SSD Disk ve HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu konuyu okuyanlar

bilgin21

Öğrenci
Katılım
23 Tem 2018
Mesajlar
84
Reaksiyon puanı
19
Puanları
8
Yaş
33
SSD Disk ve HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?
SSD Disk teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünya piyasasında çok önemli bir yere gelmiştir.HDD ise dünya piyasasında epey bir sürece vardı.SSD Disk ve HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?Birlikte İnceleyelim
HDD(Sabit Disk Sürücüsü Nedir
1532509696444.jpg


Sabit disk sürücüsü (HDD) temel olarak bir bilgisayardaki bir depolama aygıtıdır.Dizüstü bilgisayarlarda 2.5 inçlik masaüstü bilgisayarda ise 3.5 inçlik disk şeklinde kullanılır. Sabit diskleri verileri okuyan,yöneten,depolayan bir manyetik disktir.Sabit disk sürücülerinde bilgisayar kapandığı anda veri kaybı yaşanır.Çünkü sabit disk içindeki kafa dönmeyi durdurur.
Sabit disk sürücüsü bilgisayarınızın vazgeçilmez bir parçası konumundadır.Onsuz hiçbir işlem yapamazsınız.Windows'u açamaz.İstediğiniz müzikleri,videoları,filmleri depolayamazsınız.Ancak şu konuda önemlidir.Hard disk içindeki bütün depolama alanını doldurduysanız ikinci bir sabit diski almak zorundasınız.Çünkü yeriniz artık bitmiş olur.Ve yeni bir disk almanız gerekir.İşte sabit diskin belirli başlı görevleri bunlardır.
Gördüğünüz gibi sabit disk sürücüsü bilgisayarın çok önemli bir parçası. Onsuz bilgisayarınız hiç çalışmayacaktı. Lütfen sabit disk sürücünüzün ne kadar bellek tutabileceğini ve ne kadar veri kaydettiğinizi takip edin, böylece daha dikkatli olabilirsiniz.Kontrol çok önemlidir.


SSD Disk Nedir?
1532509696492.jpg

Katı hal sürücü (SSD), kalıcı veriyi katı hal flash belleğinde saklayan kalıcı bir depolama aygıtıdır. Katı hal sürücüler, yani ssd lerde herhangi bir okuma kafası yoktur.İçersinde sadece manyetik bileşenler vardır.Ve herşey bu manyetik mekanizma sayesinde yapılır.
Bilgisayar bileşenlerinden anakart işlemci vb cihazlardan eğer tam verim almak istiyorsanız Mutlaka ssd disk almanız gerekmektedir.Bu sayede bilgisayarınız daha hızlı şekilde çalışacak.İşlemlerinizi daha hızlı yapmış olacaksınızdır.
SSD Disklerde bilgisayar kapandığı anda eğer word dosyasında bir işlem yapıyorsunuz hiç korkmayın o zaten kendini yedeklemiştir.Veri kurtarma uygulamaları sayesinde dosyanızı kurtarabilirsiniz.Öyle profosyonel bir program kurmanıza gerek yok basit bir veri kurtarma programı yeterli olcaktır.Ancak kurtaracak dosyanızın boyutu büyükse bu sefer profosyonel programlar vardır.Bunlara başvurmanız gerekcektir.


SSD Disk ve HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?
-Fiyat bağlamında hdd ssd den daha ucuzdur.
-Hdd içindeki büyük dosyalar zaman geçtikçe parçalanabilir ve birleştirilmesi tekrardan zor olabilir.Ssd'de dosya parçalanma işlemi yoktur.Manyetik mekanizma sayesinde dosyaları bütün şeklinde -tutar.Bir HDD, birçok farklı depolama seçenekleri halinde bulunur 1tb 2tb 4tb gibi.Bir ssd de ise bunlar çok sayıda mevcut değildir.Belirli bir disk kapasitesi vardır.

-Okuma yazma hızı bağlamında karşılaştırıldıklarında ssd hdd den daha hızlıdır.Genellikle oyunseverler açısından ssd oldukça popüler bir konuma gelmiştir.Çünkü eğer sisteminiz yeterliyse oyunlarda mükemmel bir verim sağlayacaksınız.
-HDD'nin enerji kapasitesi ve enerji tüketimi daha yüksektir.Bir SSD, bir HDD'den çok daha az enerji tüketir ve ısınma hızı düşüktür.HDD de ise durum bunun tam aksi şekindedir.Daha çabuk ısınır.
-HDD SSD'ye göre daha ağırdır.https://www.ugurgunen.com/detay-SSD-Disk-ve-HDD-Arasindaki-Farklar-Nelerdir-
 

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Katılım
30 Eki 2016
Mesajlar
9,468
Reaksiyon puanı
9,252
Puanları
113
-HDD SSD'ye göre daha ağırdır.
Gerçekten de öyle. SSD'yi ilk elime aldığımda neredeyse tüy kadar hafif gelmişti bana. :)
Tüy kadar ifadesi abartı olabilir ama SSD'ler HDD'lerden gerçekten de çok daha hafifler.
 
Üst