Windows.0 nedir?

Bu konuyu okuyanlar

sonsuzevren33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Slm
Bilgisayarımda c klasöründe Windows ve Windows.0 diye ikinci bir dosya
daha var.
Normalde olmaması gerektiğini biliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

F-rekans

Profesör
Reaksiyon puanı
1
İki klasörün içeriğide aynı ise bilgisayarına 2 adet işletim sistemi kurmuşsun diyecem ama sanmıyorum...

Güzel bir anti virüs taraması yap bilgisayarına sonuç çıkmazsa sil gitsin...

_taha

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Bir Windows üzerine başka Windows Kurmuş olmayasın?

peki boyutu ne kadar?

bi bak yoksa sana silmen için bir yol söylerim.. silemezsen?

Reaksiyon puanı
188
windows biri üzerinden çalışıyor onların tspiti için şunu yap

başlat çalıştır'ı aç

komut alanına cmd yaz

komut istemi açılacak orada şunu yaz : cd %systemroot%

bu komuttan sonra hangi klasör içine girerse windows oradan çalışıyordur. diğerini silmende sakınca yoktur.

oluşma sebebi de windows kurarken hdd ye format atmadan üzerindeki dosyalar dururken sistemin bir daha kurulması...

büyük ihtimal kurarken dosya sisteminde değişiklik yok u seçmişsindir o yüzden format atmadan kurulum yaptığı için benzer isimli dosyalar yeniden adlandırılıyor veya kendi adını değiştiriyor...

ledzeppelinfan

Profesör
Reaksiyon puanı
0
windows xp yüklemişsin önce.sonrasında vistayı format atmadan aynı dizine kurmuşsun.xp windows.0 olarak kalmış.eski haline getiremezsin.temiz bir format at.elle silmeye çalışınca güvenlik uyarıları alırsın.vistanın güvenlik ayarlarını nasıl değiştireceğini biliyorsan sorun yok.ama zahmetli.temiz bir format at istersen

Reaksiyon puanı
188
windows xp yüklemişsin önce.sonrasında vistayı format atmadan aynı dizine kurmuşsun.xp windows.0 olarak kalmış.eski haline getiremezsin.temiz bir format at.elle silmeye çalışınca güvenlik uyarıları alırsın.vistanın güvenlik ayarlarını nasıl değiştireceğini biliyorsan sorun yok.ama zahmetli.temiz bir format at istersen

oldu... her şeye format. saçmalamayın ya ne formatı. düzeltilebilecek bir sorun (hatta sorundan bile sayılmaz). böyle saçma sapan şeyler için format atarak vakit kaybetmeye gerek yok.

vakit değerlidir. her anını iyi değerlendirmek gerekir...

ledzeppelinfan

Profesör
Reaksiyon puanı
0
oldu... her şeye format. saçmalamayın ya ne formatı. düzeltilebilecek bir sorun (hatta sorundan bile sayılmaz). böyle saçma sapan şeyler için format atarak vakit kaybetmeye gerek yok.

vakit değerlidir. her anını iyi değerlendirmek gerekir...
o klasörün içindeki dosyaları silmeyle yeni bir sistem kurup kullandığın programları yeniden kurmanın arasındaki zaman farkını bilyor musun?format daha rahatına gelir.kaldı ki vista kullanıyor(sanırım).bu durumda yeni bir sistem kurması daha kolay ve zamandan tasarruflu olur.

not:tecrübeyle sabittir yazdıklarım
saygılar

Reaksiyon puanı
188
windows klasörünü silmek en fazla 2 dakika alır. hiç mi windows u elinle silmedin yaw. dandik msdosdan bile en fazla 5 dakika süren işlem windows üzerinde 2 dakikayı geçmez. vista ile olan alakayı da anlamadım. ne alakası var vistayla. hatta vista daha hızlı siler. ha vista karışıyo engelliyo diyosan. kullanıcı denetimi kapat bi şey demesin.

yanlış tecrübe edinmişsin. bana işimi öğretmeyin...

ledzeppelinfan

Profesör
Reaksiyon puanı
0
windows klasörünü silmek en fazla 2 dakika alır. hiç mi windows u elinle silmedin yaw. dandik msdosdan bile en fazla 5 dakika süren işlem windows üzerinde 2 dakikayı geçmez. vista ile olan alakayı da anlamadım. ne alakası var vistayla. hatta vista daha hızlı siler. ha vista karışıyo engelliyo diyosan. kullanıcı denetimi kapat bi şey demesin.

