PC reset atıyor bazende siyah ekranda donuyor

Bu konuyu okuyanlar

simsek132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
iyi günler beyler cok acele yardımınız lazım sadece oyun oynarken pc restart atıyor veya siyah ekranda kilitleniyor isteyen olursa video da atabilirim cs go gibi ufak oyunlar haric genelde böyle oluyor ısı degerleridne bir tek anakartım 61 dereceyi görüyör kırmızı gosteriyor sisteme gelirsek
AMD FX-4100 ısı değeri genelde 25-50 derece arası
8,00GB Single-Channel DDR3 @ 666MHz (9-9-9-24)
M5A78L-M/USB3 (AM3R2) 42 °C dusuk voltajda yukte 61 dereceyi geciyor
NVIDIA GeForce GTX 780 29 °C yüksek voltajda 40-50 arası
psu 600w colar master

önerliriniz için şimdiden teşekkürler

umitarabaci

Asistan
Reaksiyon puanı
89
Kesin bisey soylemek zor ayni sorunla karsilasanlar çok güç kaynagi yetmiyodur yada arizalıdir ekran kartı arızalıdır ,istersen sistem kararlılık testi yap tek tek işlemciyi ekran kartini bellek testi yapıp bekle sıcaklıkları kontrol reset atmazsa hepsini birden test et reset atarsa sorun güç kaynagı olabilir

simsek132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ekran kartım max 80 i gördü ama kapanma veya dalgalanma olmadı testler adiidata64 ve fun marka ın butun strees sestkerinde kapanmadı anlamadım valla bu işi tam 1 dk oluyo olmuyo pc ılk basta masa ustune donuyo sonra oyuna tekrardan donuyo sonra siyah ekranda kilitleniyo ve surekli bi jak takıp cıkartırmıs gibi ses geliyo

simsek132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Anakartım bostayken bile 45-55 derece yukte 60 ı geciyor acaba 61 62 den sonra pc kendini kilitliyor olabilir mi yada bios da boyle bi ozellik var mı?

umitarabaci

Asistan
Reaksiyon puanı
89
Ekran kartım max 80 i gördü ama kapanma veya dalgalanma olmadı testler adiidata64 ve fun marka ın butun strees sestkerinde kapanmadı anlamadım valla bu işi tam 1 dk oluyo olmuyo pc ılk basta masa ustune donuyo sonra oyuna tekrardan donuyo sonra siyah ekranda kilitleniyo ve surekli bi jak takıp cıkartırmıs gibi ses geliyo
Usb donanımı takınca gelen aygıt eklenme çıkarma sesi mi yoksa kulaklik takinca cikan ses mi geliyor

umitarabaci

Asistan
Reaksiyon puanı
89
Anakartım bostayken bile 45-55 derece yukte 60 ı geciyor acaba 61 62 den sonra pc kendini kilitliyor olabilir mi yada bios da boyle bi ozellik var mı?
Bende bi ara ona takmistim,güney koprusune leptop fani koymustum sonra adamlar kucucuk sogutucu koymus gerek yok deyip kendi haline biraktim belirli dereceye kadar cikip kaliyodu

simsek132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Usb donanımı takınca gelen aygıt eklenme çıkarma sesi mi yoksa kulaklik takinca cikan ses mi geliyor
Onların ıkısıde aynı ses degil mi sanki donanım bulundu sesi gibiydi ayrıca saolun gecenin bu saatinde cvp verdiğiniz icin bi sorun daha olacak ekran kartının. Kondandisatörü bozulmuş olabilir mi? Surekli abartılı ısı artısı var

umitarabaci

Asistan
Reaksiyon puanı
89
Onların ıkısıde aynı ses degil mi sanki donanım bulundu sesi gibiydi ayrıca saolun gecenin bu saatinde cvp verdiğiniz icin bi sorun daha olacak ekran kartının. Kondandisatörü bozulmuş olabilir mi? Surekli abartılı ısı artısı var
Oyun dısında isinma oluyor mu Biraz baktim o ekran karti icin 80 derece normal diyorlar , overclock var mi , yeni sürücü varsa kurarken temiz kurulum secenegi cikiyor oyle güncellemeyi dene ve msi afterburner tarzi ekran karti icin program var mi

umitarabaci

Asistan
Reaksiyon puanı
89
Gece vardiyasındayım siz gecenin bu saatinde pc le ugrasiyosunuz :)

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Sensorlar yanlış ölçüyor olabilir mi? 3 parti uygulamalar ile ısı kontrolu yapıp deneyin.

BilgisayarUzmani

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
Anakart sorunlu galiba. Hava sirkilasyonu nasıl kasa içşnde? Anakartın VRM leri ısınıyor galiba. OC varsa sistem OC kaldır ve yeniden dene. Benim anakartım 32 Dereceyi geçmiyor, 1Gğn aralıksız çalıştığında. sıcaklık bana biraz yüksek geldi

simsek132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Anakart sorunlu galiba. Hava sirkilasyonu nasıl kasa içşnde? Anakartın VRM leri ısınıyor galiba. OC varsa sistem OC kaldır ve yeniden dene. Benim anakartım 32 Dereceyi geçmiyor, 1Gğn aralıksız çalıştığında. sıcaklık bana biraz yüksek geldi
Hava sirkilasyonu kötü gibi

simsek132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
IMG-20190408-WA0013.jpeg
Arkadaslar sizce normal mi?

