Uyumadan Önce Bilgisayarın PSU Güç Düğmesini Kapatmak

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Arkadaşlar oturduğum yerde çok fazla elektrik sorunu var. Dalgalanma olsun voltajın bir anda düşmesi hatta bu hafta içinde 3-4 kere elektrik gitti geldi ve ben çıldırma durumuna geldim. Bu sebepten dolayı eski kasam ve modemim pert oldu. Bu durumdan dolayı sizce uyumadan önce ve dışarı çıkarken bilgisayarı kapattıktan sonra PSU düğmesinden tamamen bilgisayara giden elektriği kesmek mantıklı mı?

Görkem Say

Delilik yer çekimi gibidir, hafifçe itmek gerekir.
Yönetici
Moderatör
Akım korumalı priz gelen dalgalanmayi önlemez sadece yıldırım düşmesi ve yüksek voltaj (230v üstü) gelince işe yarar, başkada hiçbir işe yaramaz. Kasadan düğmeyi kapatman sadece kapalı olduğu zamanlarda koruma sağlar ve faz ile nötr hattının ikisini birden kesmedigi için yıldırımdan korumaz

Umut iyi bir şeydir ve iyi bir şey asla ölmez...
Tedbir olsun diye kapatabilirsin ama önerim direkt akım korumalı priz alman olur. Hem bu tarz prizlerde açma-kapama düğmesi olduğu için kısayoldan bu işi çözersin. Biz evde 4 tane bundan kullanıyoruz aşırı memnunum.

Pratigo FlexiPower Hareketli Gövdeli Akım Korumalı 5 Li Fiyatı
APC akım korumalı priz düşünüyorum. Onlar da epey sağlam ürünler. Ama asla UPS kadar iyi olamıyor. Umarım indirimde güzel bir UPS bulabilirim.

bende pcnin uzatma kablosuna faz,notre kesen anahtarlı fiş taktım.
Prizin güç düğmesini kapatmadan önce PSU'nun da güç düğmesini kapatıyor musunuz?

Akım korumalı priz gelen dalgalanmayi önlemez sadece yıldırım düşmesi ve yüksek voltaj (230v üstü) gelince işe yarar, başkada hiçbir işe yaramaz. Kasadan düğmeyi kapatman sadece kapalı olduğu zamanlarda koruma sağlar ve faz ile nötr hattının ikisini birden kesmedigi için yıldırımdan korumaz
FSP Hydro 700W power kullanıyorum. 160-280V arası voltajları tolere edebiliyor. Bu yüzden UPS düşünüyorum ama hiç olmazsa akım korumalı priz olacak.

bu bir nebze yarar ama sadece faz ucunu keser,nötrde de enerji vardır onu da kesen bir anahtarlama daha uygundur (=
Anahtarlama derken uzatma prizinin üstündeki kapatma düğmesinden mi bahsediyoruz?

stat counter