Ubuntu mu Mandriva mı ?

Bu konuyu okuyanlar

Fubiku

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Linux(cu) olmaya karar verdim ama Ubuntu 9.10 mu yoksa Mandriva 2010 mu işte buna karar veremedim. Seçmeme yardımcı olursanız sevinirim.

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
İkisinide kur zaten hdd yer kaplamıyorlar crack derdinde yok serialde girmiyorsun. Kur gitsin ikisinide hangisi hoşuna giderse onu kullanırsın.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
İlk önce sana söyleyeceğim şey sanal makine kurarak dene. İkisinin de KDE ve Gnome

sürümleri mevcut. Ubuntu tek CD ile tam kurulum yapabiliyor, Mandriva ise KDE Gnome ve

Xfce masaüstlerini seçip yüklemene olanak verdiği için 2 CD gerektiriyor. Geri kalan şeyler

benzer, ben Mandriva'yı Gnome masaüstü ile denedim ama Pardustan alıştığım KDE daha

hoş geliyor gözüme. Ubuntu kur, hatta Kubuntu kur. Daha sonra diğer sürümleri denersin.

Ubuntu'nun hem Türkiye hem dünya çapında oldukça iyi desteği var, forumlardan yardım

almakta sorun yaşamazsın. Ve Windows 7 ile Ubuntu'nun kıyaslaması yapılıyor, diğerlerinin

değil.

Fubiku

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ikisini aynı anda test edemem, zamanım yok.

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
Ben ubuntu kullanıyorum, Mandriva hiç denemedim o yüzden Ubuntu diyorum :)

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Ben de Ubuntu diyorum şuan bulabileceğin en iyi sistem bana göre.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Ben Mandriva kullanıyorum çünkü benim tarzım KDE
KDE'yi en güzel kullanan üç Linux
Mandriva, Opensuse, Pardus
KDE'yi en kötü kullanan tescilli Linux
Kubuntu
Pardus henüz yeni olduğu için aradığım programlardan bazıları yok, ama ben akrabalarıma Pardus yüklüyorum, zaten onların fazla programla işi yok, film izleme, müzik dinleme, internet belki oyun gibi temel ihtiyaçlarla birlikte en iyi Türkçe desteği de onda
Aslında ne yalan söyleyim en sağlam Opensuse gibi duruyor ama o da çok karmaşık
Ubuntu'nun tam tersi
Zaten ben Linux'te sadelikten yana değilim
Çünkü sadelik uğruna bazı şeyler gözardı ediliyor
Mesela yazıcı ayarlarında birkaç ayarı bulamadım Ubuntu'da, güya kullanıcıların kafasını karıştırmasın sade olsun diye atmışlar, e şimdi o ayarı yapmak için bu seferde komut gerekiyor, Ubuntu kullanırsan komutları, kodları kullanırsın mutlaka bak demedi deme görürsün gününü:D
Ancak diğer üçünde bu sorun olmaz
Şimdi bazı Linuxçuler bana kızacak, kusura bakmasınlar cehennemin dibine kadar yolları var, ben bıktım bu Linux'e engel teşkil eden kapalı görüşlü insanlardan(aslında bu konuşma tarzımla o engellerden biri de benim:D)

Diyorum ki komutlar, kodlar zaten elimizin altında, onlarla istediğimizi yapabiliriz, onların sen görsel halini de koy, istemeyenler yine komutla yapsın çünkü gerçekten bazen komutla daha kolay oluyor, tamam birşey dediğimiz yok ama o olayın görsel işlemi de mutlaka konmalı ki KDE zaten bunu yapıyor. Yeni Linux bebelerine öneriyorlar Ubuntu'yu, o çamur görüntüsü 1 az önce anlattığım 2, soğutuyorlar insanı Linux'ten

Sonra şu görüntü güzelliği var, Ubuntu iğrenç görünüyor yani ama gel şimdi 1 milyon kullanıcıya bunu anlat:D Adamlar Nuh diyor Peygamber demiyor, sonra şu Compiz diyenlerin var ya kafasını kırmak lazım, Aslanım efekt ayrı şey görsellik ayrı şey, kötü görünen bir şeye efekt versen ne olur vermesen ne olur, siz kötü görünen Ubuntunuzla küpünüzü dönderin durun:D

Yanlış anlamayın, Ubuntuya da sizlere de saygım sonsuz tabiki ama ne bileyim yılların birikintisi bir sinir var içimde, yoksa zevkler tartışılmaz, herkesin kendi zevki ama beni deli eden şey Linux tayfasının bu Nuh diyip Peygamber dememe hadisesi

Ayrıca Mandriva Control Center adlı bir uygulması var ki bu Windows'un denetim masasına benzetebiliriz ama biraz daha güzel Opensuse'de ise YAST var aynısı. Bu saydığım ikisi hariç hiçbir Linux'te böyle bir uygulama yok, yazık...

neyse işte herkese saygılar...

