Samsung 750 Evo 250 GB SSD üzerine Windows 10 kurdum fakat açılış süresinde değişiklik olmadı.

Bu konuyu okuyanlar

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Merhaba arkadaşlar Samsung 750 Evo 250 GB SSD üzerine temiz lisanslı Windows 10 home kurulumu gerçekleştirdim fakat bilgisayaramı açtıktan sonra masaüstüne ulaşma süresi 1,5 dakika civarındadır. Sizce nedeni ne olabilir ?
Bilgisayarımın modeli : HP Pavilion dv6 6120-st
Sistem özelliklerim :
İntel Core i7 2630QM 2.0 GHZ
AMD Radeon HD 6770M
İntel HD Graphics 3000
6 GB DDR3 1333 MHZ RAM

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Öncelikle HD Tune PRO indir Access Time süresine bakalım.

Sonra CrystalDiskMark ile SSD'nin okuma yazma hızına göz atalım SSD'de muhtemel bir kontrolcü yada bellek arızası olabilir. Tahminimce güney köprüsü HM65, SATA 3.0 desteği olması gerekiyor. Gerçi SATA 2.0 desteği olsa bile bu kadar yavaş açması saçma.

İki yazılımı indir ve benchmark testlerini buraya at.

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Öncelikle HD Tune PRO indir Access Time süresine bakalım.

Sonra CrystalDiskMark ile SSD'nin okuma yazma hızına göz atalım SSD'de muhtemel bir kontrolcü yada bellek arızası olabilir. Tahminimce güney köprüsü HM65, SATA 3.0 desteği olması gerekiyor. Gerçi SATA 2.0 desteği olsa bile bu kadar yavaş açması saçma.

İki yazılımı indir ve benchmark testlerini buraya at.

SSD verilerim.

Ekli dosyalar

• ssd.PNG
    ssd.PNG
    122.7 KB · Görüntüleme: 526
  • SSD1.png
    SSD1.png
    36.1 KB · Görüntüleme: 681
  • SSD2.png
    SSD2.png
    46.9 KB · Görüntüleme: 400
  • SSD3.png
    SSD3.png
    47 KB · Görüntüleme: 415

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Değerler iyi SSD'de herhangi bir sorun yok. Video atabilirsen iyi olur sorunun nerede olduğunu anlamış oluruz. Genel bir yavaşlık var mı bilgisayarda ? Klasör geçişleri tarayıcıların açılma hızı vs ? Ramlerinin ikisi farklı bellek zamanlamalarına sahipse sorun bu sebep yüzünden de olabilir. Biosu güncellemek'de faydalı olabilir. Video atarsan kesin bir şeyler söyleyebilirim.

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Açıkçası açılışın yavaş olması dışında hiç bir problemim yok yani klasör geçişleri tarayıcıların açılma hızları vs çok iyi hatta ssd içerisine kurduğum programların performansları bile çok iyi . Ayrıca şöylede bir garip durum var bilgisayarı açtıktan sonra Windows logosuna 5 saniye bile geçmeden geliyor sonrasında siyah ekran geliyor ve 1.5 dakika filan burada bekliyorum sonrasında masaüstü geliyor.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Açıkçası açılışın yavaş olması dışında hiç bir problemim yok yani klasör geçişleri tarayıcıların açılma hızları vs çok iyi hatta ssd içerisine kurduğum programların performansları bile çok iyi . Ayrıca şöylede bir garip durum var bilgisayarı açtıktan sonra Windows logosuna 5 saniye bile geçmeden geliyor sonrasında siyah ekran geliyor ve 1.5 dakika filan burada bekliyorum sonrasında masaüstü geliyor.
Güvenli moda girip dener misiniz ? Ne kadar hızlı masaüstünü göreceksiniz ? Yüksek ihtimalle AMD ekran kartından kaynaklanıyor.

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Güvenli moda girip dener misiniz ? Ne kadar hızlı masaüstünü göreceksiniz ? Yüksek ihtimalle AMD ekran kartından kaynaklanıyor.

Video boyutu yüksek olduğu için yükleyemedim güvenli modda deneyeceğim şimdi .

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
10 saniye bile sürmeden güvenli mod masaüstüne ulaştım

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
10 saniye bile sürmeden güvenli mod masaüstüne ulaştım
Evet sorun tahmin ettiğim gibi sorunları bitmek bilmeyen AMD grafik işlemcisinde. Ekran kartı sürücüsünü nasıl yüklediniz ? Ekran kartı sürücüsünü komple silip AMD'nin sitesinden yüklemeyi deneyin. Olmazsa beta sürücüyü yükleyin deneyin. Hiç olmazsa AMD' sürücüsünü komple sistemden kaldırıp bir yeniden başlatın sorun devam ediyor mu diye.

