Suriyeliler, çadır kentlere gönderiliyor

Reaksiyon puanı
10,327
Suriyeliler, çadır kentlere gönderiliyor

657x350x148201417245710589580.jpg.pagespeed.ic.g7eOYn7YET.jpg

Gaziantep'teki gerginliğin sonra Suriyeliler, çadır kentlere gönderiliyor.

Gaziantep'teki gerginliğin ardından kentteki bazı Suriyeliler, çadır kentlere gönderilmeye başlandı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile polis ekipleri, son günlerdeki gerginlik nedeniyle muhtarlar aracılığıyla suça karışmış veya kötü koşullarda barınan Suriyelileri tespit etti. Bu kapsamda yaklaşık 200 Suriyeli, güvenlik önlemleri altında İstasyon Meydanı'na getirildi. Burada otobüslere bindirilen sığınmacılardan evliler Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine, bekarlar ise Mardin'in Nusaybin ilçesindeki çadır kente sevk edildi.

Bu arada otobüse binmek istemeyen bazı kadın ve çocukların gözyaşı döktüğü görüldü.

KaynaK

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
Gitsinler çadıra ülkenin huzurunu bozmak kimsenin haddine değil burada bir yığın dilenci suriyeli var adamlar çalışmıyor paso dileniyor ama çalışanlar da var helal olsun onlara diyorum ortalığı şu dilencilerden kötü olanlardan temizleseler süper olur

GraFitee

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Yardım etmeyelim demiyorum.Fakat Dünya'nın neresınde görülmüştür ki her isteyen elini kolunu sallarak sınırımızı geçiyor ve Türkiye'nın özellikle refah düzeyi en yüksek il ve ilçelerine sanki yıllardır buralardaymışcasına yerleşebiliyor.Bunun adı mahdurıyet değil yüzsüzlüktür.Bu imkanları sağlayanlarında acaba ne gibi amaçları var? O sınırı ve çadırkenti kontrol eden polis veya askeri birlik yokmudur? Kolay bir durum değil evet anlıyorum fakat tüm desteklerimize ragmen olanaklarımızı beğenmeyıp il, il gezerek (gezmesıne izin verilen!) toplumumuzun düzenını bozan arkadaslarda kusura bakmasınlar burası kenar mahalle ülkesi değil çadır kenti begenmıyorsan ülkene geri döneceksin.Toparlanmakta olan bir ülkemiz var fakat bu ciddiyetsizlikle bir yere varamayız.Yıllardır da belkide en buyuk sorunlarımızdan biridir ve hala da bu sorunu çözemedik.Biz boyle sulu bir devlet olursak elin surıyelısı takmadığı gıbı diğer devletler suan olduğu gıbı takmamaya devam edıcek.Bizde orta doğunun belırleyıcı gücü Türkiye dir masalıyla avunup duracagız.

ozantabas

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Hem ülkeye kaçak gir. Hem antepten, hataydan git dünyanın en pahalı şehirlerinden birine yerleş (istanbula). Sonra açım de dilen. O da olmazsa yol kes bıçak çek. Affedersiniz ama yemezleeer.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Yürüyüp gitsinler.Ne diye ülke içine salıyorlarsa...

li10sKing

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Butun illerde temizlik sart yok bu olaylari cok goruruz .

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Normal zamanda ırkçılığa hayır demek kolay. Asıl önemli olan zor durumda bunu diyebilmek ve uygulayabilmek.

Sucrofe

Profesör
Reaksiyon puanı
677
Kendi ülkeleri sandılar resmen. Kapımız her zaman açık ama bu Suriyeli'lerin yaptıkları çok oldu artık.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Mesele ırkçılık filan değil, mesele hükümetin bunu düzgün yönetemeyip yüzüne gözüne bulaştırması. Suriye'lileri kamplarda tutup, sadece belli nitelikte olanlara (okumuş, parası olan vb.) kamplar dşında yerleşme izni verseydik, bu sıkıntılar olmazdı. Aksi takdirde şu an olduğu gibi Türkiye'deki hemen her camide bir Suriyeli dilenci gerçeği ile karşılaşmazdık. :-8

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ulkeye kimseyi sokmayacan sınıra yaklaşana basacan mermiyi kevgire benzetecen .basinin caresine bakamayan ölür doğanın kanunu budur.
bu yüzden ülkede doğru düzgün gen kalmadı herkes karıştı gitti.
ırkçı olacan bazı durumlarda

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Irkçılık? Kafanız iyi sizin. Buraya konuyu en başından yorumlarım; fakat eminim ki siler ve ceza verirsiniz. Neyse bu ülkede olan her şey için artık diyorum ki inceldiği yerden kopsun.

