Samsung Evo 870 250 Gb SSD Düşük IOPS Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

joulneyder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Ssd 'yi bilgisayara taktım. İşletim sistemini Ssd'ye kurarak format attım. Eski Hdd'yide depolama olarak ayırdım. Bütün Windows güncellemelerini yaptım . Driverleri aygıt yöneticisinden kontrol edip güncelledim.Bilgisayar açılış kapanışı yaklaşık 10-15 saniye azaldı. Diğer uygulamaların açılış sürelerinde 1/2 veya 1/3 oranında azalma var . Anakartım sata2 destekliyor bu yüzden sıralı okuma yazma hızlarının 270 dolaylarında kalacağını biliyordum öylede oldu.Aynı şekilde rastegele ıops değerlerininde de bir miktar(%15-20 civarı) düşük değerler beklerdim fakat çıkan ıops değerleri vadedilen değerlerden(98 k - 88 k ) %75 oranında düşük çıktı.(crystaldiskmark sonuçlarıda buna yakın) Ayrıca AHCI ve TRIM modları açık
Performance Benchmark_20210212.png

Samsug desteğe mail attım bana bios sürümümü güncellememi veya başka bir bilgisayarda denememi önerdiler.Bununla ilgili birkaç sorum var.
1. Sizce bios güncellemesi işi çözer mi ? Anakart modeli: Anakart Foxconn A6GMV ben bu anakart için resmi sitede veya başka bi yerde bios driverini bulamadım. Ayrıca videolardan bious update ayarlarına bakıyorum fakat benim bios paneli çok eski hiçbirine benzemiyor güncelleme kısmına ne taraftan girebilirim acaba ? Aşşağıya anakartımla ilgili ve bios panelimin görünüşüyle ilgili fotoğraflar ekliyorum:

anakart detay.jpeg
bios panel.jpeg

2. Şuan Ssd üzerinde windows kurulu. Ssd'yi başka bir bilgisayarda denemek için ne yapmam gerekir ? Aklıma şöyle bir yol geliyor : Yeniden format atıp ssd yi biçimlendirip sileceğim bilgisayarımı hdd üzerine kuracağım ve ssd yide ayrılmamış alan olarak bırakacağım. Ardından ssd yi alıp başka bir bilgisayara takacağım . Fakat bu sefer diğer pc de hemen tanıyacak mı yeniden formatla sıfırdan mı tanıtmak lazım ? Bu konuda kafam karıştı.
3. Tüm bunlar dışında başka bir öneriniz var mı ?
Sistem Özelliklerim :
-Anakart Foxconn A6GMV
-İşlemci AMD Phenom II X6 1055T Processor 2.80 GHz
-DDR3 1333 Mhz 8 gb ram
-Ekran Kartı AMD Radeon R7 200 Series
-Sabit Disk SAMSUNG HD105SI 1 TB 5400 RPM

Son düzenleme:

joulneyder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Sorunu çözemedim hala yardımcı olabilicek yok mu ?

Son mesajlar