Suriyeliler, çadır kentlere gönderiliyor

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Hatay'dayım. İşşizlik almış başını gidiyor. Suriyelileri yok paraya çalıştırıyorlar sigortada yok adamların işine geliyor bizde iş bulamıyoruz. Kırmızı ışıklarda sabahtan akşama kadar dilenen mi dersin, hırsızlık yapan mı dersin, evleri 5 aile birleşip dünya bir paraya kiralayıp diğer ev sahipleride o fiyata çıkarması mı dersin, silah çeken mi dersin, daha dün tecavüze yeltenme çıktı. Şu 400$ para gerçekten doğru ise haram zıkkım olsun ben burada maddi sıkıntı çekerken oh ne ala. Burada öyle bir şey olsa Allah muhafaza Türklere kimse bu şekilde yardım yapmaz emin olun, Türkün Türkten başka dostu yoktur.

Reaksiyon puanı
10,327
ülkesinde savaş olan, kan dökülen, can emniyeti olmayan nice ülkeler var.
çeçenler vardı bi zamanlar, şimdi filistin var, keşmirli var, bir zamanlar lübnan keza...
o ülkelerin insanları terketmedi ülkelerini, çok çok azı dışında belki...
kaldılar vatanlarında, savundular, öldüler, sakat kaldılar, aç kaldılar, ama terketmediler vatanlarını...

suriyelilerin neredeyse yarısı terketti, doldurdu ülkemizi...
tamam, kadın, çocuk, yaşlı anladık, ama ipini koparan bu ülkede...
işyerlerinde, hastanelerde kendi insanımıza sıra gelmiyor artık...
çalışmak ve tedavi olmak için.

doğrusu bu işin nereye varacağını bilemiyorum ama, dış güçler, iç güçler, muhalefet partileri yıllardır uğraştı götüremedi bu iktidarı... da, emin olun bu suriyeliler götürecek sonunda!

yarım asrı geride bırakmış biri olarak ömrümde hiçbir hükümetin, -dünya yüzünde- böyle bir konuda bu denli "large", berbat bir politika izlediğini hiç görmedim. hemi de bu hükümete oy vermiş biri olarak...

ayrıca bu devlet ve milletin 7 milyar TL. feda edebilecek, bağış yapacak kadar zengin olmadığını, boyunu çok çok aşan bir "yağcılık" ve "salaklık" sergilediğini söylemezsem içim rahat etmeyecek.

din kardeşliği... evet, ama herşey bir noktaya kadar!
biz o noktayı aşalı çok oldu.
eğer adamlar bu ülkede hırsızlık, gasp, tecavüz suçlarını irtikâp ediyor, ev sahiplerini, çalıştıkları patronlarını öldürüyorsa artık hiç kimse bize fedakarlıklatn, kardeşlikten... falan filan bahsetmesin artık.

çünkü bizler o kavramların hemen hepsini çok fazlasıyla ifa ettik.

ben bu ülke insanı içinde çöpten ekmek toplayanını gördüm, karın tokluğuna çalışanından, iki lokma ekmek için namusunu feda edenlere dek nice insanlar gördüm, tanıdım.

artık hiç kimse bana bu ülke insanının sorunlarını çözmeden, halletmeden çekirge sürüsü gibi bu ülkeyi işgal edenlere daha fazla hoşgörü gösterilmesine tahammül edilebileceğini söyleyemez.

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Haklısın Seyyah kardeş.
Antep'teydi sanırım bir kadın doğum uzmanı günde 80 hasta baktım, en az 60 tanesi suriyeli diyor.

Şimdi Akşam Bursa korupark AVM ye ailemle gitti. İnanın AVM nin en az 7/1'i Suriye'li idi. Hepsinin elinde en lüks mağaza poşetleri, bizim oturmaya cesaret edemediğimiz(yani pahalı) yerlerde yiyip içiyorlar.

Şimdi bunlar mı muhtaç? Devlet imkanları bunlara bedava.

Tamam can pazarı Suriye ama koç gibi delikanlılar sefa sürüyor ülkemde. Gidip ülkesi için mücadele verse ya.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
"Yurtta sulh, cihanda sulh." Anlayan anladı.

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
Siyasi mesajlardan uzak durmam gerektiği için oh olsun size diyebilirim sadece :laugh:

Reaksiyon puanı
10,327
Hükümet Suriyeliler için kararını verdi

hukumet_suriyeliler_icin_kararini_verdi_1408839642_211.jpg

Savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyelilerle ilgili önemli kararlar alındı.

Suriyeli sığınmacıların karıştığı olayların önlenmesi ve sorunların çözümü amacıyla düzenlenen toplantıda, ''kamu güvenliğini bozan Suriyelilerin sınırdışı edilmesi'' kararı alındı.

