RAW olmuş HDD %100 Kurtarma

Bu konuyu okuyanlar

Doganay1965

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar.

RAW olmuş ya da Birimi Silinmiş harici(External) & dahili(Internal) hard diskiniz var ise (Kaç bölüm(Partition) olduğu önemli değil %100 kurtarabilirsiniz. Sanki hiç bozulmamış-ilk günkü gibi.

Hatta Hard Disk ya da Flash belleklerimizi (çok eski değilse) fabrikadan çıkmış hale, geri getirebilirsiniz. Yani Hard Disklerin diskleri üzerindeki sektörleri Mükemmel hale getirebilirsiniz. Kilitlenmiş ya da formatlanamayan Flash belleklerinizi açıp format atabilirsiniz.

Bilgisayar konusunda geniş bilgiye sahibim, hard diskimi nasıl kurtarabilirim diyorsanız, bilgiye ihtiyacım var yardımcı olabilir misiniz derseniz E-Mail atın.

Çünkü Hard disk kurtarma işlemi gerçekten zorlu bir süreçtir. Bu konuda geniş bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz, yüzde yüz kurtarılabilecek bir hard diski hiç kurtarılamaz hale getirebilirsiniz. Bir hard diskin nasıl bozulduğunu, üzerinde işlem yapılıp yapılmadığını, MBR kütük kaydı ve bölüm tablolarının sağlamlığını kontrol edemiyor iseniz, en önemlisi içerisindeki dosyalar sağlamamı değil mi göremiyorsanız bilinçsizce kurtarmaya girişmenin hiçbir anlamı yoktur. Bunu deneyenlerin çoğu hard disklerini mutlaka bozmuşlardır.

Kısacası hard disk kurtarma gerçekten uzmanlık isteyen bir iştir. Hele de üzerinde çeşitli işlemler yapılmış bir hard diski %100 kurtarmak neredeyse imkânsızdır. Birde en önemlisi formatlanmış bir hard diskten veri kurtarma olaydır ki, birçok insan dosyalarını hiç bozulmamış bir şekilde kurtarabileceklerini sanıyorlar. Oysa birçok kurtarma programı, formatlanmış bir hard diskteki verileri parçalanmış olarak kurtarabiliyorlar. Yani dosyalarınız kaydettiğiniz günkü şekliyle tek parça olarak kurtarılamıyor.

Not: Hard Disk kurtarma konusunda uzmanım. Çünkü birçok insanın hard diskini kurtardım. Özellikle RAW olmuş ve birimi silinmiş hard diskleri %100 kurtarabiliyor ve sağlam olduğu günkü haline geri getirebiliyorum. Bu konuda uzman olduğunu düşünen insanların dahi RAW olmuş bir hard diski içerisindeki dosyaları taşımadan kurtarabildiklerini hiç bir yerde görmedim.

Önemli Bilgi: Hard Diskler kesinlikle Formatlanmamış ve Üzerine herhangi bir şey yazılmamış olmak zorunda. RAW olarak hiç bir işlem görmemiş ise %100 kurtarılabilmektedir.

Son düzenleyen moderatör:

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
R-Studio programıyla aynen bahsettiğiniz gibi klasör hiyerarşisiyle birlikte ilk günkü gibi kurtarmak mümkün.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Yazılımsal olarak veri kurtarmak basit iş, disk raw olsun olmasın zaten çeşitli yazılımlar bunu hallediyor. Fakat düzeltmem gereken birkaç nokta var. Öncelikle raw olmuş diskten veri kurtarma oranı asla %100 değildir. Harddiskler sadece yazılımsal olarak değil, donanımsal bir zarar gördükten sonra da raw formatına dönüşebilirler. Bu işlerde profesyonelim denmesi için profesyonel bir ekipmana, hex tecrübesine ve havasız ortama ihtiyaç duyulur. Disk kafasındaki en ufak bir arıza diski okunamaz hale getirebilir ve bu harddiskin raw olması için bir sebeptir. Bir diğer sebeplerden birisi disk yüzeyindeki donanımsal hasarlı bad sectorler ve harddisk kartının bios eepromunun arızalanması. Disk yüzeyi hasar görmüş bir harddiskten veri kutarmak her baba yiğidin harcı değildir. Ayrıca bir harddiski istediğiniz kadar parçalara ayırın o diskten veri kurtarmak mümkündür. Disk yüzeyi toz haline getirilmiş bir harddiskten veri kurtaran Türk mühendislerimiz bu konuda paralelcilerle top gibi oynamıştır.

