Windows Xp X64 = 10 mb...

Bu konuyu okuyanlar

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
bende de başka bişe var. onda Server 2003 X64, Windows Xp X64 vs vs tam 6 tane O.S. var.

sıkıştıran ecnebi bir mahlukat. bilgisayarı AMD 3200+ 939 Soket işlemcili bişe.
adamın nicki de BanglaBaba. yabancı dediğim gibi. Baba'yı nerden almış bilmiyorum :D

bi de Linux'la yapıyor bu işi...
benim yazdığım 2003 olanlar server edition zaten hiç "windows 2003" kuranınız oldu mu xpden sonra...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
bu sistemleri indirip kuran deneyen oldu mu ne ayak yani ?
bir şeye benzer mi?
benzemez mi?
eksiği gediği var mı?

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bu sistemleri indirip kuran deneyen oldu mu ne ayak yani ?
bir şeye benzer mi?
benzemez mi?
eksiği gediği var mı?

tam bende onu dicektim, yapan elemanlar gitmişler winhex gibi programlarla oynamişlar dosya boyutlarini farkli raporlatıp veya gereksiz girdilerler doldurmuşlar, o dosyalarin hepsinin içi boş, hepsi yalan o arkadas yazsın cd'yede bir denesin çalışacakmı :)

diceksiniz şimdi winrar dosyalari acarken neden iki saat ugrasiyor :)

bir metin kutusu acin içine sadece "1" karakterinden olusan 1 milyon karakter yazın, sonra bir tane daha acin "1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13.... 98-99-100" karakterlerinden olusan 1 milyon karakter yazın sonra iki dosyayı kaydedin, atiyorum ikisinin de boyutu 100 mb olsun, sonra rar, zip veya 7-zip ile sıkıstırın.

yine atiyorum 100 değişken karakterli olan dosyanın sıkışmış hali 10 mb'sa 1 karakter degiskeni olan dosyanın boyutu 1 kb bile yoktur :) olay budur, bu sekilde oynanmis hepsiyle...........

o zaman microsoft salak,

gecenlerde windows 7'nin betalarini verdi bilmem kac gb, microsoft sıkıştırsaydı da kotali kullanan arkadaslarda rahatca indirebilseydi, serverlarida mesgul olmazi :)

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
tam bende onu dicektim, yapan elemanlar gitmişler winhex gibi programlarla oynamişlar dosya boyutlarini farkli raporlatıp veya gereksiz girdilerler doldurmuşlar, o dosyalarin hepsinin içi boş, hepsi yalan o arkadas yazsın cd'yede bir denesin çalışacakmı :)

diceksiniz şimdi winrar dosyalari acarken neden iki saat ugrasiyor :)

bir metin kutusu acin içine sadece "1" karakterinden olusan 1 milyon karakter yazın, sonra bir tane daha acin "1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13.... 98-99-100" karakterlerinden olusan 1 milyon karakter yazın sonra iki dosyayı kaydedin, atiyorum ikisinin de boyutu 100 mb olsun, sonra rar, zip veya 7-zip ile sıkıstırın.

yine atiyorum 100 değişken karakterli olan dosyanın sıkışmış hali 10 mb'sa 1 karakter degiskeni olan dosyanın boyutu 1 kb bile yoktur :) olay budur, bu sekilde oynanmis hepsiyle...........

o zaman microsoft salak,

gecenlerde windows 7'nin betalarini verdi bilmem kac gb, microsoft sıkıştırsaydı da kotali kullanan arkadaslarda rahatca indirebilseydi, serverlarida mesgul olmazi :)

Peki nasil oluyorda o dosyayi 1-2 dk da indiriyoruz?
ayrica icinden cikan dosyalar kurulabiliyor.
Deneyip gormeden boyle destan yazmak hic bir bilgi vermez.
Ayrica winrar dosyasi acarken 2 saat ugrasmiyor sadece 3 dk da 3.5 gb dosya acildi 2 dk da DVd yazdi surec aynen bu.

O dediginiz seyi kendiniz hic denedinizmi?
bir dosyayi alip 1 ve 0 la doldurdunuzmu?
sizin text dosyasinda gordugunuz 1 ve 0 larin aynisini gosterip farkli hex kodlariyla yazilabilecek yuzlerce kombinasyon var.
Ayrica dosyanin tagindan boyutunu degistirseniz bile diskteki boyutunu saklayamazsiniz.
Gelelim karakter olayina:
Digital ortamlarda hersey 1 ve 0 dizilerinden ibarettir ve bunlara bit denir karakterlerde 8 bitlik gruplarinda birlestirilip byte olustururlar. yani bir karakter 8 bitten olusur.
2 karakter 16 bit yani 2 byte dir.
simdi siz orya 1 yada 8 yazin isterseniz 108 yazin bu bilgisayar dilinde degismez.
binary Digit olarak 8 tane 1 ve 0 in farkli dizilisinden ortaya cikan kombinasyonla bize karakter olarak gelir.
Temelde bu 8 biti ne doldurursa doldursun farketmez. text, grafik, audio, video.
Isin arsiv tarafina gelirsek birbirinden farkli arsivleme formati var ve bazi algoritmalarla calisirlar bunlarin bir kismi benzer kod iceriklerini dublexlemek bir kismi veri kaybi yoluyla boyutu dusurmek bir kismida renk derinligini dusurerek kullanilir baska yontemleride var.
ama bir yontem daha var.
Streaming archive.
Bana tek mantikli gelen bu ama bu bile yeterince aciklayici gelmiyor.
Aslinda olay 3.7 gb dosya degil.
700 mb dosya
diger dosyalar 650 mb dosya ile ayni icerige sahipler ve sanal bir indexleri bulunuyor.
Bu yuzden 650 mb civari dosya streaming ve yuksek yogunluklu ve veri kaybi limiti hayli yuksek bir arsivleme sistemiyle arsivlenmis olmalari muhtemel.
Yani bu dosya boyutu bir sekilde 400 mb civarina cekilip es zamanli bir kac siteden ayni anda parcalari indirilirse mumkun olabilir.
Arsiv dosyasindan cikarildiktan sonra iso dosyasinda olusturulmus sanal indexler yardimiyla 3,5 gb gosterilmesi mumkun bunu adresleme ile yapabilirler.

