Pardus 2009 Alfa'dan Kareler

Bu konuyu okuyanlar

berckai

Profesör
Reaksiyon puanı
9
bende ilk defa geçeceğim kendi bilgisayarımda kısmetse

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Alışılmışz Kavuniçi Renk Gitmiş Sanırım :)

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
değişiklik iyidir.lal rengi pardus'a ayrı bir hava katmış.ubuntu'nun renklerinden kurtulduk.

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Bir pardus kullanıcısı olarak şöyle söyleyebilirim.
Pardus KDE4 dü kullanıyor kde 4 ü türkler yapmadı. Sadece ingilizceden türkçeye çeviri yapılıyor bu yüzden bazı yerler ingilizce olabiliyor. O da güncellemelerle çözülüyor.
Ancak pardus ü türk yapımı bir işletim sistemi olmasını engellemeiyor bu. Pardusun kendine özgü bir çok teknolojileri var örneğin pisi paket yöneticisi. Biraz pardusün kullandığı teknolojik gelişmeleri araştırırsanız pardus ün Türk işletim sistemi olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca Tübitak bünyesinde geliştirilen bir işletim sistemi olmasıda Sistemin Türk Yapımı olduğunun ispatı olur.

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bir pardus kullanıcısı olarak şöyle söyleyebilirim.
Pardus KDE4 dü kullanıyor kde 4 ü türkler yapmadı. Sadece ingilizceden türkçeye çeviri yapılıyor bu yüzden bazı yerler ingilizce olabiliyor. O da güncellemelerle çözülüyor.
Ancak pardus ü türk yapımı bir işletim sistemi olmasını engellemeiyor bu. Pardusun kendine özgü bir çok teknolojileri var örneğin pisi paket yöneticisi. Biraz pardusün kullandığı teknolojik gelişmeleri araştırırsanız pardus ün Türk işletim sistemi olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca Tübitak bünyesinde geliştirilen bir işletim sistemi olmasıda Sistemin Türk Yapımı olduğunun ispatı olur.

kde 4 daha pardus'a tam uyum sağlayamadı.ama final sürümünde bu sorun ortadan kalkacak.

alp061

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Birincisi, rumuz denen şey canını acıttı galiba? Derdin nedir kardeş ? Yani, siyahla ilgili geçmişte problem mi yaşadın ?

İkinicisi, wikipedia sadece toplumun girdi yapabildiği, makale özelliği taşımayan, bilgilerinin doğruluğu herzaman tartışılabilecek bir kaynaktır. Yani, esasında wikiler ciddi çalışmalar için kaynak gösterilemez. Kafanın biyerinde bulunsun.
Wikiler için geniş bilgi almak istersen wikis yaz arat. Bu genel bilgiydi .

Üçüncüsü. Yanlış birşey mi yazmışım ? 5 yıldır yapmıyor mu bu adamlar bunu. 5 yıl üzerine çalışılmış birşeyin mükemmel, süper, şunu ezer, şunu biçer olması mümkün mü? Kaldı ki %100 Türkçe yazılmasını eleştirdim, hala da arkasındayım. Kuyruklu yalan çünkü. Daha önce söylediğim gibi. Bir şeyin %100 olması için tabanının da sahibi olmak lazım. Yani, linux kernelini al, başkalarının geliştirdiği KDEyi kullan. Sonra de ki ben yaptım hemde %100.

Türkiye bu yüzden gelişemiyor arkadaşlar. Yani, bakın arşivlere. Her şeyi sahiplenmeye çalışmışız. Bırakın artık bunları, ortada bir gerçek var ki evlere şenlik.

İşletim sistemi falan hikaye. Ben bundan önce bir sürü konuda yazdım milletimizle ilgili.

Oturup burda 2100de varabileceğimiz noktaları tartışmayalım. Yani Allah aşkına burda ahkam kesen arkadaşarın kaçı (Pardus mükemmel diyenler) bu konulara zerre kadar katkıda bulundu.
Bu işler bedava mı oluyor zannediyorsunuz.
Ben burda aksi bir şey söylüyorum diye havalanmışsın. Hiç bi baktın mı bukadar koruduğun pardus için yardım destek kampanyaları oluyor, hiç katkın oldu mu ? Milletimizin genel özelliği, oturduğumuz yerden milet yapsın biz kullanalım, bide benimseyelim çok katkımız varmış gibi. Laf ettirmeyelim.