Doganay1965

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Değerli arkadaşlar.

Burada bahsedilen olay yazılımsal arızadır. Eğer buna Seyhoo arkadaşımızın dediği donanımsal arızalarda eklenirse, o zaman o hard diski yüz binlerce lira ile kurulmuş laboratuvarlar da çözebilirsiniz. Eminin bir çok bilgisayarcı insan bir hard diskin bileşenlerini ve bu bileşenlerin yapısını bilmemektedir. Aşağıdaki linkte bunun bilgisi kısa bir şekilde açıklanmıştır. İnceleyin bilginiz oluşun.

https://tr.pinterest.com/alex7774/hard-drive/
http://www.bilgisayarbilisim.net/donanim-genel-f43/harddisk-nasil-calisir-t18135.html

Bizim yukarıda bahsettiğimiz olay tamamen bilgisayar tarafından donanım olarak okunabilen ve MBR kütüğü ve bölüm tablosu bozulmuş hard diskler için geçerlidir. Elektronik tablosu ya da silindiri ve kafası bozulmuş hard diskler değil kurtardığımız hard diskler.

Yazılımı bozulmuş bir hard diski bir şehir gibi düşünün. Etrafı çin seddi gibi duvarlarla(MBR duvarları) örülmüş ve bir kapısı(Bölüm tablosu) olan ve şehre bu kapıdan girilebilen bir şehir. Şehrin bir kaç kapısı(Bölüm-Partition) var ise eğer işte ben içerenindeki binalar(Dosyalar) sağlam olan bu şehrin kapısı-kapılarını onarıyor ve tekrar açılır hale getiriyorum. Tabi ki bunu çok gelişmiş birkaç program yardımı ile yapıyorum. Bazen de dos komutlarından da yararlanıyorum. 20-25 yıldır bilgisayar teknolojisi üzerinde çalışıyorum, hard disk içerisindeki sağlam bir dosyayı bir başka hard diske taşımadan ben o kapıları onarabilirim diyen bir kişiye rastlamadım ve de duymadım bu güne kadar.

Eğer var ise çıksınlar anlatsınlar. Anlatmaz ya da anlatamazlar çünkü zor kazanılan bilgi değerlidir. Bilgisayar sektöründe zor yada kolay elde ettiği bilgiyi insanlarla paylaşan ve onlara karşılıksız veren birisini görmedim daha.

Bu bilgi ve beceriye sahip insanlar çok büyük veri kurtarma şirketlerinde varlar. Onlarda bir insanın ya da bir şirketin hard diskini kurtarmak için yüksek meblağlar istemektedirler. Bizim yardımcı olduğumuz insanlar bilgisayara merak salmış ve bu konuda emek sarf eden ve maddi gücü kısıtlı olan insanlardır. Bu insanlar kendilerini geliştirmek ve öyle ya da böyle ülkeye ve ülke ekonomisine katkıda bulunan insanlardır.

Bilgisayar dipsiz bir kuyu gibidir. Ne kadar çok bilirseniz bilin, milyonların ürettiği teknolojinin bütün bilgisine tek başınıza sahip olamazsınız. Olay ben daha iyi biliyorum ya da en iyisi benim olayı değildir.

Saygılarımla,

fkkrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar,
samsung marka harici bellegim pc'de görünmüyor. okudugum kadariyla raw olmus durumda. Cesitli pc'lerde de denedim fakat formatlamam gerektigini okuyorum. Ama bellegi televizyona bagladigim vakit herseye ulasabiliyorum.

Bu durumda nasil bir yol izlemem gerekir?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Arkadaslar,
samsung marka harici bellegim pc'de görünmüyor. okudugum kadariyla raw olmus durumda. Cesitli pc'lerde de denedim fakat formatlamam gerektigini okuyorum. Ama bellegi televizyona bagladigim vakit herseye ulasabiliyorum.