Bunu dogruladim,
Internet baglantisi olmayan bilgisayarda hata veriyor arsiv...

Baska nasil olur bilemiyorum ama su ustte yazdiginiz sey tamamen yabanci sitelerden okudugunuz bir yazinin tercumesi.
cunki bu yazdiklarinizin ingilizcesi bir cok sitede dolasiyor.
ama malesef dogru degil.
cunki gercektende 64 bit bir windows xp kuruyorsunuz.
Tamamen calisiyor.
Olay cozuldu.
tamam ben seni anlamamışım yanlış anlayıp yanlış anlatmışım...
Onemli degil arkadasim her zaman olur boyle seyler.

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Peki nasil oluyorda o dosyayi 1-2 dk da indiriyoruz?
ayrica icinden cikan dosyalar kurulabiliyor.
Deneyip gormeden boyle destan yazmak hic bir bilgi vermez.
Ayrica winrar dosyasi acarken 2 saat ugrasmiyor sadece 3 dk da 3.5 gb dosya acildi 2 dk da DVd yazdi surec aynen bu.

O dediginiz seyi kendiniz hic denedinizmi?
bir dosyayi alip 1 ve 0 la doldurdunuzmu?
sizin text dosyasinda gordugunuz 1 ve 0 larin aynisini gosterip farkli hex kodlariyla yazilabilecek yuzlerce kombinasyon var.
Ayrica dosyanin tagindan boyutunu degistirseniz bile diskteki boyutunu saklayamazsiniz.
Gelelim karakter olayina:
Digital ortamlarda hersey 1 ve 0 dizilerinden ibarettir ve bunlara bit denir karakterlerde 8 bitlik gruplarinda birlestirilip byte olustururlar. yani bir karakter 8 bitten olusur.
simdi siz orya 1 yada 8 yazin isterseniz 108 yazin bu bilgisayar dilinde degismez.
binary Digit olarak 8 tane 1 ve 0 in farkli dizilisinden ortaya cikan kombinasyonla bize karakter olarak gelir.
Temelde bu 8 biti ne doldurursa doldursun farketmez. text, grafik, audio, video.
Isin arsiv tarafina gelirsek birbirinden farkli arsivleme formati var ve bazi algoritmalarla calisirlar bunlarin bir kismi benzer kod iceriklerini dublexlemek bir kismi veri kaybi yoluyla boyutu dusurmek bir kismida renk derinligini dusurerek kullanilir baska yontemleride var.
ama bir yontem daha var.
Streaming archive.
Bana tek mantikli gelen bu ama bu bile yeterince aciklayici gelmiyor.
Aslinda olay 3.7 gb dosya degil.
700 mb dosya
diger dosyalar 650 mb dosya ile ayni icerige sahipler ve sanal bir indexleri bulunuyor.
Bu yuzden 650 mb civari dosya streaming ve yuksek yogunluklu ve veri kaybi limiti hayli yuksek bir arsivleme sistemiyle arsivlenmis olmalari muhtemel.
Yani bu dosya boyutu bir sekilde 400 mb civarina cekilip es zamanli bir kac siteden ayni anda parcalari indirilirse mumkun olabilir.
Arsiv dosyasindan cikarildiktan sonra iso dosyasinda olusturulmus sanal indexler yardimiyla 3,5 gb gosterilmesi mumkun bunu adresleme ile yapabilirler.

Bunu dogruladim,

Baska nasil olur bilemiyorum ama su ustte yazdiginiz sey tamamen yabanci sitelerden okudugunuz bir yazinin tercumesi.
cunki bu yazdiklarinizin ingilizcesi bir cok sitede dolasiyor.
ama malesef dogru degil.
cunki gercektende 64 bit bir windows xp kuruyorsunuz.
Tamamen calisiyor.
Olay cozuldu.

Onemli degil arkadasim her zaman olur boyle seyler.

o dedigim seyi kendim alip denedim arkadasim, hatta ben bu olayi senin gibi suan 2009 yılında degil, 2001 yılında gormuştum, çok bilmişlik taslayip burada sunu denedin mi bunu denedin mi gibi laflarla polimik yaratma.

bir dosyayı alip 1 ve 0 la doldurdunuz mu diyorsun, ben orada 1 derken ascii kodlarindaki herhangi bir karakteri seçmiştim onada bir dedim, yani o senin bildigin 1 ve sifir olayi degil.

birde "Digital ortamlarda hersey 1 ve 0 dizilerinden ibarettir ve bunlara bit denir karakterlerde 8 bitlik gruplarinda birlestirilip byte olustururlar. yani bir karakter 8 bitten olusur.
simdi siz orya 1 yada 8 yazin isterseniz 108 yazin bu bilgisayar dilinde degismez."

