Haber Halo Infinite İnceleme

Bu konuyu okuyanlar

ucanfare

Öğrenci
Katılım
12 Kasım 2021
Mesajlar
15
Reaksiyon puanı
5
Puanları
3
Yaş
33

Master Chief'in son macerası seriyi yeniden canlandırdı. Halo Infinite, tam anlamıyla harika bir oyun. Büyüleyici hikayesinden özgürleştirici oynanışına kadar geliştirici 343 Industries, kıdemli Halo hayranları arasında yankı uyandıracak ve yeni nesil oyunculara ilham verecek bir hikaye yaratmış.​

Halo Infinite‘in hikayesinden umudum yoktu. Halo’daki Master Chief’e aşina olan herkes, onun az konuşan bir adam olduğunu bilir. Bu yüzden, John-117’nin ruhuna uygun olarak, hemen konuya gireceğim; Bu oyunun hikayesi, seri için bugüne kadar yaratılmış en göze çarpan, geçmişe sadık ve oynaması en eğlenceli bölümlerden bir tanesi olmuş.

Halo 5: Guardians‘ın geliştirici 343 Industries’in üzerine 2015’ten beri karanlık ve uğursuz bir bulut gibi gelen monoton ve özensiz kampanyasının hayaleti sonunda kovuldu. Karmaşık hikaye, uzun süren silahlı çatışmalar ve anlamsız karakterlerden kurtulduk. Bunun yerine yalnızca Halo: Combat Evolved’ın özünü yakalamakla kalmayan, aynı zamanda orijinal Xbox oyununun asla yapamayacağı ‘gerçek oyuncu özgürlüğü’ de bu oyunla bizlerle sunulmuş.

Halo Infinite İnceleme: İlgi Çekici Anlatı

resim_2021-12-08_133122.png


Halo 5‘in en belirgin eleştirilerinden biri, oyuncuların Halo’nun karmaşık evreninin her yönü hakkında geniş bir bilgiye sahip olmalarını gerektirmesiydi. Oyuncuların, oyunun ana konusunun dışında neler olup bittiğine dair en belirsiz bir anlayışa sahip olmaları için her bir Halo romanını okumaları gerektiği gibi hissetmiştim ki bu kendi içinde inanılmaz derecede kopuk ve bunaltıcıydı.

Halo Infinite’te ise, 343 Industries oyunun temellere geri döndü ve ‘Master Chief, kişisel bir yapay zeka ile ilişkisi ve tehlikeli yeni bir tehdide karşı savaş’ şeklinde üç temel unsur etrafında kurguladı. Bu basit ama etkili kurgu ile hem oyunun hayranları hem de oyuna yeni başlayanlar rahat bir nefes aldı.

Beklediğiniz gibi, oyunun kurgusu boyunca ek arka plan ve hikaye temelleri mevcut ancak bunlar yalnızca genel anlatıyı tamamlamaya hizmet eder şekilde tasarlanmış, bilmezseniz bir şey kaybetmiyorsunuz. İşte tam da bu yüzden Halo Infinite’in hikayesi; serinin hayranları için tanıdık, yeni gelenler için erişilebilir ancak taze ve heyecan verici bir hale gelmiş. Ayrıca hikaye en başından itibaren ilgi çekici.

Oyun oldukça beklenmedik bir şekilde başlıyor. Kahramanımız Master Chief, Banished olarak bilinen korkusuz bir ordunun lideri olan Atriox adlı heybetli bir Brute tarafından vahşice dövülüyor. Adeta bir roket gibi uzaya fırlatılan Master Chief, Atriox’un güçleri Dünya’nın UNSC güçlerini yok ederken kendini mahsur ve çaresiz bir durumun içinde buluyor.

Kahramanımız altı ay ortadan kaybolduktan sonra ‘The Pilot’ olarak bilinen bir UNSC askeri, düşmüş kahramanımızı kurtarmayı ve diriltmeyi başarır. Chief, vakit kaybetmeden insanlığın hayatta kalması için savaşmaya ve eski müttefiki Cortana’ya ne olduğunu keşfetmeye koyulur. Bunu yapmak için The Pilot’un yardımına ve The Weapon adlı yepyeni bir yapay zeka arkadaşına ihtiyacı olacak.