En ilginci, avrupanın yada dünyanın tarafsiz olarak böyle söylediğini "citation" bekleyen bi wiki sayfasıyla mı ispatladın ? Eyvahlar olsun öyleyse.
Yani, ekleyen kafadan atmış büyük ihtimal ki alıntısı (kaynağı) bile verilmemiş !!

One of the most reliable falan :D töbe ya.

Sondan Başlayayım:
1- Ben zaten Türkiye dışından yani senin deyiminle tarafsız bir bölgeden ve yine yabancı bir sunucu üzerinden taratıyorum. Ip mi adminlerden isteyebilirsin.
2- En az yaradana olan inancım kadar da milliyetçiyim, ama gerçeklere duygularımı katsaydım ubuntu değil pardus kullandığımı yazardım ve pardus eleştirilerimi de yazmazdım. (okumadan cevap verince normaldir)
3- Wiki deki bilgilerin doğruluğu pek önemli değil benim için, önemli olan wikide pardus yazınca karşına direkt olarak ''a GNU/Linux distribution developed in Turkey'' in çıkması.
4- Senin de söylediğin gibi henüz 5 yıllık ve daha kundakta sayılır. Ama bu bebek ilk 5 linux içerisinde. Okadar ileriyi görebilecek bir ufkun varmı bilmiyorum ama sen etrafındakilere Pardusun 10. yılında bu hızla nelere imza atabileceğini bir sor.
5- Doğru hep tek olsada zaman zaman kişisel doğrular yaratmak için çeşit çeşit gözlükler takarız Senin siyah tutkun oradan benim nefretimde siyahın hep birşeyleri gizlemek için kullanılıyor olmasından. (elbisede tek rengim siyah çünkü şekilsiz vücudumu iyi kapatıyor. ANLADINMI...?)

SiyahBuzul

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Sondan Başlayayım:
1- Ben zaten Türkiye dışından yani senin deyiminle tarafsız bir bölgeden ve yine yabancı bir sunucu üzerinden taratıyorum. Ip mi adminlerden isteyebilirsin.
2- En az yaradana olan inancım kadar da milliyetçiyim, ama gerçeklere duygularımı katsaydım ubuntu değil pardus kullandığımı yazardım ve pardus eleştirilerimi de yazmazdım. (okumadan cevap verince normaldir)
3- Wiki deki bilgilerin doğruluğu pek önemli değil benim için, önemli olan wikide pardus yazınca karşına direkt olarak ''a GNU/Linux distribution developed in Turkey'' in çıkması.
4- Senin de söylediğin gibi henüz 5 yıllık ve daha kundakta sayılır. Ama bu bebek ilk 5 linux içerisinde. Okadar ileriyi görebilecek bir ufkun varmı bilmiyorum ama sen etrafındakilere Pardusun 10. yılında bu hızla nelere imza atabileceğini bir sor.
5- Doğru hep tek olsada zaman zaman kişisel doğrular yaratmak için çeşit çeşit gözlükler takarız Senin siyah tutkun oradan benim nefretimde siyahın hep birşeyleri gizlemek için kullanılıyor olmasından. (elbisede tek rengim siyah çünkü şekilsiz vücudumu iyi kapatıyor. ANLADINMI...?)

Kusura bakma sana ezik demek zorunda kalıcam, bak ikidir şahsıma laf ediyosun çünkü, edecek lafın yok kıvır kıvır kıvırıyosun!!
Ne biliyosun da benim ileri görüşlülüğümü, ufkumu sorgulayıp işte görebilsen falan diyosun? Kimsin sen ya?

Emin ol 30 tane linuxten anlayan adamı toplasan sen de 5 sene içinde bişeyler yapardın, ben ölümcül bir ilerleme göremiyorum şahsen! Ordan burdan toplama programları bir arayata koyma sanatı var sadece ortada.

Doğruluğu umrumda değil bak made in Turkey yazıyo nedemek buarada? Ben de açayım wikide mozambikte yapıldı yazayım inan öleyse ?

Son olarak, bu ne böyle dünyaları ben yarattım edası, bukadar az bilgiyle nasıl bukadar rahat olabiliyorsunuz ya hayret...

