Pardus silme nasıl

Bu konuyu okuyanlar

007 messi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bende 2 harddisk var birinde windows 7 64 bit kurulu diğerine pardus 2011 kurdum pek beğenmedim çok yavaş geldi şimdi silmek istiyorum nasıl yapabilirim:hammer:

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Ben bu soruyu sormadan padusu vahşice sildiğim için 2 gün uğraşmıştım kurulu sistemim de bozulmuştu..:))

007 messi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:confused1:Benden başka silen yok galiba

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Ben denemedim ama sanırsam şöyle olacak: Windows kurarmış gibi yap ve kurulum sırasında harddisk bölümüne gelince Pardus'un kurulu olduğu bölümü seçip biçimlendir. Sonra devam etmeden kurulumdan çık.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
Ben denemedim ama sanırsam şöyle olacak: Windows kurarmış gibi yap ve kurulum sırasında harddisk bölümüne gelince Pardus'un kurulu olduğu bölümü seçip biçimlendir. Sonra devam etmeden kurulumdan çık.

mantıklı bi yol:D

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
erenberk'in dedigi gibi de olur, Windows'ta iken Pardus'un oldugu kismi formatlasan da olur. Ama aklinda bulunsun her iki durumda da bilgisayarin acilmayacaktir muhtemelen. Pardus'le birlikte acilistaki boot listesi de siliniyor. Windows'un tekrar boot olmasi icin Windows Cd'si ile onarim islemi yapman lazim. Cok tehlikeli bi durum degil.

Belki daha guzel bi yontem bilen vardir. Biraz daha bekleyebilirsin.

chirkin_01

Asistan
Reaksiyon puanı
2
windowsta bilgisayarımda sağ tıkla yönet depolama hizmetleri-disk yönetiminden pardusun kurulu olduğu disk gözükür onu biçimlendir sonra windows cd si ile başlatıp onarım yaptığın zaman düzelir diye düşünüyorum ama denemedim :D

eskiyapar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bunu denedim.Hem pardus hem be windows uçtu.Sakın denemeyin.Pardustan kurtuluşun en kolay yolu format.

chirkin_01

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bunu denedim.Hem pardus hem be windows uçtu.Sakın denemeyin.Pardustan kurtuluşun en kolay yolu format.
ikiside uçmaz sadece grub silindiği için boot etmez windowsun yada linux un(hangisini kullanıyorsan) ön yükleyicisini kurunca sorun düzelir ancak windowsta ön yükleyici nasıl yüklenir tam olarak bilemiyorum cd ile onarma yapınca düzelir diye tahmin ediyorum

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
*Hocam ben iatkos'u usbden yüklemek için aşağıdaki yolu buldum :) sen sadece boot diski uygula sebebi ise biçimlendirme yaptığında açılış uçacağı için boot diski ile windowsa tekrar girebilmen garanti olsun ama ilk önce biçimlendirmeden boot olarak hazırladığın usb belleği biosdan ayarlayarak dene, garanti olsun :)

Gerekli olanlar TransMac programı.Google da aratırsan eğer bulursun.Deneme sürümü işini görecektir.Programı açınca options dan show hidden files kısmını tıkla.Daha sonra USB yi tak ve programı tekrar çalıştır.USB yi görecektir.USB nin üzerine sağ tıkla ve Format Disk with İmage seçeneği olması lazım onu seç.Bilgisayarından iatkos.iso yu göster ve işlemin bitmesini bekle.Bu senin install dvd'in olacak.Ama bir de boot etmek için 2. bir USB lazım.64mb lık bile yeter.Onu da gene aynı yöntemle Boot diski yapman lazım.Onun için gerekli dosyayı bu linkten indir:http://osx.mechdrew.com/downloads/NBI_083F.img .Daha sonra her iki USB de bilgisayara takılı olarak çalıştır ve Boot seçeneklerinden Ufak USB yi seçerek başlat.O sana bi pencere açacak ve ordan iatkos install dvd sini seçerek kuruluma başlayacaksın.
Şimdi gelelim açılışı nasıl düzelteceğimize EasyBCD 2.0 programı ya da win7 DVD/usb'si ile açılışı onara bilirisin :)

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Pardus OS'mi yüklerken Grup diye bir boot programı kuruluyor. Pardus'un olduğu yeri formatlarsanız, grup da silinecek ve Windows boot olmayacak. Aslında Windows çalışır şekilde olacak fakat boot olamayacak. Bunu ya tüm HDD lere format ya da Linux OS lerden birini kurmak ile çözebilirsiniz. Önerim Pardus'un bulunduğu HDD yi biçimlendirdikten sonra, ubuntu ya da Mint kurmanız. Böylece boot sorunu yaşamazsınız ve Windows OS me de birşey olmaz.

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Aynı sorun benim başıma da geldi. Ben de şöyle çözdüm.
Öncelikle bilgisayarımı anlatıyım da tam olsun..
Harddisk 3 partition
1- Windows Xp
2- Windows 7
3- Ubuntu

Ubuntunun olduğu bölümü sildim ve grub da gittiği için tüm sistemlerim açılmadı.

Çözüm şeklim ise;
1- Öncelikle Xp için bi onarım yaptım Xp geri geldi Ama Win 7 hala yoktu.
2- Sonra Win7 için bi onarım yaptım.
Ve şimdi iki sistemim de normal olarak çalışıyor.
Sevgilerle Esen Kalın..:(

FY2005

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Burası size yardımcı olacaktır. Grubu sildikten sonrada Aygıt Yöneticisinden Disk Yönetimini açın. Pardusun kurulu olduğu diski biçimlendirin. Pardus silinsin.

