Pardus hızla ilerliyor

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
post-7699-1216547997.jpg

Microsoft şirketi tarafından hazırlanan Windows programında güvenlik açıkları olduğunu tespit eden Emniyet, bu programı TÜBİTAK ve ODTÜ tarafından geliştirilen Pardus yazılımıyla değiştirmeye karar verdi. Pilot birim olarak seçilen Ankara Emniyeti'nde elde edilen başarının ardından polis teşkilatının tamamı yüksek güvenlik sağlayan sisteme geçiş yaptı. Anadolu Pars'ı anlamına gelen Pardus uygulamasına, pilot olarak seçilen Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde geçildi. Tüm birimlerdeki bilgisayarlarda kurulu bulunan Microsoft uygulamaları kaldırılarak yerine Pardus yazılım programı yüklendi. Emniyet'in Pardus'u seçmesinde tamamen milli bir program olmasının yanı sıra yüksek güvenlik sağlaması, ücretsiz olması ve online güncelleme imkanının bulunmasının etkili olduğu öğrenildi. Pardus, açık kod uygulaması ile ilgili kurumlara kendilerine has yazılım imkânı sunuyor. TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından geliştirilen programın araştırma geliştirme ve kurum ihtiyaçlarına göre eklemeler, düzenlemeler yapılmasına imkân sağlamasının da tercih nedenleri arasında olduğu belirtildi. 1999 yılında Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından alınan bir kararla kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerinin milli güvenlik açısından risk oluşturduğu ve bundan ötürü açık kaynak kodlu milli bir işletim sistemi geliştirilmesine karar verilmişti. Bu kararın ardından 2000'li yılların başlarında TÜBİTAK'a bağlı Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından özel bir proje başlatılmıştı. Tamamı Türk bilişim uzmanları tarafından üretilen yerli yazılım Pardus, ilk olarak Aralık 2005'te kullanıma sunulmuştu.

Almanya ve Fransa'da Microsoft kamudan uzaklaştırıldı

Microsoft'un dünyadaki en yaygın yazılım sistemi Windows'un program şifrelerini açıklamaya yanaşmaması ve NSA, CIA ve FBI gibi Amerikan istihbarat teşkilatlarının Windows programlarını kullanarak elektronik istihbarat yapması, bazı devletleri tedbir almaya zorluyor. Almanya, Fransa ve Rusya'nın ardından Venezuela da geçtiğimiz ay aldığı bir kararla kamu kuruluşlarından Microsoft ürünlerinin kullanımını yasaklamıştı. Bilişim uzmanları, Avrupa merkezli birçok finansal kuruluş ve şirketin de duyduğu kaygılardan ötürü Microsoft ile yollarını ayırdığına ve daha güvenli olduğunu düşündükleri "Linux'' sistemlerine geçtiğine dikkat çekiyor. Bilişim dünyasında açık kaynak sistemi "Open-Source-System'' olarak adlandırılan Linux işletim sistemi, güvenli olması, program şifreleri ve diğer uygulamalarının herkese açık olması, yazılımların ücretsiz temin edilebilmesi nedeniyle giderek daha yaygın uygulama alanı buluyor.

Kaynak

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
bir kaç linux sürümünü denedim bunların arasında pardus da var fakat son kullanıcıya hizmet etmesi için daha çok geliştirilmeli.

ayrıca bizim kamu kuruluşlarımızında pardusa geçmesi lazım
-ücretsiz devletin para ödemesine gerek kalmayacak
-çok kullanışlı bir open office seçeneği
-windows gibi şak diye çökmeyen bir sistem kamu için yararı olacaktır.

lDword

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zaten Tubitak'ında böyle bir işin içine girmesinin sebebi de devlet daireleri gibi yerlerde açık kaynak olmayan yazılımların kullanılmaması.Maksat güvenlik.Ama nerdeee.Herkes yine bildiğini okuyor.

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
pardus neyse de.. office'de kullandığınız makroların openoffice'e uyumsuz olması nedeniyle geçiş çok zor...

xetanor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
valla şunu sölim , ben kurdum ve sonuna kadar da gidecem. windowsu tarihe gömecem , anasini satim yok eminmisin , yok son kararın mı , yok virüs bulaştı , yok çöktü.. yeter beee. dedim ve geçtim. uğraşıyorum ama çözecem inşallah. bence pardus vb açık kaynak kodlu yazılımları devletimiz tercih etmeli. hem türk malı hemde türkçe e daha ne duruyolar. aha da atlattım.

hkncetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bizdeki devlet kuruluşlarının tamamen geçmesi baya bir uzun süre alacaktır. Malum bilişim teknolojisi ile daha yeni yeni tanışıyor bizim devletimiz.