Ayrıca, Suriyeli dilencilerin kaldırılması amacıyla yerel yönetimlerin devreye girmesi ve gelişi güzel yerlerde kalan Suriyelilerin kamplara yerleştirilmesine karar verildi.

YEREL YÖNETİMLER YARDIM EDECEK
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın başkanlığında Ankara’da yapılan toplantıda yeni bir eylem planının uygulanması kararlaştırıldı. İlgili bakanlıkların yanı sıra Suriyelilerin yoğun yaşadığı kentlerin valileri ile belediye başkanlarının da katıldığı toplantıda bazı acil düzenlemelerin yapılması benimsendi.

Bu çerçevede, şimdiye kadar katılımları sağlanamayan yerel yönetimlerin Suriyelilerin yaşam olanaklarının sağlanması konusunda devlet kurumlarına yardımcı olması kararı alındı.

DİLENCİLER ORTADAN KALDIRILACAK
Suriyeli mültecilerin, yerel halk üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerin düzeltilmesi amacıyla uygulanması öngörülen acil eylem planına göre, öncelikle tepki çeken Suriyeli dilencilerin kaldırılması kararı alındı. Belediyeler, dilencilerin gözönünden kaldırılması sırasında kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak.

DURUMU İYİ OLMAYANLAR KAMPLARA YERELEŞTİRİLECEK
Geliri düşük olduğu için ev kiralayamayan Suriyelerin durumunun da ele alındığı toplantıda, özellikle Gaziantep çevresindeki kentlerde dükkan ve işyerlerini kiralayarak ikâmet eden Suriyeli mültecilerin peyderpey kamplara alınması kararlaştırıldı.

Bu amaçla, Gaziantep’in İslahiye ilçesinde oluşturulan yaklaşık 20 bin kişi kapasiteli kampın kullanılacağı öğrenildi. Bu kampa zor yaşam şartlarında olduğu belirlenen Suriyeliler taşınacak.

DÜZENİ BOZAN SINIR DIŞI
Toplantıda, karıştıkları olaylar nedeniyle kamu düzeninin bozulmasına neden olan Suriyeli mültecilerin durumu da değerlendirildi. Bu kapsamda, kamu düzenini bozacak Suriyelilerin sınırdışı edilmesi gündeme gelecek. Valilikler, bu konuda karar alabilecek. Suriyelilerin olumsuzluklara neden olduğu yönünde kamuoyunda yaratılan algının değiştirilmesi amacıyla ilgili devlet kurumları da harekete geçirildi. Savaşın sürmesi nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriyelilerle bundan böyle birlikte yaşamanın kaçınılmaz olduğu yönünde kamuoyu bilgilendirilmesi yapılacak.

Yerel yönetimlerin kontrolüne verilen bir başka uygulama ise, Suriyeli mültecilere yönelik uygulamaların yerel halkla eşit tutulması oldu. Buna göre, belediyeler, özellikle işyeri açma ve çalışma izni alma gibi konularda yerel halkla Suriyeli mültecilere eşit uygulama yapacak.

Bu düzenlemelerin yanı sıra özellikle Suriye’deki rejim ve El Muhaberat ile Türkiye’deki bazı odakların tahrik ettiği belirlenen münferit suçlardan kaynaklanan olayların önüne geçilmesi hedeflendi. Suriyelilerin karıştığı münferit suçlardan yola çıkarak, “genelleme” yapılmasının önlenmesi benimsendi. Fuhuş olaylarının önüne geçilmesi için ailenin korunması uygulaması kullanılmasına karar verildi.

SUÇA KARIŞMA DÜŞÜK
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan dün yapılan açıklamada ise, toplantıda yapılan tespitler özetle şöyle sıralandı:

Bugün itibarıyla, geçici barınma merkezlerindeki 218.121 Suriyeli’nin yanı sıra çeşitli illerde 1.127.970 Suriyeli bulunmaktadır.

Geçici koruma altındaki Suriyeli misafirlerimiz, Türk halkına olan şükran ve minnetlerlerini her fırsatta dile getirmekte; topluma uyum sağlamak ve rahatsızlık vermemek adına azami dikkati göstermektedir.

Yabancı düşmanlığı ve ayrımcılıkla mücadele konusunda devlet kurumları ve sivil toplum işbirliğiyle mevcut çalışmalar güçlendirilecektir.

Suriyeliler arasında, düşünülenin aksine, adli olaylara karışma ve suç oranı oldukça düşüktür.

Ancak yaşanan herhangi bir olay, ayrımcı bakış açısının etkisiyle kamuoyunda geniş şekilde yankı bulmaktadır.