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
tüm sürücü güncellemeleri için driver booster kullanmıştım. Teşekkür ederim dediğiniz şekilde denedikten sonra buraya yazarım.

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
AMD sürücüsünü komple kaldırdığımda masaüstüne 15 saniyede ulaştım.

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Sürücüyü AMD nin sitesinden indirip kurdum fakat eskisi gibi geç açılmaya başladı ne gibi bir çözüm yolumuz olabilir her şey için çok teşekkür ederim.

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Sistem başlatılırken AMD ekran kartını devre dışı bırakma gibi birşey olabilirmi ? Sistem açıldıktan sonra devreye girsin

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Sistem başlatılırken AMD ekran kartını devre dışı bırakma gibi birşey olabilirmi ? Sistem açıldıktan sonra devreye girsin
Daha öncelerde cihazda ısınma sorunu yaşadınız mı ? Eğer fan bakımlarını kontrollü ve düzenli bir şekilde yaptırmadıysanız grafik işlemcinin PCB'ye temas eden lehim bilyelerinden biri veya birkaçı temas etmiyor olabilir. Bu temassızlıklar işletim sistemi - grafik işlemci etkileşiminin süresini geciktir. Çözümü çip tamiri veya çip değişiminden geçer.

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
ısınma sorunu çok yaşamadım yeni temizleyip termal macun uygulamıştım fakat dediğiniz lehim bilyelerinin temas edip etmediğini bilmediğim için sanırım bilgisayarımı bir bilgisayarcıya götürmem gerekecek ilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim .

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Yetkili servisiyle konuştuğumda anakart üzerine yapışık halde olduğu için eğer öyle bir durum varsa komple anakartı değiştirmeniz gerekir dediler .

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Yetkili servisiyle konuştuğumda anakart üzerine yapışık halde olduğu için eğer öyle bir durum varsa komple anakartı değiştirmeniz gerekir dediler .
Ben teknik servisimde 150 liraya tamirini 250 TL ye değişimini yapıyorum. Onlar ne anlar grafik işlemci tamirinden. Öncelikle senin ekran kartın oyunlarda sorunsuz bir performans veriyor mu ? Yada başka herhangi bir sorun var mı buda önemli.

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Sanırım para koparmak için söylediler doğrudur tabikide. Sadece legeau of legends oynuyorum şuan ondada en düşük 75 fps gördüm çok nadir atlamalar gibi bişey oluyor onun dışında bir sorun farketmedim.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Sanırım para koparmak için söylediler doğrudur tabikide. Sadece legeau of legends oynuyorum şuan ondada en düşük 75 fps gördüm çok nadir atlamalar gibi bişey oluyor onun dışında bir sorun farketmedim.
İsterseniz işletim sistemi değiştirerek bir deneyin. Windows 7 temiz format atın bakalım neler olacak. Sürücü-işletim sistemi uyuşmazlığı varsa sorun bundan da olabilir.

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Tamam birde o şekilde deneyeyim fakat windows7 iso dosyalarını indirmek için microsoft key soruyor o yüzden indiremedim şuan kullanılan windows hatasını aldım. Başka indirebileceğim temiz bir yer varmıdır ilginize çok teşekkür ederim ☺️

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
İsterseniz işletim sistemi değiştirerek bir deneyin. Windows 7 temiz format atın bakalım neler olacak. Sürücü-işletim sistemi uyuşmazlığı varsa sorun bundan da olabilir.

Sizce bilgisayarıma RAM desteği yapsam açılış süresinde değişme olurmu ? Win7 kurdum fakat AMD sürücüsünü yükleyemedi bende tekrardan win10 geçiş yaptım

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72

Sizce bilgisayarıma RAM desteği yapsam açılış süresinde değişme olurmu ? Win7 kurdum fakat AMD sürücüsünü yükleyemedi bende tekrardan win10 geçiş yaptım

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Hayır değişme olmaz.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Hayır değişme olmaz.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Hayır değişme olmaz.

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Kusura bakmayın telefonumdan yazmıştım 2 3 sefer gönderilmiş ☺️

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
O zaman şuanlık windows10 için başka çözüm yolumuz yok değil mi ?