Söylediğim hiçbir şeye cevap vermemişsin. Olayı bak ama nekadar ilerlemişlere getirmisin. Hatırlatayım olay %100 türk olmasıydı. Neyse...
Aynı yerde patinaj çektiğin için tekrar cevap vermeyeceğim, sen kafandaki siyah saplantınla takıl dur. Sonuç olarak sen Pardus kullan, milliyetçilik konusunda senden aşağıda olduğumu sanmasam da ben win 7 ye devam edeyim vesaire...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir pardus sürümü benim ilgimi çeker çekiyor ve baktım ne güzel yapmışlar.Özgürlük için topluluğu çalışıyor didiniyor siz burda beğenmemezlik yapıyorsunuz.Şimdi milli grurumuz olan pardusamı bakacaksınız yoksa bizi ele geçirmiş yok etmiş kafese koyan windowsa mı bakacaksınız.Kesin win7 kulananların 1 tanesi bile windowsun dışına çıkmamıştır.
pardusun icon temaları ve wallpaperları %100 Türk yapımı olabilir : onun haricinde kullandığı tema bile %100 türk yapımı olmadığına adım kadar eminim :D
Alpha sürümünde böyle olur kulandığı tema bile türk değildir.Ama pardus türkiye'nin reklamını yapıyor :lol:

SiyahBuzul

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Win7 ye bakanlardan biri de benim valla gayet te güzel bakıyorum ubuntu kubuntu vesaire

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ubuntuya bir bakıp çıktım güzel değil.

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
değişiklik iyidir.lal rengi pardus'a ayrı bir hava katmış.ubuntu'nun renklerinden kurtulduk.

Ubuntuya bir bakıp çıktım güzel değil.

Ubuntu'nun New wave (Yeni Dalga) Teması çok güzeldir ve çokda ilgi görmüştür. Geçen günde Mark Shuttleworth; Ubuntu 9.10 Karmic Koala, Mac OSX kullanıcılarını bile cezbedecek bir işletim sistemi olacak diye bir açıklama yaptıki hemen aklıma kendi renklerini bırakırmı geldi Ubuntu 9.10 ile bunu göreceğiz. Ama bildiğim bu adam sözünü tutuyor aşağıdaki yazı ile bugün gelinen durum ortadadır.

Erhan Kahraman dedi ki:
Yaygın olarak kullanılan Linux dağıtımlarından Ubuntu'nun kurucusu Mark Shuttleworth, sık sık büyük güncellemeler yayınlayarak her seferinde son kullanıcıya biraz daha hitap eder hale gelen Ubuntu'yu baz alarak Linux için önemli hedefler koydu. Shuttleworth, Linux'un iki yıl içinde Apple'ın Mac OS X işletim sisteminden daha güzel ve çekici bir hale gelmesi için açık kaynak yapımcılarını göreve çağırdı.

Rüyalar Gerçek Olsa

İlginç olan, bu çağrının Ubuntu gibi hantal görünümü yüzünden sık sık eleştirilen bir işletim sisteminin yapımcısından geliyor olması. Özellikle ulaşılmak istenen Mac OS X gibi tek kelimeyle "şirin" bir işletim sistemini cazibe alanında geride bırakmak olunca, Mark Shuttleworth'un bu açıklamayı yaparken kendinde olup olmadığını sorgulamadan edemiyoruz.

Kaynak : Linux İki Yılda Ne Hal Alır? | ShiftDelete.Net
25 Temmuz 2008 13:30

Ubuntu Forever :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ubuntudan çıktım expoit'e söyle pardustayım :)

SyK112

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
konu nerelerden nerelere gelmiş... siyah olanlar beyaz olanlar bide benim gibi gri takılanlar :)

arkadaşlar görüyorum ki tartışmaya açıksınız lakin neyin ne olduğunu lütfen unutmadan yazışalım, hatırlayın kalp kırmak kolay ama kazanmak zordur...

büyüklük sabır ile olur lakin bilgelik ise kendi kendine biliyorum demekle olan birşey değil çevrenin senin için kullandığı güzel bir sıfattır. o yüzden kendi kendimize bilgi ispat etmenin, karşılaştırmanın vs yapmanın ne alemi var? veya farklı bir tabir ile sidik yarıştırmaya?