Fubiku

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Biraz araştırdım herkes Ubuntu diyor ama Mandriva daha ağır basıyor. Herhalde Mandriva kullanacağım gibi. Bu arada Mandriva %100 Türkçe mi ? Ayrıca Mandriva Türkiye desteğide olması çok güzel.

Anadolu Parsı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sonra şu görüntü güzelliği var, Ubuntu iğrenç görünüyor yani ama gel şimdi 1 milyon kullanıcıya bunu anlat:D Adamlar Nuh diyor Peygamber demiyor, sonra şu Compiz diyenlerin var ya kafasını kırmak lazım, Aslanım efekt ayrı şey görsellik ayrı şey, kötü görünen bir şeye efekt versen ne olur vermesen ne olur, siz kötü görünen Ubuntunuzla küpünüzü dönderin durun:D
Sağolasın valla öldürdün beni gülmekten:DBende senin ile aynı kafadayım.Ara sıra Ubuntuda kullnıyorum sistemimde kurulu ama ben görsellik seviyorum o yüzden KDE ve Pardus.Arkadaşa önerim ise ikisi de değil Pardus ...

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Mandriva ana dili Fransızcadan sonra en iyi Türkçeye destek veriyor(muş) ama yine Pardus kadar olmaz tabiki
Sistemin geneli %100 Türkçeymiş ama sonradan yüklenen programlarla bu bozuluyor tabi
www.distrowatch.com
Buradan 250 çeşit devam eden linux sürümünü takip edebilirsin

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
pardus diyorum baska bir sey demiyorum ,ubuntuda güzel mandrivada ama ilk baslayanlar icin siddetle pardus diyorum

crx

Asistan
Reaksiyon puanı
8
linuxda sadece ubuntuyla kubuntuyu çat pat biliyorum ama görüntü itibariyle kubuntu:)

Fubiku

Asistan
Reaksiyon puanı
0
mandriva.com sitesinde Mandriva 2010 versiyonu mevcut durumda. Ama mandrivaturkiye.com sitesinde ise halen Mandriva 2009.1 versiyonu yayınlanıyor. Mandriva 2010 resmi olarak çıktı mı yoksa halen beta aşamasında mı ? Mandriva 2010'u mandriva.com'dan indirmiş olsam yine türkçe kullanabilirim değil mi ?

---------- saat 12:52 eklendi ---------- önceki mesaj saat 12:11 eklenmişti ----------

mandriva.com sitesinde Mandriva 2010 versiyonu mevcut durumda. Ama mandrivaturkiye.com sitesinde ise halen Mandriva 2009.1 versiyonu yayınlanıyor. Mandriva 2010 resmi olarak çıktı mı yoksa halen beta aşamasında mı ? Mandriva 2010'u mandriva.com'dan indirmiş olsam yine türkçe kullanabilirim değil mi ?
Şu an indirilebilen Mandriva 2010 versiyonları resmi olarak final mi yoksa beta mı ? Finalse hangi sürümünü indirmem gerekiyor Free olan mı ?

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Sistemde hem Pardus hem de Ubuntu var. KDE bana göre çok fazla abartı geliyor. Görselliği severim ama abartı olanı değil. Sade bir görsellik benim göz zevki ihtiyacımı karşılıyor. Ubuntu gibi.

Bahsi geçen Ubuntu bu Ubuntu mu?

ekrangrntsc.png

Al sana görsellik, al sana Control Center. Beğenmiyor olabilirsin ama eminim iğrenç diyebilecek bir hakkın söz konusu değil.

Kubuntu'yu ise hiç önermiyorum yükledim yarım saat içinde sildim, yüklemeye bile değmez. Herşey olması gerektiği gibi olunca güzel.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Sistemde hem Pardus hem de Ubuntu var. KDE bana göre çok fazla abartı geliyor. Görselliği severim ama abartı olanı değil. Sade bir görsellik benim göz zevki ihtiyacımı karşılıyor. Ubuntu gibi.

ekrangrntsc.png

Al sana görsellik, al sana Control Center. Beğenmiyor olabilirsin ama eminim iğrenç diyebilecek bir hakkın söz konusu değil.

Kubuntu'yu ise hiç önermiyorum yükledim yarım saat içinde sildim, yüklemeye bile değmez. Herşey olması gerektiği gibi olunca güzel.

kişisel zevkin birşey diyemem
Control Center Ubuntu'nun değil Gnome'un genel kontrol merkezi
KDE'nin de daha gelişmiş bir kontrol mekanizması mevcut
Bunun dışında sizin kodlarla yaptığınız birçok profesyonel yönetimsel ayar, YAST ya da Mandriva Control'da mevcut
En basitinden git ubuntu forumuna sor, başlangıç yöneticisini nasıl gdm'den kdm'ye alırım diye, onlar da sana kodlarını söylesinler, ancak opensuse ya da mandriva gibi linuxlerle birçok profesyonel ayar kodsuz yapılıyor, Senin gösterdiğin bu kontrol merkezi windows'taki denetim masası gibi
O yüzden Windows'takinden daha gelişmiş dedim
KDE'nin görsel güzelliği özelleştirilmesindeki sonsuzluktan geliyor, şuraya dikkat çekiyorum sonsuzluk, size iki farklı KDE masaüstü gösteririm ki bunlar aynı işletim sistemi değil dersiniz
tabi siz aklınıza gnome diyince ubuntu kde diyince kubuntu geldiği için kubuntuyu yükledim, KDE güzel değil dersin, Adama sorarlar sen nasıl linuxçüsün diye, Ben yüklediğim her sürümü aylarca kullanıp yorum yapıyorum, sizin gibi 1 hafta deneyip bu iyi bu kötü demiyorum, iyi yönlerini de kötü yönlerini de vurguluyorum, sizin gibi fanatiklik yapmıyorum
işte sizin gibi adamlar Linux'ten soğutuyor insanları, 1 milyon Ubuntucu varsa 100 milyon Windowsçu var, bunların yarısından çoğu görsel güzellik önemlidir diyor, sırf görünüş için xp'den vista'ya veya win7'ye milyonlarca kullanıcı geçti
siz ise oraya oturmuş, dış dünyadan soyutlanmış bir biçimde kendi doğrularınızla yaşıyorsunuz, ama merak etmeyin, sadece Türkler böyle, yabancı linux forumlarında bu tür şeyler daha az

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
@realmanager

debian tabanlı dağıtımlar debconf diye bir mekanizma kullanır eğer sen gdm ile başlayan sistemine kdm kurarsan bunu sana paketi kurarken sorar öntanımlı kdm mi olsun gdm mi diye evet yast ve sax gelişmiş araçlar ama diğerlerinin de hakkını yeme

cenkdemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hangisi daha az sistem gereksinimi istiyor? ubuntu mu, mandriva mı, pardus mu?

Fubiku

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@realmanager

debian tabanlı dağıtımlar debconf diye bir mekanizma kullanır eğer sen gdm ile başlayan sistemine kdm kurarsan bunu sana paketi kurarken sorar öntanımlı kdm mi olsun gdm mi diye evet yast ve sax gelişmiş araçlar ama diğerlerinin de hakkını yeme
Sonuç nedir HapS sonuç:clap: Ubuntu mu Mandirva mı ?

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Ubuntuya KDE yüklemek için konsoldan gerekli komutlar

sudo apt-get update
sudo apt-get install kubuntu-desktop

Ubuntuda KDM-GDM arası geçiş için gerekli komut

sudo dpkg-reconfigure gdm

Şimdi bilmeyen, veya elinde internet bulunmayan, internet olsa bile araştırması güçlü olmayan, ingilizce bilmeyen biri bunu nasıl yapsın
YAST ve MCC'de birkaç fare tıklamasına bakar bu basit olay
hiç kod yazmadan bu ikisini yapabilirsiniz
ki bu en basiti örnek olsun diye söyledim, Ses çıkmıyor diye yaz ubuntuya herkes sana bir kod önerecek, şunu yaz bakayım ne oluyor diyecekler
hangi soru sorarsan sor sana kodlar ve komutlarla geri dönecekler

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
hangisi daha az sistem gereksinimi istiyor? ubuntu mu, mandriva mı, pardus mu?

En az sistem gereksinimi duyan masaüstü sistemi Xfce. Bu sebeple saydığın dağıtımların Xfce masaüstlü sürümlerini kullanırsan optimali bulursun.
Ubuntu'nun Xubuntu sürümü var, Mandriva da ise kurulumda seçebiliyorsun,
Pardus ise sonradan devşirme ile geçebiliyor.

Esas soru, Pardus KDE bağımlısıdır, KDE en fazla sistem kaynağı ihtiyacını duyar ondan sonra Gnome gelir, en hafifi Xfce dir. Bu arada KDE 3.5 KDE 4 ten daha az kaynak gereksinimi duyar. Yani kendi aralarında iç sürümlerinde bile farklılık var anlayacağın. E17 Enlightenment masaüstü de fena değil diyorlar ama hiç bir şey bilmiyorum onun hakkında.

Varsayılan olarak soruyorsan Ubuntu Gnome kullanır, Pardus KDE, Mandriva ise seçimli. Tercih sana kalmış.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Sonuç nedir HapS sonuç:clap: Ubuntu mu Mandirva mı ?

rpm tabanlı dağıtımları kullanmam ama mandriva eski ve tecrübeli bir dağıtım barındırdığı araç gereçler gerçekten güzel ama bunlar bir dağıtımı en iyi yapmaz ubuntuya gelince herhangi bir sorun yaşadığında sana yardım edebilecek birsürü insan bulabilirsin belgelendirme süper donanım desteği diğer dağıtımlara göre birazdaha üst seviyede ve gelecekte daha populer olacak bir dağıtım ve ticari kullanım alanları var yarın öbür gün ubuntu profesyonelleri ekmek yiyecek manasına gelir sonuç olarak hangi dağıtımı kullanırsanız kullanın o dağıtımın uzmanı olmaya çalışın dağıtımdan dağıtıma zıplamak kimseye bişey kazandırmıyor boş yere zaman harcamış oluyorsunuz mandrivanın yapıpda ubuntunun yapamıyacağı birşey yok o yuzden hem şimdiki zaman hem gelecek zaman için ubuntu en değerli dağıtım 2004 den beri kararlı ve azimli bir şekilde yükseliyor ve gelişiyor bu yükseliş trendini hiçbir dağıtım bukadar uzun tutmamıştı.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
pentium II serisinde bile canavar gibi çalışan performans için özel düzenlenmiş Linuxler var, Puppy,Arch, Knoppix gibi(Bu arada Arch baya profesyonel)
Masaüstü ortamlarında en kaliteli ortamı en az donanım ihtiyacıyla sunan masaüstleri
Xfce, Lxde, JWM

haps buyrun sizin eseriniz
Linux u Deli Divane Savunuyorlar Ama Bir Donanım Tanıtmak İçin Nerdeyse Sistemi Tekrardan Yazdım O Komutu Gir Bu Komutu Gir Root Haklarını Al Sonra şunu Yap Üçbirim Ekranı aç Bilmem ne :) ve Genede Tanımadı Bilmem ne Alanı Geçersiz Diyor :)
Heleki Bir Program Yüklemek İstiyorsanız Kendi Program Yöneticisi Harici Yandın ki ne Yandın En az 17 Satır Komut yazcan :)

Demekki Sonradan Linux cu Olunmuyor Linux cu Doğman Gerek :)