demişsin, allah razi olsun ben bilmiyordum, bunu da bir yere not edeyim baride bilgisayar işleri ile ugrasan arkadaslarima anlatirim, biz bilmiyorduk ya ikilik sayı sistemini allah razı olsun....

birde "Bunu dogruladim,
"
demişsin

peki internet uzerinden kısacasi bir header veya bir index bilgisi aldigini var sayalim, peki neden internet uzerinden almak geregi duyuyor? neden o internetten alacagi bilgiyi maden cok kisa bir surede yukleniyor da arsivin içine koymuyorlar ??

son olarak diyecegim kardes yuklenebiliyorsa al kullan senin olsun...

ayrica ben o yazilanlari ingilizce bir siteden alip burada tercume etmedim bizzat kendim denem.

tartısmaya özelden devam edebiliriz.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Kod:
o dedigim seyi kendim alip denedim arkadasim, hatta ben bu olayi senin gibi suan 2009 yılında degil, 2001 yılında gormuştum, çok bilmişlik taslayip burada sunu denedin mi bunu denedin mi gibi laflarla polimik yaratma.

2001 yilinda bir metin dosyasi acip icini 1 ve 0 ilemi doldurdunuz? bunu 2009 dami gormusum ben?

Ilginc...

Burda yazdiginiz ve kendinize ait oldugunu soylediginiz tanimlamalarin bir cogu web uzerinde dolasiyor.

Hic bir mantigi olmayan ve internette bir kac kisinin uydurdugu duzemece dosya tagi degisiminden kaynaklanan boyut aldatmacasini burya tasimissiniz ve bu gecersiz bir bilgi.
Dosya boyutunu dosyada degistiremezsiniz, cunki isletim sistemleri dosyalarin boyutunu karnesinde yazana gore ele almaz. Boyle bir durum sozkonusu olamaz cunki dosyalara harddisk erisir ve harddisk dosyanin basive sonundaki ozel bitis isaretleri ile ayirir ve her dosyanin kendisine ait baslangic ve bitis isareti vardir bu isaretler disk indexinde bulunur diskin neresine yazilmis olursa yada kac parca olursa olsun o dosyaya aninda erisilebilir.
Ama indexten bir degistirme yapilirsa yada dosya bozuk/kararsiz bir yapidaysa dosya boyutu yanlis gorulebilir

1 ve 0 degerlerini zaten biliyorum niye anlatiyorsunuz demissiniz iste verdiginiz ornek:
Kod:
bir metin kutusu acin içine sadece "1" karakterinden olusan 1 milyon karakter yazın, sonra bir tane daha acin "1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13.... 98-99-100" karakterlerinden olusan 1 milyon karakter yazın sonra iki dosyayı kaydedin, atiyorum ikisinin de boyutu 100 mb
Bu verdiginiz ornek algoritmaya gore arsivlenen dosyalarda gecerlidir
Bunu ayni karakterleri kisa stringlere donusturerek tanimlanmasidir.
Dosya aciliminda bu tanimlama geri cevirilir ozgun haline getirilir.

Peki ya bir mp3 dosyasi veyahut bir video dosyasi yada uygulama dosyasida sizce ayni mantiklami arsivleniyor?
Hepsinin degisik yontemi var ve bunlarida belirttim ilginctir deginmemissiniz bu konuya...

Burda size cevap vermeye ihtiyac duydum cunki beni yalan haber yazmakla itham ettiniz oysa ortaya attiginiz iddialarin hicbirini denemediniz.
cunki deneseydiniz o dosyanin gercekten oldugunu ve bir arsiv dosyasi oldugunu bilirdiniz. Ayrica kurulan bir windows x64 edition var.

Ote yandan uzun suren arsiv ayiklamasida benim tezimi yani streaming archive teknigini destekliyor.
Siz bunu her ne kadar bilmesenizde ben 1995 den beri biliyorum.
Tabi streaming archive nasil olur diyebilirsiniz cok basit bir cok kullanici bunu zip parcalama olarak biliyor yani windows 95 disketlerlede kurulabiliyordu.
Iste streamingde bu mantikla calisiyor yani parcalanmis dosyalarin sunuculardan alinmasi ile.
Internet tv de boyledir bu mantikla calisir.

Kod:
peki internet uzerinden kısacasi bir header veya bir index bilgisi aldigini var sayalim, peki neden internet uzerinden almak geregi duyuyor? neden o internetten alacagi bilgiyi maden cok kisa bir surede yukleniyor da arsivin içine koymuyorlar ??

anlamadiginiz noktada bu internet hizina bagli olarak o arsivin acilimi surer ne kadar hizli internetiniz varsa o kadar hizli arsivden cikar bu bir.
ikincisi belirttigim gibi bu ayni ozellikleri paylasan windows surumlerinin iso dosyasinda farkli dizinlermis gibi gosterilmesinden kaynaklaniyor.
Yani reel boyutta o dosya uncompressed olarak 650 mb civaridir arsivlenerek boyutu yariya bile dusurulse 300 mb civari bir boyut olur buda baglanti hizina gore dakikalar yada saatler alabilir.
Farkli surumler olmasida Vista kurulumu gibi dusunun,
Icinde bir cok vista surumu mevcut ve tek DVD'de.
Yani bu iso icindeki her windows surumunde farkli bir kurulum methodu mevcut ve kimi surumde kimi dosyalar yok yada kurulmaz.
Bununda kolay yolu iso indexinde sanal dizin olusturmak iste boyut sisirme boyle yapilir o dizinlerin hepsi aslinda golge dizin bir tane orjinal dizin var digerlerinde o dosyalar sadece isimden ibaret. Teorik olarakta olsa anlamak cok zor hangisinin golge hangisinin orjinal dosya oldugunu cunki silseniz golgede silebilirsiniz orjinali sildiginizde golge dosyalara artik erisilemeyecektir. Tabi bu silme denemesini iso icinde yapmaniz lazim.
dosyayi ayiklarsaniz 3573 mb lik bir acilmis dosya elde edersiniz.
Bence bunun tek mantigi bu aksi taktirde 3,5 gb bir dosyayi streaming ile bile bu kadar hizli ac kullan hale getirmek imkansizdir.