Windows'un tanımadığı bir format kullanılmış. Linux Pc'de açmayı dene.

Doganay1965

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar,

Öncelikle nasıl RAW olduğunu anlatmalısın.

Hard diskler çeşitli şekillerde RAW olurlar. Birincisi elektrik kesintileri, ikincisi sürekli bilgisayara takıp sökmek. ayrıca bölümlere ayırmaya
çalışırken ya da üzerinde bilinmeyen programlarla işlem yaparken Raw olur.

Bölümlere ayırmaya çalışırken ya da herhangi bir programla üzerinde işlem yapılırken RAW oldu ise bozulmadan önceki haline getirmek gerçekten zor. İçerisindeki klasörlerden bazıları onarılamaz şekilde bozuluyor çünkü. %20 kayıpla veri kurtarma işlemi ile hard diskin içerisindeki bilgilerin yüzde 8O'i bazan %90 kurtarılabiliyor.

Sizin hard diskiniz hangi şekilde RAW oldu onu kesinlikle bilmem gerekiyor. Ondan sonra kurtarma işlemini konuşabiliriz. E-Mailini gördüm de cevap verdim kusura bakma. Bu günlerden yoğunluktan dolayı sitelerde fazla gezemiyorum. Bu nedenle de her mesaja anında cevap veremiyorum.

fkkrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle nasıl RAW olduğunu anlatmalısın.

Hard diskler çeşitli şekillerde RAW olurlar. Birincisi elektrik kesintileri, ikincisi sürekli bilgisayara takıp sökmek. ayrıca bölümlere ayırmaya
çalışırken ya da üzerinde bilinmeyen programlarla işlem yaparken Raw olur.

Bölümlere ayırmaya çalışırken ya da herhangi bir programla üzerinde işlem yapılırken RAW oldu ise bozulmadan önceki haline getirmek gerçekten zor. İçerisindeki klasörlerden bazıları onarılamaz şekilde bozuluyor çünkü. %20 kayıpla veri kurtarma işlemi ile hard diskin içerisindeki bilgilerin yüzde 8O'i bazan %90 kurtarılabiliyor.

Sizin hard diskiniz hangi şekilde RAW oldu onu kesinlikle bilmem gerekiyor. Ondan sonra kurtarma işlemini konuşabiliriz. E-Mailini gördüm de cevap verdim kusura bakma. Bu günlerden yoğunluktan dolayı sitelerde fazla gezemiyorum. Bu nedenle de her mesaja anında cevap veremiyorum.

bende ancak görüyorum mesaji, kusura bakma lütfen.

sadece bir gün laptopa bagladim ve hicbirseye ulasamadim. 3 ayri dosya vardi sadece birine girebiliyorum, onda da dogru düzgün belge yok zaten.
sanirsam sürekli takip sökmekten veya birkac kez yere düsmüstü, bu sebeplerden olmus olabilir.

umarim kurtarabilirim.

cok tesekkürler

Ahmet ekinci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim hardiskim yeni.pcye taktim deneme olarak birseyler attim hizini olcmek icin.hızı 80 lerdeydi.sildim icindekini ancak hdd de silinmemis gibi gozukuyordu.normal olarak bicimlendirdim.sinra tekrar denedim bu sefer 5gb birsey attim sonra tekrar sildim.1 tb hdd yine ayni sekilde dosyalar silinmemis gozukuyordu.cikarip tekrar taktim sonra baktim ulasilamiyor kendisine.f olarak gelmis ama birim depolama hacmini gostermiyor.raw oldugunu soyluyor disk yonetiminde.cmd de clean yaptim donanimsal falan soyluyor anlamadim.yardim edebilecek arkadaslar varsa iyi olur.marka toshiba external 1 tb.