yanlış tecrübe edinmişsin. bana işimi öğretmeyin...
bitiriyorum bana işimi öğretmeyin diyenlere.windows u sen yazdın sanki.bende diyorum ki vista üzerinde eski bir sistem dosyasını elle direk silemezsin.senin dediğin o User Account Control ü kapatmakla çözülmüyor.hani bir dosyaya sağ tıklarsın.sonra özelliklere gelirsinde karşına gelen penceredeki son sekmeye tıklarsın.orda izinler vardır.xp de bunu görmek için araçlardan klasör ayarlarına gelirsin ve ordan da basit dosya paylaşımını kullan ı seçersin ve o izin ekranını xp dede görürsün.işte ordan silmek istediğin dosyalara izin verirsin.bazen verdiğin izinler sistem tarafından kabul edilmez bunun içinde owner ayarlarına gidersin.yani sahip ayarlarına.burdan da administrator ü yetkili yaparsın ve artık silemediğin dosyaları silebilirsin.fakat bununlada bitmez.alt klasörler ve dosyalara uygulanmaz bu ayarlar her nekadar "alt klasörlerede uygulansın mı" diye sorsada.tüm dosyaları seçerek bu izinleri verebilrsin ama birçok klasörün içinde birer tane dosya ve birer tane klasör daha olabiliyor.hatta aynı şekilde onların içindede birer dosya ve klasör olabiliyor.hele ki windows.0 klasörünün içindeki sistem vistaysa, windows dizini altındaki winsx klasörünü silmeye ömrün yetmez.
ha belki bunu komut sisteminden yaparsın bilemem.ben sonunda mcafee shredder i ile silmiştim sorunsuz olarak ama konuyu açan arkadaş henüz windows.0 klasörünün nerden geldiğini bilmiyor.tüm bunlarla uğraşmak yerine format atması ve temiz bir kurulum yapması daha iyi olur

oturup bu kadar uzun bir yazı yazdıysam birşeyleri denemiş tecrübe edinmişim demektir.klasik birşeyden anlamyan pc dükkanları sahipleri gibi "bana işimi öğretmeyin" lafları söyleme bana
saygılar...

Reaksiyon puanı
188
oturup bu kadar uzun bir yazı yazdıysam birşeyleri denemiş tecrübe edinmişim demektir.klasik birşeyden anlamyan pc dükkanları sahipleri gibi "bana işimi öğretmeyin" lafları söyleme bana
saygılar...

1. olarak o bahsettiğin klasik bilgisayarcılarla alakam yoktur.

2. olarak bana yok izinlerdir yok accountdur anlatma yıllardır enterprise networkler (internet cafe değil, fabrika kuruyorum hem de anahtar teslim) kurduğum için izinleri, sunucuları bir çok kişiden iyi bilirim. iddialıyımdır da...

3. olarak da her türlü iddasına girerim windows klasörü en fazla 2 dakikada diskten silinir (2 gün önce birine yaptım hemde vistada daha önce xp de yapmışlığım çok vardır). sen daha windows cdsini takıp boot edene kadar ben çoktan uçurmuş olurum o klasörü. ayrıca bahsettiğin o eski sistem dosyaları hiç bir şeye bağlı olmayacağı için sistem silinmesinde sorun çıkarmaz...

var bir bildiğim ki bana işimi öğretme diyorum. piyasadaki herkes bir değil...

ledzeppelinfan

Profesör
Reaksiyon puanı
0
biz yazana kadar adam sorununu çözmüştür heralde.ama o dosyalar vista üzerinde o kadar rahat silinmez.benim başıma defalarca geldi.yada ben yanlış siliyorum!