Ozel yada baska hic bir iletisim kullanmayi dusunmuyorum, burda kimseye bilgiclikte taslamiyorum.
bilgiclik bildigini anlatarak taslanmaz. Ayrica bu bilgilerin %100 dogru oldugunun kaniti yok sadece benim bilgilerim dogrultusundaki tahminlerim.
Bu goruslerin aksi ispatlanabilirde dogrulanabilirde.
Yanliz yukardaki islemde dogruladigim sey bu bir stream arsivi.

Saygilar.

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kod:

2001 yilinda bir metin dosyasi acip icini 1 ve 0 ilemi doldurdunuz? bunu 2009 dami gormusum ben?

Ilginc...

Burda yazdiginiz ve kendinize ait oldugunu soylediginiz tanimlamalarin bir cogu web uzerinde dolasiyor.

Hic bir mantigi olmayan ve internette bir kac kisinin uydurdugu duzemece dosya tagi degisiminden kaynaklanan boyut aldatmacasini burya tasimissiniz ve bu gecersiz bir bilgi.
Dosya boyutunu dosyada degistiremezsiniz, cunki isletim sistemleri dosyalarin boyutunu karnesinde yazana gore ele almaz. Boyle bir durum sozkonusu olamaz cunki dosyalara harddisk erisir ve harddisk dosyanin basive sonundaki ozel bitis isaretleri ile ayirir ve her dosyanin kendisine ait baslangic ve bitis isareti vardir bu isaretler disk indexinde bulunur diskin neresine yazilmis olursa yada kac parca olursa olsun o dosyaya aninda erisilebilir.
Ama indexten bir degistirme yapilirsa yada dosya bozuk/kararsiz bir yapidaysa dosya boyutu yanlis gorulebilir

1 ve 0 degerlerini zaten biliyorum niye anlatiyorsunuz demissiniz iste verdiginiz ornek:
Kod:
bir metin kutusu acin içine sadece "1" karakterinden olusan 1 milyon karakter yazın, sonra bir tane daha acin "1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13.... 98-99-100" karakterlerinden olusan 1 milyon karakter yazın sonra iki dosyayı kaydedin, atiyorum ikisinin de boyutu 100 mb
Bu verdiginiz ornek algoritmaya gore arsivlenen dosyalarda gecerlidir
Bunu ayni karakterleri kisa stringlere donusturerek tanimlanmasidir.
Dosya aciliminda bu tanimlama geri cevirilir ozgun haline getirilir.

Peki ya bir mp3 dosyasi veyahut bir video dosyasi yada uygulama dosyasida sizce ayni mantiklami arsivleniyor?
Hepsinin degisik yontemi var ve bunlarida belirttim ilginctir deginmemissiniz bu konuya...

Burda size cevap vermeye ihtiyac duydum cunki beni yalan haber yazmakla itham ettiniz oysa ortaya attiginiz iddialarin hicbirini denemediniz.
cunki deneseydiniz o dosyanin gercekten oldugunu ve bir arsiv dosyasi oldugunu bilirdiniz. Ayrica kurulan bir windows x64 edition var.

Ote yandan uzun suren arsiv ayiklamasida benim tezimi yani streaming archive teknigini destekliyor.
Siz bunu her ne kadar bilmesenizde ben 1995 den beri biliyorum.
Tabi streaming archive nasil olur diyebilirsiniz cok basit bir cok kullanici bunu zip parcalama olarak biliyor yani windows 95 disketlerlede kurulabiliyordu.
Iste streamingde bu mantikla calisiyor yani parcalanmis dosyalarin sunuculardan alinmasi ile.
Internet tv de boyledir bu mantikla calisir.

Kod:

anlamadiginiz noktada bu internet hizina bagli olarak o arsivin acilimi surer ne kadar hizli internetiniz varsa o kadar hizli arsivden cikar bu bir.
ikincisi belirttigim gibi bu ayni ozellikleri paylasan windows surumlerinin iso dosyasinda farkli dizinlermis gibi gosterilmesinden kaynaklaniyor.
Yani reel boyutta o dosya uncompressed olarak 650 mb civaridir arsivlenerek boyutu yariya bile dusurulse 300 mb civari bir boyut olur buda baglanti hizina gore dakikalar yada saatler alabilir.
Farkli surumler olmasida Vista kurulumu gibi dusunun,
Icinde bir cok vista surumu mevcut ve tek DVD'de.
Yani bu iso icindeki her windows surumunde farkli bir kurulum methodu mevcut ve kimi surumde kimi dosyalar yok yada kurulmaz.
Bununda kolay yolu iso indexinde sanal dizin olusturmak iste boyut sisirme boyle yapilir o dizinlerin hepsi aslinda golge dizin bir tane orjinal dizin var digerlerinde o dosyalar sadece isimden ibaret. Teorik olarakta olsa anlamak cok zor hangisinin golge hangisinin orjinal dosya oldugunu cunki silseniz golgede silebilirsiniz orjinali sildiginizde golge dosyalara artik erisilemeyecektir. Tabi bu silme denemesini iso icinde yapmaniz lazim.
dosyayi ayiklarsaniz 3573 mb lik bir acilmis dosya elde edersiniz.
Bence bunun tek mantigi bu aksi taktirde 3,5 gb bir dosyayi streaming ile bile bu kadar hizli ac kullan hale getirmek imkansizdir.