Reaksiyon puanı
0
Merhaba ;

Ben Gaziantepde bir şirketde çalışıyorum. İşletmemizdeki soyunma dolaplarındaki bir arkadaşımızın parası çalındı. Kayıt cihazına bakarken cihaz dondu ve kayıtları kaybettik. Ben hardiski çıkartıp kendi PC imde deneyeyim dedim. Hardiski görmedi . Bende bilgisayarı yönet ekranından bilgisayara sürücü harfi atadım. Ama bu seferde biçimlendirme yapmamı istedi. Bu şekilde bıraktım. Hardisk h: harfini aldı. Ama içerisindeki dosyaları göremiyorum. RAW durumunda görünüyor. 7 data recover programı ile raw kurtarayım dedim. 4-5 gündür % 8 ile 56 dosya kurtardı. Bugünde bilgisayar dondu bütün kurtarmalar boşa gitti. Pc de güç kaynağı var. Her şeyin önlemini aldım ama ekran rengarenk oldu ve bilgisayarı kapatmak zorunda kaldım. İşlem boşa gitti.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Hard disk: 2 tb dir
Merhaba arkadaşlar.

RAW olmuş ya da Birimi Silinmiş harici(External) & dahili(Internal) hard diskiniz var ise (Kaç bölüm(Partition) olduğu önemli değil %100 kurtarabilirsiniz. Sanki hiç bozulmamış-ilk günkü gibi.

Hatta Hard Disk ya da Flash belleklerimizi (çok eski değilse) fabrikadan çıkmış hale, geri getirebilirsiniz. Yani Hard Disklerin diskleri üzerindeki sektörleri Mükemmel hale getirebilirsiniz. Kilitlenmiş ya da formatlanamayan Flash belleklerinizi açıp format atabilirsiniz.

Bilgisayar konusunda geniş bilgiye sahibim, hard diskimi nasıl kurtarabilirim diyorsanız, bilgiye ihtiyacım var yardımcı olabilir misiniz derseniz E-Mail atın.

Çünkü Hard disk kurtarma işlemi gerçekten zorlu bir süreçtir. Bu konuda geniş bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz, yüzde yüz kurtarılabilecek bir hard diski hiç kurtarılamaz hale getirebilirsiniz. Bir hard diskin nasıl bozulduğunu, üzerinde işlem yapılıp yapılmadığını, MBR kütük kaydı ve bölüm tablolarının sağlamlığını kontrol edemiyor iseniz, en önemlisi içerisindeki dosyalar sağlamamı değil mi göremiyorsanız bilinçsizce kurtarmaya girişmenin hiçbir anlamı yoktur. Bunu deneyenlerin çoğu hard disklerini mutlaka bozmuşlardır.

Kısacası hard disk kurtarma gerçekten uzmanlık isteyen bir iştir. Hele de üzerinde çeşitli işlemler yapılmış bir hard diski %100 kurtarmak neredeyse imkânsızdır. Birde en önemlisi formatlanmış bir hard diskten veri kurtarma olaydır ki, birçok insan dosyalarını hiç bozulmamış bir şekilde kurtarabileceklerini sanıyorlar. Oysa birçok kurtarma programı, formatlanmış bir hard diskteki verileri parçalanmış olarak kurtarabiliyorlar. Yani dosyalarınız kaydettiğiniz günkü şekliyle tek parça olarak kurtarılamıyor.

Not: Hard Disk kurtarma konusunda uzmanım. Çünkü birçok insanın hard diskini kurtardım. Özellikle RAW olmuş ve birimi silinmiş hard diskleri %100 kurtarabiliyor ve sağlam olduğu günkü haline geri getirebiliyorum. Bu konuda uzman olduğunu düşünen insanların dahi RAW olmuş bir hard diski içerisindeki dosyaları taşımadan kurtarabildiklerini hiç bir yerde görmedim.