Reaksiyon puanı
188
biz yazana kadar adam sorununu çözmüştür heralde.ama o dosyalar vista üzerinde o kadar rahat silinmez.benim başıma defalarca geldi.yada ben yanlış siliyorum!

silinmemesi için hiç bir sebep yok dosyaların eskiden sistem dosyası olması bir şey fark ettirmez. windowsun bünyesine dahil olmadığı ve herhangi bir sistem kaynağına bağlı olmadığı sürece rahatlıkla silinebilir...

ledzeppelinfan

Profesör
Reaksiyon puanı
0
silinemez :)
istersen dene.bir bilgisayarda her hangi bir dosyanın izinlerini kapat.bırak silmeyi dosyayı bile açamazsın.ardından bu dosyayı başka bir sistemde açmaya çalış.izinleri vermedikten sonra silemezsin.

sabit disklerin içindeki system volume information klasörüne girmeyi dene bakalım girebilecek misin?ama izinleri verdikten sonra rahatlıkla girersin ki bunun başka bir sistemle filan ilgisi yoktur.

aliguncel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o zaman arkadaşlar banada yardım edin ben de pardus tan ntfs sürücüme giremiyorum izin yok diyor
bilgilerim hep orada müziklerim de...

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Caglarcoskun ve cgrszone yiyin birbirinizi. Bakalım hanginizin sistemi daha çabuk çökecek :D

ledzeppelinfan

Profesör
Reaksiyon puanı
0
o zaman arkadaşlar banada yardım edin ben de pardus tan ntfs sürücüme giremiyorum izin yok diyor
bilgilerim hep orada müziklerim de...
windows u düzgün bir şekilde kapatmak yerine direk gücü keserek veya resetleyerek kapattıysan bu hatayı alabilirsin.tekrar windows u aç ve normal bir şekilde kapat.sonra pardusu aç ve tekrar dene.

Caglarcoskun ve cgrszone yiyin birbirinizi. Bakalım hanginizin sistemi daha çabuk çökecek :D

kavgalık birşey yok yav :D

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
şu anda benim de windows ve windows.0 klasörlerim mevcut.... sistem windows.0 klasörünü kullanıyor..bu da disk bölümünü silmeden windows üstüne windows kurmamdan dolayı oluştu.
windows klasörünü silemememin sebebi "C:\WINDOWS\system32\Macromed\Flash" klasöründe iki adet dosyanın silinemiyor olması."Flash9e.ocx" ve "FlashUtil9e.exe"...
Unlocker ile falan da denedim ama olmuyor işte..ayrıca bir zararı da yok kalabilir yani..
Ek olarak ben şu anda başka bir bölümdeki windowsu kullanıyorum..buna rağmen kullanmadığım bölümdeki kullanmadığım-eski windows klasöründeki dosyayı neden silmiyor anlamadım doğrusu...

offf unutmuştum hatırlattınız bana da yaw :)

sonsuzevren33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese teşekkürler
Kızmaya gerek yok sizin için windowsu yakarım :D
Şimdi size yaptığım şeyi anlatayım.

Windows klasörünü masa üstüne aldım sorun çıkmadı.(cd %systemroot%'ta Windows.0 çıktı)
Sonra windowsu baştan başlattım.
Sistem açılırken bi değişiklik oldu.Sistem kullanıcı isminin elle girilmesini istedi.
Normalde mouseyle giriliyordu.Başka bi aksilik yok.
Masa üstünden kopyaladığım windows klasörünü kaldırayım dedim.Silinmedi.
Kopyalayım dedim kopyalanmıyor.
Silerken Zenganın dediği "Flash9e.ocx" ile ilgili uyarı çıkıyor.
Kaldı mı masa üstünde.
Albaşına iş....:wacko:

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
"Unlocker" ile silememiştim Flash dosyalarını..Yine "Unlocker" ile Dosyaları başka herhangi bir yere taşıdım ve Windows klasöründen kurtuldum.. Hayırlı olsun :D

savruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
şöylede olabilir. takarsın 1 tane linux çalışan cd ki ntfs formatında da okuma/ yazma işlemlerini destekler. sonra windows.0 klasörünü buluyosun. sağ klik-sil diyosun anaam o da ne? siliyi yaa... :) ya da konsoldan da yapabilirsiniz. mount ettikten sonra benim ubuntuda /media/disk altında oluyordu windows zımbırtıları. diyelimki sizde de öyle. "cd /media/disk" komutuyla o dizine geçiş yaparsınız. akabinde "rm -rf windows.0" ile bir güzel yerle bir edersiniz dosyayı. mount mu? hele o ne ki? diyenler için. bunu gördüyse eğer diskin üzerine çift tıklayarakta yapabilir ya da: önce "/media" klasörü altında disk(veya siz ne isterseniz) adlı bir klasör oluşturmamız lazım. bunu ancak root olarak yapabilirsiniz. "cd /media" diyerek bu klasöre geçiş yaparız akabinde "sudo mkdir" disk diyerek yeni bir klasör oluştururuz. sonrada mount kısmına gelir sıra "sudo mount /dev/hda0 /media/disk" diyerek windowsun-tabi windows hda0 da ise değilse hda1 falan deneyin :)- olduğu kısmı mount edebilirsiniz. genelde hda0 olur. sudo komutuyla root işlemi gerçekleştirebilirsiniz. ancak çalışan cd de size şifre sormuyodu galiba hiç hatırlamıyorum. bilen birisi söyleyebilir.
iyi günler.