TEDBİRLER ALINDI
Suriyelilerin kayıt altına alınması hususunda önemli ilerleme kaydedilmiş, 740 bin Suriyeli’nin biyometrik kaydı tamamlanmıştır. Kalanların kaydının ise birkaç ay içinde tamamlanacağı öngörülmektedir.

Dilencilik, fuhuş ya da ikinci evlilikler gibi toplumsal dokuya zarar veren olaylara karşı gerekli tüm tedbirler alınmaya devam edecektir.

Ülkemizde Suriyeli nüfusun artışı ile birlikte iş ve çalışma hayatında karşılaşılan olumsuzlukların giderilmesine yönelik çalışmalar güçlendirilecektir. Haksız rekabete sebep olan her türlü ekonomik faaliyet ve kayıt dışı çalışmaya karşı gerekli önlemler alınacaktır.

Suriyeli çocukların okullaştırılması için yapılan çalışmalar genişletilecek; toplumsal sorunları en aza indirebilmek amacıyla Türkçe öğrenme imkanları artırılarak teşvik edilecektir.

Sokakta yaşayan Suriyeliler tespit edilerek mülki idare ve yerel yönetimlerce geçici barınma merkezlerine yönlendirilmektedir.

Suriyelilere acil ve temel sağlık hizmeti verilmeye devam edilecektir.

KaynaK

Odessa

Profesör
Reaksiyon puanı
432
Bir halt karar almamislar. Gene göz boyamalar. Inanmak isteyen varsa buyursun inansin.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bizimkiler her seferinde kararlar aliyorlar, ama uygulamaya gelince hicbir icraat yaptiklari yok. Yalandan kim ölmüs ki..

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Ortamı bozanları yollasınlar. Geri kalanlarını aramızda asimile ederiz :devil2:

Reaksiyon puanı
10,327
500 Suriyeli ülkesine döndü

010920141129248839577.jpg

İÇ karışıklıktan kaçarak Türkiye'ye sığınan 500 Suriyeli, yaptıkları başvurunun ardından aldıkları özel izinle geçişlere kapalı olan Akçakale Sınır Kapısı'nı kullanarak ülkelerine döndü.

Suriye'deki çatışmalardan tedirgin olarak Türkiye'ye sığınan ve çoğunluğu Şanlıurfa ve Gaziantep ile ilçelerinde kiraladıkları evlerde yaşayan 500 Suriyeli, Akçakale Sınır Kapısı'ndan ülkelerine dönmek için başvuruda bulundu. Yapılan değerlendirme sonrası başvuran 500 kişi, geçen Ocak ayından bu yana kapalı olan Akçakale Sınır Kapısı'ndan yanlarındaki eşyayla birlikte geçiş yaparak Suriye'ye gitti. Geçişler sırasında Akçakale Sınır Kapısı ve çevresinde güvenlik güçleri önlem alırken, Suriyeliler ise son zamanlarda kendilerine yönelik artan protestolar nedeniyle tedirgin oldukları için ülkelerine döndüklerini ifade etti.

KaynaK

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
500 Suriyeli ülkesine döndü

010920141129248839577.jpg

İÇ karışıklıktan kaçarak Türkiye'ye sığınan 500 Suriyeli, yaptıkları başvurunun ardından aldıkları özel izinle geçişlere kapalı olan Akçakale Sınır Kapısı'nı kullanarak ülkelerine döndü.

Suriye'deki çatışmalardan tedirgin olarak Türkiye'ye sığınan ve çoğunluğu Şanlıurfa ve Gaziantep ile ilçelerinde kiraladıkları evlerde yaşayan 500 Suriyeli, Akçakale Sınır Kapısı'ndan ülkelerine dönmek için başvuruda bulundu. Yapılan değerlendirme sonrası başvuran 500 kişi, geçen Ocak ayından bu yana kapalı olan Akçakale Sınır Kapısı'ndan yanlarındaki eşyayla birlikte geçiş yaparak Suriye'ye gitti. Geçişler sırasında Akçakale Sınır Kapısı ve çevresinde güvenlik güçleri önlem alırken, Suriyeliler ise son zamanlarda kendilerine yönelik artan protestolar nedeniyle tedirgin oldukları için ülkelerine döndüklerini ifade etti.