Önemli Bilgi: Hard Diskler kesinlikle Formatlanmamış ve Üzerine herhangi bir şey yazılmamış olmak zorunda. RAW olarak hiç bir işlem görmemiş ise %100 kurtarılabilmektedir.
Merhaba ;

Ben Gaziantepde bir şirketde çalışıyorum. İşletmemizdeki soyunma dolaplarındaki bir arkadaşımızın parası çalındı. Kayıt cihazına bakarken cihaz dondu ve kayıtları kaybettik. Ben hardiski çıkartıp kendi PC imde deneyeyim dedim. Hardiski görmedi . Bende bilgisayarı yönet ekranından bilgisayara sürücü harfi atadım. Ama bu seferde biçimlendirme yapmamı istedi. Bu şekilde bıraktım. Hardisk h: harfini aldı. Ama içerisindeki dosyaları göremiyorum. RAW durumunda görünüyor. 7 data recover programı ile raw kurtarayım dedim. 4-5 gündür % 8 ile 56 dosya kurtardı. Bugünde bilgisayar dondu bütün kurtarmalar boşa gitti. Pc de güç kaynağı var. Her şeyin önlemini aldım ama ekran rengarenk oldu ve bilgisayarı kapatmak zorunda kaldım. İşlem boşa gitti.

Merhaba arkadaşlar.

Merhaba ;

hhcihan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@Doganay1965 üstadım böyle bir açıklama yapmışsınız fakat nasıl yapılacağı hakkında bir bilgi yok. Bu işi ücretli mi yapıyorsunuz...?
Dün akşam harici diskimi (Seagate FreeAgent GoFlex 1 tb) tv'ye bağladım, filmin bitmesine 20 dakika kala tv dondu ya da hdd dondu bilemiyorum ama kumanda da hiçbir tuş çalışmıyordu, ancak tv'nin fişini çekerek kapatabildim. Sonra hdd tv'ye bağlı iken tekrar tv'nin fişini taktım ve hdd çalıştı filme devam ettim. Sonra ikinci bir filmi açtım ve 15-20 dk seyrettikten sonra yine dondu. Kumanda vs. hiçbirşey çalışmıyor halde idi ve tekrar tv'nin fişini çekip taktım ama bu sefer hdd açılmadı ve şimdi raw formatına dönmüş. Bu konu ile alakalı yardımcı olur musun...?

Merhaba arkadaşlar.

muratsener15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
winto proğramıyla başka bir flash diske windows xp formatlama diski oluşturmaya çalışırken dikkatsizlikle işlemi 2tblık seagate hard diskime uygulamışım.işlemitamamlayamadan sonlandırdım.şu anda hard disk kullanılamaz durumda.easus 8.0 crack denedim.tüm dosyaları çok uzun bir süre sonunda bulmasına rağmen kurtardığı dosyaları anında kaydetti-çünkü içleri boştu.bu bilgileri ve-veya hard diskimikurtarma şansım varmıdır

sabri3456

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar ben havıza kartından önemli bir ses kaydı alıyordum ve bunu telefondan kesip disk d ye kaydettim son ctrl z yaptım ardından dosyam gözükmedi son bir ileri bir geri gittim yeniledim felan telefonu çıkarıp taktım hiç bir şekilde dosyam gözükmedi bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

colebjk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar.
Bilgisayarıma format atarken windows yanlışlıkla 2tb hardiskime format attı.Format işemi başlamasından bir süre sonra pc takıldı yakjlasık 1saat ole durud bende mecburen restart attım ve bilgisayar onarım işlemi yaptıktan sonra açıldı. C ssd diski hiç dokunulmamış olduğu gibi duruyordu, lakin D: hdd giriş yapılamıyor ve hiçbir bilgisi görünmüyor. Disk yönetiminden baktığımda RAW formatında olduğunu gördüm. Bu Hdd düzeltme ve verilerimi kurtarma şansım var mı? Teşekkürler

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Orada kurtarılacak bir şey yok. RAW = Türkçe anlamı "BOŞ"

colebjk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Orada kurtarılacak bir şey yok. RAW = Türkçe anlamı "BOŞ"
Recovery programıyla bazı dosyalarımı geri getirdim.Boş değil .Benim bildiğim raw türkçe karşılığı ham. Donanımsal bir hasarı yok yazılımsal oldugundan bir çözümü olduğunu düşünüyorum. Sadece doğru bilgiye sahip kişilerin yönlendirmesi gerekli.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Ham, Boş, aynı şey. Geri getirdiğin dosyalar genelde fazla işe yaramaz.

ilkumit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar.