LittleMonster

Profesör
Reaksiyon puanı
33
Türkiyeye sığınmak isteyen hayatları tehlikede olan Türkmenlere pasaportsuz hiçbir şekilde sınırdan geçemeyecekleri belirtilirken Suriyelilerin koşulsuz şartsız sınırdan geçirilmeleri
Bu çifte standart kafalarda soru işareti yaratmıyor değil
Yoksa bazıları ''yardımseverlik'' politikalarını göz boyamak için mi yapıyor sorularını getiriyor akıllara...
1.5milyondan fazla Suriyeli var ülkede bu olayın önü alınmazsa olacağı budur.

yhatam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Forumdaslar ben hatayliyim çerkezim kafkas gocmeniyiz biz kucuklukten beri arap turk kurt ailelerle beraber yasadik hepsi bu kadar kotu deil yani on yargili olmayalim basta ama bu son donemlerde gelenler burda yani koyumuzde (hoş ki koy de sayilmaz ) bu adamlar cok buyuttu olaylari ben daha kucugum ama kucuklugum burda gecio lise 1 e gectim bu sene daha gecen internet kafede kavga cikti arabin biri ile amcasi dayimin adina soforluk yaipomus olay kapandi ondan sonra bu cocuk geldi arapca bisiler dedi fln kuzenimde arapca bilio baktim bebelere dalmaya basladi arkasindan ben daldim demislerki hatay bizim ve bizde kalacak kuzenim 3 yas buyuk bu konulardada hassas iste aşiret kavgasina donuodu az daha bunlarin iyileride var kotuleride yani siz siz olun bunlarla karsilasirsaniz acimayin elini veren kolunu unutsun yani.

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Irkciligin her sekline karsiyim. Suriyelilerin kamplardan cikarilmamasi gerekirdi. Kamplardan da iltica kabul eden ulkelere istenilen sayida aile gonderilebilirdi.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Her isteyen istedigi sehire yerlesecekse o zaman isimiz var demektir. Kamplari begenmeyenler defolup gitsinler.

Orada kiclarina mermiyi yediler mi anlarlar cadirin kiymetini.

Sorun cikaranlarin kicina basacaksin tekmeyi.

vimjunon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bende ülke içine dağılmalarına izin verilmesinin yanlış olduğu kanısındayım. Tabi ki zor durumdaki herkese yardım etmek büyüklüktür ama kendi ülkenin durumunu da düşünmelisin.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
En başta alınan yanlış kararlar ve uygulamalar daha çok başımızı ağrıtacak.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
isyan edip "suriyelilere ölüm gitsinler ülkemizden, ne haller, varsa görsünler" gibi söylemler anlamsız
ülkeye alındılar yardım için, soruna yol açıyorlar, o zaman ölüme terk etmek yerine başka çözüm yolları aranmalı

gaziantep şu an suriye plakalı lüks araçlarla dolu, 4 - 5 yıldızlı otellerin otoparkında TR plakalı araç yok gibi
taşınmak isteyenlere boş ev yok, ev boş olsa bile suriyeliler daha pahalı tuttuğu için evi onlara veriyorlar
gaziantepte duvarlara sokaklara asılan iş ilanları türkçe değil arapça

ve bunlar gibi bir sürü sorun var bu şehirde ama bu sorunlar dahi sınırı geçeni kevgire çevireceksin demek için yeterli değil

şehirden yoksul suriyeliler değil, lüks araçlarla gezen suriyeliler temizlenmeli

çünkü: yoksul suriyeliler ki genelde ailesinin bir bölümü ölmüş, parklarda kalıyor(gece kimse yokken gelip yatıyorlar, gündüzleri de bi şeyler satmaya çalışıyorlar), benim mezun olduğum lisenin yanındaki parktaki bankta geçirdi bir aile koca kışı... (o ailenin çocukları vardı, küçük, 5 6 yaşlarında, bazen gidip bi şeyler sattılari bazen de o parktaki caminin avlusunda oyun falan oynadılar)

yoksul suriyeliler burada dilencilik yapmıyor, mendil satıyor, su satıyor, parklarda çay satıyor... ben daha dilenen suriyeli görmedim..

şehirde araba ile gezenler dışında yoksul olanlar bir soruna yol açmıyorlar, bence

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Hirsizlik , yan kesicilik , dilencilik ne ararsan var geldikleri yere geri donsunler. Kimse memnun degil.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Hirsizlik , yan kesicilik , dilencilik ne ararsan var geldikleri yere geri donsunler. Kimse memnun degil.
Fuhuşu unuttun.
Bizim arkadaşın güzel bir lafı var; çirkinleri dilencilik, eli ayağı düzgünleri o....puluk yapıyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Aynı olay türkiyede olsaydı savaş çıksa siz vatanınızı satıp almanyaya dilenmeye mi gidicektiniz ?? böyle bir vatan hainliği düşünülebilir mi ?? ilk başta almıyacaklardı ülkeye savaşıp ölsünler.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=344313]NGungor96[/MENTION]

Benim bir arkadasim var (steam de) antep'de yasiyor, o da suriyelilerden cok sikayetci. Baslarda abartiyor saniyordum, ama haberlerde olup bitenleri duyunca hak vermeye basladim.

Parklarda cay satsalarda, su ve mendil satsalarda cadirlardan cikmalarina izin verilmemeli. Ona bakarsan kimse orada kalmaktan memnun degil, biraksan hepsi Türkiyeye yerlesecek. Sonra ayikla pirincin tasini.

