Yeni başlayanlar için genel olarak Linux

Bu konuyu okuyanlar

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
linux_logo.png

Tux, Linux'un maskotu

Linux

Linux, açık kaynak kodlu, özgür, ücretsiz bir işletim sistemidir. Tüm kaynak kodu tamamen kullanılabilir, değiştirilebilir ve üzerinden yeni bir işletim sistemi çıkarılabilir. Linux çekirdeğini kullanan, diğer açık kaynak kodlu, özgür yazılımları biraraya getiren, derlenmiş işletim sistemlerine Linux dağıtımı denir. Şu anda en popüler dağıtım Ubuntu'dur. Ubuntu'nun ise bir çok türevi vardır: Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu...

Linux daha çok sunucu bilgisayarlarda ve süper bilgisayarlarda kullanılmaktadır.
Başlıca Linux dağıtımları: Ubuntu, Debian, OpenSUSE, Pardus, Red Hat, Fedora, PCLinuxOS...

Masaüstü ortamı
İşletim sisteminin grafiksel arabirim ile kullanılmasını sağlayan yazılımların genel adı. Linux'ta birden çok masaüstü ortamı vardır. KDE ve GNOME en çok kullanılan ortamlardır. Bunun dışında Xfce, LXDE gibi ortamlarda vardır.

Bir dağıtıma birden çok masaüstü ortamı kurabilirsiniz. Meselâ Ubuntu varsayılan olarak GNOME ile gelir ancak siz KDE kurabilirsiniz. Pardus'ta KDE ile gelir isterseniz GNOME ya da Xfce kurabilirsiniz

KDE 4 (Yukarıda) ve GNOME
Komutlar: Uçbirim ya da konsol
İşlerimizi komutlarla hallettiğimiz grafik arayüz kullanamadığımız ekrandır.

Konsol böyle birşey
En büyük kullanıcı: Root
Root olmak, sistem yöneticisinin haklarını elde etmektir. Şimdi bunu nasıl yapacaksınız? Şöyle: Uçbirim açıp "su" yazmanız parolayı girdikten sonra entera basmanız en basit root olma yoludur. Bu haklar sayesinde sistem dosyalarında değişiklik yapabilir, program yükleyip kaldırabilirsiniz.

Program yüklemek: Paket Yöneticisi ve depo
Linux'ta program yüklemek Windows'a nazaran daha kolaydır. Zira, Windows'ta programı yüklemek için link bulup indirmeniz, dosyayı açıp "Next" butonlarına tıklamanız gerekir. Linux'ta ise bunun yerine Paket Yöneticileri vardır. Başka hiçbir dağıtımı temel almayan dağıtımlar kendi paket yöneticilerini kullanırlar. Paket yöneticisini grafiksel arabirim yardımıyla ya da konsoldan kullanabilirsiniz. En çok kullanılan paket yöneticisi Debian'a ait olan dpkg'dır. Bunun dışında Pardus'un pisi'si, Red Hat'ın RPM'si gibi paket yöneticileri vardır. Program yüklemek ya da kaldırmak için root olmanız gerekir.
Depolar ise bu paketlerin bir arada tutulduğu çevrimiçi program havuzlarıdır :)

Pardus'un paket yöneticisi: Pisi

Linux'ta virüs
Belki de en çok tartışılan mesele "Linux'a virüs bulaşır mı?". Evet, bulaşır ama Windows'taki kadar kolay değil. Yâni indirdiğiniz MP3'ten, ZIP dosyasından virüs bulaşması olanaksızdır. Çünkü bu virüs Windows için yazılmış olacağından kendini bilgisayara attığında Windows dosyalarını arayacaktır ama geldiği yer yanlıştır Linux'ta Windows sistem dosyaları olmadığından çalışmayacaktır.

Linux için yazılımış onlarca zararlı yazılım vardır ancak bunların hiçbiri Linux kurulu bilgisayarların çoğunu etkileyememiştir çünkü sistem dosyalarında değişiklik hakkı Root'undur ve root parolası girilmeden işlem yapılamaz. Virüsün etkileme sınırı kullanıcının yetkisi kadardır.