---- Mesajlar birleştirildi ----

kardeşim acil yardım önemli verilerimin olduğu 64 gb lık mikro sd hafıza kartım raw oldu laptobumda içindeki vidyoları izlerken birden durdu disk biçimlendir hatası verdi bir dahada düzelmedi yapabileceğini söylemişsin ya nasıl kurtarabilirim teşekkürler hala disk biçimlendir hatası veriyor hiç bir işlem yapmadım

Son düzenleme:

ilkumit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kardeşim acil yardım önemli verilerimin olduğu 64 gb lık mikro sd hafıza kartım raw oldu laptobumda içindeki vidyoları izlerken birden durdu disk biçimlendir hatası verdi bir dahada düzelmedi yapabileceğini söylemişsin ya nasıl kurtarabilirim teşekkürler hala disk biçimlendir hatası veriyor hiç bir işlem yapmadım e mail: umitunutmaz@mynet.com

突厥汗國

Profesör
Reaksiyon puanı
1,236
Evet abi. Dosyalarim fotograflarim filmlerim hepsi oradaydi. 500gb yakin dosya kurtardim ama hala yetersiz

Öncelikle Gecmıs Olsun, Eger ki Diski Taktıgınızda Disk Bıcımlendır diyosa Telasa Kapılmayın İptaL Değiniz devam edin, Biraz Evvel Raw Olmus Sistemi Tek Bir Komut ile Geri getirdim..

Cmd- chkdsk/r x:

Cmd yi de Yönetici Olarak Calıstırın Ayrıca..

x Hasarlı Dedımiz Sürücü ismi, ve Beklemeye alıyoruz Yakın Bir zaman Sonra ıslem bıttıkten sonra Sorunsuz Acılıyor..

Diskim sorunsuz Bir Sekılde Acıldı..

Iyı Forumlar..

Çağatay TORUN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle Gecmıs Olsun, Eger ki Diski Taktıgınızda Disk Bıcımlendır diyosa Telasa Kapılmayın İptaL Değiniz devam edin, Biraz Evvel Raw Olmus Sistemi Tek Bir Komut ile Geri getirdim..

Cmd- chkdsk/r x:

x Hasarlı Dedımiz Sürücü ismi, ve Beklemeye alıyoruz Yakın Bir zaman Sonra ıslem bıttıkten sonra Sorunsuz Acılıyor..

Iyı Forumlar..

Kardeşim çok teşekkürler, o komutla bende raw olan 1 tb lık usb 3.0 harici diskimi veri kayıpsız normale döndürdüm,
bilgi paylaştıkça yararlıdır.

turko35408

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Selamlar.Uzun süredir usb belleklerimde oluyor bu sorun.Diskleri taktığımda biçimlendir uyarısı alıyorum.Disk yönetimine baktığımda diskin raw biçimli olduğunu ve ek 0 mb'lık bir bölüm açıldığını görüyorum.Bu 0 mb'lık bölümü sildiğimde normale dönüyor. Diskleri tekrar taktığımda yine aynı şeyler oluyor.Ya pc sapıtıyor,ya belleği görmüyor,ya da raw formatında görüyor.Ben bu sorunu sadece win 8.1 ve win 10'da gördüm.Win 7'de sorun yok.Ne alakası var diyeceksiniz ama anakart'tan bile şüphelenmeye başladım.Çeşitli programlar(paragon partition manager gibi) ve ms-dos komutları denedim nafile.Bu sorunu yaşayan varsa yardımcı olur mu lütfen?.Teşekkürler.

Çağatay TORUN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
kardeşim yukarıda cevabını verdim arkadaş vermiş işte cevabı bendede oldu aynısı ama Cmd- chkdsk/r x: komutudan sonra sabırlı ol bekle bitmesini, ordaki x senin usb belleğinin harfi olacak