ben çok okuyup az konuşan birisiyim, tavsiye ederim size de. bazı şeylerde daha ılımlı oluyor insan... lakin "pardus 2009 alfadan kareler" başlığı altında gelinen noktaya bakın isterseniz. ne gereksiz tartışmalar kendini tatmin etmeler... ilk önce şu konuya açıklık getirmek lazım, bu linux dağıtımı türklerin ellerinden geçilerek özel bir sürüm haline getirilmiş ve bilmem nasıl türk yapımı demiş. önemli olan orada yüzdelik değer vermesi değil bunu biz yaptık demeleri, gerisine takılmayın. bakın farklı ülkelere böyle tartışmalar varmı... eyvallah diyin geçin. siz o insanların orada nasıl bir çaba sarf etmediğini bilmeden kullandıkları cümleleri bile tartışırsanız ve eyvallah demezseniz vah halimize. herneyse, gelelim başka bir noktaya. win7 ile pardus karşılaştırması bile yapılmış. arkadaşlar win7 sistemi sizin nasıl yapıldığını, en ince detaylarının bile çıkarılmadığı, açıkları daha keşfedilmemiş, güvenlik önlemleri daha sağlamlaştırılmamış birkaç antivirüs firewall ile anca çalışan bir işletim sistemidir şu anda ve bundan öteye gitmesine daha uzun vakitler var. henüz övdüğünüz konuştuğunuz sistem RC dağıtımı Allah aşkına... hepimiz windows'un hackerlar tarafından nasıl sevildiğini biliyoruz. benim win xp'de yaptığım güvenlik raporlarını bir görseniz temiz bilgisayara 30dk içinde gelen saldırıların listesini bir göstersem dudağınız uçuklar lakin bu güvenlik sistemini win7ye entegre etmem için bile uzun bir zaman varken kullanmak ne kadar mantıklı? herneyse benim tartışmak istediğim bu değil ama aklınızın bir köşesinde dursun. yani görsellik vsye takılmadan diğer açıdan da düşününüz lütfen... pardus ise tabiki açıkları olabilecek bir sistem ama arkadaşlar türkler yapmış dağıtımı türklere ait denmiş. oturun pardusu geliştirin ve sadece hayal gücünüzü kullanın, eminim bu yaptıklarınız en fazla 5sene sonra bizi çok daha ileriye götürecektir... ha bide şu var, windowsu desteklemek bizi bir yere götürmez. şimdi akıl var mantık var, tercih sizin...

lütfen gereksiz noktalara takılıp kendinizi tatmin etmekten vazgeçin, bizi bu zamana kadar oyalayan zaten bu olmamış mıydı? saygılar...

SiyahBuzul

Doçent
Reaksiyon puanı
7
ben zaten vazgeçmiştim Pardus süper, tekrar kurdum ;)
aynen devam yani

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Ne demek bu şimdi? Pardus da bizim Ubuntu da... Bence ikisini de kullan ve Gnome'den vazgeçme. Kde4 bilmem ki bana acayip geliyor. :)

valla şu pardus geliştiricileri her şeyi çok güzel yapıyorlar gerçekten pardus çok güzel bir işletim sistemi ama tek eksiği Gnome.ben Ubuntu yu yüklediğimde gnome'den çok memnun kaldım.gnome daha esnek daha kullanışlı ve daha az sistem kaynağı tüketiyor.kde ise gnome den görsel olarak çok üstün ama sistem kaynaklarını sömürüyor özellikle KDE4.o yüzden pardus'un gnome desteği sunmasını istiyoruz.bazı linux dağıtımlarında seçebiliyoruz Kde mi yoksa Gnome mi kullanacağımızı ama pardus'un bundan sonra da gnome desteği vereceğini zannetmiyorum.çünkü yazılmaya başlanırken KDE kullanıcılağı söylendi.zaten gnome ye geçmezler de bari destek verseler diyeceğim o da çok zor çünkü PiSi paketleri Kde için şimdi onları birde Gnome için uyarlamak lazım.

