Yazılım muhendisligi

Bu konuyu okuyanlar

MehmetA097

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Selamlar arkadaslar, ben bu yıl liseyi yeni bitirdim ama universite icin tercih yapmadim gelecek yıl yapıcam. Arastirirken internet ve ag teknolojileri diye bi bolum gordum burdan yazilim mihendisligine de gecis yapabiliyomuşuz acikcasi yazilim muhendisi olmak istiyorum ama konuya pek hakim degilim nasil bi secim yapmaliyim fikirlerinizi ve dusuncelerinizi bekliyorum.

DeepHouse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Dostum sana bir yazılımcı tavsiyesi; başlama, pişman olursun.. Gecenin köründe kıl müşteri arar uykusu tutmaz ya benim sitem açılmıyor, mail serverde sorun var mailler gitmiyor, kalk bi bak acil mail bekliyorum diyebilir, paşa paşa kalkıcaksın. Sosyal bir hayatın asla olmayacak çünkü sadist patronların daha çok para kazanmak için projelere verdiği deadline süreleri çok kısa evde bile çalışacaksın zamanla yarışmak için. Aldığın maaş ise 3-4k olucak tüm bu eziyetler için keşke farklı bir bölüm okusaydım diye lanet ediceksin. Bu meslekte öğrenmenin sonu yok, ha benim çok sağlam projelerim var 35 yaşına kadar parayı vururum erken emekli olurum diyorsan başla, ancak şöyle acımasız bir gerçek var ki 35 yaşına kadar yazılımcı ne yaptı yaptı.. çünkü yaş ilerledikçe öğrenmek güçleşiyor bir süre sonra istemeden geride kalırsın ve silinir gidersin piyasadan..

MehmetA097

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Dostum sana bir yazılımcı tavsiyesi; başlama, pişman olursun.. Gecenin köründe kıl müşteri arar uykusu tutmaz ya benim sitem açılmıyor, mail serverde sorun var mailler gitmiyor, kalk bi bak acil mail bekliyorum diyebilir, paşa paşa kalkıcaksın. Sosyal bir hayatın asla olmayacak çünkü sadist patronların daha çok para kazanmak için projelere verdiği deadline süreleri çok kısa evde bile çalışacaksın zamanla yarışmak için. Aldığın maaş ise 3-4k olucak tüm bu eziyetler için keşke farklı bir bölüm okusaydım diye lanet ediceksin. Bu meslekte öğrenmenin sonu yok, ha benim çok sağlam projelerim var 35 yaşına kadar parayı vururum erken emekli olurum diyorsan başla, ancak şöyle acımasız bir gerçek var ki 35 yaşına kadar yazılımcı ne yaptı yaptı.. çünkü yaş ilerledikçe öğrenmek güçleşiyor bir süre sonra istemeden geride kalırsın ve silinir gidersin piyasadan..
Peki ne önerirsin sadece yazılımımı secmiyim yoksa hic bilgisayar isine girmiyimi nasıl bi yol izliyim

DeepHouse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
bilişim işine girmeni pek tavsiye etmem, şu sıralar işsizim ve kariyer sitelerine baktıkça motivasyonum bozuluyor istenilen özellikleri bilsem maaş almam o ilanı vereni maaşa bağlardım :D

MehmetA097

Asistan
Reaksiyon puanı
4
bilişim işine girmeni pek tavsiye etmem, şu sıralar işsizim ve kariyer sitelerine baktıkça motivasyonum bozuluyor istenilen özellikleri bilsem maaş almam o ilanı vereni maaşa bağlardım :D
Hadi ya, anlaşılan iyi dusunup iyi arastirip dogru karar vermem gerekiyor. @Troy hakkı abi dende bi fikir alsam iyi olur onun dusunceleride onemli benim icin

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Hay sen çok yaşa durumun gerçekten özeti o o kadar şey istiyorlar o kadar şeyi bilsem zaten işsiz kalmam patron da ben olurum.Birde bu teknoloji mağazalarına bakıyorum nerde bişey anlamayan biri varsa onu almışlar.