Ozel yada baska hic bir iletisim kullanmayi dusunmuyorum, burda kimseye bilgiclikte taslamiyorum.
bilgiclik bildigini anlatarak taslanmaz. Ayrica bu bilgilerin %100 dogru oldugunun kaniti yok sadece benim bilgilerim dogrultusundaki tahminlerim.
Bu goruslerin aksi ispatlanabilirde dogrulanabilirde.
Yanliz yukardaki islemde dogruladigim sey bu bir stream arsivi.

Saygilar.

Arkadasim streaming archive için verdigin bilgiler için tsk ederim, burada lafi cok fazla uzatmak istemiyorum,

2001 yılında windows 2000 için ayni şeyi denemiştim, arşivi açtım boyut tamam ama doslarin hepsi şişrilmiş, aşağı yukari aynı kodlarla doldurulmustu ve rar gibi basit bir sıkıstırma programı 1,44 bir fdd boyutuna kadar düşürebilmişti ama çalışmadı, zaten çalışmayacgından emindim.

birde tamam diyelimki ilk yazidgim tespitlerim dogru degil, çalıştıgını varsayalım neden bu kadar işlem karmaşası yapmışlar dersiniz? "evet bakın ben 10 mb'a düşürdüm" demek için mi ? peki madem kendi tesiplerinizi yabiliyorsunz, bir arşiv bir sunucu uzerinden birseyler alacaksa yani dosyanın bir parcasi bende geri kalan parcasinida sunucudan indireceksem sizce bu bir sıkıştırmamıdır? arşivmidir? bende sıkıştırma falan degildir.

(dosya bende de olsaydi bende nasil calisiyor ne yaptiklari hakkinda sana daha uygun yorum yapabilirdim.)

şimdi anlaşıldı o zaman :) ben siz yalan haber vermekle suclamadım, o arşiv mi diyim ne diyim bilmiyorum onu o hale getirene dedim.

Neyse sen bence boşver arşivmi degil mi olayini calisiyorsa kulan. bence arvis degil, sence arşiv, başkasına göre bilmem başka bir şey... o dosyayı o hale getirebilecek özgür bir sıkıştırma metodu daha icat edilmedi.

hakkında helal et ben seni suçlamadım yanlis anlamişsin.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
birde tamam diyelimki ilk yazidgim tespitlerim dogru degil, çalıştıgını varsayalım neden bu kadar işlem karmaşası yapmışlar dersiniz? "evet bakın ben 10 mb'a düşürdüm" demek için mi ? peki madem kendi tesiplerinizi yabiliyorsunz, bir arşiv bir sunucu uzerinden birseyler alacaksa yani dosyanın bir parcasi bende geri kalan parcasinida sunucudan indireceksem sizce bu bir sıkıştırmamıdır? arşivmidir? bende sıkıştırma falan degildir.

Oncelikle iyi niyetiniz ve amacinizi belirttiginiz icin tesekurler.

Arsiv konusunda daha oncede belirttigim gibi benim tahminim ve sordugunuz sorularada yine bu mantikla bakacagim taki biri cikip yaniliyorsun olayin asli budur derse sizinle beraber bende gercegi ogrenmis olacagim.

Isletim sistemi karmasasi yapmislar cunki ben yapabiliyorum demek icin bu bizim tabirimizle hava atmaktir yaniben yapabiliyorum demektir.
Islem karmasasi yok sadece yaptigi iste baya uzman bir kisinin calismasi bu.
Evet bu bir sıkıştırmadır internet streaming video larda sıkıştırilmis videodur, avi olsun, asf olsun, asx olsun, wmv olsun.
dosyalar sunucudan alinir bellekte yada sisteminizde birlestirilip oynatilir.
Olaya sadece arsiv acisindan bakmamak lazim compression olarak dusunursek daha mantikli hale gelir.
stream arsivlerin bir cok ornegi var ayrica, yani daha oncede bu yapilmisti belki denk gelenler vardir.
Olay su mantikla calisir:
Dosya sunucu yada sunuculara bolunur, ana dosya header'in da parca dosyalarin nerde oldugu belirtilir. Ve dosyalar kucukyada buyuk parcalarla sunucu(lar)dan indirilmeye baslanir ve birlestirilip acilir.
bunu bir zaman denemistim bir portscanner acin hic bir internet baglantiasi kullanmayin ve portscannerla portlari takip edin.
ben bunu denedigimde bir kac udp socket baglantisi gordum.
UDP Baglantisi sifresizdir ve hoc bir baglanti protokolune ihtiyac duymaz.
Dedigim gibi bu benim tezim yanlisda olabilir dogruda.
Emule ya p2p mantigini bu stream archive ile birlikte dusunurseniz daha anlamli hale gelecektir.
Bildigim bir sey varsa buna daha oncede denk gelmistim.
son olarak bu boyutta bir dosya nasil bu kadar hizli indirilip birlestirilir diyorsunuz.
Buda dedigim gibi bir iso aldatmacasi, iso indexine golge dizin olusturulmus olabilir yani ayni dosya sanal olarak bir kac dizindede var gibi gosterilebilir.
buda iso dosyasinin boyutunu sisirir.
Dosyalarin bir kacini inceledigimde bunu farkettimki butun dosyalarin oz nitelikleri ayni.
Ama dedigim gibi bu konuda super bir uzman degilim yaniliyorda olabilirim.

