Ram Sorunu [Mutlaka Bakın Tam anlatım]

Bu konuyu okuyanlar

Helper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim 256 ve 512 olmak üzere 2 adet ramim var.

-Sadece 256'lık rami taktığımda pc her şeyi çalışıyor oyun,photoshop,sörf gibi

- Sadece 512'lik rami takınca pc açılmıyor.Cmos ekranında donuyor.

- 2 rami beraber taktığımda 768 olarak görünüyor Sörf yaparken,photoshop yaparken sorun yaşamıyorum.Ancak Counter,KnıghtOnline,Fifa 08 açtığımda online ve normal olarak giriyorum ama 1 dk içinde oyunlardan otomatik olarak atıyor.Ramlar DDR

Bunu çözümleyecek arkadaş varmı?

Son düzenleme:

ati1905

Asistan
Reaksiyon puanı
0
512 'li ram'inde sorun var gibi görünüyor götür değiştir (tabi yeniyse)

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Sorunun cevabı, sorunun kendi içinde :)

dr_divx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
farklı marka ve cl değerleri farklıysa çakışma yapıyordur..512 yi tak 256 kalsın veya 512 yi çıkar aynısından bulmaya çalış ..en az 1 gb ram in olsun ,sistemin eski ise bırak kalsın.. :)

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
mhz ler uyuşmuyor olabilir veya ramlerden birinde de sorun olabilir.

Helper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hala çözüm yok sanırım :( Ben çalıştırmak istiyorum ramde sorun var ama sanırım 512lık olanda gold dan almıstım garantısı var

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
hemen değiştir o zaman, madem öteki ram daha önceden sorun çıkartmadı.
bir de mhz lere bak, uyuşuyormu onlar?

amiga.os

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bir ram tek başına çalışmıyorsa, zaten sorunlu olduğu çıkıyor ortaya.

rave

Asistan
Reaksiyon puanı
0
üşenmiyorsan memtestlerden birini dene biraz uzun sürer ama sonuç iyidir. en azından ramin sağlam mı değil mi onu öğrenirsin.
anakartın kaç mhz ram kaç mhz uyuşmuyor da olabilir.

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
http://teknik.mayanet.com.tr/memtest86-3.2.iso/memtest86-3.2.iso adresinden MemTest86'yı indirin. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi CD'ye yazın.

Bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS'tan başlangıcı (Boot'u) CD-Rom olacak şekilde ayarlayın. Yani bilgisayarı Memtest86 ile boot edin. Test otomatik olarak başlayacaktır. Test için 20 dakika bekleyin. 20 dakika içinde hata vermezse Ram'lerde sorun yok demektir. Aşağıdaki resimde görülen şekilde hata varsa Ram bozuktur. Her ram için ayrı ayrı test yapın.

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Ramlarde mhz sorunun var yada 512 olan raminde arıza var, mesmtest ile test et.

Helper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
KintaRo söylediğin yönetimi deneyeceğim 2 konumdada bana yardımın dokundu sana ve ilgilenen diğer arkadaşlara teşekkür ederim.Senin yöntemin açıklayacı ve anlaması kolay olmuş mutlaka deneyip sonucunu buraya yazıcam.
Meslek lisesi,bilgisayar bölümü okuyorum ama bilmediğim çok şey var bunları inşallah Sdn ile öğrenicem Çevremdekilerden farkımız olsun :)
Teşekkür ederim arkadaşlar

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Her zaman yardıma hazırız. Ben bu işten gerçekten zevk alıyorum. Umarım faydam dokunuyodur. Sonucu bekliyor olacağız :)

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Bende meslek lisesi / bilgisayar bölümüyüm. Son sınıfa girdim konnektör çakmaktan başka birşey öğretmediler sağolsunlar !!!

Helper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende meslek lisesi / bilgisayar bölümüyüm. Son sınıfa girdim konnektör çakmaktan başka birşey öğretmediler sağolsunlar !!!

hehe bizim hocamız iyi gene anlatıyor ama olanak yok zaten ben webtasarım okuyorum teknık servis değil bu sene html öğretceklermiş tabi uyanık olup ben önceden htmlyede el attım :D

BeNBeN

Asistan
Reaksiyon puanı
2
512 lik tek başına çalışmıyor diyor siz hala mhzler uyuşuyor mu diyorsunuz. Bazı anakartlar marka seçerler. 512 lik ramin markası nedir acaba?

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
hehe bizim hocamız iyi gene anlatıyor ama olanak yok zaten ben webtasarım okuyorum teknık servis değil bu sene html öğretceklermiş tabi uyanık olup ben önceden htmlyede el attım :D

İyi yapmışsın bende yapmıştım webhocam.net 'e bir üye ol videolu anlatımlar var bana yardımcı olmuştu.

Ama html işlenirken fazla derse katırlırsan sınıftakilerden tepki alabilirsin :mrgreen:

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Hala çözüm yok sanırım :( Ben çalıştırmak istiyorum ramde sorun var ama sanırım 512lık olanda gold dan almıstım garantısı var
Arkadaşım bu sorunun 2 sebebi olabilir;
1-mhz çakışması (ikisinin değerleri farklıysa olur...)
2-ya da birinin bozuk oluşu (bunu da deneyerek anlarsın zaten...)
sende görünen problem sanırım (mhz) uyuşmazlık sorunu ama yeni aldın diye 512 ram inin bozuk olmayacağını zannetme bozuk olabilir.ki 512 ram bile günümüz şartlarında az gelir sana,çünkü photoshop tan bahsediyorsun.kafan karışmasın yapman gereken şey;aynı marka ram kullanmaya özen göstermek ya da en azından aynı mhz da olmalı 2 bellek.tavsiyem şudur ki:1 gb bellek fiyatları inanılmaz düştü kingston 1gb ram i 40 ytl ye filan temin edebilirsin.sen iyisi mi gold a git üstüne biraz daha para koyabiliyorsan eğer 512mb (kimbilir belki de bozuk mal o) yerine tek 1gb al.:happy:

BeNBeN

Asistan
Reaksiyon puanı
2
HRNKC arkadaşım, tek başına 512lik ram çalışmazsa bu mhz uyuşmazlığı nasıl olabilir anlatır mısın lütfen, ben de bileyim.