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
kişisel zevkin birşey diyemem
Control Center Ubuntu'nun değil Gnome'un genel kontrol merkezi
KDE'nin de daha gelişmiş bir kontrol mekanizması mevcut
Bunun dışında sizin kodlarla yaptığınız birçok profesyonel yönetimsel ayar, YAST ya da Mandriva Control'da mevcut
En basitinden git ubuntu forumuna sor, başlangıç yöneticisini nasıl gdm'den kdm'ye alırım diye, onlar da sana kodlarını söylesinler, ancak opensuse ya da mandriva gibi linuxlerle birçok profesyonel ayar kodsuz yapılıyor, Senin gösterdiğin bu kontrol merkezi windows'taki denetim masası gibi
O yüzden Windows'takinden daha gelişmiş dedim
KDE'nin görsel güzelliği özelleştirilmesindeki sonsuzluktan geliyor, şuraya dikkat çekiyorum sonsuzluk, size iki farklı KDE masaüstü gösteririm ki bunlar aynı işletim sistemi değil dersiniz
tabi siz aklınıza gnome diyince ubuntu kde diyince kubuntu geldiği için kubuntuyu yükledim, KDE güzel değil dersin, Adama sorarlar sen nasıl linuxçüsün diye, Ben yüklediğim her sürümü aylarca kullanıp yorum yapıyorum, sizin gibi 1 hafta deneyip bu iyi bu kötü demiyorum, iyi yönlerini de kötü yönlerini de vurguluyorum, sizin gibi fanatiklik yapmıyorum
işte sizin gibi adamlar Linux'ten soğutuyor insanları, 1 milyon Ubuntucu varsa 100 milyon Windowsçu var, bunların yarısından çoğu görsel güzellik önemlidir diyor, sırf görünüş için xp'den vista'ya veya win7'ye milyonlarca kullanıcı geçti
siz ise oraya oturmuş, dış dünyadan soyutlanmış bir biçimde kendi doğrularınızla yaşıyorsunuz, ama merak etmeyin, sadece Türkler böyle, yabancı linux forumlarında bu tür şeyler daha az

yazımı gözlerin ile oku başka yerlerin ile değil. Bak ne demişim:

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
benim kullandığım linuxler
Ubuntu-Kubuntu-Xubuntu-Lubuntu 9.04(yeni sürümü henüz denemedim)
Mandriva 2009-2009.1-2010
Opensuse 11.1-11.2 M Serisi
Fedora 11
Linux Mint 7 KDE
Debian 5.0
Puppy'nin 4.1 serisinden sonra tamamı
PCLinuxOS 2009.2
Arch 2009.2-2009.8(hala software raid'i yapamadım o yüzden gıcığım buna:D)
Sabayon 4.2-5.0
Pardus 2007-2009

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
benim kullandığım linuxler
Ubuntu-Kubuntu-Xubuntu-Lubuntu 9.04(yeni sürümü henüz denemedim)
Mandriva 2009-2009.1-2010
Opensuse 11.1-11.2 M Serisi
Fedora 11
Linux Mint 7 KDE
Debian 5.0
Puppy'nin 4.1 serisinden sonra tamamı
PCLinuxOS 2009.2
Arch 2009.2-2009.8(hala software raid'i yapamadım o yüzden gıcığım buna:D)
Sabayon 4.2-5.0
Pardus 2007-2009

Arch denediysen tavsiye gentoo kur....

tarakbumba

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mandriva Linux 2010.0 kararlı sürüm yayımlanmış durumda Bkz: Şurası
Ayrıca Mandriva Linux %100 Türkçe desteği sunar; biliyorum çünkü çevirilerini büyük oranda ben yaptım. Pardus da diğer dağıtımlar da dağıtımın geliştirdiği uygulamalar dışında kurulacak uygulama (ister KDE masüstü olsun ister GNOME olsun isterse başka uygulama) ne kadar Türkçe desteği veriyorsa o kadar Türkçe' dir. Mandriva da en az Pardus kadar Türkçe. Deneyin, göreceksiniz. Bilmeyenler için, MandrivaTürkiye deposu zemberek yazım denetimi uygulaması, zekr Kuran-ı Kerim tilavet uygulaması gibi uygulamaları size sunuyor. Wiki (Belgelendirme) çalışmaları sürmektedir. Mandriva Linux kurmak isteyen arkadaşlar, öncelikle ilk verdiğim bağlantıdaki duyuruda belirtilen wiki sayfalarını sonra da Doğru Mandriva Sürümünü Seçmek makalesi ile Mandriva Linux Kurmak makalelerini okuyarak daha geniş bilgi sahibi olabilirler.

Bunların dışında GNOME masaüstünü tercih edecek arkadaşlarımın Ubuntu Linux veya Fedora Linux kurmalarını; KDE masaüstünü tercih edecek arkadaşlarımın da Mandriva Linux veya Pardus Linux' u tercih etmelerini öneririm. Bu GNU Linux dağıtımlarının hepsinin Türkçe destek forumları vardır. Arch Linux kullanmak isteyen arkadaşlarımın da en az bir kaç ay diğer dağıtımları deneyerek Linux üzerine bilgi edinmelerini, ondan sonra da ArchLinux-tr ekibindeki arkadaşlarımın pek güzel bir biçimde hazırladığı Wiki sayfalarını okuduktan sonra kurulum yapmalarını öneririm. Saygılar...