Halo Infinite İnceleme: Yapay Zeka Arkadaşımız

resim_2021-12-08_133157.png

Halo serisinin hayranları görür görmez The Weapon‘a bayılacak. Esprili ünlemlerinden düşünceli gözlemlerine kadar, Chief’in kafasının içinde tekrar küçük bir sese sahip olmak harika bir his. Kampanya boyunca ikilinin ilişkisinin gelişme şekli de hikayenin en güçlü yönlerinden biri ve Chief ile oyuncu arasında duygusal bir bağlantı kurmak için çok önemli.

Benzerlikler çok açık olsa da, The Weapon sadece Cortana’nın bir karbon kopyası değil. Holografik meslektaşından çok daha kolay. Ayrıca Master Chief’in gecikmiş gibi görünen daha eğlenceli bir yanını ortaya çıkarma alışkanlığı da var. The Weapon, Cortana’nın da hiç olmadığı kadar naif.

Oyun, yapay zeka ile karşılaşmamızdan sonra yavaş yavaş Banished’in UNSC’yi yenmesinden bu yana olan her şeyi bir araya getirmeye çalışıyor; Yine oyun, oyuncunun Halo evreninin her yönünü veya önceki oyunlarda neler olduğunu bildiğini varsaymıyor.

Halo Infinite İnceleme: Bu Seri Yeniden Doğdu!

resim_2021-12-08_133303.png

Halo Infinite‘in hikayesi şüphesiz ikna edici ancak serinin temelleri, 20 yıl önce bu kadar çok oyuncunun orijinal oyuna aşık olmasının ana nedeni değil. Xbox’ın bu yapımı, birinci şahıs nişancı oyununu video oyun tarihinin yıllıklarına bağlayan an be an oynanabilirlik sunması ve Halo Infinite’de şimdiye kadarkilerin en iyisi.

Halo Infinite’in hikayesi
, şimdi harap olmuş bir uzay gemisinde animasyonlu Grunts, iriyarı Brütler ve ölümcül Elitler dalgalarını biçerken tipik olarak doğrusal bir şekilde başlar. Bununla birlikte, birkaç yeni oyun mekaniği, Halo’nun temelde nasıl hissettiğini ve oynadığını önemli ölçüde etkiler.

İlk değişiklik nispeten önemsiz ancak gerekli bir mekanik. Artık çeşitli patlayıcı kutuları toplayabilir ve düşmanlara fırlatabilirsiniz. Yıllardır video oyunlarında kırmızı varilleri ve benzerlerini havaya uçuruyoruz ancak bu çevresel tehlikeleri yakalayıp hızla ilerleyen bir Brute’un yüzüne veya bir Grunts çetesine doğru fırlatmak inanılmaz derecede keyifli.

Halihazırda Halo Infinite oyuncularının hayal gücünü çevrim içi olarak ele geçiren Grappleshot, oldukça basit bir keşif. Silahları ve bidonları kendinize doğru çekebiliyorsunuz, daha önce imkansız olan yükseklikleri ve binaları kolaylıkla ölçekleyebiliyorsunuz, tehlikeden kaçmak için kendinizi köşelerden atabiliyorsunuz ve tatmin edici bir yenilgi için kendinizi düşmanlara doğru çekebiliyorsunuz.

Grappleshot o kadar çok oyuncu özgürlüğü ve geçiş seçeneği ekliyor ki Master Chief ve Halo serisinin bir bütün olarak bu olmadan nasıl başa çıktığını hayal etmek zor. Halo’nun savaş mekaniklerine daha önce mümkün olmayan dikey bir yön katan bu mekanik benim çok hoşuma gitti ve gerçekten, Zeta Halo ile oyunculara mükemmel oyun alanı hediye edilmiş.

Halo Infinite İnceleme: Sınırsız Özgürlük

resim_2021-12-08_133329.png

Link’in The Legend of Zelda: Breath of the Wild’daki Great Plateau’nun tepesinde durduğu an gibi, Halo Infinite’in Zeta Halo’su da muhtemelen birçok oyuncuda aynı nefes kesici tepkiyi uyandıracak. Keşfedilmeyi arzuluyor, güzelliğiyle dikkat çekiyor ve sayısız oynanış olasılığıyla dolu.

Oyunun açık uçlu alanına ilk adım attığınızda ve çevrede noktalı sayısız düşman gördüğünüzde, Halo Infinite’in efsanevi sandbox yönlerini tamamen keşfedeceksiniz.