Saygilar.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
yani sonuç ne kardeşim :D
Bu dosyayı indirdik 10 mb...
dosyayı açtık 3 gb
Şimdi internet bağlantısı falan demişsiniz?
Ne yani ben dosyayı açarken bu meret internete bağlanıp dosyanın geri kalanının ordan mı indiriyor?

Son soru yaw ben internet bağlanıtısı olmayan bir bilgisayara bu xp 64 mb kurabilir miyim kuramaz mıyım?

sıkıştırılır sıkıştırılamaz konusu benim konum değil :D

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
yani sonuç ne kardeşim :D
Bu dosyayı indirdik 10 mb...
dosyayı açtık 3 gb
Şimdi internet bağlantısı falan demişsiniz?
Ne yani ben dosyayı açarken bu meret internete bağlanıp dosyanın geri kalanının ordan mı indiriyor?

Son soru yaw ben internet bağlanıtısı olmayan bir bilgisayara bu xp 64 mb kurabilir miyim kuramaz mıyım?

sıkıştırılır sıkıştırılamaz konusu benim konum değil :D

Dosyayi actiktan sonra kurulum yapabilirsiniz,
Xp X64 edition aslinda pek onermem ama illede kuracam diyorsaniz arsivden cikardiktan sonra kurabilirsiniz internet istemiyor.
ama 10 mb dosyayi internetsiz bir bilgisayarda acamazsiniz.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
yaw internetsiz bir bilgisayarda açamayacaksam o 10 mb tın üstünü internetten indirecek demek... o da eşitti kotanın anasının ağlaması demek :D

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
yaw internetsiz bir bilgisayarda açamayacaksam o 10 mb tın üstünü internetten indirecek demek... o da eşitti kotanın anasının ağlaması demek :D

Aslinda inecek dosyanin 3.5 gb degil 650 mb civari belki 300-400 olabilecegini dusunuyorum ama dedigim gibi su durumda aklima baska mantikli aciklama gelmiyor.

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Aslinda inecek dosyanin 3.5 gb degil 650 mb civari belki 300-400 olabilecegini dusunuyorum ama dedigim gibi su durumda aklima baska mantikli aciklama gelmiyor.

Peki sunu bir denermisin arkadasim, dosyanin boyutunu 300 mb olarak düşünelim,

bende 1 mbits internet band genişligim var,

ben bu dosyayı açmaya kalkasam saniyede 100 kb indirsem 51'dk'da dosyayı açmış olurum.

senin internet band genişligin ne kadar ? ve sen bu arşivi açarken ne kadar bekledin?

internet band genişligin ile açılan dosya boyutunu 300 mb olarak kabul et ve kıyasla bakalim tezin dogru çıkacak mı ?

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Peki sunu bir denermisin arkadasim, dosyanin boyutunu 300 mb olarak düşünelim,

bende 1 mbits internet band genişligim var,

ben bu dosyayı açmaya kalkasam saniyede 100 kb indirsem 51'dk'da dosyayı açmış olurum.

senin internet band genişligin ne kadar ? ve sen bu arşivi açarken ne kadar bekledin?

internet band genişligin ile açılan dosya boyutunu 300 mb olarak kabul et ve kıyasla bakalim tezin dogru çıkacak mı ?

Benim baglanti hizim 20 mbit p/s ama ortalama 1.4 Mbps indirme hizim var,arsivden cikma islemi toplam 3-4 dakika bazen 5 surebiliyor zaten arsivden cikarma isleminin degiskenlik gostermeside bunun kaniti sayilabilir?
Deneme yanilma:
Sizin baglanti hiziniz.
1024 mbit p/s dolayisiyla 128 kbyte p/s indirme sansiniz var ama 100 hesaplayalim:
Saniyede 100 kbps indirsen ( kilobyte ) 60 saniyede 6 Mb 50 dk da ortalama 300 mbyte ederki bu 1 saat zaman zarfina yayilabilir.
Benim baglanti hizim :
20 mbit p/s dolayisiyla 2560 kbps hiza sahibim ama naturel download hizim 1400 kbps civari.
1400 kbps 60 saniyede 84 mb 4 dakikada 336 megabyte degeri elde ediyorum tahmini arsiv acilim suresiyle kiyaslarsak tutuyor.

Yine tekrarliyorum bu benim tahminim baska bir methodu varsa bilemiyorum.
En mantikli gelen bu ve daha once karsilasmistim.