simsek132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Umudum gececi tayfadan up up daha once var mı yaşayan bu sorunu

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
60 Derece anakart için boşta sanırım. Yüksek. Oyunda o derece çok daha artar. zaten mosfetlerde soğutucu olmayan bi anakart.
Cinebench r 15 testi yapın. Test yapılırken bi kenarda aida 64 açık olsun. Anakartın sıcaklığını gözlemleyin.

simsek132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
60 Derece anakart için boşta sanırım. Yüksek. Oyunda o derece çok daha artar. zaten mosfetlerde soğutucu olmayan bi anakart.
Cinebench r 15 testi yapın. Test yapılırken bi kenarda aida 64 açık olsun. Anakartın sıcaklığını gözlemleyin.
Peki testi yapıcam en kısa zamanda galiba ekran kartında sorun dusuk ayarlarda oynuyorum ne zmn yuksek ayarlara ceksem pc restart atıyo ucuz yollu bişe alcaz artık 2. El falan iddia oneresi olan var mı :)))

simsek132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Test bitti 498 cb die bişey çıktı ne anlama geliyor? Bu arada anakart 61 işlemci de 45 dereceyi geçmedi

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O aldığı puan. Sıcaklıklar yüksekmemiş. Test devam ederken bakıldı,değilmi.
E.kartın yüksek ayarlara çekildiğinde reset atması olayına eğilirsek,yüksek ayarlarda e.kartı kullanım yüzdesi artar. Yani ,kart hem zorlanır hem de daha fazla watt çeker. Bu nedenlerle,e.kartın veya powerinde bi sorun olma ihtimalleri ortaya çıkıyor.

simsek132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
O aldığı puan. Sıcaklıklar yüksekmemiş. Test devam ederken bakıldı,değilmi.
E.kartın yüksek ayarlara çekildiğinde reset atması olayına eğilirsek,yüksek ayarlarda e.kartı kullanım yüzdesi artar. Yani ,kart hem zorlanır hem de daha fazla watt çeker. Bu nedenlerle,e.kartın veya powerinde bi sorun olma ihtimalleri ortaya çıkıyor.
Power color master 600w peki bu e kartda sorun buyuk bi ihtimalle fakat tamıri mümkün mü yada frına mı vereyim?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
e.kartın tek başına 230 watt çekiyor.Epey fazla bi değer.. Kesin demiyorum ama powerin zorlanabilir. csgo gibi oyunlarda veya low ayarlarda olmaması,da bunu doğrular gibi.
Kartda sorun var desek,tamir edebilecek bi yer bulamazsın. Anlayabileceklelerin zannetmiyorum.

simsek132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
e.kartın tek başına 230 watt çekiyor.Epey fazla bi değer.. Kesin demiyorum ama powerin zorlanabilir. csgo gibi oyunlarda veya low ayarlarda olmaması,da bunu doğrular gibi.
Kartda sorun var desek,tamir edebilecek bi yer bulamazsın. Anlayabileceklelerin zannetmiyorum.
Peki mert profosorum kondentistorlerin hepsini degistirsem sorun çözülür mü

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yani bi gösterin,yine de . Belki işinin ehli, birine denk gelirseniz,hiç tahmin demediğimiz küçük bi parçanın değişimi ile de belki ,düzelebilir.

simsek132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Yani bi gösterin,yine de . Belki işinin ehli, birine denk gelirseniz,hiç tahmin demediğimiz küçük bi parçanın değişimi ile de belki ,düzelebilir.
Profosorum bugun tüm anakartın driverlaronı sıldım tekrardan yukledim neyse test etmek ıcın girdim hellbalde oyununa yuksek ayarda ortalama 30 fps ile yarım saat oynadım sıkıntısız acaba işlemci ekran karta gore dusuk kalıyor olabilir mi bu yuzden pc kitlenebilir restart atabilir mi? Cs go yu ultrada oynuyorum sadece ağır oyunlar sıkıntı veriyor yada işlemci bozuk olabilir mi? Sımdıden tesekkürler

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bak işte benim kaçırdığım bi konuyu sen yakalamışsın. Biz konunun başından beri e.kartına yoğunlaştığımızdan , FX 4100 işlemciyi görmemişiz bile. :)Şimdi ilk mesajına bakınca gördüm.
İşlemcin tabiki çok düşük kalıyor. Hem a.kartına, hemde güncel oyunlara.Güncel oyunlarda ,işlemci kullanımına bi bakarmısın. msı after burnerde.
Tahminim sürekli yüzde 100 olması lazım. Bu hiç istenen bi olay değil. İşlemcin hem zorlanır,hemde aşırı ısınır. Zorlanması takılmalar,düşük fps,ısınmada restart yapar.
Ayrıca bu sefer tam tersi olarak, e.kartı kullanımnda yüzde 100 olması istenirken,bu sefer ,işlemcin ekran kartını besleyemediği için ,e.kartı kullanımında çok düşer.
Yani bozuk olan bi parça yok . işlemcin düşük olması ,ana sorun gibi.
afterburner ile işlemci kullanımına bi bakalım.
,

simsek132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Işlemci kullanıcı 84 oldu beyaz ekran da kaldı bu sefer restart da atmadı ıslemcı 50 dereceyi geçmedi ekran kartı 62 -65 derece arasındaydı resmini attım alta isterseniz video da atabilirim
69797

Son mesajlar