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Ne demek bu şimdi? Pardus da bizim Ubuntu da... Bence ikisini de kullan ve Gnome'den vazgeçme. Kde4 bilmem ki bana acayip geliyor. :)

evet bence de ikisi de bizim open source olsunda çamurdan olsun :D

bence pardusun eksikleri

-gnome desteği zayıf
-paket sayısı az
-KDE4 eski makinalarda ağır çalışıyor
-teknik destek yok (şirketler için)
-live cdden kurulum yok

artıları ise
-en stabil çalışan dağıtımlardan (bi arkadaşıma 2007.1 kurmuştum hala sorunsuz çalışıyor
-kurulum ve kullanım kolay
-görsellik olarak iyi

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Pardusun KDE olması beni çok düşündürüyor. Geliştiriciler neden KDE de ısrar ediyor anlamıyorum birçok resmi devlet dairelerinde hala p3 işlemci yada celeron 1,7 işlemci ve 512 mb ram varken KDE4 nasıl kurduracaklar merak ediyorum...Gnome kadar stabil sistem kaynağını az harcayan başka masaüstü yoktur. Xfce performans olarak iyi oda sadece performansı var hiç bir özelliği yok.

Pardus tek masaüstü olarak çıkarmakta ısrar ediyorlarsa bu mutlaka Gnome olmalıdır KDE heyecan aramaktan öteye gidemez.

ubuntulu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Birde KDE oldukça çok şikayet gelecek gibi. Çünkü herkes son model pc alacak değil ya. Bu yüzden GNOME masaüstü sistemini iyice düşünmeleri gerekli. Yoksa bu iş iyi yürümeyecek. Herkes havlu atacak bu sistemle birlikte....

Ubuntu sistemi biraz hassas ve şeffafdır. Kullanımı 3. kişileri hitap edecek şekilde geliştirmişlerdir. Bu konu ile alakalı oluduğu için gereksiz yazı yazmak istemem.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ubuntu baktığıma göre pardusa gnome at birkaç özellik ekle aynı şey.Ubuntu biraz geliştirmesi gerek kendini.Ubuntunun projesi kubuntu eşi benzeri yoktur.Gnomede üstelik bana göre çok sorunludur.Kde 4.0 çok kötüydü 4.1de iyileşti ama aynı tas aynı hamam 4.2 nerdeyse sorunsuz.

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Yalnız disk bölümlendirme modülünde sorun mu var yoksa benim cd'de mi sorun var anlayamadım. CD hata tespitinden başarıyla geçti fakat hdd'yi bir türlü bölemedi Pardus.

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
YALI pek değişmemiş. en azından görüntüde öyle.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Yalı önemli değil.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Linux çekirdeğindeki kodların bile sadece %2 si Linus Torvalds in :D ama Linux çekirdeğini kimin dendiğinde Linusun deniyor :D %2 ben demiyorum Linusun kendisi diyor sen kalkıp diyemezsin ozaman Pardus %100 türk malıdır % 1 türk malı olsun öp başına koy ama mesele bu değil tabiki pardus geliştiricilerinin yaptığı bir hatadır bu milliyetcilik duygularını kullanmak kullanıcıların bu yönünü sömürmek özgür yazılımda millliyetcilik yoktur ingilizin yazdığı GPL lisanslı bir yazılım herkesin malıdır kamunundur.

outcast

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yaklaşık 1 aydır pardus kullanıyorum. hard diskim bozukduğu için mecbur kullanmak zorunda kaldım ve linuxden nefret ettim. microsoftun aldığı parayı hakettiğini düşüneme başladım.

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Şu Türk meselesinde Türk değil diyenlerin çoğu KDE'ye dayanarak söylüyor. KDE yabancıdır doğru. Ama Pardus geliştiricilerinin yazdığı Pardus'a özgü programlar da var. ÇOMAR, MÜDÜR, Pisi, Paket Yöneticisi, TASMA, Ağ Yöneticisi... En iyisi bir de Pardus'a özgü masaüstü ortamı yazılsın PDE gibi. %1 bile Türk yapımı değil diyenlerin en güçlü dayanaklarından biri çürür.

2105

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
her ne olursa olsun bizim birşeyler yapmaya çalışmamız, milletimiz tarafından desteklenmeli ki ileri gidebilsin...Pardus tubitak'ın yani bizim (millet olarak ) geliştirdiğimiz bir işletim sistemidir ve desteklenmelidir ki ileri gidebilsin. Bu ülkede uçakta arabada %100 Türk malı olarak üretildi ama devam etmedi ama artık bazı şeyler değişmeli değil mi??

Son mesajlar