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Benim baglanti hizim 20 mbps ama ortalama 1.4 mbps indirme hizim var,arsivden cikma islemi toplam 3-4 dakika bazen 5 surebiliyor zaten arsivden cikarma isleminin degiskenlik gostermeside bunun kaniti.
Yine tekrarliyorum bu benim tahminim baska bir methodu varsa bilemiyorum.
En mantikli gelen bu ve daha once karsilasmistim.

tamam şimdi oldu

az once 1,4 mbits yazdiniz sandim da, dedim ne iş 4-5 dk'da 300 mb

o zaman demek oluyor ki dosya calisiyor, dediginiz gibi parcalarini sunucudan indiriyor bu kesinleşmiş oldu diyelim

(daha onceden de dedim bende dosya yok sadece sizin gibi mantikli yorum yapmaya calisiyorum)

Bence bu bir arşiv dosyası degil, bu bir sıkıştırma da degil, bu ayni suna benzer,

bazı programlar vardir, (zonealarm, google chrome, ) bunlari internetten indirdiginiz zaman size direk online setup dosyasını verirler, dosyayı indirirsiniz cift tıkladiginzda geri kalanini da sunucudan indirir ayni onun gibi bir sey.

bir onceki yazimda da dedim ya, o derece bir sıkıştırma metodu daha icat edilmedi. (şimdilik)

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
tamam şimdi oldu

:sorcerer:

Bence bu bir arşiv dosyası degil, bu bir sıkıştırma da degil, bu ayni suna benzer,

Bu bir arsiv,
Bu arsiv turude streaming archive diye geciyor ama bunu yapabilmek icin uzman olmak gerek herkesin yapabilecegi birsey degil.
Zaten bunu yapan kiside BT uzmanidir.
Olayin sıkıştırma yonu sıkıştırilmis dosyalarin parcalari sunucuda duruyor ve siz bu dosyalari indirip bilgisayarinizda arsivin parcalarini birlestiriyorsunuz.
Ama bu parcalam farkli bir method, verdiginiz ornekteki stream setup aslinda bunun ornegi ondada ayni mantik calisiyor. Is bunu rar'a ayarlamak ve dagitimini yapmak.
Tar-gz arsivinde bu mumkun linux kullanicilari bunu bilir.
Asil merak ettigim nokta ise, bunu 300 mb civarina nasil cekmeyi basardilar.
Gercektende cok uzman isi.

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
şu anda en yüksek sıkıştırma yapan format 7-zip.
uharc biraz gölgede kalıyor.
BSR video kaydedici ile kaydedilen videolar Uncompressed .avi uzantısı ztn compressed .avi seçerseniz winrar'a gerek kalmadan 5gb 16mb iner.
ayrıcam şu ana kadar gördüğüm kadarıyla sıkıştırma sıkıştırılılan dosyaların türüne bağlı yani çok fazla bölük pörçük dosya varsa 700mb tahmini 250-350mb arasına iniyor,ama 4 tane işletim sisteminin 10mb sığması ilgin. işletim sistemlerini oyunlar gibi bi şekilde riplemiş olmaları muhtemel.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
şu anda en yüksek sıkıştırma yapan format 7-zip.
uharc biraz gölgede kalıyor.
BSR video kaydedici ile kaydedilen videolar Uncompressed .avi uzantısı ztn compressed .avi seçerseniz winrar'a gerek kalmadan 5gb 16mb iner.
ayrıcam şu ana kadar gördüğüm kadarıyla sıkıştırma sıkıştırılılan dosyaların türüne bağlı yani çok fazla bölük pörçük dosya varsa 700mb tahmini 250-350mb arasına iniyor,ama 4 tane işletim sisteminin 10mb sığması ilgin. işletim sistemlerini oyunlar gibi bi şekilde riplemiş olmaları muhtemel.

Bu 3.5 gb aslinda iso kandirmacasi bunu daha once yazmistim, Vista DVD'sini gozunuzun onune alarak dusunurseniz daha mantikli ve anlasilir hale gelecektir.
Yani aslinda dosyalar ayni fakat kurulum sekli versionlara gore degisiyor.
Yani kurulum inf ve kayit degerleri her version icin ozgun birer kopyaya sahip bu tip ayar dossyalari haric diger dosyalarin tamami golge dosya.
Yani aslinda var olmayan dosyalar.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Boşuna tartışıyorsunuz. Bu arşivdeki dosyalar sahte. Bir dosyadan 3-4 kopya var. Ve büyük dosyaların içindeki veriler. 00hex ten oluşuyor. Dolayısıyla aynı karakterden oluşan bir dosya 10TB olsa dahi sıkıştırıldığında 1KB bile etmez. yani kingandfox başlarda dediğine yakın olay.
Peki bu adam bunu neden yaptı?
Birincisi dikkat çekmek için olduğunu düşünüyorum.
İkincisi bazı paylaşım siteleri yüklediğiniz dosyanın indirilme sayısına göre size ücretsiz üyelikler veriyor. Bundan faydalanmak için olabilir.
Üçüncüsü bu iş dosyaya link veren sitelere yaramışa benziyor. Yoğun bir trafik ve ardından bolca reklamlara tıklamalar.
Öyle boşuna uğraşmayın.
sivaspor istersen ISOda 4tane bulunan 61.702.401 bayt lık DRIVER.CAB dosyasının içeriğini vereyim. Hex editör ile 61702401 tane 00hex karakterini yan yana yazarsan elde edersin. O karakteri göstermek isterdim ama font olarak bi karşılığı yok.
İstersen bunu birde winrar ile sıkıştır. 442 bayt tutacağını göreceksin. ve bu 59MB lık dosyadan 4 tane var.
Saygılar.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Boşuna tartışıyorsunuz. Bu arşivdeki dosyalar sahte. Bir dosyadan 3-4 kopya var. Ve büyük dosyaların içindeki veriler. 00hex ten oluşuyor. Dolayısıyla aynı karakterden oluşan bir dosya 10TB olsa dahi sıkıştırıldığında 1KB bile etmez. yani kingandfox başlarda dediğine yakın olay.
Peki bu adam bunu neden yaptı?
Birincisi dikkat çekmek için olduğunu düşünüyorum.
İkincisi bazı paylaşım siteleri yüklediğiniz dosyanın indirilme sayısına göre size ücretsiz üyelikler veriyor. Bundan faydalanmak için olabilir.
Üçüncüsü bu iş dosyaya link veren sitelere yaramışa benziyor. Yoğun bir trafik ve ardından bolca reklamlara tıklamalar.
Öyle boşuna uğraşmayın.
sivaspor istersen ISOda 4tane bulunan 61.702.401 bayt lık DRIVER.CAB dosyasının içeriğini vereyim. Hex editör ile 61702401 tane 00hex karakterini yan yana yazarsan elde edersin. O karakteri göstermek isterdim ama font olarak bi karşılığı yok.
İstersen bunu birde winrar ile sıkıştır. 442 bayt tutacağını göreceksin. ve bu 59MB lık dosyadan 4 tane var.
Saygılar.