Düşmanı ortadan kaldırmanıza yardımcı olmak için emrinizde çeşitli silahlar ve Spartan yetenekleri olacak ancak ona nasıl yaklaşacağınız tamamen size kalmış. Uzak mesafeden uzun menzilli bir silah kullanarak Banished‘i öldürmek mi istersiniz? Daha yüksek bir görüş noktasına ulaşmak ve onu uzaktan öldürmek için Grappleshot‘ı kullanın.

Peki ya binaların içinde saklanan o düşmanları öldürmek? Güvenilir Assault Riffle silahınız, bazı iyi zamanlanmış yakın dövüş saldırılarıyla birlikte onlarla başa çıkacak. Düşman takviye kuvvetlerinin ateşi altında mı? Bir kalkan bırakın ve düşmanlarınızın durumunu tersine çevirin. Büyük bir Grunt grubu mu geliyor? Karışıma cayır cayır yanan mavi bir plazma bombası atın ve dağılmalarını izleyin.

Zeta Halo’nun devasa ölçeği ve oyuncunun kullanabileceği Grappleshot gibi yeni imha araçları sayesinde, oyuncuya sunulan bu sürekli özgürlük anları son derece tatmin edici.

Halo Infinite’in oyuncuya çatışmaların üstesinden gelmesi için verdiği bu boş tuval, şaşırtıcı olmayan bir şekilde oyun içinde başkalarıyla paylaşmadan edemeyeceğiniz anlara yol açıyor. Çok fazla potansiyel var ve bol bol böyle anların videolarını göreceğimize eminim.

Halo Infinite İnceleme: Valor Valor Valor!

resim_2021-12-08_133354.png

Peki Halo’nun açık dünyası, geleneksel olarak oyuncuyu her zaman net bir yönde ileriye götüren bir seride bu özgürlüğü nasıl başarıyor? Hala tamamlamanız gereken hikaye odaklı görevler mevcut ancak bu sefer dilerseniz üstesinden gelebileceğiniz birkaç isteğe bağlı yan göreviniz de olacak.

Bu yan faaliyetlerin en önemlisi, Forward Operating Base (FOB) ele geçirmekle ilgili. Bir FOB’dan bir grup düşmanı temizleyin ve yalnızca haritada daha fazla ilgi alanı ortaya çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda savaşta size yardımcı olmak için araçlar, silahlar ve denizciler çağırmak için yeni karakolunuzu kullanabileceksiniz ancak en önemlisi ise çok daha iyi ekipmanlara sahip olmak için Valor kazanmanız gerek.

Değerli hedefleri devirmek, Banished kalelerini devirmek, ele geçirilen denizcileri kurtarmak ve propaganda kulelerini yok etmek gibi çeşitli görevleri tamamlayarak Valor kazanabilirsiniz. Ayrıca Halo Infinite’in çok oyunculu modu için kozmetik ögeler içeren Mjolnir Armor kutuları, oyunun hikayesini genişleten veri tabanlarını ve Grappleshot gibi yeteneklerinizi geliştirmek için Spartan Cores‘u da bulabilirsiniz. Ne kadar çok Valor kazanırsanız, Banished kuvvetlerine o kadar fazla ateş gücü getirebilirsiniz.

Yukarıdaki anlattıklarım, bir açık dünya oyunu için çok tanıdık gelebilir ancak Halo Infinite’in oyuncu özgürlüğüne odaklanması ve sandbox tarzı oynanışı mükemmel bir eşleşme olmuş. Burada sadece özenle hazırlanmış kulelere tırmanıp saman dolu el arabalarına atlamıyoruz. En önemlisi, bu görevleri yapmak zorunda değilsiniz ancak kendinizi her birini tamamlamaya çalışırken bulursanız şaşırmayın; Oyun o kadar ustaca ayarlanmış ki her karşılaşma taze ve heyecan verici.

Halo Infinite İnceleme: Olağanüstü Ses Tasarımı

resim_2021-12-08_133416.png

Halo Infinite’in ödüllendirici oynanışı ve büyüleyici hikayesi, gerçekten birinci sınıf ses tasarımıyla yeni zirvelere çıkarıldı. Bazılarına gereksiz görünebilir ancak Halo Infinite gerçekten olağanüstü. Her zaman oyunların muazzam ses tasarımlarına ilgi duydum ancak Halo Infinite, Dolby Atmos ve uzamsal sesten gerçekten en iyi şekilde yararlanmış.