DeepHouse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
dostum html-css, ajax, jquery, javascript,bootstrap, php (ki bunun içinde en az 1-2 framework öğrenmen gerekiyor genellikle codeintiger, lavarel isteniyor) bunun yanında pyton vb..scriptlerle uygulama geliştirmiş (tercihen), yine tercihen(sql ,mysql, pdo, mongodb, postegre) bilmesi gerekiyor bu işin sadece web kısmı bunun bile haliyle mobil kısmı var, masaüstü için konuşmuyorum bile.. geçenlerde bir yazılımcı facebook grubunda bu durumu tartıştık firma ifşa olmasın diye konuşmanın ve kişilerin isimlerinin tamamını vermeyeceğim, ancak resimler kafanda bir fikir oluştursun.. sanıldığı gibi masa başında oturarak para kazanmıyoruz yeri geliyor keşke beden işçisi olsaydım diyorum, yazılım sektörü tamamiyle sömürge üstüne kurulu şu an, hiç adil şartlarda çalışmıyoruz 20 bin tl'lik bilgi istiyorlar verdikleri maaş taş çatlasın 2000-3000 tl çok çok +10 yıl deneyimliysen belki 4-5 bin tl.. Hakkı abinin görüşü zaten belli kendisi endüstri mühendisiydi sanıyorum, ve kendi işini yapmıyor gördüğün üzere hatta bir konuşmasında döşemecilik yaptığını ve yanlış yönlendirmek gibi olmasın ama üniversitenin gereksiz olduğunu bile zikretmişti, bence bu durumu 2 defa düşün kardeşim, yazılımcılar olarak hiç memnun değiliz piyasadan..

0yl43o.png

jBXvoj.png

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Ben bu açıklar olunca kamu olarak bir ilan gördüm 25 madde yazmışlar devlete alım için 8 sene tecrübe arıyo adam ve sanırım en az 15 ayrı dil vs bilgisayar bilgisi istiyodu oku oku okurken bunaldım vereceği para en fazla 10-15bin tl ya bu kadar şeyi bilen adam ayda en az 20 bin tl kazanmıyorsa zaten gitsin camdan atlasın :D
Gerçekten şaka gibi bir ülkeyiz amerikada adamlar 36bin dolar falan kazanıyor diye duymuştum.

DeepHouse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
o kamu ilanını bende görmüştüm adamlar hem developer hem sistem mühendisi istiyorlar verecekleri maaş ise 3500 tl taş çatlasın birde kpssden 80 üstü isteniyordu sanırım :) inanırmısın almanyada bir tanıdığım sadece ve sadece html-css işi yapıyor front-end developer olarak çalışıyor javascriptle jquery'le filanda uğraşmıyor aldığı maaş 3500 euro'muydu neydi yalan olmasın benim bildiklerimin yarısını bilse zengin olmuştu, hiç adil şartlarda çalışmıyoruz istenilen şeyler çok fazla verilen ise devede kulak, şaka gibi ülkeyiz..

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
o kamu ilanını bende görmüştüm adamlar hem developer hem sistem mühendisi istiyorlar verecekleri maaş ise 3500 tl taş çatlasın birde kpssden 80 üstü isteniyordu sanırım :) inanırmısın almanyada bir tanıdığım sadece ve sadece html-css işi yapıyor front-end developer olarak çalışıyor javascriptle jquery'le filanda uğraşmıyor aldığı maaş 3500 euro'muydu neydi yalan olmasın benim bildiklerimin yarısını bilse zengin olmuştu, hiç adil şartlarda çalışmıyoruz istenilen şeyler çok fazla verilen ise devede kulak, şaka gibi ülkeyiz..
Ben hiçbişi bilmiyorum yani öyle dil falan allah sana sabır versin ama ben şuna kıl oluyorum teknoloji mağazalarına bile almıyorlar hiç olmasa ben araştırırken öğreniyorum teknolojiyi aldıkları elemanlar onu da yapmıyorlar.

DeepHouse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
ah ah neler var dostum bir bilsen, o teknoloji mağazalarında beni ne dumura uğratan personeller oldu, anlatsam gülmekten karnınız ağrır olay uzun o yüzden yazmaya eriniyorum saatte geç oldu, ama merak ettiğim şey şu; hiç mi gizli müşteri kılığında bu çalışanlar teftiş edilmez, seviyeleri ölçülmez, gerçekten teknoloji mağazasında çalışıp hala mağarada oturan personeller çok fazla..

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Kafamda deli sorular
En güzeli sağlık alanlarına yönel iş derdin olmaz.Şu kamu açığından bile baya yararlandı sağlıkçılar.Özellikle şu aile hekimlerine tam kıl oluyorum bir şeyden anladıkları yok parayı vuruyorlar bir şeyde yapmıyorlar bedava para kazanıyor adamlar.

DeepHouse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
katılıyorum, yeniden meslek seçme şansım olsa ya gıda toptancılığı üzerine ya sağlık sektörü üzerine çalışırdım bu iki meslek asla batmaz, hergün doğan ve ölen yüzlerce insan var, insan herşeysiz yaşıyabilir ama aç susuz yaşayamaz..