KaynaK

Kaldı 2.999.500 kişi :D

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
er veya geç, onlar da dönecek merak etme... :)

1-2 hafta mültecilerle ilgili yazı yayınlamıştım. Mülteci gidici değil kalıcı malesef kardeş. Gidenler sınırdışı ya da kendi isteiği ile değilse işimiz zor valla.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Kolay kolay geri dönmez onlar. Keyifleri yerine ne de olsa :)

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Saddam'dan kaçanlar geri döndü mü?

hasan231

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Eğer çocuklar yaşlılar kadınlar ve evli çiftleri alsaydılar hiçbir sorun yaşanmıyacaktı heaa bide bunları kontenyir kentten dışarı çıkarmıyacaktın burası Türkiye la yunanistan gibi beleşe konmadık her karışında dedemizin kanı var

The Virus

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Çok doğru karar. Sanki yalvardık bize gelsinler diye. Düzgünce durmayacaklarsa Suriye orada...

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
eeee rahat durmassan kusra bakma yallah ....

Reaksiyon puanı
10,327
arkadaşlar bu alıntıyı bir köşe yazısından kısmen alıyorum. çok ilgimi çekti, paylaşmadan edemedim. bu konu içinde söylediğim bir söz vardı: "Ne iç güçler, ne dış güçler Tayyip ERDOĞAN'ı, hükümeti yıkamadı, ama bu suriyeliler yıkacak" demiştim. ismi açıklanmayan bu istihbaratçının söyledikleri sanırım -Allah göstermesin ama- bu ülkeyi o noktaya götürebilir.

B planı?
Suriye'den gelenlerin başrolü oynayacağı büyük bir sorun şu anda kuluçka dönemini bitirdi. Yılbaşında bunu daha detaylı bir şekilde göreceksin.
Suriye'den gelenlerin büyük bir sorun yaşatacağını birkaç ay sonra daha iyi anlayacaksın. Bunu önlemek çok zor.
Planları bu yönde! Buna da çok güveniyorlar!

Abartmıyor musunuz?
Abartmak mı! Görürsün yeni yılda!

Ne olacak peki?
Türkiye'nin gelecekte çok büyümesi, güçlenmesi ya da yara alıp sorunlar yaşaması, Suriye'den gelenlerin yaratacağı akıl almaz türbülansları yönetmemize bağlı. BELÇİKA'da çok ciddi ekipler, çok ciddi planlar hazırladı!

Kaos yaratmak için Türkiye'ye başka bir format atmayı planlıyorlar! Zaten küçük küçük alıştırmalar ADİ OLAYLAR üzerinden yapılmaya başlandı! Haince ve acımasızca operasyon için çalışıyorlar!

Hatta pürüzleri gideriyorlar! Böyle demek daha doğru!

Suriye de tehdit o zaman?
Esad zaten bunun da içinde! Belki Türk askeri de Suriye'ye girmek zorunda kalacak! Olaylar başladığı an büyüyecek!
Planları bu yönde! Biz de bozmak için uğraşacağız! Esad Türkiye'ye gönderdiği Suriyeliler'e çok güveniyor! "Yıkım" için Belçika'da anlaştılar! Bakalım ne yapacaklar göreceğiz! Mücadele bitmedi bitmeyecek! Türkiye büyüyünceye kadar devam edecek!

KaynaK

Odessa

Profesör
Reaksiyon puanı
432
arkadaşlar bu alıntıyı bir köşe yazısından kısmen alıyorum. çok ilgimi çekti, paylaşmadan edemedim. bu konu içinde söylediğim bir söz vardı: "Ne iç güçler, ne dış güçler Tayyip ERDOĞAN'ı, hükümeti yıkamadı, ama bu suriyeliler yıkacak" demiştim. ismi açıklanmayan bu istihbaratçının söyledikleri sanırım -Allah göstermesin ama- bu ülkeyi o noktaya götürebilir.

KaynaK
Ülkeye almayacaklardi. Bu kadar basit. Sözde bizden daha müslüman olan arap ülkeleri bolluk icinde ne sacmaliklar yapacagini bilemezken biraz olsun neden Suriyelilere yardim etmedi? Dedigim gibi anca arabalarini altin kaplatsinlar. Çok iyi beceriyorlar. Türkiye abilik rolüne kendini çok kaptirdi. Daha dogrusu birileri kendini Ortadogunun lideri saniyor. Ama hiçte öyle degil.

ready2dietr

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ülkemiz ve ülkemizin insanları çok misafirperver, imanlı ve gönül dost koyan bir insandır. Hepimiz bu zamana kadar tüm ülkelere saygıda sonsuzluğumuzu gösterdik. Yardımlarımızı, dualarımızı eksik etmedik. Ama ben şu durumdan hoşlanmadım. Adam elini kolunu sallaya sallaya ramazan ayında iyi hatırlıyorum Suriyeli mülteciler çarşının ortasında sigara içiyorlar. Yani biz böyle bunları beslersek bunlar bir gün tepemize çıkacaktır.