bu arada arkadaşın teki windows klasörüne giremiyorum demiş. yukarda söyledğim mount komutunu şöyle değiştiriyoruz:
"sudo mount -t ntfs-3g /dev/hda0 /media/disk -o force"
bu da diyor ki: arkadaşım /dev/hda0 daki dosyalat ntfs formatında ve nedense giremiyorum şunu zorlayarak bir açıver yahu.
böylecene arkadaş artık windows klasörlerine girebilirsin.
sağlıcakla

şöyle bişey aklıma geldi. mkdir tak çalıştırda işe yaramayabilir. :) bu durumda home klasörü altında bir yerede mount edebilirsiniz windows bölümünü. şöyleki:
"sudo mount /dev/hda0 /home/hede/Klaasor" herhangı bir klasör olabilir. nede olda sistem dosyaları bulunmuyor home dizininizde. windosa giremiyorum diyen arkadaş içinse komutu tekrar düzenleyelim:
"sudo mount -t ntfs-3g /dev/hda0 /home/hede/xxx -o force" zaten var olan bir xxx klasörüne bağlamış olursun böylece windows zımbırtılarını.
tabi bu yolları elinde linux çalışsan cd si olanlar için söylüyorum yoksa acil durumlar için 1 tane edinin derim ben. çok işe yarıyor kendileri.
Linux güzeldir. ve de özür dilerim parça parça yazdıüım için
baş baş

sonsuzevren33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"Unlocker" ile silememiştim Flash dosyalarını..Yine "Unlocker" ile Dosyaları başka herhangi bir yere taşıdım ve Windows klasöründen kurtuldum.. Hayırlı olsun :D

Sen kurtulmamışsın yerini değiştirmişsin.
Ne yani bunu silemiyor muyum?
Neyse şimdilik masaüstümde kalsın yakışıyoda.:icon_:

Ayrıca savruk maalesef linux cd yok.
Saygılar

savruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sonsuzevren33:
windowsun cmd sine pek alışkın değilim ama bir aralar adminstrator ya da nasıl yazılıyosa o hesapla birşeyler yapmıştım. ancak dediğin klasörü silermi bilemiyorum. denemekte fayda var. gugıl amcamıza sorarsan bulabilirsin nasıl admin olunduğunu cmd de.
kolay gelsin

alpware

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bunun başka bi açıklaması olabiliceqni sanmıorum..kurarkn iptal ettiqn bi windows dosyası olabilir ya da 2. bi windows olabilir..

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
bunun başka bi açıklaması olabiliceqni sanmıorum..kurarkn iptal ettiqn bi windows dosyası olabilir ya da 2. bi windows olabilir..

Arkadaşlar "g" harfini yazınız,kullanınız.Korkmayın parmağınıza zarar gelmez. Yeterki Türkçe yazın. "q" harfini neden kullanırsınız anlamadım gitti.

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Konuyla alakası olmayan mesajlar Forum Kuralları uyarınca silinmiştir. Lütfen konuyu başka yönlere saptırmayalım. onair sadece önemli bir noktaya dikkat çekti. Kaldığımız yerden devam edelim. :clover:

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
iyi öyle olsun ..napalım..mod'larla uğraşılmaz :)

ayrıca onair 'ın silmediğin son mesajı da konuyla alakasız. dikkatini celbederim...

sonsuzevren33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet -caglarcoskun- xp profesyonel
ilk mesajımı okursanız sistemde bir değişiklik yaptığına göre kullanılıyormuş demek ki.
Bi de güvenli modda deniycem bakalım silinecek mi?