Düşmanları şaşırtıcı bir doğrulukla saptamaktan, Master Chief’in kafasından vızıldayan mermileri duymaya ve yakın çevrenizi etkilemeye kadar, ses ekibi Halo’nun uzaylı evrenini canlı hissettirmek için olağanüstü bir iş çıkarmış. Sanki Master Chief’in kendisini olarak siz savaşıyorsunuz gibi.

Üstelik sizi dünyaya bağlı hissettiren sadece silahlar ve çevresel etkiler değil. Sürgün kuvvetlerinin sık sık yaptığı gevezeliği de özellikle dikkat çekici. Brute, Jackal, Grunt ve Elite düşmanlarınızın sohbet ettiğini, tartıştığını ve ardından savaşa girerseniz kutlama yaptığını duyacaksınız. Şok olmuş Grunts’tan sizi gülümsetecek sayısız espriler mevcut ve oyunun olağanüstü ses tasarımı oyuna bağlanmanıza inanılmaz bir katkı sağlıyor. İmkanınız varsa bu oyunu mutlaka kulaklık ile oynayın.

Halo Infinite İnceleme: Görsellik Nasıl?

resim_2021-12-08_133443.png

Halo Infinite’in ses tasarımı muazzam, peki ya oyunun ilk tanıtımı sırasında gördüğümüz o etkileyici görsellere ne demeli? Halo Infinite, bazı oyuncuların beklediği kadar grafiksel açıdan güçlü değil ancak 343 Industries’in kendi bünyesinde geliştirdiği yeni Slipspace Engine kesinlikle kötü değil.

Halo Infinite, aynı zamanda kaya gibi sağlam bir performans sunan muhteşem görünümlü bir oyun. Evet, çevrenin bazı kısımları bazen gözünüze batabilir ve internette çok fazla dalga geçilen yakın görünüm Brute suratları da canınızı sıkabilir ama dürüst olmak gerekirse bunlar gerçekten önemsiz.

Gerçekçi aydınlatma, görkemli dokular, başarılı HDR uygulaması ve göz kamaştırıcı parçacık efektleri, oyunun akıcı animasyonlarıyla birlikte gözünüze kusursuz bir bütün olarak yansıyor. Bu oyun, Call of Duty: Vanguard’ın sinematik yeteneğine sahip değil ancak Halo Infinite’in görsellerinde daha fazla ruh olduğunu net olarak söyleyebilirim.

Teknik açıdan, birkaç görsel tuhaflığın oyunun sunumundan olumsuz etkilenebileceğini belirtelim. Yeniden yükleme animasyonları daha düşük bir kare hızında ve ara sahnelerde FPS düşüşü mevcut ancak bunların çoğu minimum düzeyde ve çoğunu fark etmeyeceksiniz. Bu arada iyi bir SSD bulunan PC veya Xbox Series X’te yükleme süreleri neredeyse yok.

Halo Infinite İnceleme: Sonuç

resim_2021-12-08_133513.png

Oyuncuya neredeyse her şeyi yapabileceklerini hissettirmeye çalışan pek çok oyun mevcut ancak Halo Infinite hayal gücünüzün sınırlarını zorlamış. Oyun sizi geride tutmak için tasarlanmamış. Tam tersi, her fırsatta çılgınca şeyler denemeniz için sizi aktif olarak teşvik eden bir yapım.

Halo Infinite hakkında tartışılmaz özel bir şey var ve oyunun ücretsiz çok oyunculu modunu oynadıysanız, bunun nedenini zaten anlayacaksınız. Övgü dolu sözlerimden anladığınız üzere ben bu oyuna bayıldım ve FPS türüne aşina olan herkesin bu oyunu mutlaka oynaması gerektiğini düşünüyorum.

Evet, oyun 299 TL fiyatıyla Steam‘de pahalı ancak Xbox Game Pass hizmetinde ilk günden yer alacağını belirtelim. Oyunu sadece aylık 30 TL ödeyerek oynamak gerçekten harika. Bu arada dolar kurları yüzünden bu kadar pahalı olan bu oyunun, fiyatını kesinlikle hak ettiğini de gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Ben Game Pass ile oynamanızı tavsiye ederim ancak koleksiyon yapmayı seviyorsanız, bu fiyata satın alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.turkmmo.com/halo-infinite-inceleme-h232278.html
 
Üst