turko35408

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
kardeşim yukarıda cevabını verdim arkadaş vermiş işte cevabı bendede oldu aynısı ama Cmd- chkdsk/r x: komutudan sonra sabırlı ol bekle bitmesini, ordaki x senin usb belleğinin harfi olacak
Teşekkürler kardeşim.Bu da faydasız.Fazla uzun ve detaylı yazıp başınızı ağrıtmak istemem ama,ben şahsen bu sorunun işletim sisteminden kaynaklandığını düşünüyorum.Zira win 7'de böyle sorun görmedim.Sadece deneyeyim diye başka bir diske win 8.1 kurdum.Yine aynı.Tek disk (bölünmüş bile olsa) sorun yok.Ancak ikinci bir disk(usb ya da sata)takınca sistem saçmalıyor.Daha önce de aynı sorunu hard disk'te yaşadım.İkinci bir sata diskte yedekleri tutuyorum.Bir gün bir baktım disk raw olmuş.Dosyaların çoğu uçmuş.Ntfs'ye zor bela çevirdim ama bu kez de bazı dosyalara şifre anahtarı işareti koymuş.Dosyaların güvenlik bölümünde S- harfiyle başlayan bir kullanıcı hesabı gördüm.İzinleri o'na aktarmış.Kimdir bu kullanıcı anlamadım(zira kullanıcı hesaplarında yok).İzinleri kendime aktardım ve şifre kalktı.Tabii gidenler geri gelmedi.Sırf bu sorunlar yüzünden diskler format manyağı oldu.Microsoft'a yazayım diyorum da nasıl yazılır kısa ve öz bu sorunlar,bilmiyorum ki...

Bedkag_2121

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ARKADAŞLAR BEN FORMAT ATTIKTAN SONRA WİNDOWS 10 KULLANİYORUM AYARLARDAN FORMAT ATTİM TEK HDDMİN BİR KISMI RAW OLDU BİR KISMIDA NTFS NE YAPABİLİRİM YARDIMCI OLUN

sifiryedi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Cmd- chkdsk/r x:

Iyı Forumlar..
merhaba dostum. ben MacBook kullanıyorum. harici bir hdd kullanıyorum. 1 tb hdd mi / time machine ve yedekler diye 2ye ayrıdım 500 - 500 olarak. evvelki gün yanlışlıklıla time machine kullanması için yanlışlıkla diski sil dedim (fotoğrafını ekledim) ben bir bölümü sileceğini düşünmüştüm ama o komple diski sildi silmesi uzun sürmedi hatta hemen silindi. öyle bekleme falan yaşamadım. şimdi diski tek 1 tb olarak görüyor. disk apfs formatında, şimdi olduğu gibi eski haline getirmek için sence ne yapmalıyım.. varmı böyle bir olay üstüne hiçbir şey yüklenmedi veya işlem yapılmadı olduğu gibi duruyor sadece program kullanarak tarama yaptım. herhangi bir müdahalede bulunmadım..

Ekli dosyalar

• Ekran Resmi 2020-11-26 17.52.42.png
    Ekran Resmi 2020-11-26 17.52.42.png
    103.6 KB · Görüntüleme: 311

突厥汗國

Profesör
Reaksiyon puanı
1,236
merhaba dostum. ben MacBook kullanıyorum. harici bir hdd kullanıyorum. 1 tb hdd mi / time machine ve yedekler diye 2ye ayrıdım 500 - 500 olarak. evvelki gün yanlışlıklıla time machine kullanması için yanlışlıkla diski sil dedim (fotoğrafını ekledim) ben bir bölümü sileceğini düşünmüştüm ama o komple diski sildi silmesi uzun sürmedi hatta hemen silindi. öyle bekleme falan yaşamadım. şimdi diski tek 1 tb olarak görüyor. disk apfs formatında, şimdi olduğu gibi eski haline getirmek için sence ne yapmalıyım.. varmı böyle bir olay üstüne hiçbir şey yüklenmedi veya işlem yapılmadı olduğu gibi duruyor sadece program kullanarak tarama yaptım. herhangi bir müdahalede bulunmadım..

Burdan Konu anltımlarına Bakarak Verılerı Getırme sansın var, Wındows olsaydı veya Linux daha farklı seyler soylerdım ama Mac olunca malum.. Uzerıne sıstem kurmadıkca verılerın aslında sılınmez ve suan hıc bır sekılde uzerıne yazma yapma dedıgım yolu deneyip yonergelerı ızlemen sonuc verecektir.