Tavsiyem Windows'u onarmadan Pardus'u silmemeniz yönünde. Yoksa o başlangıçtaki işletim sistemini seçtiğiniz ekran pardusla beraber silindiği için onarma işlemini yapmadan Windows'a giremiyorsunuz.

ekopc

Asistan
Reaksiyon puanı
2
En güzel yöntem xp cd tak kurma onarımı seç gelen konuta fixmbr yaz tamam

Stizz

Asistan
Reaksiyon puanı
4
En garanti yöntemi söyleyeyim fakat bunu pardusu kurmadan önce yapmalısınız,
Pardus'u yüklerken GRUB'u nereye yüklemek istediğinizi sorar, pardusun bulunduğu dizini seçmelisiniz. Kurulum bittikten sonra bilgisayar kendini yeniden başlatacak ve sanki tek işletim sistemi varmış gibi size hiç sormadan windowsunuzu açacak.
Windows'tan EasyBCD adlı programı indirip windows'un önyükleyicisini editleyim, pardusu oraya eklediğinizde hiçbir sorun kalmamış olacak.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Bence şöyle olmalı en mantıklısıda budur...

Şimdi diyelimkiii
c/XP
d/Windows 7
e/Pardus
var vede önyükleyici olarak ilk başta Pardus ekranı geliyor normal olarak sonra Windows ta EasyBCD programını kurup boot ekranı olarak Windows un önyükleyicisini geriye getirirseniz Pardus un bulunduğu sürücüyü biçimlendirseniz dahii Windows önyükleyicisiyle diğer işletim sistemlerinize çok rahat ulaşabilirsiniz... Yani sorun yaşamazsınızz...

xmalkom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu işlem için değişik yöntemler var.Ben kendi kullandığım yöntemi anlatayım:
windows 7 de Bilgisayarım/sağ tuş/yönet ile Bilgisayar Yönetimi'ne girip sayfanın sol bölümünde Disk Yönetimi'ne tıklayın.Pardus'un kurulu olduğu bölümü bulun.Bu bölümü sağ tuş/bölüm sil yoluyla silin.Sonra isterseniz sildiğiniz bu bölümü biçimlendirebilirsiniz.
Bilgisayarı windows 7 dvd'si ile başlatın.Dil, ülke, klavye seçimini yaptığınız ekranda altta "Bilgisayarınızı Onarın"a tıklayın.Onarılacak işletim sistemi bulunduktan sonra seçin ve ilerleyin.Karşınıza çıkan onarma seçeneklerinde "Komut İstemi"ni seçin.
Siyah dost ekranına şunu yazıp enter'layın:
bootrec.exe/fixmbr
İşlemin başarıyla gerçekleştiği şeklinde bir uyarı alacasınız..Bilgisayarı yeniden başlatın.
Xp'deki fixmbr komutu windows 7'de bu şekilde uygulanıyor.
Pardus'un yavaşlığı ekran kartı sürücüleriyle ilgili bir durum sanırım.Sürücü sorunları nedeniyle(hem asus, hem nvidia) ekran kartından tam bir performans alınamıyor.Ekran kartı fan kontrolünü yapabilecek program yok.Aşırı ısınan kasa içi sistemi yavaşlatıyor.Bu nedenle laptoplarda belirgin bir performans düşüşü var.Masaüstü bilgisayarlar nispeten daha iyi.
Tavsiyem Pardus'u kurduktan sonra -ekran kartına aşırı yüklenen- KDE4 yerine,KDE3 kullanmanız.Ve masaüstü efeklerini azaltmanız veya tamamen kapatmanız.KDE4'ü windows 7'nin aero teması gibi düşünürseniz KDE3 windows klasik teması olur.Aradaki performans farkını hepimiz biliyoruz.

Okan Ãœnal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pardus'un yavaşlığını ilk defa duyuyorum. Silebildin mi? Silemediysen Pardus'la anlaşabildin mi?

inception01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim laptopumda 2 tane işletim sistemi var biri pardus diğer w7. tek harddisk olduğu için seçim menüsü önüme geliyordu. bende hep windows'u seçiyodum. Nolduysa laptopta Klavyeyle touchpad seçim menüsünde çalışmamamya başladı mecburen pardus açılmaya başladı.
öyle bişey ki: Boot menüsünde klavyeyle tpad çalışıyo pardus oturum menüsünde de çalışıyor. gel gelelim seçim menüsünde çalışmıyor. Pardus 2011.1 sanırım, windows7'ye zarar vermeden nasıl silerim veya klavye ve tpad'i nasıl seçim menüsünde aktif hale getirebilirim? Lütfen Yardım!! :S

uSuLca

Asistan
Reaksiyon puanı
1
windowsta bilgisayarımda sağ tıkla yönet depolama hizmetleri-disk yönetiminden pardusun kurulu olduğu disk gözükür onu biçimlendir sonra windows cd si ile başlatıp onarım yaptığın zaman düzelir diye düşünüyorum ama denemedim :D

Aynısı yaptım elimde patladı tekrar pardus kurdum duzelttim yenı yollar aramaktayım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
XMALKOM isimli arkadaşın dediği gibi oldu. teşekkürler.