C:, D:, E: nerede?: Linux'ta dosya sistemi
Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

EXE'ler Linux'ta: Wine
Wine'ı kullanarak Windows programlarını Linux'ta çalıştırabilirsiniz. Wine, daha çok oyunları çalıştırmada kullanılır. Wine'ı paket yöneticisinden aratarak kurabilirsiniz.

Dosyalar Arası Gezinme: Dosya yöneticileri
Linux'ta masaüstü ortamları dosyalar arasında gezinmek için kendi programlarını kullanır. KDE; Konqueror ve Dolphin'i, GNOME, Nautilus'u Xfce Thunar'ı kullanır. Bunların herbiri Windows'taki Windows Explorer'ın görevini yaparlar yâni.
Nautilus-2.24.1-ubuntu.png
Dolphin-KDE4.jpg

Nautilus (üstte) ve Dolphin.

Linux'ta müzik ve video: Medya oynatıcılarımız
Linux'ta gerekli codecleri yüklediğinizde (genellikle yüklü gelir meselâ Ubuntu'da sonradan kurmalısınız) rahatça film ve video izleyebilirsiniz. Müzik oynatıcıları: Amarok (KDE), Rhythmbox (GNOME), Listen (GNOME) vs. Film oynatıcıları: Totem, GNOME MPlayer, MPlayer...
Amarok2_1.png

Amarok 2

MPlayer.png

MPlayer

Olmazsa olmazlar: Bağımlılıklar
Linux'ta bir programı kurmak için veya kurduktan sonra doğru düzgün çalışabilmesi için başka programları kurmanız gerekebilir. Bunlara o programın bağımlılığı, Bağımlı olunan programlara da kitaplık ya da kütüphane denir. Örneğin; Amarok'u GNOME ortamını kullanan bir dağıtıma kurmak için (Meselâ Ubuntu'ya) KDE'nin temel kütüphanelerini de yüklemek zorundasınız. Genellikle paket yöneticileri bağımlılıkları otomatik indirip kurar. Yine aynı şekilde KDE kullanan bir dağıtıma (Mesela Kubuntu'ya) Rhythmbox kurmak için GTK+ kütüphanelerini yüklemek zorundasınız paket yöneticileri otomatik yapar bu işlemi.

Donanımınız tanınmadı mı?: Linux'ta sürücüler

Linux kurdunuz her şey iyi gitti ve ilk kez Linux'u çalıştırdınız. Ama o da ne? Ekran kartınız ya da diğer kartlarınızdan biri çalışmadı! Windows alışkanlığıyla internette driver aradınız ve bulamadınız. Sinirlendiniz, "Bu Linux bi ekran kartını tanımadı onu geçtim driver bile yok!" dediniz ama yanıldınız. Hemen paket yöneticinize koşun "Ara" kısmından kartınızın markasını ya da modelini aratın çıkan paketlerden birini kurun ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sakinleştiniz çünkü donanımınızı tam performans ile kullanabiliyordunuz.
Bazı sorunlar yine de olabiliyor onu dağıtımınızın resmî forumlarına ya da http://forum.shiftdelete.net/linux/...ri-konusunda-sikinti-yasayanlar-buraya-3.html adresine yazabilirsiniz

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Güzel yazı..

Virüs ile ilgili kısım için bir kaç şey söylemek isterim.
Yazı da Linux ile Windows'un virüslerden etkilenme oranları kullanıcı haklarına bağlanmış. Bu yazıyı temel alırsak, windows yüklü bir pc'yi standart user ile kullanırsanız Linux kadar sağlama almış olursunuz. Vista'da sevmediğimiz User accaunt Control'de bunu sağlıyordu tabi.

Ayrıca sizde windowsunuzu benim gibi kullanabilrsiniz. PC'nizde admin isimli sağlam bir passwordlu bir kullanıcı oluşturun. Kendi kullanıcınızı standart user yapın. Program vs yüklerken sistem sizden yöneticinin şifresini isteyecektir. Normal kullanımda ise korunmuş olacaksınız...

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Linux'ta virüs
Belki de en çok tartışılan mesele "Linux'a virüs bulaşır mı?". Evet, bulaşır ama Windows'taki kadar kolay değil. Yâni indirdiğiniz MP3'ten, ZIP dosyasından virüs bulaşması olanaksızdır. Çünkü bu virüs Windows için yazılmış olacağından kendini bilgisayara attığında Windows dosyalarını arayacaktır ama geldiği yer yanlıştır Linux'ta Windows sistem dosyaları olmadığından çalışmayacaktır. Linux için yazılımış onlarca zararlı yazılım vardır acak bunların hiçbiri Linux kurulu bilgisayarların çoğunu etkileyememiştir çünkü sistem dosyalarında değişiklik hakkı Root'undur ve root parolası girilmeden işlem yapılamaz. Virüsün etkileme sınırı kullanıcının yetkisi kadardır.

Şu kısmı bir makalede görmüştüm sanki?

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
virüs hakkındaki bilgileri bilmiyordum, aydınlatıcı oldu.

Serkannd

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
10
çok güzel bir yazı devamını sabırsızlıkla bekliyorum

googlog

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Tavsiye: Yazıdaki başlıkları kalın,renkli ve büyük harfle yazarsan,yazı içindeki önemli yerleri kalın yapar isen ve mümkünse 1-2 resim ile destekler isen daha hoş durur ve daha çok okunur kanaatimce.

Paragraflar arası boşluk olursa da güzel olur.:flowers:

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Güzel yazı..

Virüs ile ilgili kısım için bir kaç şey söylemek isterim.
Yazı da Linux ile Windows'un virüslerden etkilenme oranları kullanıcı haklarına bağlanmış. Bu yazıyı temel alırsak, windows yüklü bir pc'yi standart user ile kullanırsanız Linux kadar sağlama almış olursunuz. Vista'da sevmediğimiz User accaunt Control'de bunu sağlıyordu tabi.

Ayrıca sizde windowsunuzu benim gibi kullanabilrsiniz. PC'nizde admin isimli sağlam bir passwordlu bir kullanıcı oluşturun. Kendi kullanıcınızı standart user yapın. Program vs yüklerken sistem sizden yöneticinin şifresini isteyecektir. Normal kullanımda ise korunmuş olacaksınız...

Aslında tam öyle olmuyor. Linux'ta benim kullanıcı adım sercan ve yönetici haklarına sahip. Ama dosya sisteminde her hangi bir değişiklik yapamıyorum ne kadar uğraşırsan uğraş bir takım komut sonrası şifreyi girmeden dosyalara sadece erişim hakkına sahip olabiliyorsunuz.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Bu konuya abone oluyorum merak ettiğim bir konu teşekkürler.

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
bu sürümler arasında en görseli hangisidir pc kasarmı?

adoganses

Doçent
Reaksiyon puanı
28
hay Allah razı olsun bende bu linüx neyin nesi diyodum, şu ubuntuyu anlamadım ama neyse, nasipte varsa onuda öğreniriz:biggrin:

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
KDE 4 kullanılan dağıtımlar görsellik açısından mükemmeldir ama sistemi kasar doğal olarak. Kullanılmayacak kadar kasmaz merak etme :)

kade 4 kullanılan dağıtımlar derken biraz daha açarmısın çok acemiyim hatta hiç bişy bilmiyorum ama çok merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum pc deneyemim bir adım daha ileriye gidicek buna eminim bu yüzden çok istiyorum
kaba taslak sormak gerekirse içinde kde 4 olan dağıtım yada kde ubuntu gibi bi işletim sistemidir diyebilirmiyiz kde 4 indirdiğim zman windows gibi kurup kullanabilirmiyim yani bi işletim sistemimi

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
kade 4 kullanılan dağıtımlar derken biraz daha açarmısın çok acemiyim hatta hiç bişy bilmiyorum ama çok merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum pc deneyemim bir adım daha ileriye gidicek buna eminim bu yüzden çok istiyorum
kaba taslak sormak gerekirse içinde kde 4 olan dağıtım yada kde ubuntu gibi bi işletim sistemidir diyebilirmiyiz kde 4 indirdiğim zman windows gibi kurup kullanabilirmiyim yani bi işletim sistemimi

Kde bir masaüstü arayüzüdür. Gnome'da başka bir tane.. Bunların sayısı epey fazladır.

Kde kullanan dağıtımlara örnekler; Pardus, OpenSuSe, Kubuntu

Ubuntu, Gnome kullanıyor..

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
Kde bir masaüstü arayüzüdür. Gnome'da başka bir tane.. Bunların sayısı epey fazladır.

Kde kullanan dağıtımlara örnekler; Pardus, OpenSuSe, Kubuntu

Ubuntu, Gnome kullanıyor..

hmmm bakalım anlamışmıyım ozaman bi ubuntu kuruyoruz sonra üzerine kde doğrumudur:?:(yada zaten ubuntuda mevcutmu

googlog

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Şimdi çok daha güzel duruyor yazı. :) Daha da güzel olur inşallah.

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
hmmm bakalım anlamışmıyım ozaman bi ubuntu kuruyoruz sonra üzerine kde doğrumudur:?:(yada zaten ubuntuda mevcutmu

Ubuntu'nun üstüne KDE kurulabilir, bunun dışında Kubuntu dağıtımı KDE kurulumuş şeklidir. Ama KDE kullanmak istiyorsan sana Pardus'u önerebilirim. Daha çok paket seçeneği sunan openSUSE de güzel bir seçim olabilir ;)

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Kardes bu abone konusu nasil oluyor, yani bir konuya nasil abone oluyoruz. Bir aciklar misin? Tesekkurler:blushing:

Sağ üst tarafta "Seçenekler" kısmında alt tarafta "Bu konuya abone ol" seçeneği var.

Buradan yapabilirsin.:flowers:

mavimavi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Simdilik Gnome istiyorsan ubuntu, kde istiyorsan kubuntu'u secebilirsin. Ama diyelin gnome kullaniyorsun bunun yaninda kde'de ekleyip ikisini ayni anda kullanabilirsin. Ben henuz denemedim. benim tercihim gnome:rolleyes:

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
@emptyheart Pardus kullanmanı öneririm.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Arkadaşlar ben güzel bir kde deneyimi için %100 Türçe ve kullanımı en kolay olan ve ayrıca depolarında 20binden fazla program olan Mandriva'yı öneriyorum.

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
@emptyheart Pardus kullanmanı öneririm.

Simdilik Gnome istiyorsan ubuntu, kde istiyorsan kubuntu'u secebilirsin. Ama diyelin gnome kullaniyorsun bunun yaninda kde'de ekleyip ikisini ayni anda kullanabilirsin. Ben henuz denemedim. benim tercihim gnome:rolleyes:

Ubuntu'nun üstüne KDE kurulabilir, bunun dışında Kubuntu dağıtımı KDE kurulumuş şeklidir. Ama KDE kullanmak istiyorsan sana Pardus'u önerebilirim. Daha çok paket seçeneği sunan openSUSE de güzel bir seçim olabilir ;)

çok teekkürler ubuntu indiriyorum şu anda bir saate biter aşşa yukarı 700mb
biraz ufak geldi bu yaw neden acaba
birde dsk iki bölüm c de win 7 kurulu bunu d bölümüne kurucam d bölümünde belgelerim var onlara bişy olurmu +rep:D:thumbup:

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Bölümü biçimlendirirsen olur tabi. Eğer c'de yer çoksa bir parça ayırıp kurabilirsin. Tabi D'den de ayırabilirsin ama Ubuntu cd'siyle yapamazsın.

Her neyse Ubuntu yan yana kur seçeneğiyle dosyalara zarar vermeden kuruyor ama ben nasıl olduğunu bilmiyorum :) Şimdi bir arkadaş sana yardım eder.

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
bişy daha sorucam ben bu ubuntuyu indirdim diyelim
mesela win 7 de indirdim yazdırmsdan direk unistal diyerek kurdum bundada olurmu yoksa ipower iso gibi bi programla cd ye yazdırmalımıyım?
bu arada ttnet çoştu 200 le indiriyorum:)

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Bunu Windows üzerinden çalıştıramazsın. Bazı işlemler yaparak hdd'den başlatılıyor ama yeni başlıyorsan çok zor.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
bişy daha sorucam ben bu ubuntuyu indirdim diyelim
mesela win 7 de indirdim yazdırmsdan direk unistal diyerek kurdum bundada olurmu yoksa ipower iso gibi bi programla cd ye yazdırmalımıyım?
bu arada ttnet çoştu 200 le indiriyorum:)

ISO dosyasını bir program aracılığıyla CD'ye yazdırman gerekir.

Son mesajlar