Pardus 2009 Beta Çıktı !!!

Bu konuyu okuyanlar

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
pardus2009.png

Pardus 2009 kararlı sürüm öncesi kamuya açık deneme sürümlerinden olan Pardus 2009 Beta sürümü, sürüm yöneticisi Onur KÜÇÜK tarafından duyuruldu!
Bu deneme sürümümüze, her zaman olduğu gibi Pardus FTP sunucularından, ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2009-Beta/ adresini kullanarak ulaşabilirsiniz.
Sorunsuz bir kurulum için lütfen dosyaları indirdikten sonra dosya özetlerini kontrol etmeyi unutmayın. CD'lerinizi kaliteli medyalar üzerine, DAO modunda ve en fazla 16x hızında yazdığınızdan emin olun.

Beta Sürümde Ne Yenilikler Var?

Pardus 2009 Beta sürümüyle beraber en son KDE kararlı sürümü 4.2.4 geliyor. Aynı zamanda Pardus'un temel bileşenleri olan PiSi'de ve ÇOMAR'da da birçok yeni özellik desteklenirken, güncellenen YALI ile daha sorunsuz ve hızlı bir kurulum süreci bizleri bekliyor.
Yeni sürüm, birtakım önemli güncellemelerle beraber geliyor:

• KDE 4.2.4
  • Linux çekirdeği 2.6.30_rc8
  • OpenOffice.Org 3.1.0.6
  • Mozilla Firefox 3.5 RC1
  • Gimp 2.6.6
  • Xorg 1.6.2pre
  • Python 2.6.2
ve daha pek çok yenilik Pardus 2009 Beta sürümünde kullanıcılarımızla buluşuyor.

Kaptan ile Daha İyi Bir Masaüstü

kaptan4-ekran_goruntusu-01.png

Pardus 2009 Beta sürümüyle beraber dördüncü sürümüne kavuştuğumuz Kaptan, görsel açıdan bir önceki sürümüyle benzerlik gösterse de Qt4 ve Python ile baştan yazıldı.
Yenilenen Kaptan ile masaüstünde geçirdiğimiz ilk andan itibaren Nepomuk semantik arama motorunu etkinleştirebilir ve masaüstü ile bütünleşik çalışarak dosyaları etiketleme olanağımız da var. Bu arama motoruyla birbiriyle bağlantılı olan dosyaları, çok daha rahat ve hızlı bir biçimde bulabilirsiniz.
Kaptan ile kurulum sonrasında masaüstünüzü özelleştirirken, yeni eklenen duvarkâğıtlarını da çok beğeneceğinizi düşünüyoruz. Beta sürümü ile beraber yeni görsellerimiz de depolara giriyor. İlk aşamada Cihan İncebel'in bazı fotoğrafları arkaplan resmi olarak kullanıcılarımızla buluşuyor.
Kaptan'daki bir diğer yenilik ise, tüm ayarları en son adımda uygulaması.

Yenilenen Yönetici Arayüzleri

Pardus 2008'de alıştığımız birçok yönetim arayüzü, Pardus 2009 Beta ile tekrardan bilgisayarlarımıza geliyor. Yönetici arayüzleri artık ortak bir görsel dile sahip ve birbirleriyle daha uyumlu bir biçimde kullanılabiliyor. Ayrıca bu sürümle birlikte yeni Pardus aracımız Sistem Yöneticisi de depolarımızda yerini aldı. Bu arayüzle en temel sistem ayarları kolaylıkla grafik arabirimde yapılabiliyor.
Pardus 2009 ile Paket Yöneticisi'nde de önemli iyileştirme ve yenilikler geliyor. Paket Yöneticisi arayüzünde kullanımı kolaylaştıracak pek çok özellik eklendi. Örneğin artık yeni kurulan paketler incelenerek kurulum bitiminde yeni programlara hızlı erişim sağlanıyor.
Paket Yöneticisi ile beraber gelen asıl büyük yenilikse delta paket desteği. İnternet'ten edinilen güncelleme paketlerinin boyutu artık içeriğine göre %40 ilâ %98 azalıyor ve dolayısıyla güncellemeler çok daha hızlı!

Bu Sürümün Bilinen Hataları

Alfa sürümünden Beta'ya uzanan süreçte çok sayıda iyileştirme ve teknolojik yenilik mevcut. Alfa sürümdeki kurulumda bekleme ve Kaptan'ın İngilizce arayüzle gelmesi sorunları giderilmiş durumda.
Bu deneme sürümünün bilinen hatalarıysa şöyle:

• Kurulum sonrasında sistem saati, 3 saat geri olarak yapılandırılıyor.
  • Bazı ağ kartlarında bağlantı tipi otomatik adres almaya ayarlıysa ilk denemede bağlantı kurulamıyor ama tekrar denendiğinde bağlantı çalışıyor.
Son olarak bir kez daha hatırlatalım. Pardus 2009 Beta'nın bir deneme sürümü olduğunu unutmayın. Bu yüzden, Pardus 2009 kararlı sürümünde yer alacak tüm yenilikler, henüz Beta sürümünde yer almıyor. Çok hızlı ilerleyen gelişme süreci içerisinde depolarda sık sık paket güncellemelerinin yer alacağını unutmayınız.

Kullanım süresince karşılaşabileceğiniz hataları ve iyileştirme isteklerinizi, her zamanki gibi hata takip sistemimize bildirmenizi bekliyoruz.

Ugur.pc

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Pardus'u oldum olalı çok sevdim 2008 sürümünü kullandığımda kendimi hiç olmamış kadar güvende hissettim çünki virüs bulaşma spam car curt olayı yok root klasörüne virüsler elini kolunu sallayarak girmiyor ama windows kullanırken endişe içindeyim Pardus 2009 sürümü tam olarak çıksın hemen indirip kuracam

meksn

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Pardus'u oldum olalı çok sevdim 2008 sürümünü kullandığımda kendimi hiç olmamış kadar güvende hissettim çünki virüs bulaşma spam car curt olayı yok root klasörüne virüsler elini kolunu sallayarak girmiyor ama windows kullanırken endişe içindeyim Pardus 2009 sürümü tam olarak çıksın hemen indirip kuracam

İnşallah hep beraber, tüm Türkiye... hatta İnternational Evribadi...

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
3 Temmuz RC sürümü
10 Temmuz RC2 sürümü
17 Temmuz da ise FİNAL sürümü
çıkacak.ilgililere duyurulur.
BETA sürümünü şimdi indiriyorum.