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
HRNKC arkadaşım, tek başına 512lik ram çalışmazsa bu mhz uyuşmazlığı nasıl olabilir anlatır mısın lütfen, ben de bileyim.
peki 2 ram aynı anda takılınca sistemin neden 256 mb dan yukarı terfi ettiğini de sen bana açıklar mısın o zaman ?

BeNBeN

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayar 256 mb lik ramden açılıyor (anladığım kadarıyla 1. slota 256lığı takıyor arkadaş) bozuk 512 de yanında sayı olarak toplanıyor ve 768 oluyor. bilgisayar ilk 256 mb de sorun çıkartmıyor ama 512 liği kullanmaya başladığı an sorun çıkartmaya başlıyor. Ben büyüklük yapıp, soruya soruyla karşılık vermek yerine soruna cevap verdim. Şimdi sıra sende. Bu söylediğim hakkında yorum yapmadan önce sorduğum soruya cevap verirsen sevinirim.

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Bilgisayar 256 mb lik ramden açılıyor (anladığım kadarıyla 1. slota 256lığı takıyor arkadaş) bozuk 512 de yanında sayı olarak toplanıyor ve 768 oluyor. bilgisayar ilk 256 mb de sorun çıkartmıyor ama 512 liği kullanmaya başladığı an sorun çıkartmaya başlıyor. Ben büyüklük yapıp, soruya soruyla karşılık vermek yerine soruna cevap verdim. Şimdi sıra sende. Bu söylediğim hakkında yorum yapmadan önce sorduğum soruya cevap verirsen sevinirim.

yazılanlara dikkat etmiyor hep muhalefet yapıyorsunuz.siz çok şey bildiğini sanan kesimlerdensiniz sanırım.neyse madem istediniz buyrun cevabı;
bilgisayar ram bozuk olsa ikisi bir takılınca (sizin konuya takıldığınız gibi) photoshop a neden sorun çıkartmadan girsin ya da neden hiçbir şekilde tanınmayan donanım diye problem çıkarmasın,kişi rahatlıkla surf yapabildiği halde neden==>sadece ama sadece oyunlar da problem oluştursun.oyunlar dışında 768 mb rami sorunsuz bir şekilde sistem bileşeni olarak gören makinenin sadece oyunlar da problem çıkarması sizi hiç düşündürmedi mi?:wassat: velev ki sizin dediğiniz gibi olduğunu varsayıp ram bozuk desek benim yazımı sonuna kadar okumamışsınız belli ki oradaki ''ram inizi yeni aldınız diye bozuk olmayacak diye bir şey yook'' cümlemi de görmediniz sanırım.siz lütfen en önce yazıları tam okuyunuz.iyi geceler.

BeNBeN

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Çünkü oyunlar fazla ram kullanırlar. 512 liği kullanmaya başlayınca kafayı yiyor makina. Ayrıca mhz uyuşmazlığı konusunda çok bilmiş birisi olarak şunu söyliyeyim. 2 farklı saat frekansında çalışan rami takarsan düşük hızdaki hangisiyse diğeride o hızda çalışır, zincirin en zayıf halkasına benzetebiliriz bu olayı. Düşük hızda çalışsa takılmalar falan belki olabilir ama oyundan atmaz. Bu olayın en güzel çözümü 512 lik ramin gidip başka bir bilgisayara takılıp test edilmesi. Eğer düzgün çalışırsa "anakart ram seçiyor" şıklardan bir tanesini oluşturur. Eğer çalışmazsa ram bozuktur.

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Çünkü oyunlar fazla ram kullanırlar. 512 liği kullanmaya başlayınca kafayı yiyor makina. Ayrıca mhz uyuşmazlığı konusunda çok bilmiş birisi olarak şunu söyliyeyim. 2 farklı saat frekansında çalışan rami takarsan düşük hızdaki hangisiyse diğeride o hızda çalışır, zincirin en zayıf halkasına benzetebiliriz bu olayı. Düşük hızda çalışsa takılmalar falan belki olabilir ama oyundan atmaz. Bu olayın en güzel çözümü 512 lik ramin gidip başka bir bilgisayara takılıp test edilmesi. Eğer düzgün çalışırsa "anakart ram seçiyor" şıklardan bir tanesini oluşturur. Eğer çalışmazsa ram bozuktur.

photoshop un ram canavarı olduğunu bilmeyen yoktur.bilgisayarın photos... ta böylesi bir hata vermeyişi tezinizi çelişkiye düşürür...aslına bakarsanız bu bilgisayar bi hoş ne garip tepkileri var.kendi bilgisayarıma bile bu kadar ilgi göstermemiştim:happy:kabul etmeliyim ki en güzeli sizin son söylediğiniz yöntemdir.neyse tekrar iyi geceler...

k4y4

Profesör
Reaksiyon puanı
34
%100 mhz uyuşmazlığındandır sen git garantisi bitmeden deiştir 256lık ram ide yanında götür bakarlar sana uygun rami werirLEr

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
tahminim 512 lik ramda sorun var garantisi varsa götür derdini anlat yardım edebilirler:donatello: