkarılsın mı diye eminim % 70-80 çıkarılsın diye çıkar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
biz Türkiye adi altında bir ülkeyiz sınırlarımız var ülke giriş çıkışları korunması gerek ve giriş olmaması gerek ama elini kolunu salayan giriyor yani aslinda ülke değiliz biz bu duruma göre işte bu 1 milyon fazla suriyeli yani bizden olmayan kesim ülkeye giriyor ve izmir kadar geliyor o zaman ortada ülke felan yok birde bunlar yüzünden ülkeden maaşlardan para kesiyorlar yardım yapılmayacaktı hiç alınmayacaktı sınırdan geçenler öldurulacaktı gerekise bu durumdan faydalanacaktın sınırlar genişletilecekti set çekilecekti sınırdan geren öldürecektik
yada yapılacaksa onların ülkesinde (bizim olmayan askerler) ''o kadar ordu felan boşuna yanı'' ile güvenli bir bölgede toplanacaklardı şimdi ben kimlikgı atıyım amaçı kalmadı zaten bunlara tc felanda verekler türkiye gelen bir daha gitmez suriye taraflarını bilirim
avrupada milliyetçilik akımı çiktigindan bizim ülkede hepsinin temizleseydik yada aldıgımız o kadar toprak koruyamıyacagimizi bilerek bile almasaydık(hani derlerya acdadımız çok akılı idi ben pek amin değlim ama)
şimdi amerikadan daha iyi bir devlet olurduk ne alakası var denile bilir ama gene bir süreç başladı bu suriyeliler çogalacak meclise girecek parti kuracak ilerde toprak bile istecek ülkemdi eskiden şimdi sadece kaldıgım yer gibi olaylar yavaş gelişiyor bakalım

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bu insanlar ölümden kaçıyor buraya tatil yapmaya yada daha iyi şartlarda yaşamak için gelmediler bizim açımızdan olumsuz bir durum ama devletin hatası hepsini kampta toplamalılar eskiden yapmadılar şimdide yapmıyorlar hani peşmergeler geri dönücekti dönmediler suriyelilerde dönmeyecek emin olun suriye yerle bir oldu tekrar eski haline gelmesi 20 sene alır insan ömrü ne kadar ki bu zamanı beklesinler