Pislik yapanin kicina tekmeyi basacaksin. Bu ülke yillardir baskalarinin sorunuyla ugrasti, ama kendi vatandasinin rahatini gelecegini düsünmedi. Dünyanin enayisi biz miyiz?

Keyifler yerindeyken Türkiye'ye bok atarlar, yumurta delige dayaninca sükran Türkiye. Yok öyle yagma kardesim.

Ben suriyelilere yardim etmeyelim demiyorum yanlis anlasilmasin, insan olmasini bilmeyenlerin kicina tekmeyi basalim diyorum.

Buğra Y.

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Irkçı bir insan değilim. Yardıma ihtiyacı olanlara zaten yardım edilsin, ona diyeceğim bir şey yok. Çünkü onların gerçekten ellerinde avuçlarında hiçbir şey yok. Yardıma muhtaçlar. Ancak şu zengin olanlarına kıl oluyorum. Mersin'de yaşıyorum ve adım başı Suriye plakalı araba var. Şehirdeki hemen hemen her binada yaşıyorlar. Dükkan bile almışlar. Barlar, kafeler hep bunlarla dolu. Ve işin kötü yanı bunlar ziyaretçi, turist değil; yerleşen insanlar. Ya sahilde her yere tünediler, afedersiniz. Oturacak bank bulamıyoruz. Otobüslerde telefonla sesli sesli konuşuyorlar, uyarınca anlamıyorlar zaten. Gına geldi artık. Bunun bir yolunu bulmaları lazım.

cagdasc

Asistan
Reaksiyon puanı
13
ülkeye 2 milyon adamı sok mülteci kampı yerine her yere dağıt sonra da onları kontrol altında tutmayı bekle.
burda bu insanlara yardım dışında başka amaçların olmadığını düşünmemek elde değil.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
@NGungor96

Benim bir arkadasim var (steam de) antep'de yasiyor, o da suriyelilerden cok sikayetci. Baslarda abartiyor saniyordum, ama haberlerde olup bitenleri duyunca hak vermeye basladim.

Parklarda cay satsalarda, su ve mendil satsalarda cadirlardan cikmalarina izin verilmemeli. Ona bakarsan kimse orada kalmaktan memnun degil, biraksan hepsi Türkiyeye yerlesecek. Sonra ayikla pirincin tasini.

Pislik yapanin kicina tekmeyi basacaksin. Bu ülke yillardir baskalarinin sorunuyla ugrasti, ama kendi vatandasinin rahatini gelecegini düsünmedi. Dünyanin enayisi biz miyiz?

Keyifler yerindeyken Türkiye'ye bok atarlar, yumurta delige dayaninca sükran Türkiye. Yok öyle yagma kardesim.

Ben suriyelilere yardim etmeyelim demiyorum yanlis anlasilmasin, insan olmasini bilmeyenlerin kicina tekmeyi basalim diyorum.
ben de hemen hemen aynı düşnüyorum işte,
dedim ya bir sürü soruna yol açtılar ama sorun çıkartıyorlar diye ölüme terk edilmesinler

sorun çıkartan kesimleri çadırlara yollasınlar, şehirde çalışıp para kazanan lar da bir arıza çıkartmadıkları sürecek kalsınlar
zaten o istanbula falan gidenler hep kendi arabasıyla gidiyor yani zengin olanlar gidiyor
zengin olanlar sınır dışı edilse bile sesimi çıkartmam, yerli halktan daha lüks yaşıyorlar ve şehirde artık yerli halkı turist gibi görüyorlar

yhatam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bizim bi aile dostumuz var suriyeye giderken sinir kapisinda pizza dukkani acmisti savas olunca esyalarini toplatip getirdi hamur karistiricilar falan getirtti antakyada dukkan acacak bizim bahce buyuk yikayip oraya goturecekler 2 tane arap adam getirdiler 1 tanede turk var arapca bilio bu adamar temizledi fln 2 saatte hallettiler esyalarin sahibi geldi ne kadar istion diye adam de 15-20 tl kisi basi araplar dedi sonra bu hepsine 150 tl verdi toplam boyleleride var bide arabayla gelen bizim yerlerimize yerlesen bi bok yapmayani var adam porshe ile gezio ama yatacak yeri yok nerden bulmus savasta zenginden calip kacmirmismi biz araba hirsizi birine ne yapalim abicim guvenmem etmem yani uzun lafin kisasi iyiside var kotusude on yargilarinizi kaldirin en azindan birazini

Reaksiyon puanı
2
Haklısınız kadıköyde oturuyorum artık gına geldi her köşe başında suriyeliler dileniyor. Çünkü dilenerek daha fazla para kazanıyorlar. İyi güzel yardıma ihtiyaçları vardı geldiler ama tanıdığım çok emekli var 750 lira emekli maaşı alıyorlar ama gel gelelim suriyelilere milyonlarca lira yardım yapılıyor. Allah korusun ama aynı durumda biz türkler olsaydık kimse bize ülkesini açmazdı zaten ülkende savas çıkarsa kacmıyacaksın o da ayrı bişey. Türkiye müslüman diye herkese yardım ediyor ama yardım edilenler değetini bilmiyor hergün suriyeliler kavga çıkarıyor. Çaresi bılunmalı...