Yardım Hangi Yazılım Dilini Seçeceğim Konusunda Kararsızım

Bu konuyu okuyanlar

MTATurkey

Asistan
Reaksiyon puanı
138
Merhaba, bir kaç haftadır bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyorum fakat beni o kadar oyaladı ve mutsuz etti ki bir şeylere çalışmama engel oluyor. Konu şöyle, ben veri bilimi alanı hoşuma gittiği için python diline başlamıştım, nesne tabanlı programlamaya kadar ilerledim. Fakat sonradan gerçekten bu alanın ilgimi çekip çekmediğini sorgulamaya başladım. Çünkü bir yandan gömülü sistemler de hoşuma gitmeye başladı. Elektrik elektronik mühendisliği okuyorum, bölümde öğreneceklerimin de boşuna gitmemesini, öğrendiğim dille alakalı olmasını istiyorum. Bir kaç gün sonra okul başlayacak, okulda da java göreceğiz. Açıkçası bu kadar önemli bir konu mu bilmiyorum ama bir çıkmazın içerisindeyim, okulumdaki javaya mi yoğunlaşmalıyım, yoksa yanına başka bir dil mi çalışmalıyım ve cevap evetse ne çalışmalıyım karar veremiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Okulda gösterilen dile hakimiyetiniz olursa baya bir rahatlık yaşayacağınızı düşünüyorum. Java'ya yoğunlaşabilirsiniz. Eğer farklı bir dil öğrenmek isterseniz de gömülü sistemlerde 'C' ve 'C++' kullanılıyor. Önerim 'C' olacaktır. C'nin temellerini iyi atarsanız 'C++' da çok zorlanmazsınız.

MTATurkey

Asistan
Reaksiyon puanı
138
Okulda gösterilen dile hakimiyetiniz olursa baya bir rahatlık yaşayacağınızı düşünüyorum. Java'ya yoğunlaşabilirsiniz. Eğer farklı bir dil öğrenmek isterseniz de gömülü sistemlerde 'C' ve 'C++' kullanılıyor. Önerim 'C' olacaktır. C'nin temellerini iyi atarsanız 'C++' da çok zorlanmazsınız.
Sizce java ile C beraber yürür mü? Yoksa verimli olmaz mı?

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Öncelikle, iki programlama dilini aynı anda öğrenmeyi önermiyorum. İkisini aynı anda öğrenebilirsiniz, ancak her ikisini de aynı zaman diliminde öğrenmeye çalışmak günlük yaşamınızdan zaman çalabilir. İki farklı programlama diliyle uğraşmak, verimliliği düşürebilir kanaatindeyim.

MTATurkey

Asistan
Reaksiyon puanı
138
Öncelikle, iki programlama dilini aynı anda öğrenmeyi önermiyorum. İkisini aynı anda öğrenebilirsiniz, ancak her ikisini de aynı zaman diliminde öğrenmeye çalışmak günlük yaşamınızdan zaman çalabilir. İki farklı programlama diliyle uğraşmak, verimliliği düşürebilir kanaatindeyim.
Anladım, o zaman python'ı en azından bir süreliğine rafa kaldırıp java'ya başlayabilirim. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Kafan karışmış zaten. Daha fazla karıştırma.

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
699
Mobil programlamaya yönel bence gerisi ilerisi için çok faydalı değil.

MTATurkey

Asistan
Reaksiyon puanı
138
Mobil programlamaya yönel bence gerisi ilerisi için çok faydalı değil.
Önerinizde haklı olabilirsiniz ama ilgim olmayan bir alana çalışmak zor oluyor maalesef fakat yine de teşekkür ederim.

berkunal

Asistan
Reaksiyon puanı
62
C# ,Java vs öneride bulunmak doğru olmaz. Eğer illa öğreneyim dersen kendine bir yol haritası çıkartmanı önerebilirim. Hazır kaynak olarak bir yazılımcının yol haritası yazdığında önüne çıkar. Dillerin işlevleri genel anlamda aynı syntax farklılıkları var sadece. Yapman gereken ben ne yapmaktan hoşlanıyorum, bu dilin geleceği var mı, bu dille hayalimde ki uygulamayı inşa edebilir miyim ve bunun gibi bakarsan bu soruların cevaplarını kendi içinde araştırarak çözmen gerekli. Okul sana alfabeyi verecek sen ansiklopedi yazacaksın. Okulda öğrenilenle sektör farklı olacak. Şimdiden kolay gelsin ekstra bir sorun olursa mesajlada iletişime geçebilirsin elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

UmutEfeArslanturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yeni başlayanlar 'C#' dilini kullanman ileride web sitesi yapmak için 'HTML5', mobil uygulama yapmak için 'Java' için bir alt yapı niteliğinde olacaktır. Aslında yazılım algoritmaları anlamak ile başlar yani bu dilleri öğrenmek için Flowgorithm ve Scratch gibi programlarda algoritma çalışmaları yaparak programlanın temelini anlamış olursun ve C#, Python, HTML5, Java gibi dillerde temelini oluşturduğun için dilleri anlaman daha kolaylaşır.