Surekli kaset basa sariyor ve anlasilma problemi olusuyor.
Herneyse ben elimden geldigince anlatmaya calistim.
Yanliz dosya orjinal ve indirip kurulabiliyor hemde butun surumleri.
00 hex olayi yok yani.
o 00 hex olayida 2 lik duzende goreceginiz bir sistem, bit anlaminda bir izleme degil.
Bu son mesajimdir.
Saygilar.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Ben ihtimallerden bahsetmedim. Açtım ISOyu ve inceledim. anlattıklarım ihtimal, varsayım, tahmin vs. vs. değil. RAR ve ISO arşivlerini açtığımda çıkan sonuç. Dosyaları internetten indirme olayını Windowsu kurmaya çalışırken yapıyor diyorsan onu denemedim ve çok mantıksız bir olay. Hem ISO 3.5GB olacak hem internetten dosya inecek! Sonuçta internetten dosya indirsede indirmesede ISO içindeki dosyalar çürük. Dediğim gibi bu varsayım değil, inceleyen görür.

firat1337

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaslar su anda xp x64 10mb lık versiyonu yani açılınca 3,664,374kb olan iso imajını dvd ye yazdırıyorum.birazdan bi diske kurmayı denicem sonucu sizlerle paylasırım..

firat1337

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
az önce dvd ye yazdım fakat dvd'den boot ederken 80200279 kodlu bir hata verdi.bu hata kodu da bu xp x64 sürümünün sadece AMD işlemcili sistemlere kuruldugu anlamına geliyormuş.yani intel işlemciniz varsa bu işletim sistemi çalışmayacak :(

yldrm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iniyor şu anda, deneyip size geri dönerim olayın ne olduğunu.

yldrm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet, rar dosyasını download ettikten sonra extract etmesi biraz uzun sürdü ancak cpu kullanımı normaldi, bu tür işlemlerde cpu'nun %100 kullanılması beklenir. Ben de network bağlantısını inceledim, gerçekten download yapıyordu, saniyede 200kb kadar. Ancak çok fazla vaktim olmadığından ve tam hızla indirmediğinden iptal ettim, yakın bir zamanda tekrar deneyeceğim.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
evet, rar dosyasını download ettikten sonra extract etmesi biraz uzun sürdü ancak cpu kullanımı normaldi, bu tür işlemlerde cpu'nun %100 kullanılması beklenir. Ben de network bağlantısını inceledim, gerçekten download yapıyordu, saniyede 200kb kadar. Ancak çok fazla vaktim olmadığından ve tam hızla indirmediğinden iptal ettim, yakın bir zamanda tekrar deneyeceğim.

Yerinde bir inceleme,
Tesekurler.

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
ya bırakın böyle şeyleri...deneyip kurabilen şu anda kurduğu windows'u kullanan var mı?...
3.5gb metin dosyasını bile sıkıştırsanız 10mb:) den fazla tutar..
o sadece cd imajınının görüntü kopyası gibi bişeydir..oyun cdlerinde yaptıkları gibi
dvd'lerinizi boşa harcamayın...

eğer öyle bir sıkıştırma/tepiştirme algoritması bulunsa, dış dünyalarda hayat bulunmuş kadar olay olur...
herkes 4gb limitliye geçer :D
hatta 4gb limiti dolduramıyoruz, düşürülsün, buna bağlı olarak sabit ücret de düşürülsün diye gösteriler olur ^_^

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
ya bırakın böyle şeyleri...deneyip kurabilen şu anda kurduğu windows'u kullanan var mı?...
3.5gb metin dosyasını bile sıkıştırsanız 10mb:) den fazla tutar..
o sadece cd imajınının görüntü kopyası gibi bişeydir..oyun cdlerinde yaptıkları gibi
dvd'lerinizi boşa harcamayın...

eğer öyle bir sıkıştırma/tepiştirme algoritması bulunsa, dış dünyalarda hayat bulunmuş kadar olay olur...
herkes 4gb limitliye geçer :D
hatta 4gb limiti dolduramıyoruz, düşürülsün, buna bağlı olarak sabit ücret de düşürülsün diye gösteriler olur ^_^
mp3Pro çıktığında TVlerde haber olmuştu. Böyle bir olay son dakika olur.