Yeni başlayanlar için genel olarak Linux

Bu konuyu okuyanlar

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
şimdi kafam karıştı. gnome ve kde için paketler farklı mı? farklı değillerdir diye düşünüyorum ama ...

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
yani gnome için olan bir paket kde de çalışmayacak. öyleyse sıkıntılı bir durum.

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
GNOME için olan bir paketi (daha doğrusu grafiksel arayüzü) KDE'de çalıştırmak için gerekli bağımlılıkları yüklemelisiniz. KDE için olan bir paketi GNOME'da çalıştırmak için de aynı durum geçerli

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
GNOME için olan bir paketi (daha doğrusu grafiksel arayüzü) KDE'de çalıştırmak için gerekli bağımlılıkları yüklemelisiniz. KDE için olan bir paketi GNOME'da çalıştırmak için de aynı durum geçerli

Zaten kde için olan bir paketi gnome üzerinde yükleyince bağımlılıkları kendisi yüklüyor. Yani en azından ben bugüne kadar bir sorun yaşamadım.

stajer

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Linuxta iyi bir media oynatıcı bulamadım maalesef. Ubuntuda ki rithymbox çok göstrişsiz, görsellik olarak biraz daha iyi diyebileceğim Audacious performans olarak zayıfmış gibi geldi bana. Ayrıca müzik listeleri sürükle bırak olarak kullanılamıyor.. Bence linuxta iyi bir media playera ihtiyacı var..

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Linuxta iyi bir media oynatıcı bulamadım maalesef. Ubuntuda ki rithymbox çok göstrişsiz, görsellik olarak biraz daha iyi diyebileceğim Audacious performans olarak zayıfmış gibi geldi bana. Ayrıca müzik listeleri sürükle bırak olarak kullanılamıyor.. Bence linuxta iyi bir media playera ihtiyacı var..
Amarok 2'yi denediniz mi?
http://amarok.kde.org

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Compiz Kurulumunu ve Ekran Kartını Linuxa Tanıtma Yöntemlerinide Yazsaydınız

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Compiz Kurulumunu ve Ekran Kartını Linuxa Tanıtma Yöntemlerinide Yazsaydınız

Sırayla hepsini yazacağız. :) Ben şu an posta sunucusu kurulumunu anlatıyorum ama aynı anda başka şeyleri de yazmaya çalıştığım için birazcık ağır ilerliyor durum. Herhalde 1 hafta içerisinde çoğu şey hazır olmuş olacak. :)

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Yazı güncellenmiştir...
eklenen kısım:
Olmazsa olmazlar: Bağımlılıklar
Linux'ta bir programı kurmak için veya kurduktan sonra doğru düzgün çalışabilmesi için başka programları kurmanız gerekebilir. Bunlara o programın bağımlılığı, Bağımlı olunan programlara da kitaplık ya da kütüphane denir. Örneğin; Amarok'u GNOME ortamını kullanan bir dağıtıma kurmak için (Meselâ Ubuntu'ya) KDE'nin temel kütüphanelerini de yüklemek zorundasınız. Genellikle paket yöneticileri bağımlılıkları otomatik indirip kurar. Yine aynı şekilde KDE kullanan bir dağıtıma (Mesela Kubuntu'ya) Rhythmbox kurmak için GTK+ kütüphanelerini yüklemek zorundasınız paket yöneticileri otomatik yapar bu işlemi.

Donanımınız tanınmadı mı?: Linux'ta sürücüler

Linux kurdunuz her şey iyi gitti ve ilk kez Linux'u çalıştırdınız. Ama o da ne? Ekran kartınız ya da diğer kartlarınızdan biri çalışmadı! Windows alışkanlığıyla internette driver aradınız ve bulamadınız. Sinirlendiniz, "Bu Linux bi ekran kartını tanımadı onu geçtim driver bile yok!" dediniz ama yanıldınız. Hemen paket yöneticinize koşun "Ara" kısmından kartınızın markasını ya da modelini aratın çıkan paketlerden birini kurun ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sakinleştiniz çünkü donanımınızı tam performans ile kullanabiliyordunuz.
Bazı sorunlar hâlâ olabiliyor onu dağıtımınızın resmî forumlarına ya da http://forum.shiftdelete.net/linux/...ri-konusunda-sikinti-yasayanlar-buraya-3.html adresine yazabilirsiniz

mavimavi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yani gnome için olan bir paket kde de çalışmayacak. öyleyse sıkıntılı bir durum.
Calisir kardes, KDE programlari GNOME'de calisir. Bunu terside ayni sekilde.
Mesela ben gnome kullaniyorum. Ama kde de begendigim bir torrent programi var adi 'ktorrent' hep onu kurar kullanirim. Problem yok :thumbup: